مشاهده RSS Feed

باغ بهشت

6 نکته جالب از گلستان سعدی برای زندگی روزمره

به این مطلب امتیاز بدهید
در متون قدیمی ما ، مطالب جالبی است که در میان هزاران هزار مقاله ترجمه ای خارجی ، گم می شود ، در اینجا ما 6 نکته از حکایت های اول گلستان سعدی را برای شما آماده کرده ایم :

1- تربیت خانوادگی و اصالت فرد بسیار مهم است
و مخصوصا تربیت مادر ، چون روزگاری برای هر کس می رسد که فرد به اصل خودش برمی گردد.

2- نمی توانیم همه مردم را راضی نگاه داریم ،خدا با آن عظمت و بزرگی و مهربانی ، بنده هایی دارد ناراضی ، مخصوصا فرد حسود را نمی شود راضی کرد چرا که راضی نمی شود مگر به شکست ما.

3- مرد ثروتمندی با غلامش داخل کشتی بودند ، غلام گریه می کرد و بیتابی ، حکیمی گفت داخل آب بیندازیدش ، انداختند و کشیدند بیرون و آرام گرفت ، گفتند علت چه بود ؟ حکیم گفت ترس غرق شدن داشت ، وقتی افتاد برایش آسان شد و بالا آمدن او را آرام کرد ، قدر عافیت آن داند که به مصیبتی گرفتار آید.


4- مرگ همه ی چیزهای مادی رو از ما میگیردو نوع استفاده ای که از آن کردیم و نفعی که به دیگران رساندیم برای ما باقی می ماند و پس از مرگ به درد ما می خورد وگرنه همه چیز فانی میشود و یا به دیگران می رسد.

5- بر رعیت ضعیف رحمت کن تا از دشمن قوی زحمت نبینی. کسی که بدی می کند نباید توقع خوبی داشته باشد ، و بدان که اگر الان حق مردم را ندهی بالاخره در روز جزا باید بدهی - پس چه بهتر که الان بدهی -.

6- بعضی ها دعای خیر برایشان طلب مرگ است و خدا نکند که ما اینگونه شویم ،همانطور که درویشی نزد حجاج یوسف رفت در بغداد و حجاج گفت مرا دعایی کن ، گفت خدا جانت را بگیرد ، گفت این چه دعایی بود ، گفت این دعایی بود به نفع تو تو و همه ی مسلمانان !
برچسب ها: گلستان سعدی ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود