مشاهده RSS Feed

فاتح

سگ نگاری ؛ بخش آخر : انسانی غربی یا انسانی در مستعمره

به این مطلب امتیاز بدهید
فیلم سگ ولگرد کوروساوا ( 1949 ) قریب به چهار سال پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی که بیش از 220 هزار کشته از مردم غیر نظامی را در پی داشت و سه سال قبل از فیلم راشومون , به روی پرده سینما رفت .

کوروساوا در کتاب خاطراتش ماجرائی را درباره ساخت تیتراژ فیلم نقل میکند که برای آن عده که با این تحفه غرب آشنائی ندارند شگفت آور است :

نمای اول سگ نفس بریده با زبانی که بیرون افتاده است، دردسرزیاد برای من ایجاد نمود.
صورت سگ زیرعنوان فیلم نمایان می شود تاحالت گرما رابرساند. ولی یک شکایت ناخواسته یابهتراست بگویم یک اتهام از سوی یک زن آمریکایی که فیلمبرداری را تماشا کرده بود دریافت کردم.

او نماینده حمایت از حیوانات بود وادعا می کرد که من به یک سگ سالم، بیماری هاری تزریق کرده ام. البته این اتهام کاملاً بی اساس بود. این سگ ولگردی بود که ما از مرکز سگ های ولگرد گرفتیم وقرار بود کشته شود. مسئولان دکورها محبت زیادی به او نمودند. سگ دورگه ای بود ولی صورت بسیار مهربانی داشت.
بنابراین ما از گریم استفاده کردیم تا حالت وحشیانه ای به او بدهیم وکسی او را سوار بر دوچرخه دواند تابه نفس نفس بیفتد. هنگامی که زبانش بیرون افتاده بود ما از او فیلمبرداری کردیم.

اما هرچه هم که به دقت همه اینها را توضیح دادیم، خانم نماینده انجمن حمایت حرف مارا قبول نداشت. چون ژاپنی ها وحشی بودند، تزریق مرض هاری به یک سگ درست ازنوع کارهای مابود وآن زن فرصتی برای شنیدن حقیقت نداشت.

حتی(یاما- سان) برای تاًیید این که من سگ ها را دوست دارم وهرگز چنین کاری نمی کنم وارد میدان شد، ولی خانم آمریکایی اصرار داشت که مرا به محاکمه بکشاند.

در این لحظه شکیبایی ام را ازدست دادم. آماده بودم بودم به او بگویم: خشونت با حیوانات از جانب اوست.
آدم ها هم جزو جانداران هستند واگر چنین بلایی سر مابیاید، انجمنی برای حمایت از انسان ها مورد احتیاج خواهد بود. همکاران من تمام تلاششان را کردند تا مراآرام کنند.

درپایان، مجبورشدم یک گواهی بنویسم وهرگز این چنین , از شکست ژاپن در جنگ متاًسف نبوده ام".

شبیه یک شرح حال / انتشارات روزنه / مترجم امیر روشن ضمیر ص 285
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

 1. amin65 آواتار ها
  مرسی از مطالبتون
 2. فاتح آواتار ها
  از نگاهتان سپاسگزارم
 3. sal آواتار ها
  عجب ادمهاي سخت دلي پيدا ميشن پناه بر خدا
  لطفا به وبلاگ منم سر بزنينو نظر بدين ممنون ميشمhttp://title-47.kowsarblog.ir/
^

ورود

ورود