مشاهده RSS Feed

باغ ارغوان

حرکت ...

به این مطلب امتیاز بدهید


1)

می شود کسی اهل تفکر باشد و به جهان اطراف خود نگاه کند و درباره آنچه می بیند تفکر کند و در مورد « حرکت » فکر نکند؟

حرکت ، چیزی است که از هر جا تفکر خود را آغاز کنی ، به آن می رسی ؛ حرکت ، چیزی است که اگر به عمق و حقیقت آن رسیدی ، به حقیقت همه چیز رسیده ای.

این دو نکته ، مستلزم همدیگرند: مفهومی که از هر جا تفکر خود را شروع کنی ، به آن می رسی ؛ مفهومی است که اگر به عمق آن برسی ، همه چیز را شناخته ای.

ابتدا حرکت را در جهان محسوس اطرافت می بینی ، سپس با تفکر درباره آن ، با این حرکت همراه می شوی و او تو را به همه جا می برد: انواع حرکت ، حقیقت زمان ، حرکت در جوهر ، حقیقت جوهر مادی ، ربط متغییر به ثابت ، ثوابت ، قدم و حدوث ، ربط حادث با قدیم و ....2)
وقتی ربط "حرکت" را با "قدیم" دانستی ، خیلی روشن می بینی که بر پیشانی هر حرکتی در این عالم ، اسم جلاله "الله" نوشته شده است ، و حالا تو نیز - هماهنگ با عالم - هر کاری را که بخواهی شروع کنی ، در ابتدایش همین نام را می آوری: بسم الله الرحمن الرحیم.

با فهم عمیق "حرکت" و ارتباطی که با ثابت و قدیم دارد ، به راحتی درک می کنی که: " لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم".

اکنون ، تو نیز در همه کارها ، بر همان "قدیم" که ریشه همه حرکات عالم است ، توکل می کنی.


3)
و حال که همه حرکات از "او" است و هیچ "حول" و "قوه" ای جز از او نیست ، بگذار اوباما هر چه دلش می خواهد از گزینه های روی میزش بگوید!

إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُباباً وَ لَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَ إِنْ یَسْلُبْهُمُ الذُّبابُ شَیْئاً لا یَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَ الْمَطْلُوب.

پس دیپلماتی که می خواهد پشت میز مذاکره بنشیند ، باید "حرکت" را خوب بشناسد، باید "فلسفه اسلامی" را خوب بلد باشد، تا برای اخم و لبخند دشمن ، هیچ حسابی باز نکند و در برابر او کم نیاورد.


اینجا جایی است که "عقل" (فلسفه) و "دین" و "سیاست" به هم می پیوندند و یکی می شوند. اصولاً جدایی یکی از این سه جزء از دوتای دیگر ، خیلی خطرناک و موجب "سمی "شدن خودش و بقیه اش می شود.


و اما ماجرای غم انگیز بتن هایی که جای یک "قلب" را گرفت.... برهانی است قاطع بر این که که اهل سیاست ما ، یا فلسفه اسلامی را بلد نیست یا قدر آن را نمی شناسد...

و ما قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ. إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ.


آپدیت شده 1394/12/08 در 01:10 توسط شمس الضحی

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود