مشاهده RSS Feed

دو کلوم حرف حساب

ادامه آداب استجابت دعا

به این مطلب امتیاز بدهید
12ـ دعا در وقت‌ها و مکان‌های خاص:
یکی از آداب دعا، استفاده از فرصت‌های مناسب است. رسول خدا (ص) می‌فرماید: «بهترین وقت برای دعا، سحر است».(25) دعا در زیر ناودان طلا و نزد حجرالاسود و داخل کعبه و روی صفا و مروه و در مشعرالحرام و هنگام دیدن خانه خدا توصیه شده است.(26)
13ـ دست بلند کردن در حال دعا:
امام باقر (ع) فرمود: «بنده‌ای که دستش را به سوی خدا بلند کند و بگشاید، خدا را شرم آید که آن را تهی برگرداند. هر چه بخواهد از فضل و رحمتش در آن می‌گذارد، پس هنگامی که دعا می‌کنید، پیش از آن که دست را فرو آرید، بر سر و روی خود بکشید».(27)
14ـ کوچک نشمردن دعا:
امام علی (ع) می‌فرماید: «خداوند اجابتش را در دعا مخفی کرده است، پس هیچ دعایی را کوچک نشمارید. چه بسا همان دعا به اجابت برسد و تو ندانی».(28)
15ـ زیاد نشمردن نیاز و حاجت:
امام باقر (ع) می‌فرماید: «آن چه را از خدا می‌خواهید بزرگ ندانید. آن چه نزد خداست، از آن چه تصور می‌کنید بیش‌تر است».(29)
16ـ عجله نکردن:
از امام صادق (ع) روایت است: «مؤمن همواره در خیر و رحمت الهی به سر می‌برد، تا وقتی که عجله نکند تا نومید شود و دعا را ترک کند».(30)
17ـ اظهار ناتوانی و کرنش:
توصیه به اظهار عجز و زاری در دعا به گونه‌های مختلف در روایات آمده است. امام علی (ع) می‌فرماید: «با حالت ذلت و فروتنی و ثناگویی و خشوع درخواست کنید».(31)
18ـ توسل:
یکی از آداب دعا، توسل جستن به اهل بیت (ع) است. پیامبر اکرم (ص) خطاب به علی (ع) می‌فرماید: «امامان از فرزندان تواند. به برکت آنان به امتم باران می‌رسد و دعایشان مستجاب می‌شود و بلا از آنان دفع می‌گردد».(32)
19ـ نومید نبودن از اجابت:
امام علی (ع) می‌فرماید:« تأخیر در اجابت تو را مأیوس نکند».(33)
20ـ دعا کردن در همه حال:
امام صادق (ع) می‌فرماید: «جدم می‌فرمود: در دعا پیش دستی کنید [پیش از آن که گرفتار شوید، دعا کنید] زیرا چون بنده‌ای بسیار دعا کند و بلایی به او برسد و به دنبالش دعا کند، گفته شود: آوازی آشنا است اما چون بسیار دعا نکند و بلایی به او رسد و دنبالش دعا کند، به او گفته می‌شود: تا امروز کجا بودی»؟(34)
21ـ گریه:
یکی از آداب مهم دعا، گریه و تضرع است. امام علی (ع) می‌فرماید: «گریه و ترس از خدا، یکی از احسان‌ها و رحمت‌های خداست. اگر دارای آن شدید، مغتنم و مفید بشمارید و دعا کنید. اگر در یک ملت و جمعیتی، کسی بگرید، خداوند بر تمام آن ملت ترحم می‌فرماید».(35)
امام باقر (ع) می‌فرماید: «هر گاه بدنت به لرزه درآمد و اشکت جاری شد، حاجتت را از خدا بخواه».(36)
به اندازه‌ای گریه در اجابت دعا تأثیر دارد که فرموده‌اند دعا کننده به هر کیفیت که ممکن است خود را به گریه وا دارد. اسحاق بن عمار گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: چه بسا دعا می‌کنم و آرزو دارم که در حال دعا، گریان باشم اما نمی‌توانم گریه کنم، در آن وقت، جمعی از خویشان خود را که از دنیا رفته‌اند یاد می‌کنم، تا گریان شوم! آیا می‌توانم این گریه را وسیله قرار بدهم و دعا بکنم؟ حضرت فرمود: «نعم، فتذکرهم، فاذا رَقَقْت فابک و ادْعُ ربَّک...؛ آری، ایشان را به خاطر آر. اگر رقت قلب پیدا کردی، برای خدا گریه کن و دعا نما».(37)؛ یعنی با یاد گذشتگان، زمینة گریه را فراهم کن و آن را وسیلة گریه و تضرع برای خدا قرار ده.
گریه آدم را رهاند از اضطراب شد ز وصل حور و حوا کامیاب
نوح ز اشک و نوحه، نامش نوح شد باب رحمت بر رخش مفتوح شد
گریه کرد آتش، گلستان بر خلیل گریه موسی را رهاند از رود نیل
تا نشد یعقوب چشمش اشکبار نخل وصل یوسفش نامد به بار
یوسف اندر چاه اگر گریان نشد پادشاه مصر جسم و جان نشد
چشم یونس تا نشد گریان در آب کی برون آمد ز دریا چون حباب
گریه احمد را نبی الله کرد گریه حیدر را ولی الله کرد
22ـ پنهانی دعا کردن:
قرآن مجید فرمان داده: «ادعُوا ربَّکم تضرّعاً و خفیة؛ خدای خود را با زاری و پنهانی بخوانید».(38) نیایش در پنهانی، اخلاص آن را بیش‌تر حفظ می‌کند، از این رو امام رضا (ع) می‌فرماید: «یک دعا پنهانی با هفتاد دعای آشکار برابر است».(39) قرآن مجید دعا زکریا (ع) را چنین توصیف می‌کند: «إذْ نادی رَبَّه نداءً خفّیاً؛ آن گاه که پروردگارش را آهسته صدا زد».(40)
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

 1. مرید الحسین (ع) آواتار ها
  سلام
  اصلاً همه ی سایت و همه ی وبلاگ مال خودت .
  مشاء الله بزنم به تخته .
  آخرش هم آفرین .
 2. یا زینب کبری آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط مرید الحسین (ع)
  سلام
  اصلاً همه ی سایت و همه ی وبلاگ مال خودت .
  مشاء الله بزنم به تخته .
  آخرش هم آفرین .
  سلام ای مهربون

^

ورود

ورود