مشاهده RSS Feed

virus3000

هنر حفظ انگيزه‌ها

به این مطلب امتیاز بدهیدتا به‌حال چند نفر را ديده‌ايد که با اشتياقي شورانگيز و وصف‌نشدني فعاليتي را شروع کرده‌اند، اما پس از مدتي که با واقعيت‌ها و موانع کار روبه‌رو شده‌اند به‌تدريج سرد شده و ديگر اشتياقي براي ادامه مسير ندارند. اين افراد گاهي اواقات در اثر يک اتفاق، مثل صحبت کردن با يک دوست، شرکت کردن در يک کلاس آموزش روش‌هاي موفقيت يا يک تفکر آني و لحظه‌اي به يکباره انگيزه بسيار بالائي براي موفق شدن پيدا کرده‌اند. اما نکته اين‌جاست که اين‌گونه افراد اغلب نمي‌دانند که مسير موفقيت يک جاده تمام آسفالت نيست و گاه بايد از پيچ و خم‌هاي بسياري براي رسيدن به مقصد نهائي گذر کرد.
روان‌شناسان معتقدند که ابتدا آن‌چه در ذهن شکل مي‌گيرد يک تخيل است و پس از مدتي تخيل تبديل به آرزو و سپس آرزو به اميد و آن‌گاه اميد در صورت استمرار به اشتياق سوزان تبديل مي‌شود. اشتياق، سوخت لازم براي موفقيت است. اگر بتوان انسان را به يک اتومبيل تشبيه کرد، مي‌توان گفت که انسان براي رسيدن به موفقيت همان‌قدر نيازمند شور و اشتياق است که اتومبيل به بنزين براي حرکت.
نويسنده‌اي در اين‌باره مي‌نويسد: ”ما شور و شوق خود را به‌دليل شکست‌هاي کوچک از دست مي‌دهيم. چون فراموش مي‌کنيم که شوق يک نيروي برتر است که به‌سوي پيروزي نشانه مي‌رود مي‌گذاريم از دستمان برود، به اين ترتيب بدون آن‌که بفهميم معناي حقيقي زندگي‌ را از دست مي دهيم."
شايد گفته شود که از دست رفتن اشتياق امري، غيرارادي و خارج از کنترل بشر است. اين گفته شايد براي افراد معمولي درست باشد اما براي انسان‌هائي که مايل اند سررشته همه امور زندگي خود را در دست داشته باشند، فقط يک بهانه است.
اما چگونه مي‌توان با اين معضل که باعث مي‌شود، ميليون‌ها فعاليت سازنده و مثبت در دنيا نيمه‌تمام بماند مقابله کرد؟
براي اين‌کار چهار شيوه وجود دارد:
نخست بايد ترس از شکست را در هم شکست. زماني را که کودک بوديد و تازه مي‌خواستيد راه رفتن را بياموزيد به خاطر بياوريد. يادتان مي‌آيد چندبار زمين خورديد تا راه رفتن را آموختيد؟ فکر کنيد اگر در آن زمان بعد از چهار بار زمين خوردن اشتياقتان را براي تلاشي ديگر و ايستادني دوباره از دست مي‌داديد هم‌اکنون چه اتفاقي مي‌افتاد؟ جزء اين‌که الان در سن بلوغ هم مي‌بايستي چهاردست و پا راه مي‌رفتيد؟ اما خوشبختانه تعداد افرادي که راه رفتن را در کودکي نمي‌آموزند بسيار اندک است زيرا کودکان، کوچک‌تر از آنند که مسائل رواني شکست، بر آنان تأثيرگذار باشد. اما چرا ما در بزرگسالي به‌خود مي‌آموزيم که بايد از شکست وحشت کنيم و از هر شکست کوچک ده‌ها شکست ديگر بسازيم.به طور حتم اين چيزي جزء يک نگرش غلط نيست که از سوي جامعه و اطرافيان به مرور زمان به ما تحميل شده است و البته اين نگرش مانند هر نگرش غلط ديگري قابل تغيير است.
روش دوم اين است که باتري انگيزش خود را مدام شارژ کنيم. چگونه؟
با يادآوري هدف اوليه و تجسم خلاق به‌طور مکرر، يعني تصوير موفقيت نهائي را در ذهنمان ببينيم و با آن زندگي کنيم و مطمئن باشيم که آن تصوير در دنياي واقعيت اتفاق خواهد افتاد. البته اگر کمي تلاش کنيم و از هدف خود دلسرد نشويم.
سومين روش اين است که گاهي بايد در کنار توجه به کيلومترهاي باقي‌مانده از راه، مسير طي شده هم نظري بيندازيم و هرگاه تنبلي و نااميدي به سراغمان آمد از خود بپرسيم ”تا اين‌جاي راه با زحمت فراوان آمده‌ام، حالا حيف نيست که کارم را نيمه‌تمام بگذارم؟“
اين پرسش به شما نيرو و انگيزه لازم را براي ادامه مسير را مي‌دهد.
و آخر اين‌که هرگاه ديديد به واقع دلسرد شده‌ايد يک قلم و کاغذ برداريد و همه چيزهائي را که از نيمه‌تمام گذاشتن کار نصيبتان مي‌شود، در يک ستون بنويسيد. در ستون مقابل تمام لذت‌ها و دستاوردهائي را که از ادامه دادن کار تا به آخر چه به لحاظ مادي و چه معنوي به‌دست مي‌آورديد، بنويسيد. اگر کفه ترازو به نفع ستون اول باشد در جهت تغيير مسير و افتادن به جريان صحيح زندگي گام برداريد، اما اگر مواهب ادامه دادن کار بيشتر بود بر روي همين مواهب تمرکز کرده و آن‌گاه با قدرت تمام به‌کار خود ادامه دهيد.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود