مشاهده RSS Feed

اویس

ناله های دلتنگی مادری در کنار قبر خالی فرزند شهید گمنامش

به این مطلب امتیاز بدهید
سلام فرزند شهیدم ! می دانم حالت مثل همیشه خوب است اما اگر می خواهی حال مادر پیرت را بدانی باید بگویم دلتنگم! سینه مالامال از اندوه تمامی گیسوان مادرت را سپید و کمرش را خم نموده است. دستان چروكيده و انگشتان لرزانم تنها در تب و تاب دعاي دیدار دوباره توست، که قامت راست كرده‌اند.

جوان رشیدم! مرا ببخش که دیگر پاهایم رمق ایستادن و عرض ارادت در کنار قبر خالیت را ندارند. دیری است که از مادر خمیده ات جز سایه ای بر جای نمانده است.

نازنین پسرم! تنها التیام دردهایم سر به مهر نمودن و راز سر به مهر را با خدای غریبان نجوا کردن است به راستی انس با خاک و سجده طولانی بر آن، بزرگترین میراثی است که از فراقت برایم به جای مانده است! آری خاك، مظهر فقر مخلوق در برابر غنای خالق است و تا با خاك انس نگیری، راهی به مراتب قرب نداری.

پس بر اشکهایی که همواره بر چشمانم سرازیر است خرده مگیر زیرا گریه تجلی اشتیاق بی انتهایی است که روحم را به دیار جاودانگی پیوند می دهد و تیرگیهای حاصل از نبودنت را از سینه ام می‌شوید.

عزیزتر از جانم! اگر چه خونی که از تو ریخته شد از آن سوی، ایمانم را قوی تر و یقینم را مستحکمتر ساخت اما از این سوی، احساس مادرانه‌ام را چه کنم؟ می دانم همین گدازه‌های هجرانت است که قلبم را برای لقاالله آماده تر نموده، اما با این دلتنگی چه کنم؟ این دل را که گاه و بیگاه هوای دیدن روی ماهت را دارد چگونه آرام سازم؟ پوتینهای قشنگت هنوز زیوری ترین زیورآلات اتاق بی فروغم است. شاید باور نکنی ولی وقتی برای تسکین دل داغ دیده ام پاهایم را در پوتینهایت میگذارم هنوز گرمای پاهای زیبایت را حس میکنم.

کمد لباسهایت هر روز آتش به جانم می زند! از یکایک آنها عطر وجودت را احساس میکنم. سجاده ات که همچنان در گوشه اتاق پهن و منتظر توست دلش برای نمازهای شب و ناله‌های سحرگاهیت تنگ شده است؟ آری ثمره حیاتم! دیری است که از این کاشانه رفته‌ای اما جای جای این خانه هنوز بوی عطر نفسهای ملکوتیت را دارد و من چگونه می توانم فراموشت کنم؟!

عزیز دلم! می دانم این انتظار که بار دیگر ببینمت و رخساره ماهت را غرق بوسه کنم انتظاری خلاف عقل است اما مگر این عقل است که مادر پیرت هر روز بیاید و بر مزار خالیت گریه کند؟فرزندم همه زندگیت مادرت به انتظار گذشت و من مرهمی بر جراحتی که از گمگشتگیت بر قلبم نشسته است ندارم. اما نه، باز هم دوست دارم همچنان گمنام بمانی و گمنام خطابت كنم، مگر نه اين است که شهيد گمنام منقبت یافته از
حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و نظر كرده وی است؟

سرت را بالا بگیر فرزند رشیدم! مادر دل شکسته‌ات در راه معشوقی که تو قربش را برایم به ارمغان آوردی تمامی ملامت‌های دهر را به جان می‌خرد و ‌همه مصائب و تلخیهای این روزگار چون مرضی پرورگار است در كامم شیرین است! مبادا این ناله های دلتنگیم تو را بدین گمان وادارد که از صراطی که خود اختیار نموده ام سست گشته ام!

معاذالله! اگر تاریخ هزاران بار مکرر شود و هر بار چون لحظه ای رسد که ملتمسانه از من اجازه جهاد خواستی، گل رویت را می بوسم و با افتخار، کوله پشتیت را بسته، لباس رزم تنت نموده، پیشانی بند سرخ یا حسین را بر جبین نورانیت گره بسته، از زیر قرآن کریم عبورت داده و با اشکانی که بر چشمانم دارم دامنی از یاس سفید همراه با آوای «
فالله خیر حافظا» را بدرقه راهت می نمایم.

آری یوسف گم گشته‌ام! حال مادرت، حال مجنونی است که در میان ناله‌های خویش می‌خندد. محزونم چون در این سرای فانی تو را گم کرده‌ام و مبتهجم چون می‌دانم در آن سرای ابدی این تویی که برایم می‌مانی. از این روی گویا شهادتت داغی گوارا به جانم چشانده است و حاشا! که حل این معما برای دنیا پرستان و بی خبران و غفلت زدگان جز به عشق میسّر گردد.جگر پاره ام! افسوس که هر چه می گویم دلتنگی رهایم نمی کند به راستی آیا سزاست مادری که گوهری چون تو را در دامن خویش پرورانده اینچنین منتظر خویش نگه داری؟!!


خاطرات بی تو ماندن در نظرگاهم نشسته


در سپهر لاجوردی آتش آهم نشسته

ای خدای بی‌نصیبان طاقتم ده، طاقتم ده!

قبله‌گاه ما غریبان طاقتم ده، طاقتم ده!

آپدیت شده 1395/03/20 در 23:42 توسط اویس

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

  1. ترگل آواتار ها
    خیلی زیبا بود استاد .....
    تا به ابددددددددددد مدیون شونیم ...
^

ورود

ورود