مشاهده RSS Feed

behesht

از نگاهی دیگر

به این مطلب امتیاز بدهید
اون شب تو بیمارستان شیفت بودم ،به نظر شیفت آرومی می اومد .پشت مانیتور نشسته بودم و تو اینترنت پرسه میزدم ،یک دفعه متوجه شدم که باز دارم از اینترنت استفاده ی شخصی می کنم ،،
همش از دستم درمیره ،آخرین بار که پرسیدم گفتن فقط مجازم استفاده ی علمی کنم !
آخه این وسوسه هام چه قدرتی داره که معمولاً بازنده ام !!!!
طبق معمول همین جور با خودم کلنجار می رفتم و بهونه تراشی می کردم ،
"آقا چه کاریه؟ ، اینترنت که وصله ،منم که از کارم کم نمی ذارم ،حالا به کجای دنیا بر می خوره که ما هم یه پرسه ای توش بزنیم ،مگه ازش کم میشه باباجان؟!
نخیر کم نمیشه اما چی عاید تو میشه که همین جوری ،الکی تو اینترنت بچرخی و انقدر به نفست پا بدی ؟؟!
بیت الماله ! ، نمی دونم چرا متوجه نیستی ؟ آخه واسه یه چیز لهو ؟!
من از دفتر آقا هم استفتا کردم ، گفتن استفاده از امکانات بیمارستان تابع قوانین بیمارستان ، مسئولش هم گفت میتونی استفاده کنی .
"بله اما استفاده ی علمی نه هوایی !!!"
تو همین حال و هوا و کشمکش و اعوجاجات نفسانی بودم که یک دفعه صدای حرکت تند برانکارد چُرت افکارم و پاره کرد .
پرستار آمبولانس هن هن کنان شروع کرد به گزارش کردن مورد :" خانوم 27 ساله ،حامله ی به ظاهر 9 ماهه ، سونوگرافی همراه نداره، معتاد به مواد مخدر ، به گفته ی خودش تو باغ پشت بیمارستان زندگی میکنه ، هویت همسرش نامشخص، در حال زایمان "تند تند پشت سرهم بلغور می کرد خیلی هل کرده بود ، گفتم الانه نفس کم بیاره .
یه پسر جوون ، کم سن وسال ،بلند قد و برازنده ،اما خیلی سراسیمه ، سعی کردم با نگاه آرومی آرومش کنم .
"باشه باشه مشکلی نیست ،مشکلی نیست "
خانوم مراقب باشین، خونریزیش خیلی زیاد ، از گوشه ی خیابون پیداش کردیم .
"همه چی عادی ، نگران نباشید "
داشتم شرایط و آروم می کردم که سر و کله ی سوپروایزر پیدا شد ،
""آقا چرا این اواخر هر چی مورد خیابونی و مشکوکه میارین این مرکز ؟
این شهر بیمارستان دیگه ای نداره ؟
می دونین هر دفعه که میخوایم نوزاد اینا رو به بهزیستی تحویل بدیم چقدر مشکل داریم ؟؟""
ظاهرا ً سکوت کردم اما دلم از حرفای سوپروایزر خنک شده بود .چون این جور زایمانای اورژانسی و خیابونی خیلی خطرناکند طوری که فرصت رعایت ایمنی خودمم ندارم .
"اگه آخرش مثل اون پرستار نوزادان ایدز و هپاتیت نگیرم خیلی شانس آوردم "
به همراه بهیار سر برانکارد و گرفتیم و هول دادیم تو اتاق زایمان ، خانومی سیه چرده ، با موهای کوتاه 3 سانتی و توی هم رفته ،خیلی کر و کثیف بود به جرآت میتونم بگم لااقل یک ماهی رنگ حموم به خودش ندیده بود ، به شدت بوی دود و مواد میداد ، طوری که تمام فضای زایشگاه و پر کرده بود .
بدون اینکه بگم، همکارم تمام پنجره های زایشگاه و باز کرد و سریع یه ماسک برام بست .
معاینش کردم به نظرم 10 دیقه ای تا زایمان وقت داشتیم ، باید کارهای بالینی و اولویت بندی میکردم سعی کردم مدیریت بحران کنم .به خاطر خونریزی ، سرم بهش وصل کردم ، دستاش انقدر کثیف بود و کبره بسته بود که پنبه الکل ، هم از عهده اش برنیومد ، به هر زحمتی بود برآمدگی رگی و زیر دستم حس کردم و آنژیو کت و از همون جا وارد کردم، یک دفعه از بوی تنفسش حالم به هم خورد ،نزدیک بود استفراغ کنم ، بی اختیار گفتم "خانوم روت و اونور کن نفس بکش ، انقدرتو صورت من نفسای عمیق نکش ! "

همکارام زدن زیر خنده . از خنده شون خوشحال نشدم ،راستش از رفتار خودم اعصابم خورد شد ،نمی خواستم تحقیرش کنم ، باعث شدم اونها هم جَری شن و شروع کنن به قر قر کردن ، خانوم محض رضای خدا یه حموم که میرفتی آخه !! ما چه گناهی کردیم ؟
تو همین بین سَرَم و که بلند کردم یک دفعه دیدم ،پرستار آمبولانس با نگرانی داره از پشت شیشه ی اتاق زایمان دید میزنه .
"آقای محترم ،مگه نمی دونین نباید از خط قرمز عبور کنید ؟ چرا بی جهت وارد حریم خصوصی بیمار شدین ؟بلا نسبت شما پرستار هستین !!
شروع کرد به عذر خواهی ، ببخشید معذرت می خوام .
اما از اینکه به عمد دید زده بود خیلی عصبانی شدم چون من مسئول اون خانوم و حریم خصوصیش بودم ،!!!
باز عذرخواهی کرد ، وقتی چهره ی عصبانی و حق به جانب من و دید ،گفت باشه کار من اشتباه ، اما شما که انقدر مدعی دفاع از حریم مردمید میشه اون آدم و به چشم آدم ببینید و این همه تحقیرش نکنین ؟
انگار دنیا رو سرم آوار شد ، حرفش انقدر منطقی بود که حتی یه بچه هم میتونست تاییدش کنه ! یاد سوره ی عبس و شان نزولش افتادم .حرفی واسه گفتن نداشتم ،برگشتم به اتاق زایمان و کارم وشروع کردم ، تو تمام مدت انجام زایمان به سوره ی عبس فکر میکردم ،اینکه واقعاً واسه خدا ظاهر آدما مهم نیست .و اون حدیث پیامبر که :"خداوند به چهره های شما نمی نگرد بلکه به قلبهای شما می نگرد ."یاد صحبتای بابام افتادم که میگن :"خدا یه سیستمی قرار داده که ما آدما نتونیم در مورد هم قضاوت کنیم چون نمی تونیم خلوص ها رو اندازه بگیریم ، فقط مجازیم راجع به عملا قضاوت کنیم اونم بر اساس علم ."
تمام اینا مثل یه فیلم در عرض چند دیقه از ذهنم گذشت .
نوزاد و گذاشتم زیر گرم کننده که خشکش کنم ، با خودم گفتم :
آخه تو از کجا میدونی این آدم تو چه شرایطی بزرگ شده ؟!شاید اگه تو هم تو این شرایط بودی از اونم بدتر می شدی .از این که میدیدم تو این فضای سخت و پر استرس هر روز کار میکنم اما هنوز تو ابتدایی ترین رفتارام مشکل دارم احساس غبن عجیبی می کردم . انگار مصداق آیه ی حبطت اعمالهم و اصبح من الخاسرین بودم !!!! کاش ذره ای خلوص و ادب بود که این همه زحمت حبط نمی شد !!
دیگه کارم تموم شده بود . خانوم و به بخش منتقل کردم و رفتم که برانکارد و به پرستار آمبولانس تحویل بدم . به در ورودی زایشگاه تکیه داده بود و بینیش و طوری گرفته بود که از 2 فرسخیش هم بویی و استشمام نمی کرد . برانکارد و سمتش هل دادم . گفت خانوم منظورتون این نیست که من به این برانکارد ضدعفونی نشده دست بزنم؟ معلوم نیست که این خانوم ایدز و هپاتیت و هزار کوفت و زهرمار دیگه داره یا نه ؟!
از تناقض رفتار الان و 20 دیقه پیشش، خندم گرفت امابه روش نیاوردم ،
"آقای محترم اولاً دستکش بپوشید ،ثانیاً اینایی که گفتین اینجوری منتقل نمیشن ؟"
بحث کردیم اما به جایی نرسید و آخرش برانکارد و همون جوری برد .
با خودم گفتم چقدر خوب بود هرچی واسه خودمون دوست داریم واسه بقیه هم دوست داشته باشیم . به قول اون جمله ی معروف :"وقتی میخوای راه رفتن کسی و قضاوت کنی کفشهای اون و بپوش "
ساعت 12 شبه ، همه چی آروم شده و همه ی امور به خوبی رتق و فتق شدن ، این وسط رو سیاهی به ذغال موند و خستگی به تن ما !
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

  1. mkhahande313 آواتار ها
    ما تاحالا همش زغال بودیم انگار
    ان شاء الله نور عشقی که خدا تو دل هامون گذاشته، روسیاهی ِ مث زغال رو به رو سپیدی ِ مث برف تبدیل کنه
^

ورود

ورود