PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی سجده با دو زانو روی بالش

Arta
۱۳۹۳/۰۹/۲۹, ۱۵:۱۹
با سلام.
23 ساله ام ودچار عارضه نرمی غضروف در مفاصل زانو هستم. با مشورت دو پزشک به این حکم رسیدم که نباید خیلی کارها را انجام بدم مثل 4 زانو نشستن و سجده نماز. (یکی از پزشک ها معتقد بود تا اخر عمر باید این پرهیزها را انجام دهم! )
الان 3 هفته است که روی میز نماز میخوانم و کمی بهتر شده ام. (بدون مشورت پزشک ) تصمیم دارم نماز عادی را شروع کنم اما دقیقا محل قرار گیری زانو روی زمین بسیار دردناک میشود.

سوال بنده : آیا اگر از بالش زیر زانوها استفاده کنم و به با زاویه زانوی باز (بالاترین نقطه پیشانی روی مهر ) سجده برم بیشتر از روی میز خواندن ثواب میبرم ? (با بالش درد ندارم و حالت سجده حس بهتری به من میدهد تا روی میز )

پینوشت : موقع نشستن و تکبیر و تشهد مجبورم پاهام رو دراز روی زمین بگذارم.

مرجع تقلید: آیت الله وحید خراسانی

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۳/۱۰/۰۱, ۱۰:۱۶
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد سجاد

سجاد
۱۳۹۳/۱۰/۰۴, ۰۵:۴۸
با سلام.
23 ساله ام ودچار عارضه نرمی غضروف در مفاصل زانو هستم. با مشورت دو پزشک به این حکم رسیدم که نباید خیلی کارها را انجام بدم مثل 4 زانو نشستن و سجده نماز. (یکی از پزشک ها معتقد بود تا اخر عمر باید این پرهیزها را انجام دهم! )
الان 3 هفته است که روی میز نماز میخوانم و کمی بهتر شده ام. (بدون مشورت پزشک ) تصمیم دارم نماز عادی را شروع کنم اما دقیقا محل قرار گیری زانو روی زمین بسیار دردناک میشود.

سوال بنده : آیا اگر از بالش زیر زانوها استفاده کنم و به با زاویه زانوی باز (بالاترین نقطه پیشانی روی مهر ) سجده برم بیشتر از روی میز خواندن ثواب میبرم ? (با بالش درد ندارم و حالت سجده حس بهتری به من میدهد تا روی میز )

پینوشت : موقع نشستن و تکبیر و تشهد مجبورم پاهام رو دراز روی زمین بگذارم.

مرجع تقلید: آیت الله وحید خراسانی

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در صورتی که می دانید در وضعیت مورد اشاره ضرری برایتان ندارد ، وظیفه شرعی شما در فرض سؤال سجده کردن با قرار دادن زانوها بر بالشت به هر صورتی که ممکن است می باشد .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

Arta
۱۳۹۳/۱۰/۰۴, ۱۲:۳۷
علیکم السلام.
خیلی ممنون از زحماتتان.

خواستم فقط تجربه ام را عرض کنم برای کسانی که با مشکل بنده مواجه اند و هنوز ارترز قطعی ندارند و رو به بهبودی اند :
طبق فرمایش اساتید نحوه سجده با همان بالش زیر زانوها خواهد بود. غیر از آن :
زاویه زانو بیش از 90 درجه بسته نباشد.
بیشتر از دست برای بلند شدن از سجده استفاده شود.
موقع نشستن میتوان روی 4 پایه کوتاه با ارتفاع یه وجب و نیم نشست.

امیدوارم همه سلامت باشید و قدر سلامتی را بدانید.
یا علی