مشاهده RSS Feed

فرهنگ

۱: دربارهٔ استقلال یا وابستگی قرآن در فهماندن معنای خود

به این مطلب امتیاز بدهید
من در نظر دارم که زین پس به جای شرکت در فضای عمومی این تالار گفت‌وگو، نوشته‌هایی را در این وبلاگ منتشر کنم. این‌ها عمدتاً یا ابتدائاً به قرآن و جایگاه و نحوهٔ فهم آن مربوط می‌شوند.

اولین سؤالم این است که آیا قرآن را به تنهایی می‌شود فهمید یا حتماً باید با کمک حدیث معنای قرآن را فهمید؟ فکر می‌کنم رأی دوم بین بسیاری از افراد متدین (دستِ‌کم در این سایت) مطلوبیتی داشته باشد. پس همین رأی را بررسی می‌کنم.
۱ـ فکر می‌کنم در نگاه اول روشن است که قرآن معنایی دارد؛ همچنان که هر کلام دیگری معنا دارد. هر کسی که عربی بداند معنایی از قرآن می‌فهمد، گرچه شاید در جزئیات و تفسیر و تطبیق آن اختلاف رخ دهد، همچنان که در مورد هر کلام دیگر.
چرا باید فرض کنیم قرآن معنایی روشن ندارد یا معنایی غیر از آنچه از الفاظ آن فهم می‌شود دارد؟ آیا می‌شود گفته که شاید حدیثی بر این ادعا آمده باشد؟ خوب اعتبار داشتن خود احادیث را از کجا به دست بیاوریم؟ چرا حدیث را قبول کنیم و حدیث چه کسی را؟ از کجا بدانیم که پیامبر یا امام افرادی صادق و درستکارند؟ و از کجا بدانیم که آن‌ها می‌توانند معنای قرآن را بدهند؟ طبعاً چون فرض کرده‌ایم که معنای قرآن روشن نیست نمی‌توانیم برای این دو ادعا از قرآن سند و مدرک بیاوریم. پس انگار حتی همین که باید به تبیین پیامبر با به حدیث امام رجوع کرد خودش مبتنی بر روشن بودن معنای قرآن است.

از سوی دیگر چرا تصور نکنیم که حدیث هم معنایی غیر از آنچه در ظاهر می‌نماید داشته است؟ مثلاً ظاهراً می‌نماید که گفته به معنای تحت‌اللفظی قرآن اعتماد نکنید اما منظور این بوده که اعتماد بکنید یا ....
پس پذیرش اینکه بنابر حدیث معنای قرآن را نه از الفاظ بلکه از جای دیگر (مثلاً حدیث یا تبیین پیامبر یا ...) باید فهمید گرفتار دو مشکل است: نخست اینکه اعتبار و مقبولیت حدیث و صاحب حدیث (پیامبر یا امام) روشن نیست. دوم اینکه احتمالش هست که معنای حدیث هم از خودش فهم نشود.
۲ـ اگر قرار است معنای قرآن با کمک حدیث فهمیده شود و بدون حدیث راهی به فهم معنای قرآن نباشد، آنگاه با این مسئله مواجه می‌شویم که قرآن به چه نحو و به چه دلیل معجزه است؟ اگر معنای آن روشن نیست، اعجاز آن در چه چیز بوده است؟ آیا می‌شود به عنوان معجزه تشخیص داده شود در حالی که معنای روشنی از آن فهم نشود؟ درباب اعجاز قرآن نظریات متعددی هست؛ برخی گفته‌اند فصاحت و بلاغتش، برخی گفته‌اند اعجاز علمی، برخی هم گفته‌اند همین که کسی نمی‌تواند برای‌ معارضه با آن اقدام کند، یعنی خداوند افرادی را که قصد معارض با آن را داند منصرف می‌کند. فکر می‌کنم رأی سوم با ظهور مواردی از کسانی که مستقیماً جملاتی برای معارضه آورده‌اند رد می‌شود، اما دو رأی دیگر به نظر می‌رسد که مبتنی است بر فهم معنایی از قرآن. به این ترتیب فکر می‌کنم پذیرش قرآن به عنوان معجزه‌ای الهی مبتنی است بر قبول اینکه قرآن ــ فی نفسه و مستقل از احادیث ــ معنایی روشن دارد.

آیا احتمال معقولی است که بگوییم حتی بدون استناد به قرآن هم می‌تون دانست که باید به سراغ فهم معنای قرآن از زبان پیامبر رفت؛ زیرا آورندهٔ قرآن اوست. آیا احتمال اینکه برای فهم قرآن باید به
سراغ دانایان لغت و دستور زبان برویم، یا به سراغ کاهنان و غیب‌گویان یا ... رفت منتفی است؟ آیا این می‌تواند توجیهی باشد برای اینکه قرآن معنای تحت‌الفظی روشنی ندارد؟ بگذارید فکر کنیم.

آپدیت شده 1392/12/06 در 15:47 توسط فرهنگ

برچسب ها: قرآن, تفسیر ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود