مشاهده RSS Feed

کریم

انقلاب اسلامی وتاثیر آن بر بیداری اسلامی

به این مطلب امتیاز بدهید
انقلاب اسلامی ایران وتاثیر آن در بیداری اسلامی:
این سخن را ما در انقلابهای اخیری که در کشورهای اسلامی صوت گرفت زیاد شنیدم که اگر انقلاب ایران نبود این انقلابها صورت نمی گرفت ودر واقع این انقلابها واعتراضات از ثمرات انقلاب اسلامی ایران بوده است. حال سؤال این است که انقلاب ایران چه نقشی در وقوع این انقلابها داشته است؟

جواب:
قبل از پاسخ به این سوال دانستن چند مقدمه ومساله لازم است.
1- در قرن 15 میلادی انقلابی در کشورهای غربی واروپایی به وقوع پیوست معروف به انقلاب علمی ورنسانس که حکومت هزاره ساله کلیسا را از بین برد وبساط آن را جمع کرد. این انقلاب بخاطر استبداد علمی وسیاسی بود که کلیسا وارباب آن حاکم کرده بودند وهرگونه آزادی علمی واظهار نظر علمی را از دانشمندان گرفته بود وآنها حق نداشتند کشف علمی ویا اختراع علمی که مورد توافق وقبول کلیسا نبود نشر داده وعلنی کنند. که بارزترین نمونه آن محاکمه گالیله بخاطر اعتقاد به خورشید محوری بود.
2- دانشمندان بعد از برچیدن بساط کلیسا وخاطرات بعدی که از کلیسا داشتند بین سیاست ودین فاصله انداختند ومعتقد به سکولاریسم یعنی جدایی دین از سیاست شدند. چون به وباور آنها با این پرونده سیاهی که کلیسا داشت ومصداق دین هم شمرده می شد وهزار سال به نام دین بر مردم حکومت کرده ود دین وکلیسا دیگر قابلیت ولیاقت حکومت نداشتند وحکومت برا یاینکه موفق باشد وبنحو احسن به شهروندان خود خدمت کند باید غیر دینی وجدای از دین باشد که خود قصه طولانی دارد.

3- مساله بعدی که انقلابیون جدید روی آن پا فشردند این بود که نه تنها حکومت باید از دین جدا باشد واین دو سازگاری ندارند بلکه بین دین وعلم هم ناسازگاری وجود دارد وحکومت دینی نمی تواند الگوی موفقی در راه نشر علم وفرهنگ حقیقی باشد. لذا برای اینکه علم رشد داشته وتکنولوژی روز به روز جلو برود باید علم را از دین جدا کرد ودین نقشی در علم نداشته باشد ودر واقع همان مدل تجربه گرایی که هر چیزی که قابل حس وتجربه بوده ورد آزمایشگاه بتوان آن را زیر میکروسکوپ برد حقیقت دارد ویافته هایی که طبق آن باشد ارزش علمی دارند.

پیشرفت غرب:
غرب بعد از این مراحل در تکنولوژی وعلم تجربی رشد فراوانی کرد، که امروزه هم شاهد هستیم وعمده این تکنولوژی که ما شاهد آن هستیم در دوره رنسانس بوده است که صد البته ریشه این پیشرفت ها در جا ی دیگری است که در وقت خود بیان خواهیم کرد.
پیشرفت روز افزورن غرب در مجالات ذکرشده مردم دنیا وحتی کشورهای اسلامی را به این باور رساند که دین مدل خوبی برای حکومت ورشد علمی وتکنولوژی نیست. لذا ما شاهد بودیم که در خیلی از کشورهای اسلامی با اینکه اکثریت مردم مسلمان بودند ولی حکومتها سکولا ر بود که از جمله مصر، تونس، ترکیه، خود ایران، عربستان وغیره.

انقلاب ایران:
در سال 57 شنسی عل رغم تمام سختی ها وفشارها انقلاب ایران به ثمر نشست وحکومتی که در راس آن یک متجتهد حضور داشت شکل گرفت که خیلی از صاحب نظران دنیا کار انقلاب را چند ماهه می دانستند وچون ما الگوی کاملی غیر از دوران حکومت رسول خدا(ص) وچند ساله امیرالمومنین که حکومت اسلامی باشد نداشتیم وبالاخص در قرون اخیر که خیلی تحولات صورت گرفته بود مدل حکومت اسلامی موفق سراغ نداشتیم لذا اداره جامعه با این اوصاف کا رسختی بود.
د رکنار اینها از همان اول درگیری های داخلی در برخی شهرهای ایران وتحمیل جنگ هشت ساله در همان اوایل انقلاب کار را خیلی سخت کرده بود. ولی ما شاهد بودیم که نه تنها انقلاب از بین نرفت بلکه روز به روز با وجود تمام تحریم ها پیشرفت کرد.
ا زجمله رشد علمی ایران نسبت به رژیم سابق اصلا قابل مقایسه نبود بطوری که الان رشد علمی ایران 13 برابر میانگین دنیا است ودر برخی علوم ما جزو ده کشور برتر دنیا هستیم که این پیشرفت ها در رژیم سابق اصلا معنی نداشت.
تحریم هایی که علیه ایران صورت گرفت نه تنها موجب عقب نشینی انقلاب نشد بلکه موجب شد ایران روی پای خود ایستاده وتمام تلاش خود را برای تولید مواد مشابه ورفع نیازها در موارد تحریم شده بکار ببرد. ونمونه بارز این مساله در انرژی هسته ای است.

الگوی خوب برای حکومت اسلامی:
ایران بعد از قرن ها نشان داد که حکومت بر اساس معیارهای اسلامی نه تنها موجب عقب ماندگی نمی شود بلکه هرقدر طبق موازین دینی واسلامی باشد رشد بیشتر هم ببار خواهد آورد.
رشد ایران در امور علمی، عدم شکست وپایبندی به غرب با وجود این همه تحریم وفشار که در این سالها وجود داشت. موب شد جوانان کشورها یاسلامی ومردم این بلاد بعد از سالها که به آنها تنلقین شده بود اسلام ودین نمی تواند مدل خوبی برای اداره جامعه باشد به این باور برسند که نه تنها دین اسلام می تواند مدل خوبی برای حکومت باشد بلکه با حکومت دینی می توان با پیشرفته ترین کشورهای دنیا در عرصه های مختلف رقابت کرد وبا خود باوری هم مردم خود را رشد داد، به جوانان جایگاه وارزش داد، وخم به ابرو نیاورد.
همین الگوی خوب موجب شد مردم در کشورهای اسلامی وعربی مخصوصا جوانان که از دست حکام دست نشانده وتحقیر کشورهای غربی به ستوه آمده بودند به این نتیجه برسند که باید برای رشد وطن خود واعتلای اسلام در مقابل حکام خود وغربی ها بایستند تا بتوانند با عزت وجلال هم پیشرفت کنند وهم دین وباورهای خود را حفظ کنند.
این بحث ادامه دارد...
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

^

ورود

ورود