مشاهده RSS Feed

قرآن شگفت انگیز

جن

به این مطلب امتیاز بدهید
بسمه تعالی

در عالم هستی برخی از موجودات غیرمحسوس ‏اند و به حواس طبیعی و عادی قابل درک نیستند. یکی از این موجودات جن است. جن که در اصل معنا مفهوم «پوشیدگی» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره‏ای
به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهی از این موجود به «جان» نیز یاد می‏شود .[1]ماهیت و حقیقت این موجودات چندان برای ما روشن نیست ولی از پاره‏ای آیات و روایات می‏توان برخی از مشخصات این موجود دست یافت، از جمله:
1- از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است .[2]
2- جن نیز مانند انسان مکلف و مسؤول است[3].
3- دسته‏ ای از آنها مؤمن و گروهی کافر، عده‏ای از آنها نیک‏ کردار و برخی از آنها زشت‏ کردارند [4].
4- بعضی از آنها مرد و مذکر و پاره‏ای دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز می‏کنند.[5]
5- آنها زندگی می‏کنند و می‏میرند[6].
6- دارای شعور و اراده ‏اند و می‏توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس - ملکه سبا -[7].
7- مسخّر انسان می‏گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ها،جن‏ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند[8].
8- در روایات آمده است که جن مؤمن برای پیامبران و امامان، مسخر می‏شوند و خدمت می‏کنند و کسانی که به اذن الهی ولایتی دارند نیز می‏ توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند،[9].
9- از پاره‏ای آیات قرآنی و روایات معلوم می‏شود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آورده‏ اند[10].
اما این که جن در کجای زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخی از روایات به اماکنی که جنیان در آنجا حضور بیشتری دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودی است جسمانی با این تفاوت که انسان از خاک وجن از آتش است. طبعا همان‏طور که انسان دارای روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه‏ای نزدیک وجود دارد، می‏توان تصور کرد که - چنان که برخی از انسان‏ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحی در عوالم دیگر می‏شوند - برای جن نیز در شرایط خاص روحی این امکان هست که روح آنها گاهی با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روی مکان اصلی آنها همین زمین است و حتی تماس با عالم بالا نیز طبق برخی آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول(ص) برای آنها ممنوع شده است .[11]
البته برخی از روایات به اماکن خاصی اشاره کرده ‏اند که جن در آنجا حضور بیشتری دارد و گویا مانند موطن اصلی آنها تلقی می‏شود، بیابان‏ها، مناطق خلوت، مکان‏های نجس، حمام، دستشویی، محل دفن مردگان و مانند آن... در این باب اگر با زبان عربی آشنایی داشته باشید کتاب‏های ذیل خواندنی است:
1- الجن فی الکتاب والسنه، اعداد ولی زاربن شاه زالدین، دارالبشائر الاسلامیه، بیروت، چاپ اول 1996 م ، ص 94 - 88 و بقیه کتاب در مورد مختصات و ماهیت جن.
2- الجن فی القرآن والسنه، عبدالامیر علی مهنّا، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، 1992م ، ص 33 - 31 و بقیه مباحث هم خواندنی است.
3- الجن بین الاشارات القرآنیة وعلم الفیزیاء، عبدالرحمن محمد الرفاعی، مکتبه مربوسی الصغیر، چاپ اول 1997م
4- جن و شیطان، علیرضا رجالی تهران، نشر نبوغ، (منبع فارسی).
اما این که اصولاً طائفه جن از چه نوع پیغمبری و شریعتی پیروی می‏کنند؟ وضعیّت و شرایط این موجودات پیش از آدم ابوالبشر و پس از او، و هم چنین پیش از بعثت پیامبر(ص) و بعد از ایشان چگونه می‏باشد؟ بایستی به چند نکته اساسی توجه بکنیم:
1 جنس جنّ به لحاظ اینکه با انسان از نظر خلقت تفاوت دارد و از حواس انسانی پوشیده است، به طور دقیق و جزئی نمی‏توان به احوال آنان از تمامی ابعاد پی برد. تنها در محدوده معلوماتی که قرآن و احادیث در اختیار انسان می‏گذارد، می‏توان اطلاعاتی را کسب کرد.
2 طبق صریح آیات قرآن، جن هم مثل انسان مکلف است. امّا چگونه تکلیفی؟ جزئیات آن معلوم نیست. آیه 56 سوره ذاریات: «و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون؛من جن و انسان را نیافریدم مگر برای این که مرا (به یکتایی) پرستش کنند». بر اشتراک بشر و جن در تکلیف دلالت می‏کند. هم چنین آیه 179 سوره اعراف اشاره دارد بر اینکه کفارگناهکاران جنّ هم چون انسانها اهل جهنم‏اند و در عذاب خواهند بود. نظیر این آیه، آیه 119 هود و آیه 13 سجده است. 3 از صریح آیه 130 سوره انعام، دو مطلب را می‏توان استفاده کرد: یکی اینکه طائفه جن بسان تمام انسان‏ها از پیامبران الهی نمی‏توانند بی بهره باشند. یعنی جن نیز در مسیر مراحل تکاملی و کسب سعادت دنیا و آخرت محتاج پیامبر است.
و دیگر اینکه پیامبر جن از جنس خود آنهاست. خداوند در همین آیه می‏فرماید: «یا معشر الجن و الانس ألم یأتکم رسل منکم؛(در روز قیامت گفته می‏شود) ای گروه جن و انس،آیا پیامبرانی از بین شما برای شما نیامدند؟». ظاهر عبارت رسل منکم نشان می‏دهد که پیامبران جن از طائفه خود آنان می‏باشد و خداوند با ارسال پیامبران حجت را بر آنها تمام می‏کند. 4 قرآن در دو مورد به طائفه جن و چگونگی عقاید و شریعت آنان اشاره کرده، یکی آیات 29 تا 31 سوره احقاف، و دیگری تمام آیات سوره جن. آنچه که در آیات سوره احقاف به کار رفته، نشان می‏دهد که جن پیش از بعثت پیامبر(ص) از دین موسی(ع) پیروی می‏کرده است. آیه می‏فرماید:« انّا سمعنا کتابا انزل من بعد موسی مصدقا لما بین یدیه یهدی الی الحق؛ما کتابی را شنیدیم که بعد از موسی نازل شده، و به سوی حق هدایت می‏ کند».
این کلام به تعبیر علامه طباطبایی، اشعار و بلکه دلالت دارد بر اینکه جنّیان نامبرده به دین موسی و کتاب آن جناب مؤمن بوده‏اند، [12]جن می‏توانند با بعضی از انسان‏ها ارتباط برقرار کنند. چنان که بعضی از آنها با انسان ارتباط برقرار می‏کردند در مورد انبیاء و ائمه(ع) در روایت آمده است که چنین ارتباطی داشتند و گاهی نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضی از انسان موجب افزایش گمراهی و طغیان آنهامی‏شدند «و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا؛و این که مردانی از بشر به مردانی از جن پناه می‏بردندو آن‏ها سبب افزایش گمراهی و طغیان می‏شوند»[13].
بنابراین جن چه مؤمن و چه کافر از ایشان با انسان ارتباط برقرار می‏کنند و این موضوع به صراحت در قرآن و روایات و حکایات نیز وارد شده است.از یکی از تاپک ها کپی کردم

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود