مشاهده RSS Feed

hosein3531612

چرا انسان به عنوان اشرف مخلوقات ذكر شده است؟

به این مطلب امتیاز بدهید
چرا انسان به عنوان اشرف مخلوقات ذكر شده است؟دلايل فراوانى براى برترى و شرافت انسان نسبت به ساير آفريده ها وجود دارد كه به سه مورد آن اشاره مى شود :
{J الف . دليل عقلى J}
موجودات جهان از يك نگاه به جمادات ، گياهان ، حيوانات و انسان ها تقسيم مى شوند . جمادات از مجموعه عناصر به هم پيوسته اى تشكيل شده كه فقط دربردارنده نيروهاى طبيعى يا پتانسيل ذخيره شده مى باشند . گياهان داراى سه اثر و ويژگى تغذيه ، توليد و رشد هستند و براى رسيدن به كمال مطلوب خود از نيروهاى طبيعى در جمادات ( خاك ) بهره مى برند .
حيوانات علاوه بر تغذيه و توليد و رشد برخوردار از نوعى ادراك و كُنش اختيارى در سطحى بسيار محدوداند .

1
اما انسان علاوه بر بهره مندى از ويژگى ها و كمالات مراتب پايين تر از خود يعنى تغذيه ، توليد ، رشد ، ادراك حسّى و كُنش اختيارى در سطح محدود ، داراى دو ويژگى ممتاز و برتر است يكى « عقلانيّت » و انديشه ورزى و ديگر « كُنش اختيارى » در سطحى گسترده . از اين رو انسان به خاطر ظرفيّت نامحدود و استعدادهاى انسانى بى پايانى كه در او به وديعه نهاده شده ، اشرف مخلوقات خوانده شده است . زيرا معيار شرافت بهره مندى از كمالات برترى مانند عقل و اراده است كه خاستگاه آن روح الهى است كه در انسان مى باشد .
پس انسان در دو جهت بر ساير آفريده ها برترى دارد : « عقل » و « كمال اختيارى » .

2
تجربه تاريخى نيز شاهد تحوّل و پيشرفت چشمگير در زندگى مادّى و معنوى انسان است در حالى كه در زندگى ساير موجودات مادّى ، تحوّل چندانى مشاهده نمى كنيم ، و آنچه هست به طور غريزى مى باشد . بنابراين دليل اصلى برترى و شرافت انسان بر ديگر مخلوقات را بايستى در ماهيّت و ساختار وجودى و استعدادهاى بى پايان نهفته در انسان جستجو نمود .
{J ب . دليل عرفانى J}
اهل معرفت بر آنند كه از ميان آفريده ها تنها انسان مظهر و جلوه گاه كامل اسماء الهى است .
به بيان ديگر هر موجودى مظهر اسم و صفتى از اسماء و صفات حق تعالى است ولى انسان از چنان ظرفيت و استعدادى برخوردار است كه مى تواند جلوه گاه همه اسماء و صفات خداوند باشد . از اين رو انسان كامل به تنهايى مظهر همه اسماء و صفات حق تعالى است .

3
خداوند تنها بر قلب و دل انسان كامل تجلّى و ظهور كامل دارد و تنها قلب انسان كامل است كه گنجايش حضرت حق را دارد و اين بهترين ، دليل بر برترى و شرافت انسان مى باشد .
از اين رو در روايات آمده است كه « قلب انسان مؤمن عرش پروردگار است »

4 « زمين و آسمان من گنجايش من را ندارند بلكه تنها قلب و دل بنده مؤمن من گنجايش و ظرفيت من را دارد » .
5
{J ج . دليل قرآنى J}
قرآن مى فرمايد :
« وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنِى آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِى الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّيِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضِيلاً »

6
« و به راستى ما فرزندان آدم را گرامى داشتيم و آنان را در خشكى و دريا ( بر مركب ها ) بر نشانديم ، و از چيزهاى پاكيزه به ايشان روزى داديم ، و آنها را بر بسيارى از آفريده هاى خود برترى آشكار داديم » .
براساس اين آيه شريفه خداوند مهربان به انسان دو مدال افتخار داده يكى « كرامت » و ديگرى « فضيلت » .
كرامت مربوط به ارزش و شرافت ذاتى انسان است كه ويژه اوست و ديگر موجودات در آن سهيم نيستند . فضيلت ، آن كمالات مشترك ميان انسان و ساير آفريده هاست كه انسان نسبت به ديگران سهم بيشتر و كامل ترى دارد . بنابراين در تفضيل ، انسان با آفريده هاى ديگر مقايسه و سنجيده مى شود .

7
شايان توجّه اين كه قرآن كريم برترى انسان بر بسيارى از آفريده ها را بيان مى كند
« وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضِيلاً »

8
« و آنها را بر بسيارى از آفريده هاى خود برترى آشكار داديم » .
در ذيل به برخى از « جلوه هاى كرامت » انسان از نظرگاه قرآن اشاره مى شود :
{J . 1 علم به اسماء J}
انسان تنها موجودى است كه شايسته و مستعدّ شناخت اسماى الهى است :
« وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ كُلَّها ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِكَهِ فَقالَ أَنْبِئُونِى بِأَسْماءِ هؤُلاءِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ . قالُوا سُبْحانَكَ لا عِلْمَ لَنا إِلاَّ ما عَلَّمْتَنا »

9
« سپس علم اسماء را همگى به آدم آموخت . بعد آنها را بر فرشتگان عرضه نمود و فرمود : اگر راست مى گوييد ، از اسامى اينها به من خبر دهيد . گفتند : منزهى تو ! ما را جز آنچه ( خود ) به ما آموخته اى هيج دانشى نيست » .
و انسان به جهت برخوردارى از همين ظرفيت علمى گسترده ، آموزگار فرشتگان نيز هست :
« قالَ يا آدَمُ أَنْبِئْهُمْ بِأَسْمائِهِمْ »

10 .
بنابراين انسان كامل نه تنها آموزنده اسماء الهى - كه حقايقى غيبى و داراى شعورند - مى باشد ، بلكه آموزگار و ياد دهنده آنها به فرشتگان نيز مى باشد و اين بهترين گواه برترى انسان بر فرشتگان است .
{J . 2 خلافت الهى J}
انسان از ديدگاه قرآن وجودى جامع و قابليتى نامحدود دارد كه او را شايسته جانشينى خداوند قرار داده است . همين خلاف الهى ، جايگاه والاى انسان را در هستى رقم مى زند :
« إِنِّى جاعِلٌ فِى الْأَرْضِ خَلِيفَهً »


11 .
كرامت انسان مرهون خلافت الهى اوست كه بهره غير انسان نيست . در احاديث رسيده از معصومين عليهم السّلام ، تعبير ممتاز و منحصر به فردى در مورد جايگاه برجسته انسان به كار رفته كه درباره هيچ موجود ديگرى ذكر نشده است : H « من عرف نفسه فقد عرف ربّه » E

12 « كسى كه خود را شناخت پس پروردگار خود را شناخته است » . يعنى ، شناخت جان آدمى از آن جهت كه خليفه خداست ، حتماً به شناخت خدا مى انجامد .
13
{J . 3 سجده فرشتگان بر انسان J}
يكى از بهترين دلايل بر شرافت انسان آن است كه خداوند به همه فرشتگان دستور مى دهد تا انسان را سجده كنند .
« وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا »

14
« و هنگامى كه به فرشتگان گفتيم براى آدم سجده كنيد پس همه آنها سجده كردند » .
اگر انسان موجودى كامل تر از فرشتگان و برتر از آنها نباشد ، صحيح نيست كه وجود كامل وجود ناقص را سجده كند . البتّه سجده و كُرنش ملائكه بر حضرت آدم ( عليه السلام ) به خاطر ساختار خاص وجودى او بود چون روح الهى در آدم ( عليه السلام ) دميده شد ، فرشتگان مأمور به سجده گرديدند :
« فَإِذا سَوَّيْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِى فَقَعُوا لَهُ ساجِدِينَ » .
خداوند به خاطر ويژگى ها و استعدادهاى سرشار و فراوانى كه در روح انسانى قرار داده ، به خود آفرين گفته
« فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ »

15 .
و به همين دليل است كه آفرينش انسان را به « أحسن تقويم » مى ستايد :
« لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِى أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ »

16 .
{J . 4 حيات و مرگ يك انسان برابر است با حيات و مرگ همه انسان ها J}
براى ارزش و جايگاه برجسته انسان در نظام آفرينش همين بس كه حيات يك انسان مساوى با حيات و زندگى همه انسان ها ، و مرگ يك انسان برابر است با مرگ همه انسان ها است .
« مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الْأَرْضِ فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعاً وَ مَنْ أَحْياها فَكَأَنَّما أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعاً »

17
« هر كس فردى را بدون آنكه كسى را كشته باشد يا فسادى در زمين انجام داده باشد ، بكشد چنان است كه تمام انسان ها را كشته است و هر كس فردى را زنده بدارد چنان است كه همه انسان ها را زنده كرده است » .
چنين توصيفى از ارزش انسان و جايگاه والاى او ، درباره هيچ آفريده اى در قرآن ذكر نشده است .
{J . 5 تسخير آسمان و زمين براى انسان J}
خداوند ، آسمان ها و زمين و آنچه در آنهاست را مسخّر جانشين خود در زمين ساخته است :
« وَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِى السَّماواتِ وَ ما فِى الْأَرْضِ جَمِيعاً مِنْهُ »

18 .
خداوند نخست سفره جهان آفرينش را گسترانيد و سپس ميهمان را دعوت نمود ، يعنى چنين نيست كه ابتدا انسان را آفريده باشد آن گاه آب و هوا و غذا و امكانات را فراهم نموده باشد .
{J . 6 انسان امانتدار خدا J}
تنها موجودى كه بر اساس استعداد و قابليت ذاتى خود توانست امانت الهى را به دوش بكشد انسان است :
« إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمانَهَ عَلَى السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبالِ فَأَبَيْنَ أَنْ يَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْها وَ حَمَلَهَا الْإِنْسانُ »

19
« ما امانت ( الهى و بار تكليف ) را بر آسمانها و زمين و كوه ها عرضه كرديم ، پس ، از برداشتن آن سرباز زدند و از آن هراسناك شدند ولى انسان آن را برداشت » .
{S آسمان بار امانت نتوانست كشيد # قرعه فال به نام من ديوانه زدند S}
مفسّران منظور از « امانت » را « تكليف الهى » ، « معرفت خداوند » ، « عقل » ، « اختيار و آزادى اراده » ، و « ولايت الهيّه » تفسير نموده اند .( 1 ) تفسير الميزان ، ج 7 ، ص . 80
( 2 ) تفسير الميزان ، ج 13 ، ص . 156
( 3 ) شرح فصوص الحكم ، ص . 363
( 4 ) بحار الأنوار ، ج 55 ، ص . 39
( 5 ) همان .
( 6 ) اسراء ( 17 ) ، آيه . 70
( 7 ) تفسير الميزان ، ج 13 ، ص . 156
( 8 ) اسراء ( 17 ) ، آيه . 70
( 9 ) بقره ( 2 ) ، آيات 32 - . 31
( 10 ) بقره ( 2 ) ، آيه . 33
( 11 ) بقره ( 2 ) ، آيه . 30
( 12 ) بحارالأنوار ، ج 2 ، ص . 32
( 13 ) تفسير انسان به انسان ، ص . 219
( 14 ) بقره ( 2 ) ، آيه . 34
( 15 ) مؤمنون ( 23 ) ، آيه . 14
( 16 ) تين ( 95 ) ، آيه . 4
( 17 ) مائده ( 5 ) ، آيه . 32
( 18 ) جاثيه ( 45 ) ، آيه . 13
( 19 ) احزاب ( 33 ) ، آيه . 72
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود