مشاهده RSS Feed

shirinbanoo

داستانهایی از زندگی یک

به این مطلب امتیاز بدهید
یک صحنه از زندگی پدر

نگاهی به پشت سر و بالا انداخت. مکث حتی برای لحظه ای جایز نبود. به سرعت شروع به دویدن کرد.

گاهی به سمت راست می رفت گاهی به سمت چپ. نگاه سریعی به اطرافش انداخت تا جایی که چشمش کار می کرد دشت بود. صدای شلیک مسلسلی که از هلیکوپتر پشت سرش می آمد به گوشش می رسید.

ناگهان چشمش به تپه ای افتاد که قدری جلوتر بود. به سرعت به سوی آن دوید. سایه هایی پشت تپه به نظرش دیده می شد.

سایه ای خودش را بالای تپه کشید و قبل از اینکه دقیق متوجه شود چه شده نوری از طرف تپه به طرف او امد و صدایی مهیب در گوشش پیجید و شعله های آتش بود که اطرافش می ریخت.

نگاهی به پشت سرش انداخت هلیکوپتر با شلیک خمپاره منفجر و نابود شده بود. دوستانش با فریاد الله اکبر تشویقش می کردند. با همان سرعت خود را به بالای تپه رساند.

حالا دیگر جایش امن بود.

یک صحنه از زندگی دختر

صدای فریادهای پدر در گوشش می پیچید. گوشه ای کز کرده بود و در حالی که گویی تمام بدن او هم درد می کند به در بسته زل زده بود.

باز صدای فریاد پیچید و باز صدای آرامی که به ملایمت سعی می کرد آرامش به او ببخشد.

کمی بعد در باز شد، مادر بیرون آمد رنگش مثل گج سفید شده بود. دلش سوخت و اشکش جاری شد. بیچاره مادر خودش هم چه رنجی کشیده بود. مادر نگاهی به دختر کرد و آرام گفت صندلی را بیاور.

به سمت ویلچر رفت و آن را به سمت در حمام برد. مادر زیر بغل پدر را گرفت و کمکش کرد تا آرام به روی آن بنشیند.
ویلچر را به سمت تخت برد و کمک کرد تا پدر روی تخت بخوابد. بعد پلاستیک داروها و پمادها را آورد و شروع کرد به ملایمت روی زخمهایی را که به تازگی شسته بود با پماد چرب کرد.

چند روز بعد دکتر بعد از معاینه با حیرت گفت آن زخمها چطور به این سرعت خوب شدند؟ حالا دیگر نه جای زخمهای ترکش ملتهب و ناسور است، نه زخم بستر در پشت وی دیده می شود. با داشتن چنین پرستاری عالی در منزل، چرا این همه مدت در بیمارستان نگهت داشته بودیم؟!

یک صحنه از زندگی مادر

چایی را در استکان ریخت و زیر شیر سماور برد. قندان را کنارش روی سینی گذاشت و به ارامی به در ضربه ای زد. قدری طول کشید تا پای مصنوعیش را بپوشد و جلوی در بیاید.

سینی را به دست پدر داد. و خودش پشت دار قالی برگشت. نقشه را زده بود و دختر داشت پرش می کرد. کمی بعد صدای مرد آمد. عصبی بود و داشت آخرین حرفهایش را می زد.


 • چرا این کار را می کنی؟ فقط یک قطعه عکس میخواهم. یعنی شما هیچ عکسی در منزل ندارید؟
 • شاید هم داشته باشم اما نمیخواهم. تشکر از شما اما من نیازی به به این پرونده و مدارک ندارم.
 • خودت اگر بخواهی پایت را عوض کنی؟ اگر دوباره نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشی؟ اصلا بچه هایت میدانی چقدر برایشان امتیاز دارد؟
 • بچه هایی من نیازی به این امتیازات ندارند اگر خودشان، خودشان را بالا کشیدند و به جایی رسیدند رسیدند؛ وگرنه نمیخواهد با این امتیازات به جایی برسند.
 • عجیب است! من بیشتر از این اصرار نمی کنم اما هر وقت خواستی یک قطعه عکس بیاور به دفتر من و من برایت پرونده جانبازی درست می کنم. مخصوصا با این درجه ای که شما داری کارتان خیلی سریع درست می شود.
 • تشکر از شما اما من و خانواده ام نیازی به این چیزها نداریم.
 • خدا حافظ
 • خدا نگهدار


یک صحنه از زندگی

به آرامی و ملایمت بندهای پای مصنوعی را باز کرد و پایش را بیرون آورد. جورابهای سفیدی را که روی قسمت بریده شده، پوشیده بود در آورد و نگاهی به پایش انداخت. تاولش سرباز کرده بود و لکه های خون روی سفیدی جوراب دیده می شد. حالا میفهمید چرا این قدر پایش می سوخته و راه رفتن برایش سخت شده بود.

مادر چشمش که به لکه های خون و پای ملتهب و زخم آن افتاد به سرعت به طرف آشپزخانه رفت و باند و استریل را از داخل یخچال بیرون آورد. بتادین را هم آورد و به آرامی شروع به ضدعفونی زخم کرد.


 • چند روزه این طور شده؟
 • چند روزی بود که تاول زده بود. آن روز که بیرون رفتم چون کمی بیشتر پیاده روی کردم تاول زد.
 • به خاطر اینه که پای مصنوعی برای پای شما بزرگ شده. طی این چند سال، این قسمت پایتان تحلیل رفته و این مدت شما هم لاغرتر شده اید. وقت آن شده که پایتان را عوض کنید و یه پای اندازه خودتون بگیرید. شنیدم پاهای جدید سبکتر و راحت ترن. راه رفتن هم باهاشون راحته. و این طوری دیگه پاتون زخم نمیشه.
 • اشکالی نداره. همین پا هم خوبه. فعلا میتونم با همینم راه برم.


مادر که رفت وسایل را سرجایشان بگذارد، پدر نگاهی به اطراف انداخت. چشمهای مادر باید عمل می شد وگرنه اب مروارید باعث کوری او می شد.

باید پول شهریه دانشگاه دختر را تهیه می کرد. قسمتی از آن را پرداخت کرده بود اما مابقی مانده بود و می دانست نزدیک امتحانات اجازه امتحان دادن نمیدهند مگر با پرداخت کامل شهریه.

سقف خانه هم باید تعمیر می شد، امسال که باران آمده بود از قسمتی از سقف چکه کرده بود و الان جای لکه های آن دیده می شد و ... و... .

نه، فعلا نمیتوانست به پای جدید فکر کند. هزینه تهیه پای جدید بیشتر از آن بود که بتواند فعلا به آن فکر کند.

لحظه ای به یاد مردی افتاد که برای درست کردن پرونده جانبازی به منزلش آمده بود. نه پشیمان نبود. هنوز به تصمیمی که گرفته بود افتخار می کرد و اصلا از آن پشیمان نبود.

آپدیت شده 1393/06/01 در 18:29 توسط shirinbanoo

دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود