مشاهده RSS Feed

قرآن شگفت انگیز

دوری از دروغ

به این مطلب امتیاز بدهید
راه هاي درمان واجتناب از دروغ:
با توجه به عواملي كه در ايجاد اين صفت و ريشه دارساختن آن موثر است راه درمان آن نسبتا روشن خواهد بود و به طور كلي براي درمان اين انحراف اخلاقي بايد از طرق زير اقدام نمود: 1- قبل از هر چيز بايد مبتلايان را به عواقب دردناك و آثار سوء معنوي و مادي ، فردي و اجتماعي اين رذيله زشت متوجه ساخت و با تدبير و تفكر در آيات قرآن كريم و سخنان پيشوايان بزرگ دين و تجزيه و تحليل گذشته و گفتار بزرگان به اين نكته برسيد كه دروغ در پاره اي از موارد هر چند نفع شخصي نيز داشته باشد نفعي آني و زود گذر است.و هيچ سرمايه اي براي يك انسان در اجتماع بالاتر از سرمايه اعتماد و اطمينان مردم نسبت به وي نيست كه بزرگترين دشمن آن همين دروغ است.
2- ايجاد شخصيت: يكي ديگر از موثرترين طرق درمان دروغ پرورش شخصيت در افراد است زيرا همانطور كه دانستيم يكي از عوامل مهم رواني دروغ، احساس حقارت و كمبود شخصيت است و در حقيقت دروغ گفتن يك نوع عكس العمل براي جبران اين موضوع است.اگر مبتلايان به دروغ احساس كنند صاحب نيروها و استعدادهايي در درون خود هستند كه با پرورش آنها مي توانند ارزش و شخصيت خود را بالا ببرند نيازي به توسل جستن به دروغ براي ايجاد شخصيت قلابي در خود نمي بينند به علاوه بايد اينگونه افراد را متوجه ساخت كه ارزش اجتماعي يك انسان راستگو بالاتر است ازهر سرمايه مادي و چيزي با آن برابري نمي كند.
3- كوشش براي تقويت پايه هاي ايمان به خدا در دل مبتلايان و توجه دادن آنها به اين حقيقت كه قدرت خدا مافوق تمام قدرتهاست و قادر برحل تمام مشكلاتي است كه افراد ضعيف الايمان به خاطر آن به دروغ پناه مي برند . راستگويان در برابر حوادث گوناگون بر خدا تكيه دارند ولي دروغگوها در اين گونه موارد تنهايند.
4- بايد محيط هاي تربيتي و معاشرتي مبتلايان را از وجود افراد دروغگو پاك كرد تا تدريجا طبق اصل محاكات و تاثيرپذيري محيط وجود آنها از اين رذيله پاك گردد.
5- در سراسر جهان هستي قانون صداقت و صراحت و حقيقت جاري است . هر چند به حسب ظاهر در عالم هستي تضادها و تعارض هايي ديده مي شود ولي دروغ و خيانت در طبيعت اصلا وجود ندارد. اصولا حقايق ناب را در طبيعت و هستي بايد جستجو كرد و از زبان آفرينش بايد شنيد. مگر جز اين است كه تمام قوانين علمي و فلسفي برداشتي است نسبي از جهان هستي و قوانين حاكم بر آن و طالبان حقيقت همه و همه در اسرار هستي مي انديشند و از آن الهام مي گيرند و جز با هستي و قوانين حاكم بر آن سروكاري ندارند؟
خلاصه كلام آنكه بناي خلقت و طبيعت بر حقيقت و راستي استوار است ، لكن اين انسان ظالم و ستمكار است كه حق را با باطل به هم آميخته و آن را وارونه جلوه مي دهد، زيرا باطل محض را نمي شود به مردم ارائه داد كه طبع حقيقت جوي مردم خود به خود آن را دفع مي كند.
6- براي اجتناب از دروغ گفتيم كه اگر زشتي دروغ را از منظر آيات و روايات تبيين كنيم ؛ ممكن است كه افراد در اثر دانستن آنها متعظ شده واز آن دست بر دارند .
- آيات و روايات بسياري در زمينه زشتي دروغ سخن مي گويند و آيات تكان دهنده اي حتي دروغگ را در رديف كافران و منكران آيات الهي مي شمارند.« إِنَّما يَفْتَرِي الْكَذِبَ الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْكاذِبُون‏»(8) گرچه در اين آيه دروغ و افترا بر خدا و پيامبر است ولي به هر حال زشتي دروغ اجمالا در اين آيه مجسم شده است
.- دروغ از بدترين معايب، زشت ترين گناهان و منشأ بسياري از مفاسد است و بالطبع از كارهاي زشت و ناپسند و عادت به آن از رذايل اخلاقي و از گناهان كبيره است و تا ضرورت و مصلحت مهمي در ميان نباشد ، دروغ گفتن جايز نمي باشد.
- دروغ در دنيا و آخرت انسان را از رحمت الهي محروم مي كند و در ميان مردم بي اعتبار مي نمايد و اعتماد عمومي را سلب و جامعه را به بيماري نفاق دچار مي سازد و از آفات زبان و خراب كننده ايمان است.
- سوگند دروغ: يكي از موارد رواج دروغ ، سوگند دروغ است. اين عمل از زشت ترين گناهان و فاحش ترين عيوب است. پيامبر اكرم(ص) فرمودند:« هر كس سوگندي به خدا ياد كند كه به اندازه بال پشه اي دروغ در آن باشد نقطه اي سياه در قلبش پديد مي آيد و تا روز قيامت باقي مي ماند»
- حضرت رسول(ص) فرمودند:« چه خيانت بزرگي است كه به برادرت چيزي بگويي كه تو را تصديق كند و تو به او دروغ گفته باشي»و نيز مي فرمايد: دروغ روزي را كم مي كند و ممكن است مومن هر خصلتي پيدا كند و حتي با همان خصلت بميرد اما به خيانت و دروغ آلوده نمي شود».
- پيامبر(ص)فرمودند:« سه گروهند كه فرداي قيامت خدا با آنها سخن نمي گويد و به آنها توجه نمي كند و آنها را از گناهانشان تزكيه نمي كند اول كساني كه چون چيزي ببخشند منت مي گذارند دوم كساني كه كالاي خود را با سوگند دروغ به فروش مي رسانند و سوم انسانهاي متكبر.»
- از امام صادق(ع) نقل شده كه اميرالمومنين علي(ع) مكرر بالاي منبر مي فرمود« سزاوار است انسان مسلمان از دوستي با سه كس دوري كند: پر روي بي باك و تبه كار – احمق و دروغگو سپس درباره دروغگو فرمود زندگي كردن با دروغگو براي تو سزاوار نيست چون سخنان تو را براي ديگران و سخنان ديگران را براي تو بازگو مي كند و هرگاه داستاني را به پايان رساند ، داستان ديگري به آن مي افزايد تا آنجا كه اگر راست گويد كسي باور نكند».
- اميرالمومنين علي(ع) در ضمن حديثي به امام حسن مجتبي(ع) فرمود« از دوستي با دروغگو برحذر باش زيرا او مانند سراب است كه در نظرت دور را نزديك و نزديك را دور مي سازد»
- امام باقر(ع) مي فرمايد:« خداي تعالي بر بدي ها قفل هاي فراواني زده و شراب را كليد آن قرار داده است اما دروغ از شراب بدتر است».
- اميرالمومنين(ع) فرمودند:« بزرگترين كژي ها و لغزشها نزد خدا زبان دروغ پرداز است«.
- امام باقر(ع) مي فرمايند:« دروغ مايه ويراني ايمان است
7- روش‌هاي درمان دروغگويي از ديد روانشناسان :
1- اصلاح الگوي مورد علاقه فرد.
2 – جبران وعده‌هاي داده شده.
3- آمادگي شنيدن حقايق تلخ و شيرين او.
4- توجه به حالات و احساسات مثبت و منفي.
5- جلوگيري از ايجاد ترس در فرد دروغگو.
6- سوال پيج نكردن و پرهيز از طرح سوالاتي كه جنبه دام و تله دارند.
7- تعـــــــديل انتظارات از فرد (به عبارتي نبايد بيش از توانايي از فرد انتظار داشت).
8- نشــــــان دادن ارزش راســـــت گويي.
جمع بندي :
۱ـ به فوائد و آثار راستگويي از نظر روحي و اجتماعي و معنوي و آثار اُخروي آن توجه كنيد و همچنين پستي و ذلت دروغگويي را در نظر بگيريد و ببينيد آيا واقعاً كسي كه براي يك مسأله ناچيز دروغ مي گويد آيا در مقابل ذلت و پستي و نابودي روح و ايمان و وجدان خود واقعاً سود كرده است ؟
۲ـ سكوت كردن به موقع را ياد بگيريد و هر كجا دچار خجالت و محذور ديگر شديد ، سكوت كنيد ، كه سكوت بهترين راه نجات در اين مواقع است و اصولاً عادت به سخن گفتن و حرف زدن يكي از علل عمده دروغگويي است ، زيرا افرادي كه پر گويي مي كنند وقتي سخن صحيح و مفيد نداشته باشند از موهومات و خيالات اضافه ميكنند ، آري سخن گفتن هنر نيست ، درست گفتن هنر است .
۳ـ قبل از سخن گفتن كمي تأمل كنيد و در قضاوت عجله نكنيد ، چرا كه تا سخن نگفته ايد ، اختيار سخن و آبروي شما در دست خودتان است ، اما بعد از سخن گفتن خير ، بهتر است به جوانب سخني كه ميخواهيد بگوييد فكر كنيد و تا مطمئن نشده ايد آن را بيان نكنيد .
۴ـ از حرص و طمع بپرهيزيد كه اين دو ، انسان را به گناهان بسياري از جمله دروغگويي وادار مي كنند .
۵ـ كارهاي خود را به گونه اي تنظيم كنيد كه نياز به دروغ پيدا نكنيد و احياناً اگر از شما كوتاهي و خطايي سرزد و مورد مؤاخذه قرار گرفتيد ، شهامت راست گفتن را داشته باشيد و عواقب آن را تحمل كنيد ولي تن به ذلت ندهيد .
۶ـ و از مهمترين راه هاي اجتناب از دروغ ، اجتناب از دروغهاي كوچك و عادي است . كساني كه از مفاسد دروغ آگاه بوده اند در كلمات و تغييرات روزمره خوددقت مي كرده اند.
برچسب ها: دوری از دروغ ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

  1. مقسومی آواتار ها
    ادمه ی مطلب
^

ورود

ورود