مشاهده RSS Feed

فاتح

شهر گمشده ؛ بخش سوم : مردی برای تمام فصول 1

به این مطلب امتیاز بدهید
اگر بخواهیم در حد گنجایش این ظرف یک یا دو بعد از شخصیت او را معرفی کنیم بصورتی مجمل و خلاصه میتوان گفت که
او میتوانست هر محتوائی را اعم از ادبیات کهن سرزمینش یا ادبیات فاخر خارجی چون مکبث شکسپیر , ابله داستایوفسکی و در اعماق ماکسیم گورکی را تماما امانت دارانه در قالب رئالیستی و با ضرب آهنگی مطابق با جریان زندگی و فرهنگ اصیل مردم ژاپن بسازد , بشکلی که اگر کسی نویسندگان حقیقی داستان های او را نشناسد فکر میکند اصل این داستان ژاپنی است.

و نکته بعد اینکه او هیچگاه یک گارسون هنری نبود . او مي‌گفت هيچ‌گاه فيلمي را كه نخواسته بسازد، نساخته است، و در مواردي كه ملزم شده فيلمش سرمايه‌اي را كه صرف آن شده بازگرداند، كارش را رها كرده است.
از نظر او فيلم‌ساز بايستي بداند كه بايد با خودش صادق باشد. تهيه‌كننده سرمايه را در اختيارِ كارگردان قرار مي‌دهد ، پس كارگردان هم بايستي بپذيرد كه تهيه‌كننده خلاقيت او را باور دارد. در نزد كوروساوا وقتي هدف، پول درآوردن باشد سخت است كه از حقيقت حرف بزنيم.
در پاسخ به این سوال که این توانائی از کجا آمده و چگونه شکل میگیرد مختصرا میتوان گفت که اگر درد برای کسی واقعی باشد پس او درمان واقعی را می یابد و تا زمانی که آن وجودش را احساس میکند آرام نمیگیرد .
آکیرا کوروساوا چنین خصوصیتی را دارا بود . او مانند دیگران فهمید که شناسنامه او و مردم ژاپن مختصر به سجلی ثبت احوال و مندرجات آن نمیشود و این مردم مانند همه مردم دیگر دارای سندی فرهنگی با ارزش های اخلاقی انسانی هستند که اعم و اهم بر سند شناسنامه ای آنهاست که از جمله مندرجات مهم آن رسوم و ارزش های والای اخلاقی و انسانی است .


از نظرِ كوروساوا راحت‌تر اين است كه به تاريخِ ژاپن و بازگوييِ ارزش‌هاي آن پرداخته شود؛ زيرا ژاپني‌ها فرهنگ و سنت‌هاي‌شان را فراموش كرده‌اند و بايستي به داستان‌هايي پرداخت كه دربارة گذشتة مردم هستند. بديهي است كه كوروساوا با چنين ديدگاه و طرز تفكري نمي‌توانست فيلم‌سازي شرقي با تفكراتِ غربي باشد.

ادامه دارد

آپدیت شده 1395/02/17 در 14:01 توسط فاتح

دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود