مشاهده RSS Feed

فاتح

شهر گمشده ؛ بخش سوم : مردی برای تمام فصول 2

به این مطلب امتیاز بدهید
آرامشی که دیگر نیست

شهر گمشده کوروساوا همان شهری است که آرمانشهر ما و دیگر انسان هاست. شهری که در آن خرد و حکمت , جهل و نادانی بشری را محدود میکند و به بشریت امکان حیات و زیستی انسانی و اخلاقی را میبخشد .

به همین دلیل سینمای کوروساوا رئالیسم مبتنی بر حقیقت است و آنچه که از پلیدی نشان میدهد بر خلاف رئالیست تخیلی غربی , محصور در همان پلیدی ای است که از بشر سرزده و میزند.

او منتقدانه دلایل پلیدی ارباب های فئودال و پادشاهان فاسد و راهزانان و افراد ضعیف النفس را ریشه یابی کرده و پس از تبئین و ارائه راه حل , بتصویر میکشد .

نگاه انسان شناسانه و نقادانه او در فیلمهائی مانند راشومون و سگ ولگرد و نگاه جامعه شناسانه او ار در یوجیمبو و سانجورو و یا انتخاب رمان هائی مانند شاه لیر , مکبث (سریر خونین) و ... مبین این مساله از این معلم بزرگ است که میان ما , او و همه بشریت ارزش های انسانی و اخلاقی , نیازی مشترک است .

در برابر این رویکرد , سینمای رئالیستی - خیالی هالیوودی با نماهای بسته و لنزهای زوم و پلانهای کوتاه و سریع دنیائی تقطیع شده و جعلی ای را به مخاطب نشان میدهد که سراسر خشونت و غریزه است و غالب راه حلی که برای این معضلات ساختگی ارائه میدهد با روشی اغلب اومانیستی است که از خود معضل بدتر است .

در اینجا یک جنگ بین مدرنیته و سنت بعنوان دو جریان اجتماعی مطرح نیست . بلکه این موضوع , به هدم ارزش های انسانی و اخلاقی در فرد و همچنین در جامعه در جریانی دیگر و جایگزینی خلقیات ضد انسانی و ضد اخلاقی مرتبت است.

هر چه پیشتر میرویم کمتر اثری از انسانیت و اخلاق در سینمای هالیوود و سینماهای تابعه شاهدیم تا جائیکه انسان های موضوف در این فیلمها , حیوان و یا بدتر حیوانی هستند که در قالبی شبیه به انسان ظاهر میشوند .

فیلمهای کوروساوا غالبا در نت هست . تعدادی از این فیلمها را از اینجا میتوانید دانلود کنید .

آپدیت شده 1395/02/20 در 05:47 توسط فاتح

دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود