مشاهده RSS Feed

قرآن شگفت انگیز

داستان قرآنی هاروتو ماروت و سحر

به این مطلب امتیاز بدهید
داستان هاروت و ماروت
در روزگاران پيش، پس از عصر حضرت سليمان - عليه السلام - سحر و جادوگري در ميان مردم بابِل به طور عجيبي رايج شده بود. بابِل از شهرها و سرزمينهاي تاريخي مربوط به پنج هزار سال قبل است، که شامل منطقه وسيعي بين رود فرات و دجله مي‌شد. داراي تمدن عظيمي بود، و آن چنان بزرگ شد که به آن کشور بابِل مي‌گفتند. اين کشور داراي شهرهايي بزرگ و قلعه‌هاي بلند، و قصرهاي سر به فلک کشيده و بتکده‌هاي عظيم بود، و اکنون از آن بناهاي عظيم، خرابه‌هايي باقي مانده است که جزء آثار باستاني به شمار مي‌آيد.
سحر و جادوگري در ميان مردم بابِل بسيار رايج بود، آنها از طلسمات و علفهاي مخصوص و پاشيدن آب متبرک، و دوختن نوارهاي مخصوص، براي انجام کارهاي حيرت‌انگيز و شگفت‌آور استفاده مي‌کردند...(1)
از تاريخ استفاده مي‌شود که حضرت سليمان - عليه السلام - تمام نوشته‌ها و اوراق جادوگري مردم بابِل را جمع‌آوري کرد، و دستور داد تا در محل مخصوصي نگهداري کنند (اين نگهداري براي آن بود که مطالب مفيدي براي دفع سحر در ميان آنها وجود داشت.) سليمان - عليه السلام - به اين ترتيب براي نابودي سحر و جادوگري اقدام نمود.
ولي پس از وفات سليمان - عليه السلام -، گروهي آن اوراق را بيرون آورده و به اشاعه و تعليم سحر پرداختند، و بار ديگر بازار سحر و جادو رونق گرفت.
براي جلوگيري از سحر و جادو، و زيانهاي آن لازم بود اقدامي جدي صورت بگيرد و براي جلوگيري از آن چاره‌اي جز اين نبود که مردم راه باطل کردن سحر را ياد بگيرند، و چنين کاري مستلزم آن است که خود سحر را نيز ياد بگيرند، تا بتوانند با فوت و فن دقيق، آن سحرها را باطل نمايند.(2)
خداوند دو فرشته «هاروت و ماروت» را به صورت انسان به ميان مردم بابل فرستاد، تا به آنها سحر و جادو ياد بدهند، تا بتوانند از سحر ساحران جلوگيري نمايند.
آمدن هاروت و ماروت در ميان مردم بابل فقط به خاطر تعليم سحر براي خنثي سازي سحر بود، از اين رو آنها به خصوص به هر کس که سحر مي‌آموختند به او اعلام مي‌کردند که:
«إِنَّما نَحْنُ فِتْنَة فَلا تَکفُرْ؛ ما وسيله آزمايش تو هستيم کافر نشو.» (و از اين تعليمات سوء استفاده نکن).
اما آنها از تعليمات هاروت و ماروت، سوء استفاده کردند، تا آن جا که با سحر و جادوي خود به مردم آسيب مي‌رساندند، و بين مرد و همسرش جدايي مي‌افکندند و مشمول سرزنش شديد الهي شدند.(3)
بنابراين فلسفه وجودي هاروت و ماروت همين بود که به مردم راه‌هاي سحر را براي خنثي سازي سحر بياموزند، و در اين کار توفيقاتي نيز نصيبشان شد گر چه در کنار اين عمل سازنده و مثبت، عده‌اي سوء استفاده نيز نمودند.(4)
------------------------------
1- اقتباس از قصص قرآن بلاغي، فرهنگ قصص، ص 325 و 326.
2- سحر و ساحري و آموختن آن، حرام است، ولي ياد گرفتن آن براي خنثي سازي سحر ساحران اشکال ندارد بلکه گاهي واجب است، گويند: در زمانهاي قبل، يکي از علماي برجسته، در محلي براي ادرار کردن نشست، ولي طول کشيد و ديد ادرارش بند نمي‌آيد، به اطراف نگريست، شخصي را ديد که سر از سوراخ يا پنجره خانه‌اي بيرون آورده است، دريافت که سحر او باعث شده است، اين عالِم که براي خنثي سازي سحر ساحران، سحر را آموخته بود، آن را به کار گرفت، سر آن شخص ساحر در بيرون ماند، او هر کار کرد که داخل اطاق شود نتوانست، دريافت که آن عالِم اين کار را کرده است. سرانجام صدا زد مرا رها کن، عالِم گفت تو مرا رها کن تا من نيز تو را رها کنم، به اين ترتيب هر دو همديگر را رها کردند و از شومي سحر نجات يافتند.
3- چنان که اين مطلب در آيه 102 بقره آمده است.
4- داستان‌هاي خرافي بسيار، از اسرائيليات و... پيرامون اين دو فرشته معصوم الهي بافته‌اند که ساختگي و بي‌اساس است، آن چه در قرآن آمده همان است که در بالا ذکر شد.

نظرات

^

ورود

ورود