مشاهده RSS Feed

باغ بهشت

مراد از آیه وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُم چه هست؟ + اسناد تصویری .

امتیاز ها: 2 رای ها, 5.00 متوسط.
اول باید بدانیم که این آیه برای چه چیزی نارل یا به قول معروف،شان نزول آیه چه بوده؟بالاخره نمیشه که ظاهر آیات رو دید فقط!!!! همه ما می دانیم که هر آیه ایی که نازل می شود،با خود یک شان نزول دارد و یک علتی داشته که نازل شده.
خداوند در قرآن کریم به صراحت همسران رسول خدا صلى الله علیه وآله را مادران مؤمنان معرفى کرده است،و مى‌فرماید:النَّبِیُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ. الأحزاب/6.پیامبر نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است و همسران او مادران مومنان هستند.
در اینجا بحث ما این هست که:اگر نگوییم که همه علمای اهل سنت،اما اکثر آنها در شان نزول این آیه(وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ) گفته اند: دلیل نزول این آیه،این بوده است که برخى از صحابه،با نگاه بی عفتی به زنان رسول الله ص از جمله عایشه نگاه می کردند.یکی می گفت:تا رسول الله از دنیا رفت،من با عایشه ازدواج می کنم،آن یکی می گفت:من با فلانی عروسی می کنم. این سخنان به گوش پیامبر خدا رسید و آن حضرت را ناراحت و غمگین کرد، خداوند به خاطر حفظ حرمت و تسکین قلب نازنینش این حکم را نازل کرد و به همه صحابه گوشزد نمود که هرگز حق ازدواج با همسران آن حضرت بعد از وفات ایشان را ندارید.اینها را از خودمان نگفتیم،بزرگان اهل تسنن نقل کرده اند:دقت کنید:
قرطبى مفسیر شهیر و پرآوازه سنى مى‌نویسد:وقال القشیری أبو نصر عبد الرحمن: قال بن عباس قال رجل من سادات قریش من العشرة الذین کانوا مع رسول الله صلى الله علیه وسلم على حراء فی نفسه لو توفی رسول الله صلى الله علیه وسلم لتزوجت عائشة وهی بنت عمی قال مقاتل: هو طلحة بن عبید الله... وقال بن عطیة: روی أنها نزلت بسبب أن بعض الصحابة قال: لو مات رسول الله (ص) لتزوجت عائشة فبلغ ذلک رسول الله (ص) فتأذى به هکذا کنى عنه بن عباس ببعض الصحابة وحکى مکی عن معمر أنه قال: هو طلحة بن عبید الله.ابن عباس گفته است که یکى از بزرگان قریش از ده نفرى که با رسول خدا (ص) در غار حراء بودند در دل خویش گفت: اگر پیامبر از دنیا برود، با عائشه که دختر عموى من است ازدواج مى‌کنم ! مقاتل مى گوید: او طلحة بن عبید الله است.ابن عطیه نیز گفته است: روایت شده است که این آیه در مورد یکى از صحابه نازل شد که گفت: اگر رسول خدا بمیرد، با عائشه ازدواج مى‌کنم !این خبر به رسول خدا (ص) رسید ! و آن حضرت نیز بدین سبب آزرده شد.در این روایت ابن عباس با کنایه گفته است یکى از صحابه ولى مکى از معمر روایت کرده است که او گفته است «طلحة بن عبید الله» القرطبی الجامع لأحکام القرآن، ج17، ص 209،موسسه الرساله


   

   
در سنن بیهقی هم این روایت آمده که:منظور از (وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ) این است که:ازدواج با همسران رسول الله ص حرام است.همین.اصلا یک باب به همین عنوان دارد.

باب ما خص به من أن أزواجه أمهات المؤمنین وأنه یحرم نکاحهن من بعده على جمیع العالمین قال الله جل ثناؤه: « النَّبِیُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ» وقال: « وَما کانَ لَکُمْ أَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ وَلا أَنْ تَنْکِحُوا أَزْواجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَداً» الآیة.باب: ویژگى آن حضرت از این جهت که همسران آن حضرت مادران مؤمنان هستند و ازدواج با آن‌ها بعد از وفات رسول خدا صلى الله علیه وآله بر تمام جهانیان حرام است؛ خداوند فرموده است: « پیامبر نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است و همسران او مادران آنها [مؤمنان‏] محسوب مى‏شوند» و نیز فرموده است: « و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود درآورید».


   


   
   

در ضمن،خود عایشه می گوید: منظور از اینکه من ام المومنین هستم،این است که من فقط مادر مردان شما هستم نه زن ها.یعنی فقط ازدواج با من حرام است همین.:أخبرنا علی بن أحمد بن عبدان أنبأ أحمد بن عبید ثنا بن أبی قماش ثنا بن عائشة ثنا أبو عوانة عن فراس عن عامر عن مسروق عن عائشة رضی الله عنها أن امرأة قالت لها یا أمه فقالت أنا أم رجالکم لست بأمک.از مسروق از عائشه نقل شده است که زنى به عائشه گفت: اى مادر ! عائشه در جواب گفت: من مادر مردان شما هستم، مادر تو نیستم.البیهقی، أحمد بن الحسین بن علی بن موسی ابوبکر (متوفاى 458هـ)، سنن البیهقی الکبرى، ج7، ص69ـ70
   ادامه دارد ...

آپدیت شده 1393/05/22 در 20:18 توسط باغ بهشت

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود