مشاهده RSS Feed

bina88

سه نامه به اعماق تاریخ جنگ

به این مطلب امتیاز بدهید
سه نامه به اعماق تاریخ جنگ

حبیب احمدزاده

بگذارید با صراحت صحبت کنیم. آیا ادبیات دفاع مقدس یک واگویه‌ی درونی برای افراد زخم‌خورده‌ای است که تنها دل در توجه دیگران به سختی‌های دوره‌ای از زندگی خود دارند؟ و یا نه تجربیاتی بس بزرگ برای انسان ماندن و یا انسان شدن؟
اگر این‌گونه است، پس آیا این داستان‌ها به دیگر نقاط دنیا نیز راهی دارند؟
آیا خواننده‌ای در ینگه‌ی دنیا هست که به دور از غوغاها بخواهد و بتواند یک گفت‌و‌گوی انسانی و فراتر از یک‌سویه‌نگری در این ادبیات مشاهده کرده و گم‌شده‌ی خود را در این داستان‌ها بیابد؟

این سؤالی است که شاید در بیش‌تر مواقع اذهان سرکوب‌شده و پر از سؤال مخاطبان ما را به خود مشغول می‌کند. شاید سه تجربه‌ی زیر، به این سؤالات، جواب‌هایی هرچند کوچک بدهند.

سال‌ها پیش داستانی به نام «نامه‌ای به خانواده‌ی سعد» از روی واقعیتی اتفاق‌افتاده در جبهه نوشتم. داستان ماجرای رزمنده‌ی نوجوانی بود که پس از رفع محاصره‌ی یک‌ساله‌ی شهرش با جسد سرباز اعدام‌شده‌ی عراقی برخورد می‌کند و سال‌ها بعد ماجرا را برای خانواده‌ی آن سرباز می‌نویسد. نامه‌ای درباره‌ی آخرین وضعیت آن سرباز به اصطلاح دشمن. این داستان نامه‌گونه در کتاب «داستان‌های شهر جنگی» چاپ و سپس به عربی و انگلیسی ترجمه شد.

متن عربی در سایت‌های عراقی از جمله «کتابات» و«ایلاف» که متعلق به عربستان سعودی است، قرار داده شد و خوانندگان عرب نیز نظرات جالبی در این‌باره نوشتند. ولی موضوع مهم، نظرات خوانندگان انگلیسی‌زبان بود که برایم ایمیل کردند.

یکی از مؤثرترین این متن‌ها، نامه‌ی مردی آمریکایی به نام مایکل برگ به من بود که پسر 18ساله‌اش - نیک - را که کارگر نصب دکل‌های مخابراتی بوده، القاعده در بغداد سر بریده و از پلی آویزان کرده بودند. این مرد دردمند، بوش و بن لادن را در جنایت‌کاری یکسان می‌دانست و نظرش را درباره‌ی این‌که واقعیت مرگ یک فرزند را باید چگونه به خانواده‌ی قربانی رساند، برایم ارسال کرده است. بعدها دانستم که مایکل پدر همان مقتولی است که در فیلم «فتنه» صحنه سر بریدنش توسط القاعده برای محکوم کردن همه مسلمانان به خشونت استفاده شده است.

ترجمه‌ی نامه‌ی مایکل برگ به این شرح است:
«از این‌که داستانی از شما به دستم رسید، خوشحالم. به تازگی فهمیده‌ام که کلمه‌ی حبیب یعنی دوست‌داشتنی. از این‌که این داستان (نامه‌ای به خانوداه‌ی سعد) را برای من فرستادید، متشکرم. این داستان نشان‌دهنده‌ی انسانیت یک فرد نسبت به جسد مرد جوانی است که دشمن او فرض می‌شود. آن‌چه را که قهرمان شما برای خانواده‌ی «سعد» انجام داده، گرچه ممکن است همه‌ی خانواده‌های داغدار این‌گونه ماجراها با آن موافق نباشند؛ اما در ذهن من دقیقا عمل صحیحی به نظر می‌رسد. من تجربه‌ی مشابهی داشتم. نمی‌دانم آیا کار درستی در آن موقعیت انجام داده‌ام یا خیر؛ اما تا حدودی از پی‌گیری خود خوشحالم. بگذارید توضیح دهم. جسد پسرم - نیک - توسط اعضای ارتش آمریکا در عراق در حالی‌که از پلی در خارج بغداد آویزان شده بود، پیدا شد. جسد او توسط پزشک خانمی کالبدشکافی و به آمریکا منتقل شد که او نیز بعدها گزارش کالبدشکافی خود را به من ارائه داد.
شش‌ ماه بعد از مرگ فرزندم در اکتبر 2005 به کره‌ی جنوبی سفر کردم. دولت کره‌ی جنوبی تحت نفوذ آمریکا در دسامبر همان سال تصمیم گرفت که علی‌رغم خواست مردمش، نیروی نظامی به عراق بفرستد. اما من در آن‌جا سخنرانی‌های زیادی علیه جنگ در عراق و افغانستان کردم. در آن‌جا بود که برای ملاقات با خانواده‌ی کیم سون دعوت شدم. پسر آنان نیز به همان صورت پسر من کشته شده بود. ما از طریق یک مترجم با هم صحبت کردیم و پدر خانواده گفت که خودش شخصا جسد پسرش را بررسی کرده است. حرف‌های این مرد ناگهان مرا به خود آورد. به من هم این فرصت داده شده بود که قبل از دفن، جسد پسرم را ببینم؛ اما قبول نکرده بودم. شاید از آن‌چه که ممکن بود ببینم، وحشت‌زده می شدم. بعدها بود که فکر کردم آیا جسدی که تشییع و دفن شده، واقعا پسرم بوده یا خیر؟ کابوس‌های زیادی در این مدت می‌دیدم. حتا توسط دوستی وسوسه شدم که گور پسرم را نبش قبر کرده و هویتش را بررسی کنم. اما هرگز این کار را نکردم. خانواده‌ام هم با این کار و زنده ‌کردن دوباره‌ی کابوس زندگی‌مان بسیار مخالف بودند.
باز آرام نشده و به واشنگتن رفتم و با پزشکی که جسد پسرم را کالبدشکافی کرده بود، دیدار کردم. به او دقیقا آن‌چه را که می‌خواستم ببینم و آن‌چه را که نمی‌خواستم ببینم، گفتم. او عکس‌هایی را از جسد پسرم آورد؛ اما هنوز متقاعد نشده بودم؛ چون عکس‌ها شباهتی به پسرم نداشتند. پسرم اندامی بزرگ داشت و همیشه اصلاح‌کرده بود و موهایش را کوتاه نگه می‌داشت. ولی در عکس‌هایی که به من نشان داده شد، متوجه شدم که او شاید در اثر نخوردن غذا و این‌که شصت روز یا بیش‌تر اصلاح نکرده و موهایش را کوتاه نکرده، بدین صورت تغییر شکل داده است.
من گزارش را به دقت تمام خواندم و خانم پزشک به من توضیح داد که چطور نیک از ابتدای حمله درجا کشته شده است. بسیار دوست داشتم و سعی کردم تا این موضوع را باور کنم. او به من گفت مدرک دیگری دال بر این‌که به او قبل از مرگ آسیب بیش‌تری با زجر و درد واردشده، وجود ندارد. باز هم سعی کردم حرف‌های او را باور کنم؛ اما باز هم مطمئن نبودم. تا آن‌که در حدود یک و نیم سال پیش، در ایمیلی، مدارک غیرمحرمانه‌ای را که چهار و نیم سال پیش از FBI درخواست کرده بودم، ناگهان دریافت کردم و در این مدارک بود که به حقایقی دست یافتم که آن پزشک از من پنهان کرده بود. با FBI تماس گرفته و وحشت‌زده گفتم که این حرف‌ها مرا گیج و متوحش کرده‌اند. دوست عزیز ایرانی‌ام من حتا نمی‌توانم به شما بگویم که قاتلین فرزندم چگونه افرادی بوده‌اند و یا این‌که حتا چطور پسرم را در لحظات آخر زندگی‌اش کشته‌اند. اما من هم مانند خانواده‌ی سرباز عراقی داستان شما بسیار دوست داشتم که واقعیت محض را بدانم و وقتی متوجه شدم که واقعیت را سال‌ها از من پنهان کرده‌اند، بسیار لطمه خوردم.

کار قهرمان داستان شما عالی بود. همیشه مردم می‌خواهند آگاه باشند و در بسیاری از مواقع، فرضیات و گمان‌های ما می‌تواند بدتر از واقعیت باشد. دوست‌دارشما، مایکل برگ»

آقای برگ در نامه بعدی خود برایم نوشت که چگونه ترجمه داستان «نامه‌ای به خانواده سعد» را تکثیر کرده و به تمام همسایه‌ها و دوستان نزدیک داده تا آنان بدانند برخلاف تبلیغات، همه در مشرق‌زمین القاعده‌یی و جنایتکار نیستند.

نامه‌ی بعدی را برادر خلبان شهید رضاییان برای کاپیتان ویل راجرز فرستاده است. همان‌طور که می‌دانیم، کاپیتان راجرز فرمانده‌ی ناو وینسنس با شلیک به هواپیمای ایرباس ایرانی 290 نفر از مسافران و خدمه‌ی آن و از جمله کاپیتان رضاییان را به شهادت رساند. من این نامه را در کتابی که ویل راجرز به اتفاق همسرش شارون به نام «در مرکز توفان» (The storm center) درباره‌ی این ماجرا نوشته‌اند، پیدا کرده‌ام. در این‌ زمان بود که دانستم چرا کاپیتان راجرز به نامه‌ی قبلی من نیز جوابی نداده است.

متن ماجرای نامه‌ی برادر خلبان شهید رضاییان از قول آقای راجرز در کتاب چنین است:
«شارون و من همچنان نامه‌ها و دعوت‌نامه‌هایی دریافت می‌کردیم تا برای سازمان‌های مختلف سخنرانی کنیم. به زودی هر دو حس کردیم بهتر است جلو چشم نباشیم. تا روزی که یک نامه‌ی دست‌نویس برایم به کشتی فرستاده شد. متن نامه بدون ویرایش چنین است: «یکشنبه 3 ژوئن 1988 روزی است که نه من هرگز در زندگی‌ام فراموشش خواهم کرد و نه تو می‌توانی این فلاکت‌بارترین فاجعه‌ی انسانی را که درآب‌های خلیج فارس به شنیع‌ترین و غیرانسانی‌ترین وضع رخ داد، از ذهن خود بزدایی. من در میان خدمه‌ی هواپیمای جت برادر عزیزم را از دست دادم، مرحوم سرخلبان محسن رضاییان، که خلبانی بی‌نظیر و انسانی فوق‌العاده متین و معصوم بود. او با آتش موشک‌های شما، همراه آن همه انسان‌های بی‌گناه دیگر، بی آن‌که مرتکب کوچک‌ترین خطایی شده باشند، در میان آسمان و زمین خاکستر شدند. روز بعد من در محل قتل عام بودم و متأسفانه محصول جنایت وحشیانه‌ی شما و ابعاد آن‌را به چشم دیدم. من خودم ناخدای کشتی هستم و تحصیلات دانشگاهی‌ام را مانند برادرم در آمریکا انجام داده‌ام؛ ولی پس از این سقوط غیرقابل توجیه واقعا از خودم خجالت می‌کشم. من برای نیروی دریایی شما احساس تأسف می‌کنم؛ بنابراین من هم کارم را ترک کردم و هم تمام سابقه‌ی کارم را تباه کردم. من و خانواده‌ام به خاطر آن فاجعه، با بدبختی بی‌پایان و اندوه عمیق و جای خالی برادر عزیزی مانده‌ایم که با ما در یک ساختمان زندگی می‌کرد و اینک فقدانش آشفتگی ذهنی و اندوه عاطفی عظیمی ایجاد کرده است. اگر او در طی یک حادثه می‌مرد، ممکن بود تا حدی بتوانیم رنج این فاجعه را تحمل کنیم؛ ولی این اقدام عمدی نه بخشودنی است و نه فراموش‌شدنی. ولی متأسفم که باید بگویم این جنایت زشت و مفتضح بر ضد بشریت داغی ابدی بر چهره‌ی نیروی دریایی شما نهاد. دلایل مقام‌های آمریکایی درمورد این کشتار غیرانسانی هم علاقه‌ی شما را به حقوق بشر تکذیب می‌کند؛ زیرا حکومت آمریکا به عنوان مقصر در این حادثه‌ی دهشت‌بار به خاطر فقدان انسان‌های بی‌گناه نه همدردی نشان داد و نه احساس ندامت. حتا پرزیدنت ریگان آن‌را حادثه‌ای قابل قبول و کار شما را «اقدامی کاملا دفاعی» دانست. این بینش کودکانه برای یک ابرقدرت مایه‌ی تأسف است. آیا ما شایسته‌ی نشانه‌ی کوچکی از همدردی نبودیم؟ آیا می‌خواهی با گفتن یک مشت دروغ و اظهارات ضدونقیض درباره‌ی این حادثه، عمل‌تان را توجیه کنی؟ تو خوب می‌دانی که عذرهای ناموجهت در برابر شواهد انکارناپذیری که وجود دارد، ارزشی نخواهد داشت. امیدوارم دست کم مسؤولیت اخلاقی‌ات را فراموش نکنی. جدا تعجب می‌کنم چگونه می‌توان یک هواپیمای مسافربری را که هیچ تهدیدی برای‌تان نبود، با اف 14 که یک هواپیمای رهگیر است، عوضی گرفت؟ آیا این عمل در نتیجه‌ی سراسیمگی بود، یا بی تجربگی؟ منتظر جواب فوری هستم.
ارادتمند حسین رضاییان» من با مت دیلن (Matt Dilon) تماس گرفتم و محتوای نامه را به اطلاعش رساندم. مت به دنبال مذاکراتی با مقام‌های بالا، گفت که فرستادن پاسخ می‌تواند از سوی دولت ایران به صورت نوعی اهرم سیاسی درآید؛ بنابراین من نیز به نامه جوابی ندادم. محتوای دو نامه را دوباره باهم قیاس کنیم. آیا درد واندوه نهفته تا اعماق وجود در این نامه‌ها ( مردی برای پسرش و مردی برای برادرش)، آواهایی جهانی بر ضد ظلم و جنگ نیست؟ آیا اگر شما و ما نیز به این چنین ادبیات و آواهایی متصل شویم، در انتها دریایی انسانی و بیکران از صلح و عدالت را نخواهیم ساخت؟
داستان «نامه‌ای به خانواده‌ی سعد» در کتاب «داستان‌های شهر جنگی»، انتشارات سوره‌ی مهر، به چاپ رسیده است. همچنین متن این داستان در اینترنت موجود است.

منبع : انتشارات سوره مهر
^

ورود

ورود