مشاهده RSS Feed

virus3000

نحوه تعيين و دستيابي به اهداف شخصي

به این مطلب امتیاز بدهید
نحوه تعيين و دستيابي به اهداف شخصي

به جاي داشتن يک برنامه ي ذهني، مُشتي خيال و آرزوي مــبهم، بهتر است که براي پيشرفت و ترقي شخصي، روي اهداف مشخص متمرکز شويد. مشخص کردن اهداف باعث مي شود که بتوانيد انتخاب هاي بهتري داشته و به اهداف کـوتاه و بـلنـد مـدت خـود بـرسـيـد و دستـاوردهــاي خـود را بسـنجيد. در اينجا چـند راه مشخص کردن اهداف را برايتان بازگو نموده و بـه شـما بـراي رسيدن به اين اهداف راهنمايي هايي ارائه مي دهيم.
* مشخص کردن فضاهاي پيشرفت
مهمترين قدم در پيشرفت و ترقي شخصي، مشخص کردن رابطه ي بين جنبه هاي مختلف زندگي و جدا کردن جنبه هايي است که نياز به تغيير و بهبودي دارند. براي اين کار نقشه اي در ذهنتان طراحي کنيد که توانايي ها و ضعف ها، ارزش ها و آرزوهاي شما با توجه به زندگي شخصي، کاري و اجتماعيتان در آن ليست شود.
آيا ارتباطي بين اين جنبه ها مشاهده مي کنيد؟ مثلاً آيا ارزش هاي اجتماعيتان را جزء اهميت ملاقات با دوستان ليست مي کنيد، درحاليکه دستاوردها و پيشرفت هايتان حول و حوش فعاليت هاي کاري مي چرخد؟ يا فعاليت فيزيکي به عنوان يکي از علايق شخصيتان است اما ساعت هاي طولاني را که سر کار مي گذرانيد، يکي از توانايي هاي تخصصيتان ليست مي کنيد؟
*انتخاب هدف ها
وقتي نگاهي به قسمت ها و جوانب مختلف زندگيتان، چه آنهايي که در آنها توانمنديد و چه آن قسمت ها که کمبود داريد انداختيد، بايد دنبال پلي براي اتصال اين قسمت ها به هم باشيد. براي مثال، ممکن است سفر به دور دنيا يکي از علايق و آرزوهاي شخصيتان باشد، اما اين آرزو پشت عادت اجتماعي هر شب شما براي بيرون رفتن با دوستان صرف شام در رستوران پنهان شده باشد. به عبارت ديگر، شما براي مسافرت به پول نياز داريد، اما با اين عادت نمي توانيد هيچ پولي پس انداز کنيد چون همه ي پول خود را به خاطر روابط اجتماعيتان از دست مي دهيد. در اين مورد پلي که علاقه و آرزوي شما را به نقص و کمبودتان متصل مي کند، "محدوديت مالي" ناميده مي شود.
*رسيدن به هدف ها
در اين قسمت به چند مورد از هدف هاي مرتبط با پيشرفت و ترقي شخصي و گام هايي که براي رسيدن به اهداف شخصي، کاري و اجتماعيتان بايد انجام دهيد اشاره مي کنيم.
* هدف: داشتن صبر بيشتر
* شخصي: آزار و اذيت هايي که باعث مي شود صبر خود را از دست بدهيد را ليست کرده و سعي کنيد راه حل هايي براي آن خلق کنيد. اگر ترافيک حرصتان را در مي آورد، زودتر از خانه خارج شويد، مسير ديگري را انتخاب کنيد، از وسايل نقليه ي عمومي استفاده کنيد و....
*حرفه اي: برايتان عذاب آور است وقتي همکارانتان مدت زيادي وقت در جلسات صرف مي کنند و يا با حرف زدن کار شما را مختل کرده و تمرکزتان را مي گيرند؟ از آنها دستور جلسه بخواهيد و ببينيد آيا حضور شما در کل جلسه لازم است يا خير. اگر حرف زدن همکارانتان تمرکزتان را برهم مي زند، در اتاقتان را ببنديد.

* هدف: به دست آوردن کنترل احساسات
* شخصي: هر چيزي که مخالف هدف کنترل احساساتتان باشد را به دقت بررسي کنيد و ببينيد چه چيزهايي باعث خارج شدن شما از حالت عادي مي شود.
* حرفه اي: اگر چيزي يا حرفي در يک جلسه اذيتتان کرد و احساس کرديد که کنترل خود را از دست خواهيد داد، قبل از اينکه عملي انجام دهيد که بعدها پشيمان شويد، عذر خواهيد کرده و جلسه را ترک کنيد و کمي قدم بزنيد.
* هدف: بالا بردن تعادل و ثبات شخصي: کاري کنيد تا از شر عادت هاي مضر و مخربي مثل سيگار کشيدن و پرخوري راحت شويد. وقت کافي براي کارهاي بزرگ، تغييرات مکاني و ارتباطي و کاري بنا بر اهدافتان صرف کنيد.
* حرفه اي: تعادل و ثبات خود را در مسائل مختلف مثلاً با کم کردن هزينه هاي ناهار و قهوه بالاتر ببريد. توانايي هايتان را بشناسيد، مهارت هايتان را با تمرين و ممارست بيشتر بالا ببريد و دستاوردهاي خود را به دقت بررسي کنيد.
* هدف: اضافه کردن لذت و خوشي جزء برنامه ي روزانه
* شخصي: به جاي افتادن روي مبل جلوي تلويزيون، براي تعطيلات آخر هفته خود برنامه ريزي کنيد. براي خريد سبزيجات تازه به فروشگاه محل برويد، با اين کار هم غذاي سالم تري خواهيد خورد و هم از بيرون رفتن لذت مي بريد. در اوقات فراغتتان کارهايي انجام دهيد که دوست داريد.
* حرفه اي: گه گاه مسير خانه تا اداره را پياده طي کنيد و يا اگر مسيرش طولاني است، ماشينتان را دورتر از شرکت پارک کرده و بقيه ي مسير را پياده برويد. اين کار هم ورزش است و هم از هواي تازه لذت خواهيد برد.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود