مشاهده RSS Feed

باغ ارغوان

چرا اتفاقی نمی افتد؟

به این مطلب امتیاز بدهید
گاهی آدم مسایل را رعایت نمی کند ، چیزهایی پیش او کم و زیاد می شود ، از برخی خطوط قرمز عبور میکند (گناه) اما ظاهراً اتفاقی برایش نمی افتد. پس چرا می گویند گناه نکنید؟ چرا می گویند گناه آدم را بدبخت می کند؟ هیچ اتفاقی که نیفتاد!
در اینجا دو نکته باید توجه شود:

1- اینکه به دفعات زیاد گناه انجام می شود اما برای فرد گناهکار اتفاقی نمی افتد ، این " مهلت دادن " خداوند است. خداوند به فرد مهلت می دهد تا شاید او پشیمان شود و برگردد و جبران بکند. خداوند به دلیل رحمت زیادی که دارد ، در عقوبت بندگان گناهکارش عجله نمی کند و به آنها فرصت می دهد. اما وای از حال کسانیکه این مهلت های الهی آنها را مغرور کند و آنها فریب بخوردند و فکر کنند گناهان آنها هیچ اثری به دنبال نخواهد داشت. وقتی مهلت تمام شود ، وای بر گناهکاران!


2- وقتی دانه ای کاشته می شود ، گیاه فوری از زیر زمین بیرون نمی آید. بلکه مدتی باید بگذرد تا گیاه کم کم رشد کند و از زیر خاک سر در آورد و ما متوجه آن بشویم. تازه بعد از آنکه ساقه نازک گیاه را دیدیم ، باز باید مدتی بگذرد تا این گیاه رشد کند و قطور شود و ثمر بدهد. زیرا ما در عالم " تدریج" زندگی می کنیم. در این عالم ، خیلی از مسایل ، به تدریج خود را نشان می دهند و به مرحله ای می رسند که اثر خود را بگذارند.


انجام گناه ، مانند کاشتن بذر "بدی" است. کسی که گناه می کند ، مرتباً بذر "بدی" می کارد. اما چون این بذرها مدتی طول می کشد تا این بذرها رشد کنند و اثر خودشان را نشان بدهند ، او فکر می کند کارهایش نتیجه ای نداشته است. اما وقتش که برسد ، می بیند که مزرعه ای از بدبختی و مشکلات برای خودش ایجاد کرده است (منظورم در همین دنیاست ، بحث عالم آخرت را نمی کنیم).

همین طور کسی که نماز می خواند و قرآن تلاوت می کند و زیارت عاشورا می خواند ، شاید به نظرش برسد که اینها برایش فایده ای نداشته است و زندگی او هیچ تغییر مثبتی نکرده است. اما او هم باید صبر کند تا زمانی که این بذرهای " خوبی " ، رشد کنند و اثر خودشان را نشان دهند.

همانطور که در حیوانات می بینیم ، دوره جنینی هر حیوانی ، متفاوت است. همینطور هم مدتی که برای رشد و ثمر دهی یک عمل لازم است متفاوت است. گاهی چند ده سال زمان می برد. مثلاً فردی نماز جماعت و مسجد و روضه اش ترک نمی شود ، اثرش را سالها بعد ، در زندگی فرزندش می بیند که مثلاً دانشگاه رشته خوبی قبول می شود و زندگی راحت و پر عزت و احترامی خواهد داشت.

آیه قرآنی مربوط به این نکته ، آیه 82 سوره مبارکه کهف است: کان تحته کنز لهما و کان أبوهما صالحاً. (داستانش را بخوانید).
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود