مشاهده RSS Feed

virus3000

تاثير هوش هيجاني(هوش عاطفي) بر موفقيت انسان

به این مطلب امتیاز بدهید
تاثير هوش هيجاني(هوش عاطفي) بر موفقيت انسان
شايد تا کنون در مورد هوش عقلاني بسيار شنيده باشيد و درمورد مزاياي آن زياد گفته باشند. ولي در اين يادداشت قصد داريم به هوش عاطفي بپردازيم . اصطلاحي که احتمالا کمتر توضيح داده شده است و از طرفي اثرات آن بر سعادت و خوشبختي انسان شگفت انگيز است. هوش عاطفي همچنين نقش موثري در آرامش انسان دارد.
در واقع اين هوش عاطفي است که مي تواند هوش عقلاني را بکار گيرد و در جهت مقصودش به پيش ببرد. شايد تا کنون افراد باهوش زيادي را ديده باشيد که نه در شغل و کارشان و نه در روابط خانوادگي و روابط بين فردي اشان و نه در تفريح و عشق ورزيدنشان و ... موفقيتي حاصل نکرده اند. و کساني را هم مي شناسيم که عليرغم اينکه از هوش سرشاري برخوردار نيستند زندگي آرام و موفقي داشته اند و حتي به سطوح بالاي موقعيت های اجتماعي دست يافته اند.
هوش عاطفي مجموعه اي از مهارتها و شاخص هايي است که در زير توضيح داده مي شود:
1) شناخت احساس خود :
فرد بايد قادر به شناخت و پيش بيني احساسات خود در موقعيت هاي مختلف باشد . شايد اين جمله بديهي به نظر برسد ولي بايد روي آن بيشتر تامل کنيم . اشخاص زيادي هستند که يا از احساسات مختلف خود آگاهي ندارند . يا ريشه آنها را نمي فهمند. به مثالهاي زير توجه فرمائيد :
- نمي دانم چرا از فلاني بدم مي آيد.
- نمي دانم چرا عليرغم اينکه خواهان موفقيت در کنکور هستم ولي هنگام مطالعه بي انگيزه هستم.
- نمي دانم چرا احساس پوچي و کلافگي مي کنم.
2) کنترل احساس خود :
شناختن احساس هايي چون تنفر ، عصبانيت ، افسردگي ، اضطراب ، غم و .... هزاران احساس ديگر به تنهائي کافي نيست ، بلکه بايد آنها را تحت کنترل بگيريم . راننده خوب نه تنها جاي ترمز ماشين را مي شناسد ، بلکه به هنگام لزوم آن را در اختيار مي گيرد و بر آن مسلط است.
3) بر انگيختن و به هيجان آوردن خود :
افرادي که هوش عاطفي بالا دارند ، با انديشيدن به عواقب احتمالي يک عمل ، نسبت به انجام دادن يا ندادن آن برانگيخته مي شوند. اين افراد قدرت دارند که اهداف متعالي خود را تجسم کنند ، برنامه بريزند و جهت رسيدن به آنها انرژي بگذارند. پشتکار و اراده نشانه برانگيخته شدن آنهاست و اين کاري است که کمتر از هوش عقلاني بر مي آيد.
4) شناخت احساسات ديگران :
افرادي با هوش عاطفي بالا ، هرگز در لاک خود فرو نمي روند تا فقط اسب خود را برانند.
آنها تعاملات گسترده اي با اجتماع دارند و مي توانند دنيا را از منظر ديگران هم ببينند . لذا اين افراد تحمل بالايي نيز دارند.
5) تنظيم روابط با ديگران :
پس از شناخت احساسات ديگران ، نوبت به روابط با آنها مي رسد. در اينجا تعادل و تعامل حرف اول را مي زند. افرادي با هوش عاطفي بالا ، هرگز در دوستي ها و روابط بين فرديشان افراط و تفريط ندارند. آنها از هر کس انتظاري متناسب با خودش دارند.
آنها مي دانند که تمام آدمها شخصيت کامل و بيست نيستند. لذا توقع ندارند همه افراد همانطور عمل کنند که درست است ، يا همانطور عمل کنند که آنها دوست دارند.
در واقع مردم را همانطور که هستند مي پذيرند و اگر تلاشي جهت تغيير شخصيت ديگران در جهت اصلاح آنها انجام مي دهند، توقع ندارند که حتما به نتيجه رضايت بخش ختم شود.
  1. هر کدام از شاخصهاي پنجگانه فوق مباحث عمده اي در روانشناسي کاربردي و وروانشناسي علمي دارد که در اينجا به همين مقدار بسنده مي کنيم .
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود