مشاهده RSS Feed

virus3000

هیچ گاه به عقب بر نمی گردیم!

به این مطلب امتیاز بدهید
پشیمانی احساس توام با یاس، ناامیدی و نارضایتی است. احساس ندامت از انجام عملی یا غفلتی است. به طور کلی، فردی که همیشه با احساس پشیمانی زندگی می کند، همیشه با نگاه به گذشته خود افسوس و حسرت موقعیت هایی را می خورد که می توانست طور دیگری رفتار کند.
شما تنها کسی نیستید که ممکن است نسبت به گذشته افسوس بخورد، چه چیزها یا کسانی که از دست داده، به کارهایی که کرده و یا نکرده و … این احساس گاهی به همه ما دست می دهد. مقدار مشخصی از آن اشکالی ندارد اما خوب است که هر از گاهی نگاهی بازنگرانه به زندگیمان داشته باشیم تا اطمینان یابیم که مسیر زندگی را درست طی می کنیم اما این احساس می تواند گاهی ناسالم باشد. وقتی این عمل برای کسی به صورت عادت در آید و هر کار کوچکی را مشکل بزرگی فرض کند، اگر این احساس بخواهد به افسردگی فرد منجر شود، به این معناست که فرد بیش از حد به این مساله بها می دهد و زندگی او همراه با حسرت خوردن برگذشته است.
احساس پشیمانی و حسرت احساساتی کاملا عادی اند و برای همه ما پیش می آید. مساله مهم این است که نگذاریم این احساسات بر ما چیره شود و زمام اختیار ما را در دست گیرد چون سبب استرس و فشارهای روحی و روانی می شود که روی سلامتی جسمی و روحی ما تاثیرات مخربی از جمله سردرد، کمردرد و مشکلات گوارشی می گذارد. کنترل این احساس، نیاز به کمی تعادل شخصیت و داشتن دیدگاه و رفتاری سالم دارد.
● شش راه برای پرهیز از ندامت
۱)همه چیز را کلی بررسی کنید.
هنگام تصمیم گیری همه جنبه های مساله را بررسی کنید، جنبه های مثبت و منفی. بررسی همه جانبه کار تا حد زیادی از پشیمان شدن در آینده جلوگیری می کند. همیشه کمی به خود فرصت دهید، از تصمیم گیری های عجولانه بپرهیزید. درست است که برخی چیزها خارج از کنترل شماست اما اگر درست برنامه ریزی نکنید شاید طبیعی آن است که باید منتظر عواقب بد آن باشید. در نظر گرفتن جنبه های مثبت و منفی هر تصمیم، ممکن است همیشه باعث نشود که اشتباه کنید اما اگر وقت گذاشته و خوب تحقیق کنید و همه جوانب را بسنجید، تا حد زیادی از حسرت خوردنتان در گذشته جلوگیری می کند.
۲) قاطع و محکم باشید
وقتی تصمیمی می گیرید، بگذارید اجرا شود. مطمئن باشید و تردید نکنید. اجازه ندهید که مسایل حاشیه ای شما را از تصمیمتان باز دارد.
۳) اتفاقات را بپذیرید
گاه زندگی پر از حادثه است که شما از آنها بی خبرید. بعضی از این حوادث خوب هستند و برخی بد اما باید مزه بدی را بچشید تا خوبی به سراغتان آید. ما نمی توانیم جلوی روی دادن اتفاقات را بگیریم، باید آنها را قبول کنیم وتا می توانیم از آنها نهایت استفاده را ببریم.
۴) دست به عمل بزنید
ببینید حسرت چه چیزهایی را می خورید و هرچه می توانید برای از بین بردن آن انجام دهید. اگر حسرت می خورید که در دوران دانشجویی زیاد مسافرت نکرده اید، همین حالا یک برنامه سفر برای خود درست کنید. کارهایی را که انجام نداده اید و حسرتش را می خورید، از همین الان انجام دهید.
۵)مثبت بیندیشید
دیدگاهتان راتغییر دهید. درک کنید که اگر الان خوشحال و خوشبخت هستید، برای تجربه کردن چیزهای ویژه ای بوده است. شما نتیجه تجربیات گذشته تان و پذیرش مثبت آنها هستید. مثبت اندیشیدن هنگام مصائب و سختی ها کار آسانی نیست اما وقتی دوستی یا آشنایی را از دست می دهید، به جای حسرت خوردن به چیزهایی که می خواستید به او بگویید و نگفتید بکوشید به خاطره های خوبی که با او داشته اید بیندیشید.
۶) قیافه شکست خورده را به خود نگیرید
اگر چیزی را از دست داده اید، حسرتش را نخورید، آنچه از دست رفته، تمام شده است و دیگر برنمی گردد، سعی کنید به آینده و به موفقیت هایی که می توانید به دست آورید بیندیشید.
● نگرانی را از خود دور کنید
هر چیزی که در گذشته برایتان اتفاق افتاده، حکمتی داشته است. سعی کنید از آنها درس بگیرید و برای آینده خود از این تجربیات استفاده کنید. فقط به حال و آینده فکر کنید، چون گذشته، دیگر گذشته است و نمی توانید به عقب برگردید. از هر لحظه زندگی لذت ببرید.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود