مشاهده RSS Feed

seyedmoshfeq

روش حفظ قرآن

به این مطلب امتیاز بدهید
بسم الله الرحمن الرحیم
روش حفظ جدید به زبان ساده
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکانات و افزایش اطلاعات علاقه ی بسیاری از مردم که به حفظ قران داشتند شکوفا شده و عده ی بسیاری هستند که دوست دارند در کنار سایر برنامه های زندگی شان از نور قرآن نیر استفاده کنند و به حفظ کتاب خدا بپردازند. اما چگونه باید حفظ کرد و روش حفظ قرآن چگونه است در این جا کوشیده ام روش حفظ جدید را به زبان ساده بیان کنم
ابتدا باید زمان مناسبی رابرای حفظ جدید انتخاب کنیم، ترجیحا زمانی باشد که قبلش استراحت کرده باشیم. سپس جهت احترام و ثواب بیشتر وضو میگیریم و مکان مناسبی را که ساکت باشد و ابزار و وسایل زیادی نداشته باشد. ( البته اگر مکان با این ویژگی ها ممکن نبود به این معنا نیست که حفظ را کنار بگذاریم).
طبق برنامه قبلی که با استاد هماهنگ کرده ایم مقدار مشخصی را شروع میکنیم به حفظ کردن، برای مثال روزی 5خط را در نظر میگیریم؛
ابتدا بهتر است دعای حفظ قرآن را بخوانیم (1) سپس مقدمات حفظ را که از ضروریات است انجام میدهیم:
یعنی این 5 خط را 3 تا 4 مرتبه از اول تا آخر و پشت سر هم ترتیل گوش میدهیم به این صورت دفعه اول با دقت فقط گوش میدهیم و با چشم آیات را دنبال میکنیم دفعه دوم و سوم همراه ترتیل زمزمه میکنیم بد نیست فایده های ترتیل گوش دادن را هم مختصرا اشاره کنم؛ برای افرادی که روانخوانی مشکل دارند، ارتقاء صوت و لحن، وقف و ابتدا و تجوید را دربردارد علاوه بر موارد ذکر شده چند بار شنیدن آیات باعث میشود بهتر و راحت تر حفظ کنیم.سپس یکی دو بار هم بدون ترتیل از روی این 5خط بخوانیم. البته باید قرآن حفظمان قران عثمان طه 15 خطی بدون ترجمه در اندازه ی رقعی یا وزیری باشد.(2) سپس با قرآن دیگری ترجمه ایات را هم نگاه میکنیم.
حفظ آیات
در این مرحله فقط ما و قرآن هستیم( البته قرآنی که در بالا ویژگی هایش را گفتیم.) آیه اول را نگاه میکنیم اگر کوتاه بود حفظ میکنیم اگر طولانی بود به دو قسمت یا بیشتر تقسیم میکنیم، قسمت اول را چند بار با دقت از رو میخوانیم بعد چند بار از حفظ تکرار میکنیم و حفظ میشویم سپس قسمت بعد را هم به همین ترتیب ابتدا چند بار با دقت از رو بعد از حفظ تکرار میکنیم و حفظ میشویم، حالا قسمت اول و دوم را با هم از حفظ تکرار میکنیم به همین ترتیب قسمت های بعد را حفظ میکنیم و بعد از حفظ هر قسمت، قسمت ها و آیات قبل را با هم از حفظ تکرار میکنیم تا 5خط تمام شود بعد از اتمام چند مرتبه همه 5 خط را از حفظ میخوانیم. ( دفعات تکرار هر قسمت برای افراد متفاوت است یکی با دوبار تکرار حفظ میشود شخص دریگر باید بیشتر تکرار کند تا حفظ شود.)
مدت زمانی که برای حفظ 5خظ لازم است برای افراد متفاوت است، کسی که تازه شروع به حفظ کرده ممکن است بیشتر زمان ببرد، اما معمول برای 5 خط یک ربع تا بیست دقیقه زمان نیاز است.
تثبیت حفظ جدید
حفظی که انجام میدهیم به شدت فرار است یعنی زود فراموش میشود و این طبیعی است، لذا پس از حفظ نیاز است در طول روز یا تا حفظ جدید بعدی با فاصله زمانی چهار پنج مرتبه تکرار شود. مثلا صبح حفظ کرده ایم، یک ساعت بعد در حد یک دقیه تکرار داشته باشیم هم چنین ظهر عصر و شب نیز این 5 خط را تکرار داشته باشیم که هر بار یک الی دو دقیقه بیشتر وقت نمیگیرد.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
^

ورود

ورود