مشاهده RSS Feed

فرهنگ

دو رویکرد در دین‌داری

به این مطلب امتیاز بدهید
غالب افراد چنین فکر می‌کنند که اصول عقائد و باورهایشان چنان روشن و مستدل است که هر کسی اگر غرض و مرض نداشته باشد آن‌ها را خواهد پذیرفت و لذا اگر کسی آن‌ها را نپذیرد حتماً غرض و مرض دارد.

معمولاً چنین افرادی محقق نیستند؛ یعنی در دین یا مذهب یا دیدگاهی دیگر خیلی عمیق غور نکرده‌اند و استدلال‌ها و دفاعیات آن‌ها را از زبان و بیان خود آن‌ها نخوانده‌اند. اما آن‌ها که خوانده‌اند غالباً دریافته‌اند که پیروان افکار دیگر هم تقریباً به همان اندازه برای خود دلیل و توجیه دارند و اگر هم جایی اشکالی بیابند از باورهای خود دست برنمی‌دارند چرا که اطمینان دارند اگر به کارشناسان متخصص مراجعه کنند جواب قانع‌کننده‌ای خواهند گرفت.

هر یک از این دو رویکرد نتائجی دارد: دستهٔ نخست چون گمان می‌کنند دیگران برای منافع شخصی و از سر لجاج باورهای آن‌ها را قبول ندارند، غالباً دیگران را فریب‌کار، هوس‌ران و چه بسا مزدور مخالفان می‌دانند. و چون آن‌ها را صادق نمی‌دانند غالباً اهل مدارا هم نیستند؛ مخالف را مستحق هر محرومیت و عذابی در دنیا و آخرت می‌دانند. این‌ها غالباً مخالف را مغرضی می‌دانند که به رغم آنکه درستی باورهای آن‌ها را دریافته نمی‌پذیرد و نمی‌توانند باور کنند که علت اختلاف فرد یا مذهبی با آن‌ها یا مذهب آن‌ها اختلافی باشد تنها ناشی از تفاوت در تفکر یا بینش؛ اما حتی اگر هم دریابند که فردی واقعاً تنها به دلائل فکری و علمی با آن‌ها هم‌عقیده نبوده باز هم وی را مستحق عذاب و عقاب می‌دانند چرا که فکر می‌کنند وی موظف بوده آن قدر تحقیق کند تا به حق و حقیقت (که باورها یا دین و مذهب خود آن‌هاست) برسد ــ هرچند که خود معمولاً در زندگی چندان اهل تحقیق جدی و منصفانه نیستند. چنین افرادی گمان می‌کنند پیرو دیگر عقائد هرکجا که سستی یا شبهه‌ای در عقائد خود دیده باید آن‌ها را ترک و دین و مذهبش را عوض می‌کرده؛ اما باز هم خود چنین نبوده‌اند؛ خودشان هرکجا ضعف و تردیدی برایشان حاصل می‌شده حتی اگر جوابی هم برایش نمی‌یافته‌اند حمل بر کم‌اطلاعی خود از مبانی دینی‌شان می‌کرده و مطمئن بوده‌اند که آن «شبهه» نزد علماء جوابی محکم دارد.

اما آن دستهٔ دوم نگاهی دیگر دارند؛ برایشان کاملاً پذیرفته است که عقائد آن‌ها برای دیگری پذیرفتنی نباشد، یا عقائد خود فرد برایش به قدر کافی قانع‌کننده بوده است که سراغ مذهب و مکتبی دیگر نرود. چنین افرادی چون خود را حق مطلق نمی‌پندارند، همان قدر که به خود برای حفظ آن عقائد حق می‌دهند به دیگران هم حق می‌دهند که عقائد خودشان
را حفظ کنند. طرفدار تندروی علیه مخالفان نیستند و برای خود به خاطر افکار و عقائدشان حق و سهم ویژه‌ای در دنیا و آخرت قائل نیستند. ممکن است این افراد، به آن دلیل که استدلال‌ها و دفاعیات باورهای خود را بهتر و بالاتر از دیگران نمی‌بینند، به اندازهٔ افراد دستهٔ نخست بر عقائد خود راسخ نباشند؛ و از این رو از احساس اطمینان و جزمی که دستهٔ اول دارند بی‌بهره باشند. این دسته آمادگی بیشتری دارند که خطا یا اشتباه خود را بپذیرند و اگر فکر و رأی بهتری دیدند در افکار خود تجدیدنظر کنند.

خیلی حرف‌ها دارم در نتائج این دو روحیه و این دو رویکرد؛ فعلاً همین‌جا پایان می‌دهم.

آپدیت شده 1393/01/19 در 16:23 توسط فرهنگ

برچسب ها: مدارا, کثرت‌گرایی ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود