در آمدی بر علم دعا ( از دعا چه می دانید؟ )

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در آمدی بر علم دعا ( از دعا چه می دانید؟ )

خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم می فرماید
قل ما یعبؤا بکم ربی لولا دعائکم
.(فرقان :77)
یعنی (ای پیامبر ) بگو اگر شما دعا نداشته باشید خداوند به شما هیچ اعتنایی نمی کند .

دعا فراگیرترین و ساده ترین و در عین حال خالصترین ( 1 ) عبادتی است که خداوند تبارک و تعالی در تمام حالات و افعال و زمان ها و مکان ها یا به نص یا عموم به صورت مستحب یا واجب بر بندگانش تشریع فرموده است . که این از موجبات سعادت انسان و ابزار کمال اوست . علاوه بر اینکه حاجات مشروعه خود را از این طریق به دست می آورد معیار ارزشگذاری او هم محسوب می شود .
در آیه شریفه بالا سبب اعتنا و توجه خداوند به بندگان همین مسئله دعا ذکر گردیده است .

حقیقت دعا
دعا خارج از مسئله لفظ و لغت به ساده ترین بیان ، اظهار نیاز ما بندگان سراسر نیازمند و فقیر بالذات به خداوند سراسر ثروتمند و غنی بالذات است . و اتصال ما موجودات بی نهایت ضعیف به آن واجب الوجود و قدرت بی نهایت عالم است .

وعده اجابت
و خود آن وجود ذی جود مقدس در کتاب سراسر نور و هدایتش اینگونه وعده اجابت دعا و درخواست بندگانش را مژده فرموده :

و اذا سألک عبادی عنی فانّی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیومنوا بی لعلهم یرشدون
(بقره : 186) .
هرگاه بندگانم از تو سراغ مرا بگیرند ، [بگو] من ، نزدیکم و جواب میدهم دعای دعا کننده را آن هنگام که مرا بخواند پس باید به من جواب دهند و به من ایمان بیاورند شاید که راه یابند .

و فرموده است که :
و قال ربکم ادعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین .
(غافر : 60 ) .
و مالک و پروردگارتان گفت : که مرا بخوانید تا [من نیز] جوابتان را بدهم . تحقیقا آن کسانی که استکبار بورزند از عبادت من [یعنی دعا]به زودی آنها را با خواری و ذلت وارد جهنم می کنم.

1 - اشاره به حدیث شریف : الدعاء مخ العبادة یعنی دعا عبادت خالص است .

ادامه دارد.................................

در دعا کردن و قضاوت در مورد خداوند منصف باشیم :
بعد از اینکه دانستیم خداوند متعال وعده اجابت دعای بندگان را فرموده و در کتاب هدایت خویش آن را سند زده است داعی هم در اظهار نیاز و حاجت جانب انصاف را مراعات نماید و به دعا صرفا به عنوان ابزاری برای برآورده شدن امور ناچیز دنیایی نگاه نکند و آثار دعا را صرفا در اجابت خواسته های مادی نبیند بلکه نگرشی سعادت بخش از دعا داشته باشد:

[=tahoma]

قال الله تعالی :

[=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]أَ[/][=ae_arab][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]مْ لِلْإِنْسانِ ما تَمَنَّى[/] [=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif](سوره نجم آیه 24)[/] : [=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]آیا هر چه آدمی در خواست می کند به او می رسد ؟[/][/][/]
[=tahoma] [=ae_arab][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]انسان مومن در این دنیای محدود از خداوند تبارک و تعالی ، آرزوها و دعاهای نامحدود طلب نکند بلکه بداند که حضرت حق ، استجابت خیلی از دعاها را به عوالم دیگر حواله می کند بنابر اینکه خیر و مصلحت بنده اش چنین اقتضایی دارد .[/][/][/]

مورد دعا خلاف قوانین ثابت الهی نباشد :

قال الله تعالی :

[=tahoma][=ae_alhor][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]وَ لَنْ تَجدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْديلاً [/][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif](سوره احزاب آیه 62 ) : و تو در سنت ما و قوانین خدایی تبدیل و دگرگونی نخواهی یافت . [/][/][/]
و دعا کننده بداند یک سری قوانین و سنن الهی در عالم حاکم هست که غیر قابل تبدیل و جایگزینی است . دعا باید در چارچوب این قوانین ت(کوینی و تشریعی) باشد و خلاف تکوین و تشریع نباشد

راه دعا کردن را یاد بگیریم :

[=tahoma]
[=ae_alhor][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]قال الله تعالی[/][/]

[/]
[=tahoma] [=ae_alhor][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]وَ أْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ أَبْوابها [/][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif](سوره بقره آیه 189 ) : ..از درب خانه ها وارد شوید .[/][/][/]
[=tahoma] [=ae_alhor][=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]و کسی که می خواهد دعا کند باید از راهی که خدا دستور داده برود تا به مقصود برسد راهش تلاش در کنار دعاست نه اینکه دعا جای کار و تلاش را بگیرد .لهذا بنده باید جانب انصاف را بگیرد و حق بندگی را به جای بیاورد و تقوای الهی را پیشه خویش بسازد و یقین بداند که دعاهایش مستجاب و اسباب کمال و سعادت او خواهد بود هم در دنیا و هم عوالم آتی یعنی قبر و برزخ و آخرت .[/][/][/]

ادامه دارد.........

دعا یکی از اسباب قویّه ی الهیه است که اگر به کارایی آن پی ببریم بهتر می توانیم به اهمیت این نعمت و عطیه ی الهی واقف شویم و از برکات آن بهره مند گردیم :

مرحله ی اول از کارایی دعا
دعا در یک مرحله وسیله ای است آن هنگام که تمام اسباب مادیه کارایی خود را از دست داده و کلیدی است آن زمان که کلیدهای مادی توان گشودن درب های بسته را ندارند و انسان از تمامی این ابزارها و اسباب مادی نا امید است و خود را در بن بست واقعی احساس می کند .
خدای متعال در قرآن کریم نمونه هایی از کارکرد دعا در مواقع نا امیدی و بن بست کامل را مثال می زند :

1 - جریان حضرت یونس نبی علی نبینا و آله و علیه السلام :
حضرت یونس نبی بر اثر یک ترک اولی و نفرین زود هنگام قوم گمراه خویش دچار ظلمات سه گانه شدند :
تاریکی شب
تاریکی دریا
تاریکی شکم ماهی .
اگر امروز روز با این پیشرفتهای مادی و تکنولوژیکی اگر کسی به حال و روز حضرت یونس نبی گرفتار بیاید آیا امید نجاتی برای او هست ؟
جریان گرفتار آمدن حدود یک صد سرنشین زیر دریایی اتمی ابرقدرت روسیه در دریای بارنس یکی از نمونه های عبرت آموز عصر ماست ، قدرتهای جهانی با وجود همه تلاش خود و به کار بردن ابزارهای پیشرفته مادی نتوانستند این بخت برگشتگان گرفتار را نجات دهند و آخر الامر در زیر دریا جان باختند . اما حضرت یونس نبی با استفاده از دعا و استمداد از خدای متعال و طلب امداد غیبی توانست خود را از مهلکه ظلمات سه گانه نجات دهد . قرآن کریم در سوره صافات در این خصوص می فرماید :
فَالْتَقَمَهُ الحُْوتُ وَ هُوَ مُلِيمٌ
فَلَوْ لَا أَنَّهُ كاَنَ مِنَ الْمُسَبِّحِينَ
لَلَبِثَ فىِ بَطْنِهِ إِلىَ‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ
* فَنَبَذْنَاهُ بِالْعَرَاءِ وَ هُوَ سَقِيمٌ
وَ أَنبَتْنَا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِّن يَقْطِينٍ
وَ أَرْسَلْنَهُ إِلىَ‏ مِاْئَةِ أَلْفٍ أَوْ يَزِيدُونَ
فََامَنُواْ فَمَتَّعْنَاهُمْ إِلىَ‏ حِينٍ .1

[او را به دريا افكندند] و ماهى او را بلعيد در حالى كه او نكوهشگر خويش بود.
و اگر او از زمره تسبيح‏كنندگان نبود،
قطعاً تا روزى كه برانگيخته مى‏شوند، در شكم آن [ماهى‏] می‏ماند.
پس او را در حالى كه ناخوش بود به زمين خشكى افكنديم.
و بر بالاى [سَرِ] او درختى از [نوع‏] كدوبُن رويانيديم.
و او را به سوى يكصد هزار [نفر از ساكنان نينوا] يا بيشتر روانه كرديم.
پس ايمان آوردند و تا چندى برخوردارشان كرديم.

و در سوره انبیا نحوه تسبیح و نجات حضرت یونس را بیان می فرماید :
« لا اله الا انت سبحانک انّی کنت من الظالمین فاستجبناله و نجیناه فی الغمّ و کذلک ننجی المؤمنین ».2

خدایی نیست جز خودت که پاک و منزهی از هر عیب و پلیدی که تحقیقاَ من از ظالمین هستم
اینجا بود که خدای متعال می فرماید :
ما دعای او را مستجاب کردیم و از غم و اندوه نجاتش دادیم و ما اینگونه مؤمنین را نجات می دهیم .

پی نوشت ها :
1 - صافات آیات 142 تا 148 .
2 - انبیا آیه 88 .

ادامه دارد ...

و من الله التوفیق

جریان تولد حضرت یحیی با دعای حضرت زکریای نبی علیهما السلام
از نمونه های مثال زدنی قدرت دعا در قرآن کریم :
جریان فرزند دار شدن عبد صالح خدا حضرت زکریا علیه السلام و زوجه ی صالحه اش (الیزابت) در سن پیری است که عادتاَ در سن پیری زنان فاقد توانایی بچه دار شدن هستند و علم پزشکی عصر ما نیز با این همه پیشرفت از باردار کردن پیر زن عقیم و نازا عاجز است تا چه رسد به پزشکی عصر حضرت زکریا علی نبینا و آله و علیه السلام که یک نوع سبب مادی محسوب می شود .
به برکت دعای حضرت زکریا و خانم نیکوکارش خداوند در سن پیری به این زوج سعادتمند حضرت یحیای نبی را مرحمت فرمود که مایه روشنی دل آنان گردید :

قال الله تعالی :
هُنالِكَ دَعا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قالَ رَبِّ هَبْ لي‏ مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ .
فَنادَتْهُ الْمَلائِكَةُ وَ هُوَ قائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرابِ أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيى‏ مُصَدِّقاً بِكَلِمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ سَيِّداً وَ حَصُوراً وَ نَبِيًّا مِنَ الصَّالِحينَ .
قالَ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لي‏ غُلامٌ وَ قَدْ بَلَغَنِيَ الْكِبَرُ وَ امْرَأَتي‏ عاقِرٌ قالَ كَذلِكَ اللَّهُ يَفْعَلُ ما يَشاءُ .1

در آنجا بود كه زكريا، (با مشاهده آن همه شايستگى در مريم،) پروردگار خويش را خواند و عرض كرد: «خداوندا! از طرف خود، فرزند پاكيزه‏اى (نيز) به من عطا فرما، كه تو دعا را مى‏شنوى!» .
و هنگامى كه او در محراب ايستاده، مشغول نيايش بود، فرشتگان او را صدا زدند كه: «خدا تو را به» يحيى «بشارت مى‏دهد (كسى) كه كلمه خدا [مسيح‏] را تصديق مى‏كند و رهبر خواهد بود و از هوسهاى سركش بركنار، و پيامبرى از صالحان است.»
او عرض كرد: «پروردگارا! چگونه ممكن است فرزندى براى من باشد، در حالى كه پيرى به سراغ من آمده، و همسرم نازاست؟!» فرمود: «بدين گونه خداوند هر كارى را بخواهد انجام مى‏دهد.» .

قال الله تعالی :
ذِكْرُ رَحْمَتِ رَبِّكَ عَبْدَهُ زَكَرِيَّا .
إِذْ نادى‏ رَبَّهُ نِداءً خَفِيًّا .
قالَ رَبِّ إِنِّي وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّي وَ اشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَيْباً وَ لَمْ أَكُنْ بِدُعائِكَ رَبِّ شَقِيًّا .
وَ إِنِّي خِفْتُ الْمَوالِيَ مِنْ وَرائي‏ وَ كانَتِ امْرَأَتي‏ عاقِراً فَهَبْ لي‏ مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا .
يَرِثُني‏ وَ يَرِثُ مِنْ آلِ يَعْقُوبَ وَ اجْعَلْهُ رَبِّ رَضِيًّا .
يا زَكَرِيَّا إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلامٍ اسْمُهُ يَحْيى‏ لَمْ نَجْعَلْ لَهُ مِنْ قَبْلُ سَمِيًّا .
قالَ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لي‏ غُلامٌ وَ كانَتِ امْرَأَتي‏ عاقِراً وَ قَدْ بَلَغْتُ مِنَ الْكِبَرِ عِتِيًّا .
قالَ كَذلِكَ قالَ رَبُّكَ هُوَ عَلَيَّ هَيِّنٌ وَ قَدْ خَلَقْتُكَ مِنْ قَبْلُ وَ لَمْ تَكُ شَيْئاً .2

(اين) يادى است از رحمت پروردگار تو نسبت به بنده‏اش زكريا .
در آن هنگام كه پروردگارش را در خلوتگاه (عبادت) پنهان خواند .
گفت: «پروردگارا! استخوانم سست شده و شعله پيرى تمام سرم را فراگرفته و من هرگز در دعاى تو، از اجابت محروم نبوده‏ام!.
و من از بستگانم بعد از خودم بيمناكم (كه حق پاسدارى از آيين تو را نگاه ندارند)! و (از طرفى) همسرم نازا و عقيم است تو از نزد خود جانشينى به من ببخش .
كه وارث من و دودمان يعقوب باشد و او را مورد رضايتت قرار ده!» .
اى زكريا! ما تو را به فرزندى بشارت مى‏دهيم كه نامش «يحيى» است و پيش از اين، همنامى براى او قرار نداده‏ايم! .
گفت: «پروردگارا! چگونه براى من فرزندى خواهد بود؟! در حالى كه همسرم نازا و عقيم است، و من نيز از شدّت پيرى افتاده شده‏ام!» .

پی نوشت ها :
1 -سوره ی آل عمران آیات 38-39-40 .
2 - سوره ی مریم آیات 2 تا 9 .

ادامه دارد ....

مرحله ی دوم از کارایی دعا :
در این مرحله دعا وسیله ای است در کنار سایر اسباب مادی و غیر مادی دیگر و کلیدی است در کنار سایر کلیدهای دیگر .

دعا در کنار طبیب و دارو :

همان گونه که انسان دچار آفت و گرفتار امراض می شود برای رفع آن بر اساس حکمت به پزشک مراجعه می نماید در کنارش از وسیله ی دعا نیز استفاده می کند خداوند در تشخیص پزشک و نسخه ی درمانی او شفا قرار می دهد . چنان که این مسئله در عصر ما کاملاَ محرز گردیده است.

از نمونه های مشهور موسّسّه طبّی لرد در انگلستان است که بیماران لاعلاج و صعب العلاج را برای درمان با دعا به این موسّسّه می آوردند . و تجارب غیر قابل انکاری نیز از درمان یا تخفیف آلام جسمی و روحی بیماران به وسیله دعا ثابت گردیده است و پایان نامه ها و تحقیقات میدانی زیادی که در این خصوص حتی در کشور خودمان ایران مؤید کارایی دعا است .

چنان که امیر المؤمنین سلام الله علیه در دعای شریف کمیل می فرماید :
یا من اسمه شفاء و ذکره شفاء - ای کسی که نام و یادش شفاست .:Gol:

هدیه به بیماران ::Hedye:

اولین هدیه : :Hedye:
رهایی از درد :
امام رضا سلام اله علیه برای شفای بیماران این دعا را آموختند :
یا منزل الشفاء و مذهب الداء صلّ علی محمد و آله و انزل علی وجعی الشفاء 1 - ای نازل کننده ی شفا و برنده ی درد ، درود و رحمت فرست بر محمد و آلش و بر درد من شفا نازل بگردان .
:Gol:

دومین هدیه ::Hedye:
شفای بیماری :
قال الصادق سلام الله علیه :من کانت به علّة فلیقل علیها فی کلّ صباح أربعین مرّة ، مدّة أربعین یوماَ .

حضرت امام صادق سلام الله علیه فرمودند : کسی که بیماری دارد چهل روز صبح ، هر روز چهل بار بگوید :
بسم الله الرحمان الرحیم ، الحمدلله رب العالمین ، حسبنا الله و نعم الوکیل ، تبارک الله أحسن الخالقین ، و لا حول و لا قوّة الّا بالله العلیّ العظیم .2

سومین هدیه ::Hedye:
تقویت قلب و بدن :
قال الصادق سلام الله علیه : من اصابه ضعف فی قلبه أو بدنه ، فلیأکل لحم الضأن باللبن فانّه یخرج من اوصاله کلّ داء و غائلة و یقوّی جسمه و .... .
امام صادق سلام الله علیه فرمودند :
هر کسی که ضعف قلب یا ضعف بدن دارد گوشت گوسفند را با شیر بخورد پس هر نوع درد از اعضای او خارج می شود و موجب تقویت جسمش می شود .
لا اله الا الله لا شریک له ، یحیی و یمیت ، و یمیت و یحیی ، و هو حیُّ لا یموت .
یردّدها عشر مرات قبل نومه ، و یسبح تسبیح فاطمة سلام الله علیها و یقرأ آیة الکرسی، و « قل هو الله احد » .3
و ده بار قبل از خواب لا اله الا الله .......... لایموت بگوید و تسبیح حضرت فاطمه سلام الله علیها و آیة الکرسی و سوره ی توحید بخواند .

پی نوشت ها :
1- الصحیفة الجامعة الرضویة .
2 - مصباح کفعمی ص 197 و بحارالانوار 125/83 ح 72 .
3 - طب الائمة ص76 و بحار الانوار 194/76 ح 9 .

ادامه دارد ....

دعا در کنار جهاد و استفاده بهینه از تجهیزات موجود :
پیروزی مسلمانان بر کفار در جنگ بدر :

در جریان جنگ بدر، مسلمانان از جهت عدّه يك سوّم كفّار و ساز و برگ نظامى آنان هم بسيار اندك بود، و به فرموده حضرت على عليه السلام، تنها سواره‏ى آنان مقداد بود، «2» همچنين آنان آمادگى روحى هم براى جنگ نداشتند. هنگامى كه جمعيّت كفّار و تجهيزات آنان را ديدند، وحشت‏زده و مضطرب شدند و به خدا پناه آوردند :

قال الله تعالی :

« إِذْ تَسْتَغيثُونَ رَبَّكُمْ فَاسْتَجابَ لَكُمْ أَنِّي مُمِدُّكُمْ بِأَلْفٍ مِنَ الْمَلائِكَةِ مُرْدِفينَ » . (1)‏
(به خاطر بياوريد) زمانى را (كه از شدت ناراحتى در ميدان بدر،) از پروردگارتان كمك مى‏خواستيد و او خواسته شما را پذيرفت (و گفت): من شما را با يكهزار از فرشتگان، كه پشت سر هم فرود مى‏آيند، يارى مى‏كنم .

پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله نيز دست به دعا برداشت و فرمود:
«اللهم انجز لى ما وعدتنى، اللهم ان تهلك هذه العصابة لا تعبد فى الارض»
«3»
خدايا! آنچه را وعده داده‏اى محقّق‏ساز، خدايا! اگر اين گروه مسلمانان كشته شوند، پرستش تو از زمين برچيده مى‏شود.
خداوند نيز با سرازير نمودن امدادهاى غيبى خود، دعاى آنان را مستجاب كرد و آنان با دلگرمى به مبارزه پرداختند تا سرانجام پيروز شدند .

پی نوشت ها :
1 – سوره ی انفال آیه ی 9 .
2 – تفسیر فرقان .
3 – تفسیر کنزالدقائق .

دعا در کنار تدبیر :

بر طرف شدن خطرات عظیم از ایران در دوران ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای حفظه الله :
در سال 1376 مجلس ختمی به مناسبت چهلمین روز وفات مادر رئیس جمهور وقت کشور ایران از سوی از سوی ایشان در مسجد اعظم قم بر پا گردیده بود سخنران مدعو جلسه خطیب دانشمند و عارف حاج آقای فاطمی نیا بودند . حضرت آیت الله بهاء الدینی نیز از شرکت کنندگان در آن مجلس بودند . ( آخرین سال حیات آن عارف وارسته و ولی خدا ) .

حاج آقای فاطمی نیا در سخنرانی خود فرمودند :
در این اواخر یک خطر عظیم صد در صد مملکت را تهدید می کرد ، عده ای انگشت شمار از سران کشوری و لشگری در جریان این امر بودند . همین عده ی اندک جلسه ی دعایی بر پا می کنند و متوسل می شوند به ساحت حضرت صدیقه ی شهیده فاطمه ی زهرا سلام علیها ، و خداوند به برکت این دعا و توسل این تعداد اندک ، خطر حمله را از ایران برطرف می گرداند .

ایشان استنادشان به ولی خدا حضرت آیت الله بهاء الدینی بود و فرمود حضرت آقا در مکاشفه می بینند که به برکت دعا و توسل این تعداد اندک خداوند این بلا و خطر عظیم را از این کشور برطرف فرمود . هر کس می خواهد از خود ایشان که در مجلس شرف حضور دارند بپرسد .

دقت :
چه خطرات بزرگی که از کنار گوش این کشور و ملت عبور نموده بدون این که آسیبی جدی بببیند ، شاید عموم مردم ندانند که دو بار لشگر کشی صد در صد تا مرزهای ترکیه و یک لشگر کشی بزرگ به مرز افغانستان رخ داده است . این تدبیرهای مسئولین نظام در کنار دعای مؤمنین و در رأس همه مؤمنین حضرت مهدی ارواحنا فداه این خطرات بزرگ را بر طرف نموده است . دیوار کج گردیده لکن فرو نریخته است .

الحمد لله رب العالمین

سومین مرحله از کارایی دعا :

در حقیقت مهم ترین کارایی دعا این مرحله می باشد . آدمی به بهانه ی درخواست نیازمندی های گوناگون خود با خالق خویش آشنا می شود ، و همین موجب رشد او خواهد شد ، چنان که در حدیث قدسی در شأن حضرت موسی علیه السلام آمده است که خدای متعال ایشان را خطاب فرمودند :
يا موسى، سلني كلّما تحتاج إليه حتّى علف شاتك و ملح عجينك.1
اى موسى، از من مانند كسى سؤال كن كه خود را به وى نيازمند مى‏دانى. حتى علف گوسفندان و نمك خميرت را از من بخواه .

دعا وسیله ی اتصال به ذات لایزال الهی :

همین درخواست های بندگان مقدمه ی پیوندشان با حضرت حق می شود .
در این باره شهید آیت الله مطهری سخنان زیبایی دارند :
قطع نظر از اجر و پاداشی که برای دعا هست و قطع نظر از اثر استجابتی که بر دعا مترتب است ، دعا اگر از حد لقلقه ی زبان بگذرد و دل با زبان هماهنگی کند و روح انسان به اهتزاز آید یک روحانیت بسیار عالی دارد ، مثل این است که انسان خود را غرق در نور می بیند ، شرافت گوهر انسانیت را در آن وقت احساس می کند . آن وقت خوب درک می کند که در سایر اوقات که چیزهای کوچک او را به خود مشغول داشته بود و او را آزار می داد چقدر پست و ساقط و سافل بوده . انسان وقتی از غیر خدا چیزی می خواهد احساس مذلت می کند و وقتی که از خدا می خواهد احساس عزت .
لهذا دعا هم طلب است و هم مطلوب ، هم وسیله است و هم غایت ، هم مقدمه است و هم نتیجه .
اولیاء خدا هیچ چیزی را به اندازه ی دعا خوش نداشتند ، همه ی خواهش ها و آرزوهای دل خود را با محبوب واقعی در میان می گذاشتند و بیش از آن اندازه که به مطلوب های خود اهمیت می دادند به خود طلب و راز و نیاز اهمیت می دادند .2

پی نوشت ها :
1 - الجواهر السنية-كليات حديث قدسى الباب السابع فيما ورد في شأن موسى عليه السلام‏ .
2 - بیست گفتارشهید مطهری سخنرانی شهید در موضوع دعا .

ادامه دارد .....

دعا و رشد معنوی انسان :
رشد محصول دعا و ارتباط با مبدأ هستی و استجابت نیز از جانب حضرت باری تعالی است . به وسیله ی دعا استعداد معنوی انسان شکوفا و بالفعل گردیده و موجب حاکمیت عقل بر جهل و غرایز و عادات و انگیزه ها و انفعال های نفسانی می شود . چنان که دعا موجب رشد مردان و زنان الهی بوده است .
خدای متعال در قرآن کریم به حضرت ابراهیم نبی علیه السلام اشاره می فرماید که نشان از ارتباط دعا با رشد آن حضرت دارد :
« وَ لَقَدْ آتَيْنا إِبْراهيمَ رُشْدَهُ مِنْ قَبْلُ وَ كُنَّا بِهِ عالِمينَ » . 1
ما وسيله رشد ابراهيم را از قبل به او داديم و از (شايستگى) او آگاه بوديم .

« انّ ابراهیم لاوّاهُ حلیم » . 2
به درستی که ابراهیم بسیار اهل گریه و دعا و بردبار بود .

در یکی از زیباترین آیات قرآن ، خدای کریم صریحا به ارتباط دعا و رشد اشاره می فرماید :
« وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ» . 3
و هنگامى كه بندگان من، از تو در باره من سؤال كنند، (بگو:) من نزديكم! دعاى دعا كننده را، به هنگامى كه مرا مى‏خواند، پاسخ مى‏گويم! پس بايد دعوت مرا بپذيرند، و به من ايمان بياورند، تا راه يابند (و به مقصد برسند)! .‏
پس آخرین مرحله ی دعا رشد است ( لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ ) .:Hedye:
پی نوشت ها :
1 - انبیا 51 .
2 - توبه 114 .
3 - بقره 186 .

آثار و فوائد گوناگون دعا :
آثار و فوائد بی شماری برای دعا کننده و دعا شونده در دنیا و برزخ و آخرت متصور می باشد که از متون دینی اسلام تعدادی از آن آثار را استخراج و به دوستان گرامی تقدیم می داریم :

1 - آثار نفعی :
به دست آوردن فائده ( جلب منفعت ) چه مادی و چه معنوی .
دوام نعمت های موجود چه مادی و چه معنوی .

2 - آثار دفعی :
بر طرف ساختن بلای حاضر ( نازل )
بر طرف ساختن بلای غیر نازل ( محتمل )
تخفیف بلا .

3 - آثار جبرانی :
دعا نقش مهمی در جبران گذشته پرگناه آدمی دارد مثلا در روایت داریم که صلوات جبران کننده گناهان غیر قابل جبرانی است که بنده از جبران آن عاجز است .

4 - آثار ترفیعی :
دعا یکی از اسباب ارتقای مقام بندگان است ، چنان که متعدد آیات قرآن کریم و متون روایی اهل بیت علیهم السلام بر آن صحّه گذارده است .

5 - آثار تثبیتی :
دعا در ابقای مقام بندگان نیز تأثیر به سزایی دارد ، انسان ها در مسیر امتحانات الهی بر اثر برخی غفلت ها امکان سقوط از درجه معنوی خود دارند مانند ترک اولاهایی که برخی از انبیای الهی چون حضرت یونس داشتند که با دعا در مقام خود تثبیت و ابقا گردیدند.

6 - آثار تربیتی :
دعا نقش مهمی در سازندگی روح و تعالی معنوی انسان دارد تحقیقات علمی و میدانی اثبات کننده ی این مدعاست .

7 - آثار معرفتی :
متون دعایی مملو از معارف بلند خداشناسی و جهان شناسی و ... می باشد . کسانی که اهل دعا باشند از این معارف بکر و ناب برخوردار می گردند ، بعضا فراز کوچکی از دعا دریچه ای به اقیانوس معارف الهی است .

8 - آثار اقتصادی :
بخشی از برکات و منافع دعا را در این حیث به فرمایش امام خمینی ره در موقوفات می توان جستجو کرد که نوعاَ اهل دعا واقفین این امور هستند که منافع اقتصادی برای دیگر بندگان خدا دارد . و اقتصاد سالم و عادلانه نیز در گرو انسان های با معنویت و مقرب الهی است ، بر عکس اقتصاد ناسالم و ظالمانه در گرو دوری از امور معنوی است .

9 - آثار سیاسی و اجتماعی :
کسانی که با دعا محشور هستند جامعه بشری کم ترین آسیب را از آنان نمی بیند . و ضرری از ناحیه ی آنان متوجه فرد و اجتماع نیست ، در این باب هم رجوع به آمار مجرمین گویای این حقیقت است . جامعه ی بشری از ناحیه کسانی در معرض آسیب و خطر هست که با دعا یا به عبارت وسیع تر با معنویت حقیقی رابطه و انسی ندارند .

ادامه دارد .......

و من الله التوفیق

سلیم;45632 نوشت:

جریان حضرت یونس نبی علی نبینا و آله و علیه السلام
حضرت یونس نبی بر اثر یک ترک اولی و نفرین زود هنگام قوم گمراه خویش دچار ظلمات سه گانه شدند :
تاریکی شب
تاریکی دریا
تاریکی شکم ماهی .

آیا معنای ترک اولی اینه که باید اولویت اعمال در نظر گرفته شود که اگر رعایت اولویت نشه ترک اولی است؟

ترک اولی مختص پیامبران و ائمه علیهم السلام است یا برای عموم بشر؟:Gol:

زینب;67433 نوشت:
آیا معنای ترک اولی اینه که باید اولویت اعمال در نظر گرفته شود که اگر رعایت اولویت نشه ترک اولی است؟ ترک اولی مختص پیامبران و ائمه علیهم السلام است یا برای عموم بشر؟

با سلام و كسب اجازه از سليم بزرگوار:Gol:
ترك اولي به معناي ترك بهتر و سزاوارتر است.
پس اولي، آن است كه انجام آن از ترك آن بهتر باشد هر چند انجام ندادن آن گناه شمرده نمي‏شود، البته ممكن است بعضي اولي را به معني مستحب هم بدانند. مثل اين كه فرموده‏اند اخلاق نيكو و مداراي با مردم موجب عزت شخص مي‏شود اگر كسي اخلاق نيكو نداشته باشد و يانتواند مداراي با مردم داشته باشد مرتكب حرام نشده است و گناه نيست تنها از منافع آن بي‏بهره مانده است.
لذا هر گاه امر داير شود بين دو كار كه هر دو خوب و پسنديده است؛ اما يكي از آن دو از اولويت خاصي برخوردار است. در اين صورت انجام آن اولي و سزاوارتر خواهد بود و ترك آن ،ترك اولي خواهد بود؛ مثلاً انسان پولي را مي‏خواهد به مستحق بدهد دو مستحق هست كه يكي خويشاوند انسان و به شدت محتاج است و ديگري از اين خصوصيت برخوردار نيست. هرگاه پول را به ديگري كه چندان محتاج نيست و خويشاوند هم نيست بدهد، ترك اولي كرده (يعني عملي را كه بهتر بوده انجام نداده است).
ائمه ما ترك اولي نداشته اند و تنهي در بعضي پيامبران مشاهده شده است.
وترك اولي عمومي است چه پيامبران چه عموم مردم ولي مراتب آن فرق دارد.
موضوع قفل شده است