PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

علیخانی
۱۳۹۳/۰۹/۲۸, ۰۳:۴۴
با سلام خدمت دوستان
یه سوالی برام پیش اومده بود که خواستم با شما در میان بگذارم
در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۳/۰۹/۲۹, ۱۰:۳۷
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد یاسین

یاسین
۱۳۹۳/۰۹/۲۹, ۱۳:۴۴
با سلام خدمت دوستان
در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

در مورد حجاب خداوند می فرماید:« و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‏كيششان، يا بردگانشان [كنيزانشان‏]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند، يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد».[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1)

«اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2)

همانطور که اشاره کردید خداوند در موارد زیادی دستور به تعقل و تفکر می دهد مثلا « وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»[3] (http://www.askdin.com/#_ftn3)( و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين نشانه‏ هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏ كنند).

« ثُمَّ كُلي‏ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُكي‏ سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ‏ »[4] (http://www.askdin.com/#_ftn4)( سپس از تمام ثمرات (و شيره گلها) بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما! «از درون شكم آنها، نوشيدنى با رنگهاى مختلف خارج مى ‏شود كه در آن، شفا براى مردم است؛ به يقين در اين امر، نشانه روشنى است براى جمعيّتى كه مى ‏انديشند).

همانطور که ملاحظه می فرمایید در آیات مربوط به حجاب خداوند نمی فرماید در آن فکر کنید و بیاندیشید، بلکه می فرماید به سوی خدا برگردید و دستور او را اطاعت کنید تا رستگار شوید. به نظر می رسد این مورد از مواردی نیست که انسان بتواند با فکر خودش بدون در نظر گرفتن دستورات خداوند به نتیجه مطلوب برسد، لذا در این مورد انسان باید مطیع امر خداوند باشد تا به رستگاری برسد.

[1] (http://www.askdin.com/#_ftnref1) - سوره نور،آیه31.

[2] (http://www.askdin.com/#_ftnref2) - سوره احزاب،آیه59.

[3] (http://www.askdin.com/#_ftnref3) - سوره روم،آیه21.

[4] (http://www.askdin.com/#_ftnref4) - سوره نحل،آیه69.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۳, ۱۷:۱۷
جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2]
با سلام خدمت شما
چه دليلي دارد كه شما جلباب را روسري ترجمه مي كنيد. مگر نه اينكه منظور از جلباب پوشش بوده؟ اگه براتون امكان داره بيشتر توضيح بفرماييد . ممنون

ابوالفضل
۱۳۹۴/۰۱/۱۳, ۱۸:۰۱
با نام خدا

اگر ملاک فقط تفکر و تعقل انسان بود که چطور رفتار کند در این صورت خداوند تبارک و تعالی میفرمود شما فکر کنید انچه صلاح هست انجام بدید.
دیگر دستور به امری نمی فرمود

این دعوت به تفکر شاید به این خاطر هست که انسان میتواند تعقل کند و به ماهیت دستور پی ببرد نه اینکه فکر کند و دستور رو نقض کند که این امکانش نیست .

یعنی دستوری که خالق انسان ، داده نمی تواند بر ضد انسان باشد
.

در صورتی که فکر انسان محدود هست و بعضا محیط و برخی موارد دیگر دخیل هستند که انسان چطورباید بیاندیشد => میتواند اشتباه کند

بعضا اجبار در اندیشیدن به صورتی خاص هست .

.

والسلام علی من التبع الهدی

mehrant
۱۳۹۴/۰۱/۱۳, ۱۸:۲۲
یکی از دلایلی که برای انتخاب همسر جزو معیارهام اینو گذاشتم که دانشجوی پزشکی نباشه همینه، یعنی ضعف اعتقادی. ...نمیدونم چرا هرچه به فارغ التحصيل شدن نزدیک میشیم میزان اعتقادات همکلاسیها بیشتر افت میکنه
دلایل دیگری هم داره ولی این یکیشه

ناگفته هاي ناب
۱۳۹۴/۰۱/۱۳, ۱۸:۴۱
به نام خدا
سلام

حجاب عقلاني است به نظر ميرسه ايشون منطقي تفكر نكردن.وگرنه امر پروردگار غير عقلاني نيست.اينكه امر خداوند عقلاني است خود دليلي بر غير عقلاني بودن تفكر ايشون داره.
پيشنهاد من نزديك كردن ايشون به علم منطق هست به هر طريقي كه ممكنه.اگر واقعا دين و آخرت براي ايشون مهمه پس يادگرفتن علم منطق هم مهم است زيرا مقدمه ي تفكر منطقي و سعادت است.

و من الله التوفيق

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۳, ۲۰:۲۵
با سلام دوباره
من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
مرتضي مطهري :
اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
: كاظم پورجوادي:
اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
محمد مهدي فولادوند:
اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
تفسير كابلي:
علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
تفسير الميزان:
خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
تفسير نمونه:
كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
پيشاپيش متشكرم

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۰۲:۳۶
با سلام دوباره
من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
مرتضي مطهري :
اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
: كاظم پورجوادي:
اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
محمد مهدي فولادوند:
اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
تفسير كابلي:
علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
تفسير الميزان:
خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
تفسير نمونه:
كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
پيشاپيش متشكرم

بینید در این باره می باید سمت منابع دست اول اطلاعاتی رفت چرا من هم مانند شما نه به زبان عربی قدیمی اطلاعات دارم و نه روایت ها را با سندشان حفظم و هیچ وقت تمام این ها را کنار هم گذاشته ام.
خوب کار بسیار طولانی است . شایدبیشتر از 15 20 سال طول بکشد که بتوانید به چنین درجه ای برسید و شبانه رو مطالعه و تفکر و تلاش نیاز دارد. پس باید چکار کرد ؟ راهش چیست ؟

راه این موضوع این است که به سمت متخصص که عادل و عاقل و عالم و سالم و صادق و ... بریم که قبلا این زحمت ها را کشیده و مانند پزشکی که قبلا زحمت های لازم جهت شاختن بدن را کشیده و ما برای مشکلات بدنی به اون رجوع میکنید و البته هم سعی میکنیم که پزشکی عادل عاقل عالم سالم و صادق و .. باشد و نه هر پزشکی که مدرک پزشکی داشت ، ما نیز سمت عالم دینی برویم که قبلا این زحمت ها را کشیده و البته صاحب بقیه امتیازات نیز هست.

از چنین شخصیت هایی میشود به طیف وسیعی از مراجع تقلید ( و البته نه همه) مراجعه کرد و از آن ها نظر گرفت که البته چنین نظراتی به واقعیت نزدیک ترند.

در مورد مسائل دینی به متخصص سالم رجوع کنید و نه هر کسی که دم دستتان آمد...
مخصوصا این که دنیای دینی پر از غرض ها و سیاست ها و .... است.

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۰۳:۱۷
سلام به همه ، همچنین به شما خواهر گرامی

ادامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم. اما توی فرمایش شما نکته ای دیدم که گفتم بهتره اول اون رو از شما بپرسم. دقت بفرمایید:
می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام
توی نقل قولی که از شما داشتم فرمودید که دوستتون گفته هیچ دلیلی برای اینکه زن خود را از مرد بپوشونه پیدا نکردم. یعنی صرفاً بحث مو نیست و کلاً پوشیدن خود (شامل سر و بدن) مد نظر ایشون بوده که نیازی نیست پوشیده بشه

حالا نمیدونم واقعاً منظور همین بوده یا شما کلمه ای رو جا انداختید؟

این رو بفرمایید ممنون میشم

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۰۷:۳۶
سلام آقاي kavoshgar02
ممنون كه دارين منو راهنمايي مي كنين.

بینید در این باره می باید سمت منابع دست اول اطلاعاتی رفت چرا من هم مانند شما نه به زبان عربی قدیمی اطلاعات دارم و نه روایت ها را با سندشان حفظم و هیچ وقت تمام این ها را کنار هم گذاشته ام.
خوب کار بسیار طولانی است . شایدبیشتر از 15 20 سال طول بکشد که بتوانید به چنین درجه ای برسید و شبانه رو مطالعه و تفکر و تلاش نیاز دارد. پس باید چکار کرد ؟ راهش چیست ؟

با شما تا حدودي موافقم عاقلانه است.

اه این موضوع این است که به سمت متخصص که عادل و عاقل و عالم و سالم و صادق و ... بریم که قبلا این زحمت ها را کشیده و مانند پزشکی که قبلا زحمت های لازم جهت شاختن بدن را کشیده و ما برای مشکلات بدنی به اون رجوع میکنید و البته هم سعی میکنیم که پزشکی عادل عاقل عالم سالم و صادق و .. باشد و نه هر پزشکی که مدرک پزشکی داشت ، ما نیز سمت عالم دینی برویم که قبلا این زحمت ها را کشیده و البته صاحب بقیه امتیازات نیز هست.

از چنین شخصیت هایی میشود به طیف وسیعی از مراجع تقلید ( و البته نه همه) مراجعه کرد و از آن ها نظر گرفت که البته چنین نظراتی به واقعیت نزدیک ترند.

يه سوال داشتم از شما تا مطلبي كه نوشتين برام روشنتر بشه.
تشخيص عاقل بودن يه پزشك نياز به اين داره كه ما سوادمون بيشتر از پزشك باشه تا بدونيم صادقه يا نه؟ با سواده يا نه؟ پس در اين صورت مراجعه به پزشكي كه از اون بيشتر بدونيم هم بي معنيه. از كجا بايد بدونيم كدوم مرجع تقليد صادقه كدوم نه؟ اين ديگه يعني كلا به مرجعيت هم نبايد اعتماد كرد چون ممكنه صادق نباشند.؟ پس در يك كلام يعني بايد سراغ عقلمون بريم و همه گفته هاي مراجع تقليد هم هميشه درست نيست؟؟
ممنون

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۲:۰۷
دامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم.

سلام آقاي reza-d
ممنون مي شم اگه راهنمايي كنيد.

mehrant
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۳:۳۰
سلام آقاي reza-d
ممنون مي شم اگه راهنمايي كنيد.

چرا سوالات تون رو از کارشناسان سایت نمی پرسید؟

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۳:۴۰
چرا سوالات تون رو از کارشناسان سایت نمی پرسید؟
سلام و ادب
همينجا پرسيدم اما هنوز جوابي نگرفتم. آقاي REZA-D به استارتر فرموده بودند:

ادامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم.

من هم مشتاق بودم اين نكات رو بشنوم. كلا تاپيك خيلي سوت و كوره. اگه بحث ازدواج و اين حرفها بود الان رسيده بود به صفحه 100. :Ghamgin:
به هر حال ممنونم از شما

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۴:۱۳
تشخيص عاقل بودن يه پزشك نياز به اين داره كه ما سوادمون بيشتر از پزشك باشه تا بدونيم صادقه يا نه؟ با سواده يا نه؟ پس در اين صورت مراجعه به پزشكي كه از اون بيشتر بدونيم هم بي معنيه. از كجا بايد بدونيم كدوم مرجع تقليد صادقه كدوم نه؟ اين ديگه يعني كلا به مرجعيت هم نبايد اعتماد كرد چون ممكنه صادق نباشند.؟ پس در يك كلام يعني بايد سراغ عقلمون بريم و همه گفته هاي مراجع تقليد هم هميشه درست نيست؟؟
ممنون

شما فرض کنید که خدایی نکرده یکباره متوجه شدید که یک تومور کنار نخاع تون تشکیل شده و مجبورید آن را عمل جراحی کنید.
خوب موضوع بسیار حساسی است. کمی آسیب به نخاع معنیش این است که مثلا شما قدرت کنترل مثانه را از دست می دهید یا مثلا دارای این معنی است که برای همیشه باید با حرکت دادن پاهایتان خداحافظی کنید...
خوب چکار میکنید ؟
بهش دست نزنید که کم کم باید کنترل قسمتی از بدنتون رو از دست بدین و دست هم بزنید امکان خطرات زیادی هست...

بگذارید تا جای شما جواب این سوال را بدهم . شما میگردید دنبال پزشکی که سابقه عمل های جراحی حساس و موفقیت آمیز زیادی دارد. خوب درست که چیزی صددرصد نیست ولی حداقل میتوانید تا درصد بالایی به این پزشک اعتماد کنید و خودتان را به او بسپارید. دقت کنید چیزی که بر عهد عقل شما بود این نبود که خودتان از پزشکی زیاد سر در بیاورد بلکه چیزی که بر عهده عقل شما بود پیدا کردن پزشک معتمد بود که معمولا همیشه امکانپذیر است و به اطراف خودتون نگاه کنید ، مردم معمولی هم انجام میدهند.

در مورد مراجع تقلید نیز آزمون های عقلی مشابهی وجود دارد . مثلا سابقه فتواها و بیاناتای که ایراد کرده است. وضعیت زندگی آن ها که معمولا قابل پیگیری است. بحث هایی که انجام میدهند. نظر بقیه مراجع نسبت به این مرجع به خصوص و ...

در مورد کارایی عقل شاید باید مقداری بیشتر فکر کنیم.
روایت داریم که بر شما دو حجت است ، حجت نهان و آشکار
حجت نهان عقل و حجت آشکار نیز پیامبران و امامان هستند.
خوب همانطور که در یک اقلیم دو شاه نمی گنجد ، پس احتمالا مراد و نیاز به حق برای تشخیص درست و غلط نیست.
بنده خیال میکنم نیاز به عقل برای پیدا کردن ولی خدا و پیامبران است و بعد از پیدا کردن آنها ، منبع هدایت آنانند و از این به بعد اطاعت کامل...

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۵:۵۳
مثلا سابقه فتواها و بیاناتای که ایراد کرده است. وضعیت زندگی آن ها که معمولا قابل پیگیری است. بحث هایی که انجام میدهند. نظر بقیه مراجع نسبت به این مرجع به خصوص و ...

آقاي كاوشگر به نظر شما بهتر نيست به جاي تحقيق در زندگي مراجع تقليد تفاسير رو مطالعه كنيم و شان نزولها و تاريخ رو بررسي كنيم؟

به نظر من حجاب مساله اي عقليه اگه اشتباه مي كنم كارشناساي محترم بفرمايند(ممنون ميشم)

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا﴾(سورهٔ احزاب-آیهٔ ۵۹(
ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهای خود را بر خود فروتر گیرند این برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند (به احتیاط) نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

"پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۷:۵۴
مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارمسلام

اول در مورد عقل چند نکته رو عرض کنم

1 - عقل احتمال خطا داره
بله خداوند به ما گفته از عقلتون استفاده کنید. اما ما باید در کنار استفاده از عقل خودمون ، تراز و معیاری برای تشخیص درست و غلط داشته باشیم ، چون عقل ما احتمال خطا داره

شاید بپرسید با این حساب دیگه چه نیازی به عقله؟ خب به حرف همون معیار عمل کنیم تموم
نکته درست همینجاست! (معجزهء خدا)

در واقع کمال عقل ما در همینه که بپذیریم عقلمون ناقصه :ok:

2 - عقل لازمه ، اما کافی نیست
اتومبیلی رو تصور کنید که برای حرکت نیاز به اجزای مختلفی داره. موتور ، چرخ ، دنده ، فرمان و......
اما مهمتر از همهء اینها نقشهء راه هست
اینکه شما کجا هستید؟
به کجا میخواید برید؟
و از چه راهی؟

در انسان میشه عقل رو به فرمان اتومبیل تشبیه کرد که لازمه اما کافی نیست. چون باید برای ما یک نقشهء راه وجود داشته باشه
اون نقشهء راه احکام خداست

نکتهء مهم:
من خودم درمورد احکام اسلامی به اعتقاد 100 در 100 نرسیدم. اما میتونم بگم با هر تئوری دیگه ای که مقایسه ش کنیم برتره

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۸:۱۳
از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

"پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

با نکاتی که درمورد عقل انسان عرض کردم ، پاسخ فرمایش شما این میشه که پوشش بطور کلی مسئله ای عقلیه ، اما جزئیاتش رو باید از همون نقشهء راه بفهمیم

از همون مثال اتومبیل و فرمان استفاده میکنم

از جاده خارج نشدن یک مسئلهء عقلیه ، لذا هر آدم عاقلی ، حتی درصورت نبود نقشهء مسیر ، میدونه که نباید از جاده منحرف بشه

اما حالا فکر کنید که یک راننده در حالیکه در جاده رانندگی میکنه و چهارچوب مسیر رو هم داره درست رعایت میکنه(یعنی به ندای عقل گوش میده) میخواد سبقت بگیره که یه یهو یک ماشین با سرعت میاد سمتش و تصادف میشه!

افسر راهنمایی ازش میپرسه:
در این قسمت جاده سبقت ممنوع بود ، شما چرا سبقت گرفتید؟

و راننده پاسخ می ده که:
چون تابلوی سبقت ممنوع نصب نبود

پس تا زمانی که تابلو ها و علائم روی جاده نصب نشده ، انتظار از یک راننده اینه که کلیات قوانین رو رعایت کنه و همین کافیه
اما وقتی تابلو ها و علائم نصب شد ، وظیفهء رانندگان هم بیشتر میشه

(تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید ، تا بریم سر موضوع دلیل پوشش مو)

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۸:۲۱
(تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید ، تا بریم سر موضوع دلیل پوشش مو)
سلام و ادب
ممنونم از شما. تا اينجا ok. همه گفته هاتون منطقيه. و اما در مورد موي سر و حجاب اون تابلوها از كجا اومدن؟ مگه نه اينكه از قران اومدن؟
بازم ممنون

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۹:۰۱
در مورد موي سر و حجاب اون تابلوها از كجا اومدن؟ مگه نه اينكه از قران اومدن؟درمورد پوشش مو از نظر عقلی دنبال پاسخ هستید یا از نظر احکام و فقه؟

اگر از نظر فقهی و شرعی دنبال پاسخ هستید ، من صلاحیت و اطلاعات کافی برای پاسخ به شما در زمینهء احکام رو ندارم
اما اگر هدفتون اثبات عقلی هست ، بفرمایید تا در حد خودم نظرم رو عرض کنم

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۹:۱۲
اگر از نظر فقهی و شرعی دنبال پاسخ هستید ، من صلاحیت و اطلاعات کافی برای پاسخ به شما در زمینهء احکام رو ندارم
اما اگر هدفتون اثبات عقلی هست ، بفرمایید تا در حد خودم نظرم رو عرض کنم
راستش من هم اطلاعات فقهي خوبي ندارم .من مي خوام اوني كه واقعا خدا تو قران گفته رو بدونم . مقصد اصلي از اين آيات چي بوده. خدا واقعا چه انتظاري از ما زنان مسلمون درمورد پوشش و حجابمون داره. چيزي كه عقلم هم قبول كنه .واقعيتش بعضي چيزها رو با اينكه انجام ميدم اما عقلا قبول ندارم و اين خيلي آزارم ميده. مي شه گفت از هر دو نظر.

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۹:۳۰
شاید برای درک بهتر این موضوع لازم باشه کمی نگاه رو تغییر بدید
شما الان دارید به عنوان یک خانم به موضوع نگاه میکنید و شاید درک اینکه موی سر یک زن چه تاثیری میتونه روی یک مرد داشته باشه برای شما سخت باشه

ابتدا یک نکته برای شروع:
صحبتی که هر دوی ما قبول داشتیم به این شکل بود که اصل پوشش رو با عقل خالی هم میشه درک کرد

حالا بیایم فعلاً بحث مو رو نادیده بگیریم
در مورد پوشش های دیگه چی؟ عقل به کدوم یکی حکم میکنه؟

شما فرمودید:
در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارمخب حالا ممکنه خانمی بگه من پوشاندن تمام بدن بجز گردن رو قبول دارم. چه نیازی به پوشیدن گردن هست؟
یکی دیگه بگه چه نیازی به پوشاندن دستها (بالاتر از مچ) هست؟
و........

تا برسه به زنهای اروپایی که حداقل حجاب رو لازم میدونن و عجیب اینکه خیلی هاشون به حفظ همون هم پایبند هستن
(همون پذیرش کلیت حجاب که شما هم فرمودید)

همهء این خانمها هم ادعا میکنن که ما با عقلمون به این نتیجه رسیدیم

هر کدوم از عقاید بالا که عرض کردم ، امتیاز خاص خودش رو داره
اما خداوند دنبال رسیدن ما به 100 هست یعنی کمال
بخشی از کمال زن در اینه هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:
اولاً خودش از نگاه بد دور باشه
ثانیاً مردها آرامش روحی داشته باشن

(باز هم تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید تا بعد درمورد تاثیر موی زن بر مردها و خود خانمها صحبت کنیم)

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۱۹:۴۹
خب حالا ممکنه خانمی بگه من پوشاندن تمام بدن بجز گردن رو قبول دارم. چه نیازی به پوشیدن گردن هست؟
یکی دیگه بگه چه نیازی به پوشاندن دستها (بالاتر از مچ) هست؟
و........

تا برسه به زنهای اروپایی که حداقل حجاب رو لازم میدونن و عجیب اینکه خیلی هاشون به حفظ همون هم پایبند هستن

اينها دقيقا چيزيه كه من با خودم هميشه فكر مي كنم. خانمي واقعا چادري( از ته دل نه اجباري) اگه چادرشو ازش بگيرن احساس خيلي بدي مي كنه و خانم مانتويي اگه مانتوشو بگيرن خيلي احساس بدي مي كنه و اونيكي كه دامن ميني ميپوشه اگه دامنشو بگيرن اون احساس بد بهش دست ميده. من هم دقيقا اينو قبول دارم و قبول دارم كه بايد يه خط و مشيي وجود داشته باشه و خداوند كه اينهمه تو دين اسلام و تو خود قران به جزيي ترين مسائل هم پر داخته بايد در مورد حجاب هم خط و مشيي مي داد كه داده. اما چرا در مورد قران تو هيچكدام از آيه هاي حجاب به مو اشاره نكرده. خودتون فرموديد عقل ممكنه اشتباه كنه. هر كسي ممكنه به نتيجه اي متفاوت از ديگري برسه همونطور كه يه چادري و يه مانتويي و يه دامن پوش به نتايج مختلف رسيدن. اين كه بگيم اونهايي كه به نتيجه چادر رسيدن درست فكر كردن اما اونهايي كه به مانتو رسيدن فكرشون غلط بوده نمي تونه منطقي باشه. پس بايد همونطور كه تا الان شما هم فرمودين هم عقل باشه هم اون تابلوهاي راهنمايي. حالا اون تابلوها رو هم بايد ديد چي هستند؟ درسته؟

خداوند دنبال رسیدن ما به 100 هست یعنی کمال
بخشی از کمال زن در اینه هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:
ثانیاً مردها آرامش روحی داشته باشن

كاملا درسته. اما در اين كه كمال چي هست باز هم بايد ديد خواست خدا چيه. از منظر قران كمال چيه؟

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۰:۲۲
خداوند كه اينهمه تو دين اسلام و تو خود قران به جزيي ترين مسائل هم پر داخته بايد در مورد حجاب هم خط و مشيي مي داد كه داده. اما چرا در مورد قران تو هيچكدام از آيه هاي حجاب به مو اشاره نكردهخداوند درمورد جزئیات نماز هم در قرآن اشارهء مستقیم نفرموده
عرض شد که باید کارشناس درمورد احکام نظر بدن ، اما من فقط این نکته رو میگم که قرار نیست همهء جزئیات در قرآن بطور مستقیم اشاره شده باشه

اين كه بگيم اونهايي كه به نتيجه حجاب کامل رسيدن درست فكر كردن اما اونهايي كه به حجاب کمتر رسيدن فكرشون غلط بوده نمي تونه منطقي باشه. پس بايد همونطور كه تا الان شما هم فرمودين هم عقل باشه هم اون تابلوهاي راهنمايي. حالا اون تابلوها رو هم بايد ديد چي هستند؟ درسته؟(از کلمات حجاب کامل و حجاب کمتر استفاده کردم چون اینطور بهتر میشه تفکیک کرد)

یک نفر میگه مواد مخدر کلاً بده
یک نفر دیگه ، میگه بعضی از مواد مخدر بده اما بعضی دیگه بطور تفریحی اشکال نداره
یکی دیگه هم میگه تمام مواد مخدر مصرفشون بطور تفریحی اشکالی نداره و تازه مفید هم هست

اما میدونیم که گروه اول درست میگن. خب چطور به این نتیجه رسیدیم؟
با تجزیه و تحلیل نتایج صحبت های سه گروه بالا و بررسی دلایل اونها

درمورد حجاب هم اگر همینطوری از روی تعصب کسی بگه حجاب کامل بهتر از حجاب کمتر هست ، حرف بی منطقی زده
اما اگر دلیل داشته باشه و همینطور نتایج داشتن یا نداشتن حجاب ، با ادعای مطرح شده منطبق باشه ، اون وقت میشه حرف منطقی
(لطفاً نقل قول نکنید تا پست بعدی رو بنویسم ، تشکر)

اما در اين كه كمال چي هست باز هم بايد ديد خواست خدا چيه. از منظر قران كمال چيه؟اگر دقت بفرمایید عرض کردم بخشی از کمال زن در حجابه ، نه کل کمال زن
شاید بهتر باشه اینطور بگم که حجاب ، یکی از وسائل رسیدن زن به کمال هست
(در پست بعد بیشتر توضیح میدم)

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۰:۵۲
گفته بودم که اگر از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد
شاید براتون عجیب باشه که برخی اعمال ، حرکات و خصوصیات در وجود یک زن که از دید خودش کاملاً عادی و حتی غیرقابل اعتنا هستن ، برای یه مرد میتونه در حد انفجار بمب هسته ای باشه! (کمی شوخی هم چاشنیش بود :Nishkhand:)

و متعجب تر خواهید شد اگر چند نمونه ش رو براتون مثال بزنم:
خندیدن ، راه رفتن ، نگاه کردن ، اخم کردن! ، سکوت!!! و....... و زیبایی های زن از جمله موی زن

این خصوصیت در مردها به خودی خود نه عیبه و نه حُسن. بلکه یک وسیله ست برای جلب توجه مرد نسبت به زن و در نتیجه وصال و انجام یکی از برنامه های خلقت یعنی تولید مثل. حالا مرد باید این حریص بودن به زن رو در چهارچوب مناسبش انجام بده و زن هم دلربایی رو

اما اگر عاشقی مرد و معشوقی زن از چهارچوب خارج بشه ، میتونه عواقب بسیار بدی داشته باشه که چند نمونش رو عرض میکنم:

1 - پسر مجرد با دیدن دلبری های زن (که شامل بدن و موی زن هم میشه) دچار تحریک جنسی میشه که دو حالت داره. یا به گناه میفته ، یا اینکه باید فشار این تحریک رو تحمل کنه ، که در هر دو صورت معنیش ایجاد مشکل خواهد بود

2 - اگر حالت اول برای پسر پیش بیاد (اقدام به گناه) یکی از راه هاش اومدن دنبال دختر و تحریک دختر برای ایجاد رابطه خواهد بود. در این حالت دختر هم به دو صورت عمل میکنه. یا بخاطر احساسات زنانه ، تسلیم پسر میشه ، یا خودش رو نگه میداره اما آثار اون تعقیب و گریزهای عاشقانه در ذهنش میشینه و براش ایجاد مشکلات روحی میکنه ، که باز هم در هر دو صورت معناش میشه ایجاد مشکل

3 - موارد قبل رو درمورد مجردها مثال زدم ، اما همین موارد برای متأهل ها هم امکان وقوعش کم نیست که اگر پیش بیاد دیگه مستقیماً کانون خانواده مورد آسیب قرار میگیره و عواقبش نیاز به گفتن نداره

تا اینجا چندین اتفاق مختلف فقط در اثر یک جلب توجه میتونه بوجود بیاد. فکر میکنید این اتفاقات الان چقدر در جامعه در حال رخ دادن هستن؟

در پست های قبل عرض شد که:
بخشی از کمال زن در اینه که هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:
ثانیاً مردها آرامش روحی داشته باشنخداوند میخواد که جامعه از تمام آسیب های بالا که عرض کردم ، ایمن باشه. برای همین حداکثر کنترل رو مطرح فرموده تا کمترین امکان برای تحریک های غیرطبیعی کنترل بشه ، حتی اگه این عامل تحریک کننده ، موی سر باشه

این یه نظر شخصیه برای همین در متن پنهان نوشتم:
وقتی که خداوند تعریف کرده که از هر عامل تحریک کننده دوری کنید ، یعنی دیگه نیاز نیست برای ما دونه دونه اسم ببره. به نظر من وقتی ما ببینیم موردی در اعمال ما ممکنه باعث تحریک طرف مقابل بشه ، باید از اون دوری کنیم. حتی اگر حکم شرعی براش نباشه

(اگه مطلبی هست بفرمایید)

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۱:۱۱
برای همین حداکثر کنترل رو مطرح فرموده تا کمترین امکان برای تحریک های غیرطبیعی کنترل بشه

مطالبتون رو كامل قبول دارم به جز يه مورد. اين حداكثر كنترل كه گفتين چيزي نسبيه. از فردي به فرد ديگه و از جامعه اي به جامعه ي ديگر. در اينصورت بايد گفت نقاب زدن خيلي بهتر از چادره چون

هیچ خصوصیت تحریک کننده ای

از زن رو پديدار نمي كنه. كساني ممكنه تو جامعه پيدا بشن كه با صداي زن هم تحريك بشن و دچار موارد 1 تا 3 اي كه شما اشاره كردين بشن. كساني ممكنه پيدا بشن كه با ديدن چشم و دماغ و دهن و يه گردي هم دچار همون موارد بشن.
اين مسائل از جامعه اي به جامعه ديگه هم متغيره. من خودم تجربه كردم. اينجايي كه هستم روسري سرم مي كنم و تا حالا نشده سنگيني نگاه كسي رو حس كنم حتي كساني كه موهاشون بازه به اونهاهم نگاه نمي كنند. ايران اومدم مانتو و روسري داشتم همه نگام مي كردند با اينكه من هميشه از هدبند هم استفاده مي كنم و تارمويي بيرون نداشتم و لباسم هم سنگين بود. به يه شهر كوچكتر رفتم به قصد زيارت يه امامزاده و چادر سر كردم باز هم نگاه مي كردن. پس اينهايي كه گفتين متغيره. درست نمي گم ؟

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۱:۳۸
اينجايي كه هستم روسري سرم مي كنم و تا حالا نشده سنگيني نگاه كسي رو حس كنم حتي كساني كه موهاشون بازه به اونهاهم نگاه نمي كنند. ايران اومدم مانتو و روسري داشتم همه نگام مي كردند با اينكه من هميشه از هدبند هم استفاده مي كنم و تارمويي بيرون نداشتم و لباسم هم سنگين بود. به يه شهر كوچكتر رفتم به قصد زيارت يه امامزاده و چادر سر كردم باز هم نگاه مي كردنتو برخی از شهرا اگه یه مرد هم لباس روشن بپوشه یه جوری نگاش میکنن. به نظرم این بیشتر یه بحث فرهنگی باشه تا بحث تحریک پذیری

اين حداكثر كنترل كه گفتين چيزي نسبيه. از فرد به فرد و از جامعه به جامعه اي ديگر
در وضع قوانین تمام جوانب درنظر گرفته میشه. حداکثر کنترل ، با توجه به سایر شرایط
همچنین روال طبیعیِ یک جامعه درنظر گرفته میشه ، الان در برخی جوامع همجنسبازی هم عادی شده ، اما این یه رفتار طبیعی نیست

در اينصورت بايد گفت نقاب زدن خيلي بهتر از چادره. كساني ممكنه تو جامعه پيدا بشن كه با صداي زن هم تحريك بشن و دچار موارد 1 تا 3 اي كه شما اشاره كردين بشن. كساني ممكنه پيدا بشن كه با ديدن چشم و دماغ و دهن و يه گردي هم دچار همون موارد بشنمتن پنهان رو هم برای همین نوشتم. خداوند دستور کلی رو داده و قسمت هایی رو هم به فهم خودمون واگذار کرده
بله ، اگر زنی میدونه اونقدر زیباست که بدون آرایش و بدون هیچ حرکت تحریک آمیز ، باز هم میتونه مردها رو جذب کنه ، باید تا حد امکان نقاب بزنه. در شرایطی مثل صورت آرایش کرده هم ، مستحب ، بلکه واجب میشه که زن نقاب بزنه (یا بخش آرایش شده رو بپوشونه)

و برای همین به زنها گفته شده که صدا و نگاه و رفتار خودتون رو کنترل کنید

احتمالاً این جمله رو به نقل از حضرت زهرا(س) شنیدید که بهترین چیز برای یک زن اینه که نه نامحرمی اون رو ببینه و نه اون نامحرمی رو
اما همین بانو در زمان غصب خلافت به مسجد میرن و سخنرانی میکنن (البته در کمال چهارچوب های خودشون)

پس حرف حضرت زهرا(س) این نیست که کلاً زنها از خونه بیرون نیان!
بلکه منظورشون اینه که باید تمام تلاش رو در جلوگیری از محرک بودن انجام داد ، مگر ضرورتی باشه

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۱:۵۵
گفته بودم که اگر از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد
شاید براتون عجیب باشه که برخی اعمال ، حرکات و خصوصیات در وجود یک زن که از دید خودش کاملاً عادی و حتی غیرقابل اعتنا هستن ، برای یه مرد میتونه در حد انفجار بمب هسته ای باشه! (کمی شوخی هم چاشنیش بود )

و متعجب تر خواهید شد اگر چند نمونه ش رو براتون مثال بزنم:
خندیدن ، راه رفتن ، نگاه کردن ، اخم کردن! ، سکوت!!! و....... و زیبایی های زن از جمله موی زن

تو برخی از شهرا اگه یه مرد هم لباس روشن بپوشه یه جوری نگاش میکنن. به نظرم این بیشتر یه بحث فرهنگی باشه تا بحث تحریک پذیری

به چه دليلي مي گيد اينها بحث تحريك پذيري نيست اما سكوت تحريك پذيريه؟ ؟؟

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۲:۳۰
به چه دليلي مي گيد اينها بحث تحريك پذيري نيست اما سكوت تحريك پذيريه؟به عرض بنده توجه نفرمودید
محوریت بحث ما ، بر اساس ایجاد تحریک از سوی زنهاست ، نه چشم چرونی بی دلیل مردها

لذا سکوت (سکوت همراه با ناز که تحریک کننده است) در چهارچوب بحث ما قرار میگیره
اما نگاه مردها در ایران ، چون عمل تحریک کننده ای از سوی شما انجام نشده ، در چهارچوب این بحث قرار نمیگیره

با این حال توضیحی عرض میکنم خدمتتون

شما گفتید جایی که من هستم (فکر کنم منظورتون خارج کشور بود) به زنی که روسری سرش نیست هم نگاه نمیکنن
اما توی ایران به زن چادری هم نگاه میکنن

و احتمالاً نتیجه گیری شما این بود که پس بیرون بودن مو یک عامل تحریک کننده نیست

اما در خیلی کشورها که حجاب آزاده ، زنها دست هاشون و پاهاشون هم بیرونه و حتی(با عرض معذرت از شما خواهر گرامی) بخش های دیگه هم کامل پوشیده نیست و کسی هم نگاهشون نمیکنه (مگر اینکه دیگه وضعیت خیلی حاد باشه!!)

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که دست و پا و سایر اندام زن تحریک کننده نیستن؟

از طرفی فرمودید که من توی امام زاده چادر زده بودم و باز هم نگاهم میکردن
پس قبول دارید که شما عمل تحریک کننده ای انجام ندادید

درنتیجه:
نه نگاه کردن به شما به دلیل تحریک از طرف شما بوده
و نه نگاه نکردن در خارج به موی باز زنها ، به دلیل تحریک نشدن مردان اونجا بوده

بلکه دلایلش به فرهنگ مردم کشورها برمیگرده و البته موارد دیگه که دوتا رو اشاره میکنم
(که هیچکدوم ربطی به تحریک کنندگی زنها نداره)

1 - محدودیت یا عدم محدودیت روابط جنسی
توی ایران ازدواج زمان بر و سخته و امکان رابطهء جنسی خارج از ازدواج بطور آزاد نیست. لذا چشم چرونی باب شده
اما در خارج از کشور این میل با داشتن روابط آزاد برطرف میشه

2 - عادی شدن
در ایران حتی با وجود اینکه اعتقادات کمرنگ شده ، باز هم دسترسی به جنس مخالف سخت و دشواره. همینطور چشم و دل مردها تشنه تره (که خیلی هم خوبه). اما درکشورهای آزاد ، مردها اینقدر دست و پا و..... دیدن که دیگه براشون عادی شده (که اصلاً خوب نیست)

من چندان با شما موافق نیستم که در ایران همه به شما نگاه میکردن و در کشور دیگه هیچکس به شما نگاه نمیکرد. با فیلم و کلیپ میتونم ثابت کنم که حتی در آزاد ترین کشورها ، مردها با دیدن اندام بی حجاب یه خانم غش و ضعف میرن. البته فیلم های سانسور شده :ok:

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۴, ۲۳:۰۱
این هم یک دلیل قرآنی خدمت شما
(لطفاً دقت بفرمایید ، در سندهای پایین فقط معنای کلمهء خمار مورد نظره ، نه خود حدیث)

سورهء نور - آیه 31
وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏
اى پيامبر به زنان با ايمان بگو روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند [تا گردن و سينه با آن پوشانده شود]

«خُمُر» جمع خِمار است

اصل الخمر ستر الشيء و يقال لما يستر به خمار و لكن الخمار صار في التعارف اسما لما تغطي الامرائه رأسها
خمار در اصل به معناي پوشاندن چيزي است و در اصطلاح پارچه اي كه زن سرش را با آن مي پوشاند اطلاق مي شود
(راغب اصفهاني ، 210)

و الخمار للمرأه، و هو النصيف و قيل: الخمار ما تغطي به المرأه رأسها
خمار براي زن است و آن دستاري است كه زن سرش را با آن مي پوشاند
(لسان العرب - ابن منظور - 4/257)

عن عايشه أنها سئلت عن الخمار فقالت انما الخمار ما واري البشرة و الشعر
از عايشه درباره‌ خمار پرسيده شد و او در پاسخ گفت خمار آن چيزي است که پوست و مو را مي‌پوشاند
(السنن الکبري، ج2، ص 235)

این هم لینک سایتی که کلمات عربی رو معنا میکنه
وارد بشید ، در شماره 4 معنای خِمار اینطور نوشته شده:
روسری زن - سربند - پوشش

http://www.almaany.com/fa/dict/ar-fa/%D8%AE%D9%85%D8%A7%D8%B1/

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۰۸:۳۴
محوریت بحث ما ، بر اساس ایجاد تحریک از سوی زنهاست ، نه چشم چرونی بی دلیل مردها

شما از كجا مطمئن هستيد كه اين چشم چرانيها بي دليل است؟ از كجا مطمئنيد همين مردان چشم چران با ديدن يه زن چادري تحريك نمي شوند. پس انگيزه شون از اين نگاهها چيه؟ براشون جذابيت داره كه نگاه مي كنند. پس برا چي چشم چروني مي كنند؟ اين حرفتون منطقي نيست( با عرض معذرت) شما خودتون بحث تحريك پذيري رو مطرح كردين و فرمودين

از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد
اين چشم چراني ديد مردها نيست؟
پس نمي شه از كنار چشم چرانيه مردها به سادگي گذشت و با يك جمله گفت اين مساله اي فرهنگيه. پوشش زنها با چشم چرانيه مردها رابطه مستقيم داره. شايد براي كسي

سکوت همراه با ناز که تحریک کننده است

باشه و براي ديگري صداي يه زن نقاب زده 100 در100 عفيفه تحريك كننده باشه. پس اين مساله نسبيه و حد و حدودش رو بايد از قران استخراج كرد.

اما در خیلی کشورها که حجاب آزاده ، زنها دست هاشون و پاهاشون هم بیرونه ...کسی هم نگاهشون نمیکنه .

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که دست و پا و سایر اندام زن تحریک کننده نیستن؟

البته كه نمي شه چنين نتيجه اي گرفت. عكسش هم درسته. به چه دليل مو زينت حساب شده و موجب تحريك پذيري مي شود اما چشم كه سرشار از احساس است موجب تحريك پذيري نيست. آيا چشم زيبا نيست؟ يا لب چرا به خودي خود موجب تحريك پذيري نيست اما مو هست.

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که چشم و لب زن تحریک کننده نیستن؟

خوب من هم همين رو مي گم ديگه. من هم مي خوام همون فلسفه اصلي حجاب رو بدونم. حجاب براي اينه كه موجب فساد و فحشا نشه. وقتي هيچكس نگاه نمي كنه يعني چي؟اونطور كه از فرمايشاتتون فهميدم منظورتون اينه كه تا عشوه اي در كار نباشه صرف ديدن (چشم چراني ) هيچ جذابيتي براشون نداره؟؟ اين يعني نمي رن سراغ اون زن. يعني فسادي در كار نيست. يعني طبق (يُؤْذَيْنَ ) آيه 59 سوره احزاب آزار و اذيتي در كار نيست. خوب در كشورهايي كه حجاب آزاده هم همينطوره. تا كسي عشوه نكنه و علائم نشون نده كسي به زن حتي نگاه هم نمي كنه. پس اونجا معنيه حجاب و به خصوص حجاب مو چيه؟ (من اصلا بيرون بودن دست و پا رو تاييد نمي كنم ها) من هم دقيقا دنبال اين جوابم . فكر كنم باز رسيديم سر خونه اول :)

(لطفاً دقت بفرمایید ، در سندهای پایین فقط معنای کلمهء خمار مورد نظره ، نه خود حدیث)

سورهء نور - آیه 31
وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏
اى پيامبر به زنان با ايمان بگو روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند
تا گردن و سينه با آن پوشانده شود]

1-تا گردن و سينه با آن پوشانده شود

2-اگر به پست دوم من تو اين تاپيك يه نگاه بياندازيد مي بينيد كه در اونجا هم جلباب رو متفاوت معني كرده اند. همينطور براي بِخُمُرِهِنَّ ترجمه هاي متفاوتي وجود داره.

3-معناي لغوي براي ترجمه كافي نيست و براي ترجمه دقيق تر بايد منظور اصلي رو پيدا كرد. به نظر مي رسه در اين آيه خمار معناي فراگيرتري داره و به معني جامه و پوشاك بطور كلي هست نه مصاديق آن. همينطور كلمه جلباب در (سوره احزاب،آیه59) چنين معناي كلي داره.

در عصر پيامبر برهنگي حادي حاكم بوده. فساد رواج داشته. فروش كنيز رواج داشته و .. مردم معمولا از لباس يه تكه استفاده مي كردن و لباس هاي زير و رو هنوز معنايي نداشت. اوضاع خيلي خرابتر از اين بود كه مشكلشون فقط پوشوندن سر باشه. زنان حتي در پوشوندن عورت بي دقتي مي كردن كه خداوند متعال امر به پوشش فرمود (وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ). زنا حاكم بود به جامعه. پس چطور مي شه اينطور تفسير كرد كه زنها لباس بلند داشتند و روسري هم داشتن اما فقط گردن رو نمي پوشوندن؟؟ اين ناديده گرفتن تاريخ و محتواي صريح بعضي جملات قران نيست؟؟

تو اين آيه خمار اگه هم به معني روسري باشه، به معناي روسري امروزي نمي تونه باشه نذاريم كه ذهنيت قبليمون از روسري و مقنعه به فهممون سايه بياندازه.بهتره خمار را سرانداز ترجمه كنيم چون استفاده از خمار روي سر به خاطر آداب و رسوم و يا شرايط اقليمي و آ ب وهواييِ آن سرزمين بود وحتي گاها اعتبار اجتماعي بوده. در نتيجه ارتباطي به عفّت جنسي، و انگيزه هاي اخلاقي وشرعي نداشت و حتي مردا هم سرشونو با اين نوع سر انداز مي پوشوندن.

لباسهايي كه زنها مي پوشيدن يه تكه پارچه بوده كه وسطشو مي بريدن و سرشون رو ازتوش رد مي كردن و كناره هاش باز بود. (جُيُوبِهِنَ‏) آيا مقصد آيه اين نيست كه زنان با پارچه دم دست يا همون خمار سينه و اطراف بدنشونو بپوشونن؟ (وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏) (واقعا سوال كردم)

ضمنا كارشناساي محترم ، اگه اينجا محل مرتبط با اين مطالب نباشه ببخشيد و لطفا به محل مرتبط انتقال بديد.

mobinrayane
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۰:۴۲
بسم رب جمیل
خب می خواهیم تفکر کنیم
1- برای چه باید از دستوراتی که در قرآن آمده است، پیروی کنیم؟
نظر بنده: جلب رضایت خداوند
2-محبوبترین زن نزد خداوند کیست؟ پس سعی کنیم که شبیه ایشان شویم.
.
.
.
راستی همگی مطمئنا تجربه کرده اید که اگر بخواهیم به درجه ای برسیم، خودمان را شبیه بزرگانشان میکنیم(مثلا در مد، لباس، مو، علم، ورزش، موسیقی، و ....... )
درضمن عکس این موضوع هم صدق میکنه؛ یعنی وقتی در یک هیئت عزاداری، ظاهرمان از بچه مذهبی ها بدور باشه، کسی توجهی به ما نمی کنه و پس زده میشویم.
.
انشاالله ظاهر و باطنمان یک رنگ و آن هم رنگ خدایی باشه چون معصومین (ع) رنگشان رنگ خداییست
التماس دعا

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۱:۲۶
شما از كجا مطمئن هستيد كه اين چشم چرانيها بي دليل است؟عرض شد که محوریت بحث ما حجاب زنهاست نه نگاه بی دلیل مرد
لطفاً به معنای کلمهء بی دلیل در جملهء بنده دقت بفرمایید

وقتی بحث ما درمورد حجاب خانمهاست ، یعنی اگر دلیلی برای نگاه یک مرد در صحبت هامون مطرح بشه ، اون دلیل باید بر مبنای عدم حجاب خانمها باشه
معنای این حرف این نیست که نگاه مردها کلاً دلیلی نداره ، بلکه معناش اینه که دلیلی که از جانب زن باشه نداره

در ادامهء همون صحبت هم گفتم که:
درنتیجه:
نه نگاه کردن به شما
به دلیل تحریک از طرف شما بوده
و نه نگاه نکردن در خارج به موی باز زنها ، به دلیل تحریک نشدن مردان اونجا بوده

بلکه دلایلش به فرهنگ مردم کشورها برمیگرده و البته موارد دیگه که دو تا رو اشاره میکنم
(که هیچکدوم ربطی به تحریک کنندگی زنها نداره)

1 - محدودیت یا عدم محدودیت روابط جنسی
توی ایران ازدواج زمان بر و سخته و امکان رابطهء جنسی خارج از ازدواج بطور آزاد نیست. لذا چشم چرونی باب شده
اما در خارج از کشور این میل با داشتن روابط آزاد برطرف میشه

2 - عادی شدن
در ایران حتی با وجود اینکه اعتقادات کمرنگ شده ، باز هم دسترسی به جنس مخالف سخت و دشواره. همینطور چشم و دل مردها تشنه تره (که خیلی هم خوبه). اما درکشورهای آزاد ، مردها اینقدر دست و پا و..... دیدن که دیگه براشون عادی شده (که اصلاً خوب نیست)
پس می بینید که من دلیل برای این نگاه ها ذکر کردم. اما این دلایل به شما و عوامل تحریک کننده از سوی شما ارتباطی نداشته

شما فرمودید حتی وقتی چادر زدم و به امام زاده رفتم......
با احترام ، من هم که شما رو نمی شناسم که مثلاً شما آرایش کرده بودید یا خیر
لذا طبق حرف خودتون نظر میدم و وقتی صحبت شما این معنا رو میرسونه که مردها به من نگاه میکردن بدون اینکه تحریکی از طرف من صورت گرفته باشه ، من هم در پاسخ میگم که نگاه مردها بی دلیل (بی دلیل از طرف شما) بوده

اونطور كه از فرمايشاتتون فهميدم منظورتون اينه كه تا عشوه اي در كار نباشه صرف ديدن (چشم چراني) هيچ جذابيتي براشون نداره؟چرا جذابیت داره. برای مرد چه جذابیتی مهمتر از زن بودن طرف مقابل؟!
اما قوانین که فقط برای شما خانمها نیست. وقتی میگم به عوامل فرهنگی برمیگرده یعنی همین که مردها یاد نگرفتن که علاوه بر اینکه خانمها باید حجاب داشته باشن ، خودشون هم باید نگاهشون رو کنترل کنن. اما باز هم همون نکتهء قبل مطرح میشه که در این نوع نگاه ، دیگه خود زن مقصر نیست چون زن بخشی از مسئولیت که به دوش خودش هست رو انجام داده و این مرد هست که بخش مربوط به خودش رو انجام نداده
و البته عوامل دیگه ای که قبلاً توضیح دادم

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که چشم و لب زن تحریک کننده نیستن؟این رو هم در پست 27 پاسخ دادم. در این بخش:

اگر زنی میدونه اونقدر زیباست که بدون آرایش و بدون هیچ حرکت تحریک آمیز ، باز هم میتونه مردها رو جذب کنه ، باید تا حد امکان نقاب بزنه. در شرایطی مثل صورت آرایش کرده هم ، مستحب ، بلکه واجب میشه که زن نقاب بزنه (یا بخش آرایش شده رو بپوشونه)و برای همین به زنها گفته شده که صدا و نگاه و رفتار خودتون رو کنترل کنید

احتمالاً این جمله رو به نقل از حضرت زهرا(س) شنیدید که بهترین چیز برای یک زن اینه که نه نامحرمی اون رو ببینه و نه اون نامحرمی رو
اما همین بانو در زمان غصب خلافت به مسجد میرن و سخنرانی میکنن (البته در کمال چهارچوب های خودشون)
پس حرف حضرت زهرا(س) این نیست که کلاً زنها از خونه بیرون نیان!
بلکه منظورشون اینه که باید تمام تلاش رو در جلوگیری از محرک بودن انجام داد ، مگر ضرورتی باشه

بهتره خمار را سرانداز ترجمه كنيم چون استفاده از خمار روي سر به خاطر آداب و رسوم و يا شرايط اقليمي و آ ب وهواييِ آن سرزمين بود وحتي گاها اعتبار اجتماعي بوده. در نتيجه ارتباطي به عفّت جنسي، و انگيزه هاي اخلاقي وشرعي نداشت و حتي مردا هم سرشونو با اين نوع سر انداز مي پوشوندناین ایراد شما کاملاً وارده چون گفته شده خِمار رو بر روی گردن بیندازید. اما مشخصاً نگته که خمار باید موها رو بپوشاند و علاوه بر مو روی سر و گردن هم بیندازید. حتی اگر معنای روسری هم برای خمار بگیریم ، شاید این روسری بخاطر حفاظت از گرما استفاده میشده و نه لزوماً برای حجاب موی سر

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۲:۲۷
(شماره یک) آقاي كاوشگر به نظر شما بهتر نيست به جاي تحقيق در زندگي مراجع تقليد تفاسير رو مطالعه كنيم و شان نزولها و تاريخ رو بررسي كنيم؟

(شماره دو) به نظر من حجاب مساله اي عقليه اگه اشتباه مي كنم كارشناساي محترم بفرمايند(ممنون ميشم)

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا﴾(سورهٔ احزاب-آیهٔ ۵۹(
ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهای خود را بر خود فروتر گیرند این برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند (به احتیاط) نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

(شماره سه ) از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

(شماره چهار) "پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

شماره یک - اگر به این موضوعات علاقه مندید طوری نیست ، شما این کار را بکنید و بروید جلو آخرش می شوید یک مجتهده ، ولی مشکل اینجاست که همه ما 7 میلیارد آدم نمی توانیم تمام زندگیمان را بگذاریم روی این کارها و همه مرجع شویم چون آن وقت کامپیوتری نمی توانست ساخته شود که شما الان با اون به ارائه مطالبتون بپردازید (مثلا) .
حواستان باشد موضوع فقط این یک مسئله نیست که با خودمان بگویم حالا مثلا شش ماه یا یک سال هم روی این گذاشتیم و نتیجه را بدست آوردیم ، تا حداقل بیست سی سال زمان می برد.

حال میپرسم : کدام عقلانیست ؟
تحقیق و تشخیص کسی که عاقل عادل و ... است و وقتش رو روی این موضوع گذاشته و مراجعه به آن ( جمعا شاید شش ماه هم نشود)
خودمان همه بگیردیم دنبال این قضایا ( مثلا حدود سی سال )

شماره دو - من هم احساس میکنم موضوعی کاملا عقلانیست ولی اولا موضوع فقط حجاب نیست و ثانیا حد و حدودش چطور؟ آن هم عقلانیست؟
یا مثلا نماز ، اینکه انسان باید به پرستش و راز و نیاز با خدایش بپردازد عقلانیست ولی اینکه نماز چطور باشد هم همچنین؟
خدایی که حکیم میخوانیمش وقتی چیزی کافیست چرا چیز دیگری میفرستد؟

شماره سه - من به شما میگویم تفسیر زیر را که نوشته این فرض کنید اصلا این را ندیده بودید. حالا می پرسم شما چطوری تشخیص دادین که تفسیر می شود این آیه میشود آنی که شما ادعا کردید میشود استنباط کرد ؟ شاید چیز دیگریست - بسیار میشود تعبیر ها و تفسیر های دیگر کرد. نه؟ مثلا برای تمرین شما خودتان سه تفسیر دیگر از این آیه برداشت کنید.

شماره چهار - هیچ از زمخشری پرسیده اید که این تفسیر از از کجا در آوردی ؟ چه جواب خواهد داد ؟ عقل خودم ؟ فقط ؟

لطفا مطالب این لینک را مطالعه کنید (http://www.andisheqom.com/public/application/index/viewData?c=173&t=qa)

و به مطلب زیر نیز دقت بفرمایید:

بیان شهید مطهّری درباره تحریف قرآن توسط صوفیّه

http://www.ebnearabi.com/wp-content/uploads/2011/09/motahhari1.jpg
همان گونه که در روایات بسیارى آمده قرآن ظاهر و باطنى دارد و از بطونش کسى جز خدا اطلاع ندارد و براى آنکه نزول قرآن عبث نباشد و براى هدفى که نازل گردیده که هدایت مـردم است مفید باشد تمام علم قرآن را به پیامبرش (صلی الله علیه و آله و سلم) تعلیم داده و باز پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به همین دلیل یعنى به خاطر بى فایده نماندن بطون قرآن و به خاطر هدایت مردم به هادى بعد از خود تمام علوم قرآن را تعلیم داده و او به هادى بعدى تا روز قیامت که باید این علوم را به یکدیگر بسپارند تا بـه مـقـتضاى زمان هر یک از آنها پرده اى از چهره بطون قرآن بردارند .روایات ما توقیفى بودن منهج تفسیرى قرآن کریم را اثبات مى کند . روایات متواتره ایست که بشر را از تفسیر قرآن به راى نهى کرده و ما چند نمونه از آن احادیث را ذکر می کنیم : امام صادق (علیه السلام) فرمود: کـسـى کـه قـرآن را بـه راى خـود تـفـسـیـر کند, اگر هم صحیح و مطابق با واقع تفسیر کند, اجرى ندارد. (تفسیر عیاشى جلد ۱ صفحه ۱۸ و بحارالانوارجلد۹۲ صفحه) و نیز فرمود: کـسـى که درباره حقایق و معارف و معانى قرآن سخن به راى خود بگوید اگر درست هم گفته باشدخطا کرده است . حضرت باقرالعلوم (علیه السلام) فرمود: چیزى دورتر از تفسیر قرآن از عقول مردم نیست .(جامع احادیث الشیعه جلد ۱ صفحه ۱۶۲, باب حجیته فتوى الائمه , المحاسن صفحه۲۶۸ .) امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسى که قرآن را به راى خود تفسیر کند جایگاهش پر از آتش قرارداده مى شود.(تفسیر عیاشى جلد ۱ صفحه۱۲) حضرت امام رضا علیه السّلام از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم روایت می کند که خدای­عزّوجلّ فرمود » به من ایمان نیاورده است هر کس کلام مرا به رأی خود تفسیر نماید و مرا نشناخته آنکه مرا به خلق خودم تشبیه نماید و بر دین من نیست هر کس در دین من قیاس را بکار برد. پـس بـه مقتضاى بیان فوق و اطلاق روایات منهج تفسیرى قرآن کریم توقیفى است و تنها از بیان پیغمبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و هدایت معصومین (علیهم السلام) باید تفسیر قرآن را استدراک نمود. متأسّفانه اکثریت متصّوفه گرفتار تفسیر به رای و تشبیه گردیدند ، اما صوفیانی که در فقه پیرو ابوحنفیه اند ، گرفتار قیاس هم شدند ، در مورد تفسیر به رأی ، به قول شهید مطهری توجه بفرمایید : « از اسماعیلیّه که بگذریم متصّوفه در زمینه تحریف آیات و تأویل آنها مطابق عقاید شخصی خود ، ید طولایی داشتند در اینجا یک نمونه از تفسیرهای آنها را ذکر می کنیم تا شیوه تحریف های آنان روشن گردد و خواننده از این مجمل بتواند حدیث مفصل را بخواند . « در قرآن آنجا که داستان حضرت ابراهیم علیه السلام و پسرش اسماعیل علیه السلام ذکر شده چنین آمده است که به حضرت ابراهیم علیه السلام چند بار در رؤیا دستور قربانی کردن فرزندش در راه خدا داده می شود ابراهیم علیه السلام ابتدا از این دستور تعجّب می کند اما بعد از آنکه رؤیا چند بار تکرار می گردد یقین پیدا می کند و تسلیم امر پروردگار می شود بعد موضوع را با پسرش در میان می گذارد او هم خالصانه می پذیرد و تسلیم حکم الهی می شود . منظور هم همین ظهور تسلیم و رضا به قضای حقّ بوده است و به همین دلیل وقتی پدر و پسر هر دو از روی صفای باطن و خلوص نیّت آماده اجرای فرمان خداوند تبارک و تعالی شدند اجرای حکم باذن خدا متوقّف گردید . در تفسیر همین واقعه متصوّفه می گفتند مقصود از ابراهیم ، ابراهیم عقل است و مقصود از اسماعیل ، اسماعیل نفس و عقل در این شرح قصد آن داشت تا نفس را ذبح کند. روشن است که چنین برداشتی بازی کردن با قرآن است و ارائه یک نوع شناخت انحرافی و درباره همین برداشتهای انحرافی و مبتنی بر خواسته ها و امیال شخصی و گروهی است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : مَن فَسَّرَ القُرآن برَأیهِ فَلیَتَبوَّء مَقعَدَه مِنَ النّار . این چنین بازی با آیات خیانت به قرآن محسوب می شود آنهم خیانتی بسیار بزرگ . » ( شهید مطهری آشنایی با قرآن ، ص ۲۷-۲۸ ، انتشارات صدرا )

باء
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۳:۰۶
با سلام خدمت دوستان
سلام علیکم و رحمة الله،
خدا بیشتر از آنکه بگوید فکر کنید فرموده است که تعقل کنید ...
خدا نگفته اگر چیزی را متوجه نشدید عمل نکنید تا متوجه بشوید بلکه فرموده از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و اگر نکنید بر راه هدایت نیستید ...
اطاعت از خدا وقتی اطاعت از خداست که وقتی امر کرد بگوییم چشم، اگر بگوییم که به شرطی می‌گوییم چشم که خودمان بفهمیم و دلمان نسبت به این دستور صاف شود آن وقت ما تابع دلمان هستیم نه خدا ... خدا گفت الف، اگر دلم هم گفت الف من اطاعت می‌کنم ولی اگر گفت ب من الف را قبول نمی‌کنم تا دلم هم بگوید الف ... به نظر شما این اطاعت از خداست یا اطاعت از خود؟
اگر قرآن را قبول دارند در قرآن آمده که باید حجاب داشت ... بالأخره یا قرآن را قبول دارند و یا ندارند ...
حداقل اسلام تسلیم زبانی است و شهادت دادن به اینکه خدایی جز خدای یگانه نیست ... یعنی حداقل دین پذیرفتن حاکمیت و الوهیت خداست ولو به زبان ... بله امکان دارد مسلمانی بپذیرد که حکم خدا چیست ولی مقهور نفسش شود و از ضعف خودش در مقابل نفس جنایتکارش شرمنده‌ی خدا باشد و مدام عذر تقصیر بیاورد ... ولی کسی که بگوید خدایا من می‌دانم که تو گفتی الف ولی من ب را قبول دارم این دیگر طغیان است ... یاغی‌گری است ... این شبهه از کفر و شرک دارد ... خدا می‌داند که برای جاهلان بسیار زمان ما که زخم‌خورده‌ی جریانات القاء شبهه‌ی غرب هستند چنین شرکی خفی به حساب می‌اید یا شرک جلی ... حقیر نمی‌دانم ... به ایشان بفرمایید هرچیزی را که می‌داند از طرف خداست حداقل به زبان هم که شده آنرا بپذیرد و در مقابل حکومت خدا که فراری از آن نیست گردن خم کند ... حتی اگر فعلاً خود را در حدّی نمی‌بیند که به آن پایبند شود ... فعلاً بگوید که خدایا من یاغی نیستم و دوست دارم بنده‌ات باشم باقی ان شاء الله به تدریج درست می‌شود ... در روایت مبارکه وارد شده که هر کسی می‌خواهد کار خوبی را بکند ولی نمی‌تواند زیاد به آن فکر کند، اگر درست خاطرم مانده باشد ... راهش بالأخره در ذهن انسان هموار می‌شود، ان شاء الله ... و خدا کسی که در مسیر هدایتش قدمی بردارد را به خود رها نمی‌کند، ان شاء الله
یا علی علیه‌السلام

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۵:۳۶
چرا جذابیت داره. برای مرد چه جذابیتی مهمتر از زن بودن طرف مقابل؟!

چرا شأن مرد رو تا اين حد پايين مياوريد كه انگار تا زن مي بينه جذبش مي شه؟ (عجب موجوداتي :Moteajeb!:)

این ایراد شما کاملاً وارده چون گفته شده خِمار رو بر روی گردن بیندازید. اما مشخصاً نگته که خمار باید موها رو بپوشاند و علاوه بر مو روی سر و گردن هم بیندازید. حتی اگر معنای روسری هم برای خمار بگیریم ، شاید این روسری بخاطر حفاظت از گرما استفاده میشده و نه لزوماً برای حجاب موی سر

پس بحثمون خدا رو شكر به يه نقطه مشتركي رسيد(كه همون سوال اصليه منه).

حال میپرسم : کدام عقلانیست ؟
تحقیق و تشخیص کسی که عاقل عادل و ... است و وقتش رو روی این موضوع گذاشته و مراجعه به آن ( جمعا شاید شش ماه هم نشود)
خودمان همه بگیردیم دنبال این قضایا ( مثلا حدود سی سال )

مورد اول عقلاني است. اما وقتي تو همين مراجعه به افراد عاقل و عادل تناقضاتي مي بينيم چه بايد بكنيم؟

من هم احساس میکنم موضوعی کاملا عقلانیست ولی اولا موضوع فقط حجاب نیست و ثانیا حد و حدودش چطور؟ آن هم عقلانیست؟

نه حد و حدودش عقلاني نيست و بايد از قران و نظر فقها استفاده كرد. چون عقل هر كسي ممكنه به يه نتيجه مخالف با ديگري برسه. پس خط و مشي رو بايد از قران (خدا) گرفت.

بیان شهید مطهّری درباره تحریف قرآن توسط صوفیّه

خيلي ممنون. خيلي استفاده كردم. اما هدف من تفسير به راي و اين حرفها نيست. در جامعه كنوني وقتي فتواي فقها بر پوشاندن موي سر است ما هم مي گوييم چشم و به فتواي فقها كه عادلتر و عاقلترن عمل مي كنيم و خدا و پيامبرش رو بي چون و چرا اطاعت مي كنيم حتي اگه عقلا به نيجه نرسيم. و كسي نمي تونه بگه من مسلمونم اما حجاب رعايت نمي كنم چون تو فلان آيه به موي سر اشاره نشده. اصلا سواي دين به عرف و قوانين كه بايد احترام گذاشت.
اما اين دليل نمي شه كه دست از مطالعه براي فهم عميق تر مفاهيم قران بكشيم. تا اونجايي كه امكان هست بايد مطالعه كرد و سوال كرد تا بشه از عقلانیت اسلام در جهان امروز دفاع کرد. مگه نه؟
سوال من اينه چرا فقها خودشون هم اختلاف نظر داشتند بر اين مساله؟ آيا در طي قرون حجاب عرفي و اعتباري به حجاب شرعي تبديل شده؟ (زيرا اگر پيامبر و ائمه رسمي رو كه تو جامعه وجود داشته (انداختن پارچه رو سر) و خلاف اسلام نبوده رو قبول مي كردند به خاطر احترامي بوده كه به جامعه مي ذاشتند اما مردم به مرور زمان گمان كردن ، اين مساله اشاره به وجه شرعيِ حجاب داره. ؟) آيا حجاب در طي قرون افزايش پيدا كرده؟ چون همون طور كه تو پست بالا گفتم مردم عصر پيامبر گرفتار برهنگي تو قسمت هاي حساس تري بودند كه نوبت به موي سر نمي رسيد.

بپاخیزیم
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۷:۰۱
می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
بنابر گفته این خانم هر کس مریض میشود نرود پیش دکتر . خودش بره کتاب های پزشکی رو بخونه و بعد فکر کنه که مریضیش و دواش چیه . اینطوری خوب میشه

**گلشن**
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۷:۴۰
چرا جذابیت داره. برای مرد چه جذابیتی مهمتر از زن بودن طرف مقابل؟!

سلام دوست گرامی

من از صحبتهای شما این و فهمیدم که شما می گید حجاب زن بخاطر این هست که مرد تحریک نشود
اگر این طو.ر است پس چرا کنیزان اجازه حجاب نداشتند ؟
ایا انها زن و تحریک پذیر نبودند ؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۷:۴۸
مورد اول عقلاني است. اما وقتي تو همين مراجعه به افراد عاقل و عادل تناقضاتي مي بينيم چه بايد بكنيم؟

بنده منظورم این نیست که اونها عاقلند ما بی عقلیم هرچی آنها گفتند چشم
بنده گفتم به عادل هایی از آنها (الحمدلله طیفی وسیعشان همینطور هستند) مراجعه و از نتیجه یافته های آنها استفاده میکنیم. دقت کنید که آنها وقتی چیزی را بدست می آورند یا فتوا میکنند از خودشان هرچی دلشان خواست یا حتی عقلشان گفت حرف نمی سازند. آنها هرچی که روایات و کنار هم گذاری آنها و قران می گویند چشم...
و البته خدا زنده است و نمی گذارد که ما منابع هدایت را از دست بدهیم ، نه ؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۷:۵۰
نه حد و حدودش عقلاني نيست و بايد از قران و نظر فقها استفاده كرد. چون عقل هر كسي ممكنه به يه نتيجه مخالف با ديگري برسه. پس خط و مشي رو بايد از قران (خدا) گرفت.

عقل هر کس مثل احساس یا فکر هر کس نیست ها که فکر کنید به اندازه تعداد آدم های دنیا طرز تفکر متفاوت وجود دارد...
یک نگاه به نظر های مراجع مختلف در مورد موضوعات مختلف بکنید.... همه در تمام مسائل تقریبا نظرات یکسان دارند و مورد های تفاوتشان و میزان تفاوتشان بسیار اندک است.
اینطور نیست ؟

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۰۶
سلام

بنده گفتم به عادل هایی از آنها (الحمدلله طیفی وسیعشان همینطور هستند) مراجعه و از نتیجه یافته های آنها استفاده میکنیم. دقت کنید که آنها وقتی چیزی را بدست می آورند یا فتوا میکنند از خودشان هرچی دلشان خواست یا حتی عقلشان گفت حرف نمی سازند. آنها هرچی که روایات و کنار هم گذاری آنها و قران می گویند چشم...

خوب درسته ولي منم مي گم اگه همون عادل هاش باهم اختلاف نظر داشته باشن تكليف ما چيه؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۱۷
خيلي ممنون. خيلي استفاده كردم. (شماره یک) اما هدف من تفسير به راي و اين حرفها نيست. (شماره دو) در جامعه كنوني وقتي فتواي فقها بر پوشاندن موي سر است ما هم مي گوييم چشم و به فتواي فقها كه عادلتر و عاقلترن عمل مي كنيم و خدا و پيامبرش رو بي چون و چرا اطاعت مي كنيم حتي اگه عقلا به نيجه نرسيم. و كسي نمي تونه بگه من مسلمونم اما حجاب رعايت نمي كنم چون تو فلان آيه به موي سر اشاره نشده. اصلا سواي دين به عرف و قوانين كه بايد احترام گذاشت.
(شماره سه ) اما اين دليل نمي شه كه دست از مطالعه براي فهم عميق تر مفاهيم قران بكشيم. تا اونجايي كه امكان هست بايد مطالعه كرد و سوال كرد تا بشه از عقلانیت اسلام در جهان امروز دفاع کرد. مگه نه؟
(شماره چهار) سوال من اينه چرا فقها خودشون هم اختلاف نظر داشتند بر اين مساله؟ (شماره پنج) آيا در طي قرون حجاب عرفي و اعتباري به حجاب شرعي تبديل شده؟ (زيرا اگر پيامبر و ائمه رسمي رو كه تو جامعه وجود داشته (انداختن پارچه رو سر) و خلاف اسلام نبوده رو قبول مي كردند به خاطر احترامي بوده كه به جامعه مي ذاشتند اما مردم به مرور زمان گمان كردن ، اين مساله اشاره به وجه شرعيِ حجاب داره. ؟) (شماره شش) آيا حجاب در طي قرون افزايش پيدا كرده؟ چون همون طور كه تو پست بالا گفتم مردم عصر پيامبر گرفتار برهنگي تو قسمت هاي حساس تري بودند كه نوبت به موي سر نمي رسيد.

شماره یک- هدف بنده نیز تفسیر به رای نبود به خودیه خود نبود
هدف من این بود که حتی روایات هم دارند به ما میفهمانند که هی ، فلان ، پیش خودت یه وقتی فکر نکنی که تو خودت راه را میابی ها ... تو خودت همه چیز را می فهمی ها ، ماییم که دلیل و راهنمای شماییم ، راهی که بخواهد به خدا ختم شود حتما از ولی خدا می گذرد. یک وقت فکر نکنید یک لحظه به ما بی نیاز می شوید ها...

شماره دو - شما وقتی که پزشکتون گفتند که فلان قرص رو بخورید ، بهش میگید اول به من ثابت کن خوب هست یا من عقلا فکر نمی کنم این قرص به درد من بخورد یا من که نباید بی چون و چرا به حرف های شمای دکتر عمل کنم یا من که عقلا به این نتیجه نرسیدم یا من که میدونم جگر قرمز رنگ هست پس این قرص سفید به درد آن نمیخورد و اینها ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شماره سه- البته که اینطور است و دلیلش هم که بسیار برهان قاطعی است ( قاطع ترین و عاقلانه ترین و خردمندانه ترین برهان) این است که روایتی داریم اطراف این که شما یک روز هفته ی خود را در آموختن علم دینتان باید مد نظر داشته باشید.

شماره چهار - قبلا خدمتتان عرض کردم که مراجع ( شیعه ) بسیار کم و در دامنه ی بسیار کمی با هم اختلاف نظر دارند.

شماره پنج - ببخشید متوجه سوالتان نمی شوم . یعنی منظورتان این است که دین حجاب را از خود جامعه آموخته است ؟ یا مثلا مثل فلان مراسم ملی کشور است که چون با دین منافات ندارد خوب عیبی ندارد ، هر کس خواست انجام دهد و هرکس نخواست انجام ندهد ؟
البته که حجاب دستور دین است و به آن امر شده است...
اگر چیزی دستوری و لازم نبود ، ولی منافاتی هم نداشت ، به نظر شما آیا این طور نبود که به آن دستور نمی دادند ولی از آن نهی هم نمی کردند ؟؟؟؟ خوب البته جواب صحیح در بین روایات و قرآن است.

شماره شش - خوب شما میتوانید به کلیسا ها رفته و حجاب حضرت مریم را ببینید... از زمان ایشان (حدود 2000 سال پیش ) اتفاقا به مرور حجاب آب رفته است. پیامبر (ص) که مال 1400 سال پیش هستند...

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۲۰
سلام

خوب درسته ولي منم مي گم اگه همون عادل هاش باهم اختلاف نظر داشته باشن تكليف ما چيه؟

الحمدلله خداوند زنده هستند این مهمترین موضوع است...
تکلیف ما کاملا مشخص است. هر کسی به نظر مرجعی که از او تقلید میکند عمل میکند و خداوند رحمان اراده کرده اند که از ما پذیرفته شود و همان اثرات را در سیر تکوینی و ... ما بگذارد که عمل مرجع دیگر در کسانی که از او تقلید میکنند...

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۲۲
سلام دوست گرامی

من از صحبتهای شما این و فهمیدم که شما می گید حجاب زن بخاطر این هست که مرد تحریک نشود
اگر این طو.ر است پس چرا کنیزان اجازه حجاب نداشتند ؟
ایا انها زن و تحریک پذیر نبودند ؟

از کجا میفرمایید این اطلاع را ؟

آچار فرانسه
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۲۳
این خانم فکرش خرابه وبهانه میاره،من هم به خدا وپیغمبر وقیامت اعتقاد دارم ولی مو فشن لباس جلف میپوشم ومیدونم کارم اشتباه هستش شرادط باشه با شلوارک میرم بیرون ولی اشتباه خودم رو قبول دارم میدونم به بی راهه می م ولی اون دوستتون مشکل روانی داره

**گلشن**
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۳۷
از کجا میفرمایید این اطلاع را ؟

این موضوع در صدر اسلام بوده و اجرا می شده و صد درصد صحیحه
اگر باور ندارین می تونین از کارشناسهای همین سایت بپرسین

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۵, ۱۸:۵۱
قبلا خدمتتان عرض کردم که مراجع ( شیعه ) بسیار کم و در دامنه ی بسیار کمی با هم اختلاف نظر دارند.

اما در مورد ستر مو كم هم نيستند كه با بقيه اختلاف نظر دارند.
1- علامه‌ی حلی - از فقهای شیعه
2- صاحب جواهر- از فقهای شیعه
3- ابن برّاج- از فقهای شیعه و ...

ببخشید متوجه سوالتان نمی شوم . یعنی منظورتان این است که دین حجاب را از خود جامعه آموخته است ؟ یا مثلا مثل فلان مراسم ملی کشور است که چون با دین منافات ندارد خوب عیبی ندارد ، هر کس خواست انجام دهد و هرکس نخواست انجام ندهد ؟

نه . منظورم حجاب عرفي بوده كه شايد به حجاب شرعي افزوده شده وپرسيدم شايد حجاب مو حجاب عرفي بوده( به علت استفاده مردم از سرانداز از روي رسم و شرايط اقليمي.) كه طي قرون به حجاب شرعي افزوده شده. با توجه به آيه 59 سوره احزاب كه مي فرمايد؟ ... پوشش هاي خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند

اتفاقا به مرور حجاب آب رفته است.

:ok:

بله صحت داره البته نه كه اجازه نداشتند بلكه بر اونها واجب نبوده.

جاي كارشناسان محترم خاليه اميدوارم راهنماييهاشون رو در اين مورد بفرمايند.

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۵:۵۴
ممنون

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا واقعا لازم است اگر می خواهیم در مورد هر فرد یا متخصصی نظر بدهیم، خودمان از او بالاتر باشیم؟

مثلا اگر از شما در مورد بهترین پزشک متخصص مغز و اعصاب سوال شود چه پاسخی می دهید؟ به نظرم پاسخ شما هم پرفسور سمیعی باشد. اگر در مورد بهترین ورزشکار در رشته تنیس روی میز کشورمان سوال شود چه شخصی را معرفی می کنید؟ باز هم احتمالا آقای عالمیان را معرفی می کنید و همینطور در رشته های دیگر مانند نقاشی احتمالا جناب استاد فرشچیان را برترین می دانید.

اگر هم در موردی با برترین متخصصان آن رشته آگاهی نداشته باشید، به افرادی که در آن زمینه تخصص دارند مراجعه می کنید و طبق نظر آنها نظر می دهید.
برای تشخیص برترین مراجع تقلید هم باید به روحانیونی که در محضر درس این اساتید شرکت کردند و در سطح مناسبی از علم و تخصص قرار دارند سوال کرد.

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۶:۰۸
نقل قول نوشته اصلی توسط Asal Masal نمایش پست ها
مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم

بسم الله الرحمن الرحیم

دلیل پوشاندن کل بدن و گردن چیه؟ آیا بخاطر این نیست که اگر اینها پوشانده نباشند باعث جلب توجه و تحریک مرد می شود؟!
آیا موی زن یکی از اجزای زیبا و جذاب کننده بدن زن نیست؟

به همین دلیل معمولا خانم ها برای شرکت در مجالس زنانه به آرایش و زیبایی موی سرشان بسیار اهمیت می دهند.

حال اگر این جز از بدن خانم ها در معرض دید مردان نامحرم باشد موجب جلب توجه و تحریک آنها نمی شود؟!

خداوند حکیم برای حفظ آرامش مردان و زنان و مصالح اجتماعی به خانم های مومن و مسلمان می فرماید که بدن و مویشان را از نامحرم بپوشانند تا هم برای خودشان و هم مردان مشکلی ایجاد نشود و با امنیت بتوانند در جامعه حضور داشته باشند.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۹:۲۲
اگر باور ندارین می تونین از کارشناسهای همین سایت بپرسین

صدر اسلام ، مثلا کی و کجا ؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۹:۳۳
اما در مورد ستر مو كم هم نيستند كه با بقيه اختلاف نظر دارند.
1- علامه‌ی حلی - از فقهای شیعه
2- صاحب جواهر- از فقهای شیعه
3- ابن برّاج- از فقهای شیعه و ...

بنده خدمت شما گفتم مراجع در مطالب کم و در دامنه ی کمی با هم اختلاف نظر دارند. و اصلا چرا این را گفتم ؟ بحث چه بود که بنده همچین حرفی زدم ؟
در بین چندین هزار مطالب و موضوع اگر سر چند تایی آن هم مقداری اختلاف در یافته ها باشد، آیا اختلاف زیاد است؟
شما مخصوصا رفتید و یک مورد اختلاف را بیان میکنید انگار که تمام ماجرا فقط این است.

حالا کدام اینها که گفتید دقیقا گفته اند مو باید پیدا باشد ؟

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۹:۳۹
چرا شأن مرد رو تا اين حد پايين مياوريد كه انگار تا زن مي بينه جذبش مي شه؟ (عجب موجوداتي :Moteajeb!:)شما هم هي بگرديد تو حرفاي من يه سوژه پيدا كنيد :god::geristan:

براي مرد ، صرف زن بودن طرفِ مقابل ، دليلي هست براي نگاه كردن
همونطور كه غذا ، صرف غذا بودن دليلي هست براي خوردن
آب ، صرف آب بودن دليلي هست براي آشاميدن

اما معمناي حرفهاي بالا اين نيست كه بگيم پس:
انسانها تا آب مي بينند مينوشن
يا تا غذا مي بينن ميخورن
يا مردها تا زن مي بينن جذب جنسي ميشن

من از صحبتهای شما این و فهمیدم که شما می گید حجاب زن بخاطر این هست که مرد تحریک نشودخير اينطور نيست. بخشيش چيزيه كه شما فرموديد بخشيش هم براي حفظ حرمت و امنيت خود زن هست (و البته دلايل ديگه كه قبلاً توضيح دادم)

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۹:۴۰
نه . منظورم حجاب عرفي بوده كه شايد به حجاب شرعي افزوده شده وپرسيدم شايد حجاب مو حجاب عرفي بوده( به علت استفاده مردم از سرانداز از روي رسم و شرايط اقليمي.) كه طي قرون به حجاب شرعي افزوده شده. با توجه به آيه 59 سوره احزاب كه مي فرمايد؟ ... پوشش هاي خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند

اولا شما که فرمودید « شاید » پس معتقد نیستید که دستور است که موی خود را نپوشانید.
«شاید» خودتان را «باید» میپندارید و «باید» بقیه را «شاید»؟

خوب یک سوال ؟ شما مسلمانید؟ شیعه ای ؟ تقلید میکنید؟ از چه کسی؟
از چه کسی تقلید میکنید که در تفقه و جست و جو و مقایسه و بررسی روایات و منابع به این نتیجه رسیده است که موی سر عیبی ندارد که پیدا باشد؟

یک سوال دیگر ، شما روایات و احادیث را چقدر قابل حجت میدانید؟ اصلا آنها ( اگر سندشان محکم باشد) آیا لازم الاجرا هستند؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۰۹:۴۵

راستی چند مثال از مورد های ضد هم بزنید لطفا

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۲:۳۱
سلام عرض مي كنم خدمت شما كارشناس محترم و از حضورتون بسيار خرسندم.

مثلا اگر از شما در مورد بهترین پزشک متخصص مغز و اعصاب سوال شود چه پاسخی می دهید؟ به نظرم پاسخ شما هم پرفسور سمیعی باشد.

صرف مشهور شدن يه شخص دليل بر برتري اون نسبت به ديگران نيست. حال شايد پروفسورx در نظر خيلي ها بهترين باشه اما شايد بهترتري هم هست كه مهجور مونده.

در مورد فقها مثلا شما مي فرماييد مكارم شيرازي (مثال) بهترينه. چه دليلي هست بگيد جعفر سبحاني،محمد ابراهيم جناتي، شبيري زنجاني يا محمد اسحاق فياض و ... بهتر از ايشان نيستند؟

آیا واقعا لازم است اگر می خواهیم در مورد هر فرد یا متخصصی نظر بدهیم، خودمان از او بالاتر باشیم؟

اگر بخواهيم مقايسه درستي بين دو متخصص انجام بديم به نظر من ما بايد بالاتر از آنها باشيم. اين همون دليليه كه تو مسابقات داورها از برترينهاي همون رشته انتخاب مي شه.
پس اگه ما متخصص نباشيم و بالاتر از اونها نباشيم نمي تونيم بطور قطع بگيم شخص x برترين است در زمينه y

فوقش مي تونيم يه ليست از برترها رو ارائه بديم (كه بازم ممكنه تو همين ليست خيلي هاي ديگه كه بهتر بودند رو نياورده باشيم.) حال مثلا تو ليست بهترين پزشكانمون عده اي از همين پزشكان بگن بادمجان براي بيماري فعليه شما بهترين دواست و عده اي بگويند بادمجان براي شرايط فعليه شما مهلك است شما چه مي كنيد؟ خداييش آيا تو دلتون شك و شبهه پيش نمياد؟؟

دلیل پوشاندن کل بدن و گردن چیه؟

اين فقط نظر شخصيه منه و ممكنه درست نباشه.

آیا بخاطر این نیست که اگر اینها پوشانده نباشند باعث جلب توجه و تحریک مرد می شود؟!

بله.

آیا موی زن یکی از اجزای زیبا و جذاب کننده بدن زن نیست؟ این جز از بدن خانم ها در معرض دید مردان نامحرم باشد موجب جلب توجه و تحریک آنها نمی شود؟!

به نظر بعضيها بله. به نظر بعضيها مثل من نه. در بعضي جوامع بله. در بعضي جوامع نه. حال همين بعضي ها من جمله من ممكنه اشتباه كنند و به همين دليل بايد به شرع مقدس كه به دور از خطاست رجوع كرد.

خداوند حکیم برای حفظ آرامش مردان و زنان و مصالح اجتماعی به خانم های مومن و مسلمان می فرماید که بدن و مویشان را از نامحرم بپوشانند تا هم برای خودشان و هم مردان مشکلی ایجاد نشود و با امنیت بتوانند در جامعه حضور داشته باشند.

خداوند كجا طبق كدوم آيه فرمودند زنان مويشان را از نامحرم بپوشانند؟ با احترام ميشه آيه شو بفرماييد؟؟

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۲:۳۶
جواب شما مشخصه. به دو كلمه جلباب در آيه 59 سوره احزاب و خمار در آيه 31 سوره نور مي خواهين اشاره كنين. و روسري معني كنين. تو پست دوم من ديديد كه جلباب رو متفاوت ترجمه كرده اند . همچنين اينجا:

قاموس: و الجلباب کسرداب و سنمار: القمیص و ثوب واسع للمرأه دون‏ الملحفة - ‏ جلباب عبارت است از پیراهن و یک جامه گشاد و بزرگ کوچکتر از ملحفه.

المنجد: الجلباب: القمیص او الثوب الواسع - جلباب پیراهن یا لباس گشاد است

المفردات: الجلابیب: القمص و الخمر - پیراهن و روسری

همينطور كه مي بينيد تعريف دقیقی از جلباب صدر اسلام در دست نیست و با ملاحظه تاريخ مشخص مي شه كه مردان هم از جلباب و خمار استفاده مي كردند.اگر هم جلباب و خمار رو روسري ترجمه كنيد لزوما به معناي روسري كنوني نيست.پارچه اي بود كه روي سر قرار مي دادند از روي رسم و سنت، شرايط اقليمي و يا اعتبار اجتماعي.

شان قران بالاتر از اينه كه بخواد به لباس خاصي اشاره كنه چرا كه قران براي تمام جوامع و تمام عصرهاست. چرا كه مردم در مكانهاي مختلف زندگي مي كنند و فرهنگهاي مختلف و سنتها و شيوه هاي پوشش متفاوت دارند. عرف جوامع با هم متفاوت است. شايد يكي طبق عرف و سنتها موي سر رو با كلاه بپوشونه، ديگري با شال، اونيكي با ملافه و يكي ديگه با گوني. آيا از اونها قبول نيست؟

پس ميشه گفت قران به لباس خاصي اشاره نكرده و معناي اين دو كلمه فراگيره به معناي كلي پوشاك.
وقران حكم رو كلي بيان كرده.

مطهري: در اين آيه حدود پوشش بيان نشده است. آن چه از اين آيه استفاده مي شود اين است: دستور وقار در وضع لباس در هنگام
رفت و آمد نه كيفيت خاصي براي پوشش. مساله حجاب ص 178

مطهري: وقتي كه به زن بگويند جامه ات را به خود نزديك كن مقصود اين است كه آن را رها نكن، آن را جم وجور كن، آن را بي اثر و بيخاصيت رها نكن و خود را با آن بپوشان. مساله حجاب ص 175

جناب ياسين منتظرم كه راهنماييهاي شما رو در مورد ايرادات اين نظر بشنوم. همچنين بفرماييد آيا من مي توانم نظرات فقهاي مخالف را همينجا به منظور بررسي علمي و فقهي بنويسم يا خلاف قوانين سايته؟؟
با سپاس

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۲:۴۳
براي مرد ، صرف زن بودن طرفِ مقابل ، دليلي هست براي نگاه كردن
همونطور كه غذا ، صرف غذا بودن دليلي هست براي خوردن
آب ، صرف آب بودن دليلي هست براي آشاميدن

اما معمناي حرفهاي بالا اين نيست كه بگيم پس:
انسانها تا آب مي بينند مينوشن
يا تا غذا مي بينن ميخورن
يا مردها تا زن مي بينن جذب جنسي ميشن

توضيحتون خيلي جالب بود. ممنون. آب، غذا، زن. :ok:

اولا شما که فرمودید « شاید » پس معتقد نیستید که دستور است که موی خود را نپوشانید.

من معتقد نيستم كه "دستور است موي خود را نپوشانيد." اما معتقد هم نيستم كه "دستور است موي خود را بپوشانيد."

«شاید» خودتان را «باید» میپندارید و «باید» بقیه را «شاید»؟

شما شاعريد؟ :Kaf:

"شايد" خودم را "بايد" نمي پندارم اما شايد "بايد" ديگران را "شايد" مي پندارم.

خوب یک سوال ؟ شما مسلمانید؟ شیعه ای ؟ تقلید میکنید؟ از چه کسی؟

مسلمانم. شيعه ام.تقليد مي كنم. آيت الله خامنه اي.
اينها دليل نمي شه تحقيق نكنم.

یک سوال دیگر ، شما روایات و احادیث را چقدر قابل حجت میدانید؟ اصلا آنها ( اگر سندشان محکم باشد) آیا لازم الاجرا هستند؟

امام صادق (ع) فرمودند: اگر حدیث متقنی را یافتید و آن را برقرآن عرضه کردید و مطابق نبود ، آن را به دیواری بکوبید .

**گلشن**
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۸:۱۹
خير اينطور نيست. بخشيش چيزيه كه شما فرموديد بخشيش هم براي حفظ حرمت و امنيت خود زن هست (و البته دلايل ديگه كه قبلاً توضيح دادم)

سلام

اگر حتی بخشیش او باشه بازم شبهه برقراره
دوباره دقت کنید اگر حجاب زن برای عدم تحریک مرد است پس چرا بر کنیزان حجاب واجب نیست ؟ ایا انها زن و یا محرک نیستند ؟
اگر برای حرمت و امنیت زن هست چرا بر کنیزان واجب نیست ؟ ایا کنیزان حرمت ندارند و امنیت نمی خواهند ؟

**گلشن**
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۸:۲۳
صدر اسلام ، مثلا کی و کجا ؟

در زمان پیامبر و امامان

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۸:۵۵
بحث کردن در مورد حجاب شبیه بحث کردن در مورد نماز میمونه! ما هرچقدر هم فکر کنیم و دلایل مثبت براش بیاریم، طرف مقابل هم میگرده و یکسری دلیل یا مثال واسه رد کردنش پیدا کنه! و یا اگر صرفا کسی از روی عقل بخواد قبول کنه، همیشه ذهنش دلایلی میاره که حداقل در حجاب شلش کنه(سستش کنه)!
همون دلیل معروف که طرف میگه حالا 2تا تار مو که دیگه این حرفارو نداره ......!

پس نتیجتا بهترین کار اینه به عنوان یک دستور دینی بهش نگاه بشه و خیلی دنبال ریز دلایل نباشیم!
به قول معروف ما خود خدارو هم نمیتونیم 100% اثبات کنیم(وگرنه اینهمه بی خدا نداشتیم) حالا چه رسد بخوایم فلسفه حقیقی احکام الهی رو درک کنیم!

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۱۹:۲۳
جواب شما مشخصه. به دو كلمه جلباب در آيه 59 سوره احزاب و خمار در آيه 31 سوره نور مي خواهين اشاره كنين. و روسري معني كنين. تو پست دوم من ديديد كه جلباب رو متفاوت ترجمه كرده اند . همچنين اينجا:

قاموس: و الجلباب کسرداب و سنمار: القمیص و ثوب واسع للمرأه دون‏ الملحفة - ‏ جلباب عبارت است از پیراهن و یک جامه گشاد و بزرگ کوچکتر از ملحفه.

همينطور كه مي بينيد تعريف دقیقی از جلباب صدر اسلام در دست نیست و با ملاحظه تاريخ مشخص مي شه كه مردان هم از جلباب و خمار استفاده مي كردند.اگر هم جلباب و خمار رو روسري ترجمه كنيد لزوما به معناي روسري كنوني نيست.پارچه اي بود كه روي سر قرار مي دادند از روي رسم و سنت، شرايط اقليمي و يا اعتبار اجتماعي.

شان قران بالاتر از اينه كه بخواد به لباس خاصي اشاره كنه چرا كه قران براي تمام جوامع و تمام عصرهاست. چرا كه مردم در مكانهاي مختلف زندگي مي كنند و فرهنگهاي مختلف و سنتها و شيوه هاي پوشش متفاوت دارند. عرف جوامع با هم متفاوت است. شايد يكي طبق عرف و سنتها موي سر رو با كلاه بپوشونه، ديگري با شال، اونيكي با ملافه و يكي ديگه با گوني. آيا از اونها قبول نيست؟

پس ميشه گفت قران به لباس خاصي اشاره نكرده و معناي اين دو كلمه فراگيره به معناي كلي پوشاك.

مطهري: در اين آيه حدود پوشش بيان نشده است. آن چه از اين آيه استفاده مي شود اين است: دستور وقار در وضع لباس در هنگام

مطهري: وقتي كه به زن بگويند جامه ات را به خود نزديك كن مقصود اين است كه آن را رها نكن، آن را جم وجور كن، آن را بي اثر و بيخاصيت رها نكن و خود را با آن بپوشان. مساله حجاب ص 175

جناب ياسين منتظرم كه راهنماييهاي شما رو در مورد ايرادات اين نظر بشنوم. همچنين بفرماييد آيا من مي توانم نظرات فقهاي مخالف را همينجا به منظور بررسي علمي و فقهي بنويسم يا خلاف قوانين سايته؟؟
با سپاس

سلام
انصافا خیلی سخته دختر زیبایی، زیبایی هاش رو بپوشونه! ولی خوبه یکبار صادقانه از خودش بپرسه من این زیبایی رو چرا میخوام برای دیگران نمایان کنم؟ بنظرم ریشه یابی که بشه میرسه به چیزهایی مثل تفاخر، تکبر، که متاسفانه ریشه اینها هم میرسه به خود کم بینی ، پوچی و ......
البته من روی سخنم با شما نیست، و چون در مورد این موضوع زیاد فکر کردم به موارد فوق رسیدم(یعنی در مورد خودم) که الان دارم بیان میکنم! البته من پسرم، ولی سالها بدنسازی کار کردم و اندام زیبایی دارم، قدم بلنده ، چهرم خوبه و خلاصه هر لباسی میپوشم خوش تیپپ میشم :khaneh:
دقیقا لذت داشتن اندام خوب، چهره خوب، قدبلند، لیاسهای اندامی و شیک و .... رو درک میکنم ولی به مرور که سنم بالا میره و دیگه از اون شور و شوق جوانی و جلب توجه و دختربازی و .... می افتم، با خودم بیشتر فکر میکنم، و کمتر لباسهای شیک و مخصوصا اندامی میپوشم!! اصلا کم کم دون شان خودم میبینم که کسی نظرش به ظاهر من جلب بشه! کت و شلوار و پیرهن و تیشرت که میخرم سعی میکنم 1-2 سایز بزگتر بگیرم که کمتر توی چشم باشه. اینطوری هم خودم راحتترم و هم از اینکه با ظاهرم نمایش نمیدم حس بهتری دارم. حالا سعی میکنم با منش و گفتار و رفتار و سواد و آگاهیم مورد توجه بقیه قرار بگیرم.

البته هرچیزی یه سنی داره و من وقتی نوجوون هارو میبینم با ظواهر عجیب و غریب و رفتارهای آنچنانی، یاد نوجوانی خودم میفتم. زیاد ایرادی نمیشه گرفت. ولی انصافا وقتی مثلا یک دختر چادری میبینم که چقدر خوب حجاب داره و با اینکه صورت و اندام زیبایی هم داره (ما تو فامیل چند مورد داریم، نگید میرم تو نخ دخترای مردم!!:khaneh:) ولی همه رو پشت حجاب پنهان میکنه واقعا لذت میبرم.... خیلی آدم باید بزرگ باشه که چنین رفتاری کنه! (مثل این(و حتی خیلی بالاتر از این) میومنه که آدم یه پورشه 3 میلیارد تومنی داشته باشه، همش توی جمع سوییچش رو درنیاره و تو دستش بازی کنه که بگه نگاه کنید من پورشه دارمااا و به همه نشون بده!!! یا هی نیاد با ماشینش جلو بقیه رژه بره که چی؟ که ببیننش!)

نمیخوام حرفای کلیشه ای بزنم ولی فقط در حد چند جمله میگم که وقتی آدم دنبال حدیث و روایت و آیه و .... میره تا چیزی که دلش میخواد رو ثابت کنه(اصلا کار به درست و غلطش ندارم) یعنی در اصل داره خدارو مطیع خواسته دلش میکنه! درحالیکه ایمان یعنی اینکه خواسته های دلتو فدای خدا کنی!

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۶, ۲۰:۱۴
نمیخوام حرفای کلیشه ای بزنم ولی فقط در حد چند جمله میگم که وقتی آدم دنبال حدیث و روایت و آیه و .... میره تا چیزی که دلش میخواد رو ثابت کنه

با سلام و ادب خدمت شما آقاي rezaee

شما از كجا مي دونيد دل من چي مي خواد ؟؟ من دقيقا مي خوام برعكس نوشته هام برام ثابت بشه. و مي خوام حجابي كه دارم برام بيشتر معنا پيدا كنه. من از 2 سالگي خارج از ايران بودم و تو يه كشور غير مسلمان بزرگ شدم. و تو مدرسه مسيحي ها درس خوندم. و اين حجابي كه الان رو سرمه نه اجبار حكومته و نه توصيه و اجبار خانواده. من اين حجاب رو خودم انتخاب كردم . درسته كه مسلمان به دنيا اومدم ولي تا 20 سالگيم با موي باز مي رفتم خيابون و دانشگاه. بعد ها خدا كاري كرد كه بيشتر بيام طرف خدا و دين و قران و شروع كردم به شناخت دينم.

من اگه بخوام روسري رو بذارم كنار كسي به من نمي گه چرا. و لازم نيست اينجا اثباتش كنم يه باركي مي بوسم مي ذارم كنار. اينجا اثبات كنم كه چي بشه ؟؟؟ من دنبال اثبات نيستم. دنبال حقيقتم.

مگه اين سايت جايي براي تبادل نظر نيست؟ مگه برا يافتن حقايق ديني نيست؟ پس چرا اينجاييم؟

تو اين 3 سالي كه روسري سرمه خيلي از دوستام و حتي غريبه ها ازم علت كارمو پرسيدن. من بايد به اندازه كافي اطلاعات ديني داشته باشم كه بتونم از شريعت محمدي تو قرن 21 دفاع عقلاني و علمي كنم.

تو دانشگاهمون آقايي مسيحي بود كه بيشتر از من مسلمون از اسلام سرش مي شد. و تو يه بحثي(غير حجاب) من مغلوب شدم و كم آوردم جلوش. و فكر مي كنم مسلمون بايد اطلاعاتشو ببره بالا.

به هر حال ممنون از شما دوست گرامي

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۵:۰۳
اگر بخواهيم مقايسه درستي بين دو متخصص انجام بديم به نظر من ما بايد بالاتر از آنها باشيم. اين همون دليليه كه تو مسابقات داورها از برترينهاي همون رشته انتخاب مي شه.
پس اگه ما متخصص نباشيم و بالاتر از اونها نباشيم نمي تونيم بطور قطع بگيم شخص x برترين است در زمينه y

فوقش مي تونيم يه ليست از برترها رو ارائه بديم (كه بازم ممكنه تو همين ليست خيلي هاي ديگه كه بهتر بودند رو نياورده باشيم.) حال مثلا تو ليست بهترين پزشكانمون عده اي از همين پزشكان بگن بادمجان براي بيماري فعليه شما بهترين دواست و عده اي بگويند بادمجان براي شرايط فعليه شما مهلك است شما چه مي كنيد؟ خداييش آيا تو دلتون شك و شبهه پيش نمياد؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم

از اینکه دوستان و کاربران محترم این قدر دقیق، منطقی و جدی بحث را دنبال می کنند، بسیار خوشحال و سپاسگزارم.

صحبت شما تا حدی صحیح می باشد ولی آیا دقیقا اینطور هست که داوران لزوما باید از افراد مورد قضاوت برتر باشند. مثلا وقتی جناب حسین رضازاده میخواستند مسابقه بدهند کدام وزنه برداری را باید انتخاب کرد که از ایشان برتر باشد.

وقتی دو تیم فوتبال آرژانتین و برزیل بخواهند مسابقه بدهند کدام داور و کمک داوران را باید انتخاب کرد؟!

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۵:۳۲
به نظر بعضيها بله. به نظر بعضيها مثل من نه. در بعضي جوامع بله. در بعضي جوامع نه. حال همين بعضي ها من جمله من ممكنه اشتباه كنند و به همين دليل بايد به شرع مقدس كه به دور از خطاست رجوع كرد.
بسم الله الرحمن الرحیم

نظر شما محترمه. اما آیا واقعا شما هنگامی که در جمع خانم ها و دوستان تان حضور دارید نسبت به وضع موی سرتان کم یا بی توجه هستین؟! یا اینکه نسبت به آراسته و پیراسته بودن موی سرتان توجه کافی دارید؟

بالفرض اینکه واقعا فعلا مو را جزء زیبایی زن ندانید، آیا احتمال نمی دهید با مطالعه و تحقیق بیشتر نظرتان تغییر کند، همانطور که در مورد اصل پوشش تغییر کرد.

از آنجا که خداوند حکیم و علم مطلق است، اگر دستوری از جانب خداوند صادر شود و ما همه مصلحت آن را نفهمیم باز عقل حکم می کند از آن پیروی کنیم تا به مصالح آن نایل شویم و از مفاسد آن در امان باشیم. بنابراین اگر در موردی از شما سوال شد که دلیل فلان کار و عمل دینی تان چیست، می توان گفت چون دستور خداوند حکیم است انجام می دهم، چه حکمت آن را بدانم یا ندانم.

اگر مثلا بگوییم تا همه فواید روزه برایم مشخص نشود روزه نمی گیرم،آیا این حرف قابل قبول می تواند باشد؟ وقتی بخاطر فواید روزه این عمل را انجام دهیم دیگر امتثال امر و اطاعت خداوند چه جایگاهی دارد.

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۶:۰۳

بسم الله الرحمن الرحیم

برای پی بردن به معنی دقیق کلمات قرآنی، یکی از راه های مناسب مراجعه به روایات تفسیری است و راه دیگر مراجعه به کتب لغت.

در میان کتب لغت، کتابهایی که جنبه تخصصی دارند مانند مفردات راغب از اهمیت بیشتری برخوردارند، همچنین کتابهایی که زمان تالیف شان به صدر اسلام نزدیک تر است.

جَلابِيب‏: پيراهنها و روپوشهاى سر و چهره يا مقنعه مفردش‏ جِلْبَاب‏ است.[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1)

لازم نیست همه افراد از یک مدل و شیوه خاص جهت پوشش استفاده کنند، اما رعایت محدوده پوشش و هدف از حجاب که حفظ حریم بین محرم و نامحرم و امنیت اجتماع است باید مورد توجه باشد.

[1] (http://www.askdin.com/#_ftnref1) - ترجمه مفردات راغب اصفهانی، ج‏1، ص 404.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۷:۲۶
با سلام و ادب خدمت شما آقاي rezaee

شما از كجا مي دونيد دل من چي مي خواد ؟؟ من دقيقا مي خوام برعكس نوشته هام برام ثابت بشه. و مي خوام حجابي كه دارم برام بيشتر معنا پيدا كنه. من از 2 سالگي خارج از ايران بودم و تو يه كشور غير مسلمان بزرگ شدم. و تو مدرسه مسيحي ها درس خوندم. و اين حجابي كه الان رو سرمه نه اجبار حكومته و نه توصيه و اجبار خانواده. من اين حجاب رو خودم انتخاب كردم . درسته كه مسلمان به دنيا اومدم ولي تا 20 سالگيم با موي باز مي رفتم خيابون و دانشگاه. بعد ها خدا كاري كرد كه بيشتر بيام طرف خدا و دين و قران و شروع كردم به شناخت دينم.

من اگه بخوام روسري رو بذارم كنار كسي به من نمي گه چرا. و لازم نيست اينجا اثباتش كنم يه باركي مي بوسم مي ذارم كنار. اينجا اثبات كنم كه چي بشه ؟؟؟ من دنبال اثبات نيستم. دنبال حقيقتم.

مگه اين سايت جايي براي تبادل نظر نيست؟ مگه برا يافتن حقايق ديني نيست؟ پس چرا اينجاييم؟

تو اين 3 سالي كه روسري سرمه خيلي از دوستام و حتي غريبه ها ازم علت كارمو پرسيدن. من بايد به اندازه كافي اطلاعات ديني داشته باشم كه بتونم از شريعت محمدي تو قرن 21 دفاع عقلاني و علمي كنم.

تو دانشگاهمون آقايي مسيحي بود كه بيشتر از من مسلمون از اسلام سرش مي شد. و تو يه بحثي(غير حجاب) من مغلوب شدم و كم آوردم جلوش. و فكر مي كنم مسلمون بايد اطلاعاتشو ببره بالا.

به هر حال ممنون از شما دوست گرامي

سلام خواهر ... نمیدونم چرا حرفهای منو اینطوری برداشت کردید. من از اول نوشته ام هم گفتم چیزی که مینویسم تحربه شخصیمه و در مورد خودم صدق میکنه و فقط خواستم به اشتراک بذارم که بگم اینم یک زاویه نگاه به این مسئله است.

من توی پستی که قبل از اون پست گذاشتم هم توضیح دادم شما نمیتونید 100% به حقیقت دین پی ببرید. حتما درباره قرآنی که امیرالمومنین نوشته بودن (که گویا تفسیر هم داشت) شنیده اید(که البته متاسفانه مانع انتشار آن شدند). حتی اگر ما اون قرآن رو هم داشتیم، بازم نیاز به خود حضرت امیر بود که ازشون در ریز مطالب سوال کنیم و ایشون جواب بدن. >>>> حتی اگر حضرت امیر هم بودن تا به سوالای ما جواب بدن، نیاز بود 25 حرف باقی مانده از علم رو اول برای ما روشن کنن تا ما سردربیاریم که اصلا چی دارن میگن!!!!(در احادیث چنین مضمون هایی داریم که ما مجبوریم به اندازه فهم مردم حرف بزنیم!)

من اینهارو نمیگم که از زیربار جواب دادن شونه خالی کنم، و یا فرار به جلو کنم، اتفاقا چون سالها فکر و تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که اگر خدا، خدا باشه(یک وجود nبعدی مطلق)، ما هرچقدر هم قضیه رو بزرگ و پیچیده فرض کنیم و از ریز شدن توش(بیش از چیزی که علمش رو داریم) بپرهیزیم، اتفاقا بسیار کار هوشمندانه ای کردیم!

شما با هرکسی که بحث میکنید، همین که بتونید خدا رو براش درست اثبات کنید، خود به خود پیامبر و دین و قرآن رو هم اثبات کرده اید، و همین که قرآن رو ثابت کنید، دستورات داخلش هم اثبات شده است(از هر نظر).

راه فکر و اندیشه و تحقیق و تجربه هم همیشه بازه و کسی منع نکرده از نظریه پردازی که چرا حجاب داریم، چرا حجاب اینطوریه و ........ ولی آخرش حتما باید بگید این نظر من یا نظر فلان شخصه و مسلما تمام حیقیت این حکم دینی نیست!

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۷:۵۳
به نظر من شما(ی نوعی) اگر اون زمان که بی حجاب بودی، ولی توی دلت 1% اصلا به این موضوع فکر نمیکردی که با بی حجابی جلب توجه دیگران کنی، و یا به ذهنتم خطور نمیکرد که موهای باز هیچ تاثیری در جنس مخالف داشته باشه، و دستور دینی حجاب و لزوم رعایتش رو هم واقعا نمیدونستی، همون موقع هم باحجاب بودی.
ولی وقتی دستور حجاب رو فهمیدی، و نظر فقها یا عرف حجاب کامل در هرجامعه(حجاب زنان مسلمانش منظورمه) دیدی، ولی بازم تو قرآن و آیه و حدیث میگردی ببینی چطور میشه اون حجابی که دوست داری و خوشگلترت میکنه و راحتتری باهاش رو ببری تو قالب دین، به نظر من اگر تو شهر چادری ها، مانتوی پوشیده هم سرت کنی، این حجاب نیست!! (البته تو فاز اخلاق و عرفانیش عرض میکنم).

اعمال دینی همشون یه ظاهر دارن یه باطن! حجاب فقط ظاهر مسئله است و یک مقدمه برای یک سبک و منش رفتاری-اخلاقی که خیلی دامنه اش فراتر هستش و دیگه میره تو حوزه اخلاق و ....
اتفاقا همین گیر دادن بیش از حد به پوشش ظلم بزرگی به اصل مسئله حجاب و بعدش عفاف و وقار و ....... است. شاید اگر یکمی عمیق تر وارد میشدیم و در مورد عفاف(که متاسفانه این واژه رو کاملا نابود کرده اند و تلقی های بدی ازش جا انداختن) و وقار و عزت نفس و اخلاق و عرفان اسلامی میشدیم اصلا دیگه لازم نبود بیایم سر حجاب اینقدر سر و کله بزنیم!!!!!! باور کن نصف دخترها برقعه مینداختن!

ولی حالا بحث میکنیم ، بودجه هدر میدیم که چی؟ آقا گشت ارشاد بذاریم ملتو با دین به لج بندازیم؟ حدودش چی باشه؟ زانو خوبه؟ چنتا تار مو بیرون بود دستگیرشون کنیم؟ آرایش چقدر باشه؟ عینک آفتابی و برنزه و اینا هم حسابه؟
.......!

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۸:۰۱
دوباره دقت کنید اگر حجاب زن برای عدم تحریک مرد است پس چرا بر کنیزان حجاب واجب نیست ؟ ایا انها زن و یا محرک نیستند؟
سلام به خواهر هميشه محقق :ok:
لطفاً كنيز رو تعريف بفرماييد. يعني به چه كسي كنيز گفته ميشد؟

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۸:۱۲
تو دانشگاهمون آقايي مسيحي بود كه بيشتر از من مسلمون از اسلام سرش مي شد. و تو يه بحثي(غير حجاب) من مغلوب شدم و كم آوردم جلوش. و فكر مي كنم مسلمون بايد اطلاعاتشو ببره بالا

در اينكه يك مسلمان بايد اطلاعاتش رو ببره بالا كه شكي نيست

اما خيلي دوست دارم بدونم چه بحثي بين شما و يك مسيحي بود كه شما (كه به نظرم اطلاعات كمي هم نداريد) مغلوب شديد
(اگر كارشناس تشخيص ميدن كه اينجا جاش نيست ممنون ميشم به خودم بگيد)

چون ، ضمن احترام به دوستان مسيحي ، پايه و اساس مسيحيت (كنوني) اينقدر ايراد و اشكال داره كه جايي براي طرح شبهه براي اين عزيزان باقي نميمونه
راه رفتن خدا در باغ ، كشتي گرفتن خدا با پيامبر و.......

به نظر من تنها گروهي كه ميتونن روبروي يك شيعه حرف براي گفتن داشته باشن بي خداها هستن ، اون هم نه بخاطر داشتن دلايل قاطع و درست ، بلكه به اين دليل كه هيچ مبناي مشتركي بين بي خدايان وجود نداره و هركدوم هرجور دلشون ميخواد مسائل رو تفسير ميكنن و راه تغيير رويكرد هميشه براشون بازه. امروز ميگن به فلان موضوع اعتقاد داريم اما تا مغلوب ميشن ، ميگن نه ، به يك چيز ديگه اعتقاد داريم

اما اديان و مذاهب ديگه ، حتي روبروي يك شيعه با سواد متوسط هم حرفي براي گفتن نخواهند داشت

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۹:۱۷
سلام خواهر ... نمیدونم چرا حرفهای منو اینطوری برداشت کردید. من از اول نوشته ام هم گفتم چیزی که مینویسم تحربه شخصیمه و در مورد خودم صدق میکنه و فقط خواستم به اشتراک بذارم که بگم اینم یک زاویه نگاه به این مسئله است.

من توی پستی که قبل از اون پست گذاشتم هم توضیح دادم شما نمیتونید 100% به حقیقت دین پی ببرید. حتما درباره قرآنی که امیرالمومنین نوشته بودن (که گویا تفسیر هم داشت) شنیده اید(که البته متاسفانه مانع انتشار آن شدند). حتی اگر ما اون قرآن رو هم داشتیم، بازم نیاز به خود حضرت امیر بود که ازشون در ریز مطالب سوال کنیم و ایشون جواب بدن. >>>> حتی اگر حضرت امیر هم بودن تا به سوالای ما جواب بدن، نیاز بود 25 حرف باقی مانده از علم رو اول برای ما روشن کنن تا ما سردربیاریم که اصلا چی دارن میگن!!!!(در احادیث چنین مضمون هایی داریم که ما مجبوریم به اندازه فهم مردم حرف بزنیم!)

من اینهارو نمیگم که از زیربار جواب دادن شونه خالی کنم، و یا فرار به جلو کنم، اتفاقا چون سالها فکر و تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که اگر خدا، خدا باشه(یک وجود nبعدی مطلق)، ما هرچقدر هم قضیه رو بزرگ و پیچیده فرض کنیم و از ریز شدن توش(بیش از چیزی که علمش رو داریم) بپرهیزیم، اتفاقا بسیار کار هوشمندانه ای کردیم!

شما با هرکسی که بحث میکنید، همین که بتونید خدا رو براش درست اثبات کنید، خود به خود پیامبر و دین و قرآن رو هم اثبات کرده اید، و همین که قرآن رو ثابت کنید، دستورات داخلش هم اثبات شده است(از هر نظر).

راه فکر و اندیشه و تحقیق و تجربه هم همیشه بازه و کسی منع نکرده از نظریه پردازی که چرا حجاب داریم، چرا حجاب اینطوریه و ........ ولی آخرش حتما باید بگید این نظر من یا نظر فلان شخصه و مسلما تمام حیقیت این حکم دینی نیست!

سلام
خوب شما چرا اينطور فكر كرديد كه من بد برداشت كردم؟ من اصلا بد برداشت نكردم فقط خواستم توضيح بدم علت اين سوالاتم اين نيست كه بخوام بعضي چيزها رو به ديگران ثابت كنم من فقط دارم سوال مي كنم كه بدونم. و يه چي ديگه اينكه من هميشه منبع حرفهامو نوشتم و از خودم حرف نزدم. از اينكه تجربه شخصي تونو به اشتراك مي ذارين ممنون و باز هم مشتاق شنيدن آنها هستيم اصلا هدف چنين سايتهايي همينه.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۰۹:۲۵
اما خيلي دوست دارم بدونم چه بحثي بين شما و يك مسيحي بود كه شما (كه به نظرم اطلاعات كمي هم نداريد) مغلوب شديد

سلام دوباره آقاي رضا دي
بحث ما بر سر مسيحيت يا اسلام نبود. بحث بر سر يه حكم اسلامي بود. چرا ديه زن نصف ديه مرده؟

اما اديان و مذاهب ديگه ، حتي روبروي يك شيعه با سواد متوسط هم حرفي براي گفتن نخواهند داشت

پس اين نشان از شدت بي سواديه منه.؟ :Gig:

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۲۲
"شايد" خودم را "بايد" نمي پندارم اما شايد "بايد" ديگران را "شايد" مي پندارم.

تکلیفتان با خودتان روشن نیست؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۲۳
من معتقد نيستم كه "دستور است موي خود را نپوشانيد." اما معتقد هم نيستم كه "دستور است موي خود را بپوشانيد."

احکام تقلید چطور؟
آن ها را هم قبول ندارید؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۲۷
صرف مشهور شدن يه شخص دليل بر برتري اون نسبت به ديگران نيست. حال شايد پروفسورx در نظر خيلي ها بهترين باشه اما شايد بهترتري هم هست كه مهجور مونده.
اگر خدایی ناکرده مشکل مغزی برای شما رخ داد ، برای درمانش به پروفسور سمیعی رجوع میکنید ؟ یا میگید باید بقیه را بررسی کنم؟

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۳۳
اگر خدایی ناکرده مشکل مغزی برای شما رخ داد ، برای درمانش به پروفسور سمیعی رجوع میکنید ؟ یا میگید باید بقیه را بررسی کنم؟

بقيه را بررسي مي كنم و اصلا پيش پروفسور سميعي نمي رم بنا به خيلي از دلايل اعتقاد دارم كساني كه مشهورن بهترين نيستند.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۳۷
بقيه را بررسي مي كنم و اصلا پيش پروفسور سميعي نمي رم بنا به خيلي از دلايل اعتقاد دارم كساني كه مشهورن بهترين نيستند.

پس ان شاء الله که اتفاقی برای شما نیوفتد ، وگرنه ...
پس می فرمایید که مثلا اینشتین هم فیزیکدان بزرگی نیست یا ...

میشود یک مقدار از آن خیلی از دلایل را بفرمایید؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۴۲
مسلمانم. شيعه ام.تقليد مي كنم. آيت الله خامنه اي.

مقداری از بقیه مطالبی که در جواب بقیه فرموده بودید را نیز مطالعه کردم.
حال که هدف شما افرایش اطلاعات است ، همین که مقلد امام خامنه ای هستید کافی که موی سرتان را کاملا بپوشانید.

پس اجازه بدهد تا مطالبی را صرفا جهت افرایش اطلاعات شما عرض کنم.

به نظر شما در مورد اینکه موی دخترها در جذابیت و زیبایی ظاهری و برانگیخته سازی چه نقش دارد و چقدر اثر گذار است را باید از کجا متوجه شد؟

نظر خانم ها بیشتر حجت است یا آقایان؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۴۸
امام صادق (ع) فرمودند: اگر حدیث متقنی را یافتید و آن را برقرآن عرضه کردید و مطابق نبود ، آن را به دیواری بکوبید .

همین حدیث را چطور ؟

کلمه ی متقن واقعا در صورت حدیث است؟
مطابق نبود یا متضاد بود؟

پس باید تمام احادیثی که می آیند و تفسیر قرآن میکنند ومعنی واقعی از برخی جملات قرآن که اصلا ظاهرشان آن نیست ارائه میکنند را به دیوار بکوبیم؟

چه کسی قرار است بتواند مطابق بودن یا نبودن را تشخیص دهد؟ من ؟ شما؟

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۱:۵۵
حال که هدف شما افرایش اطلاعات است ، همین که مقلد امام خامنه ای هستید کافی که موی سرتان را کاملا بپوشانید.

بنده موي سرم را كاملا مي پوشانم.

به نظر شما در مورد اینکه موی دخترها در جذابیت و زیبایی ظاهری و برانگیخته سازی چه نقش دارد و چقدر اثر گذار است را باید از کجا متوجه شد؟

نظر خانم ها بیشتر حجت است یا آقایان؟

هيچكدام -شارع مقدس

پس باید تمام احادیثی که می آیند و تفسیر قرآن میکنند ومعنی واقعی از برخی جملات قرآن که اصلا ظاهرشان آن نیست ارائه میکنند را به دیوار بکوبیم؟

چه کسی قرار است بتواند مطابق بودن یا نبودن را تشخیص دهد؟ من ؟ شما؟

هيچكدام -فقها.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۲:۰۲

مقدمه اول:
خیلی وقت ها اتفاق افتاده که سوال وجواب هایی را در همین فلسفه دیدم که وقتی سوال را نگاه میکردم و بعد جواب را ، میگفتم این چرت محض است. اصلا جواب به سوال ربطی ندارد چه برسد به اینکه بخواهد جواب این هم باشد. این جریان همینطور پیش میرفت باز که مطالعه میکردم دوباره همان حالت بود...
این اتفاق ماه ها می افتاد. بعد از ماه تازه میدیدم که نه انگار جواب واقعا به سوال مربوط است و بعد ماه ها میگذشت بعد تازه میدیم که نه بابا اصلا جواب همین است ، پر واضح است که جواب این است ، اصلا چیز دیگری نمیتواند که باشد...
گاهی وقت ها بحث به اندازه فهم ما کوچک شدنی نیست. گاهی وفت ها اگر بحث را بخواهیم به اندازه فهممان کوچک کنید بحث عوض می شود طوری که دیگر اصلا آن بحث نیست
گاهی باید به جای پایین آوردن بحث ، دامان آن را بگیریم و خودمان بالا برویم.

مقدمه دوم:
دارید در دشتی در روز روشن می دوید به سمت هدفتان. ناگهان همه جا تاریک می شود . چه می کنید ؟
جواب را به جای شما میدهم. شما ناگهان می ایستید. جاییی را نمی بینید. سعی میکنید کم کم قدم قدم اطرافتان را روشن و معلوم کنید بعد بروید . ولی مطمئنا دیگر مثل قبل به دویدن خود ادامه نمی دهید...

حال یک سوال
وقتی شما علت وجود چیزی را درک نمی کنید یا پیدا نکرده اید ، باید چکار کنید؟

نباید در تاریکی بدوید و بفرمایید که نه اصلا آن چیز وجود ندارد. حداقل باید متوقف شوید و بفرمایید که « نمیدانم» نه اینکه « نیست»
زیرا فقط نمیدانم است که نیاز به برهان ندارد...

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۲:۰۳
هيچكدام -شارع مقدس

پس عقلی که این همه از آن می فرمودید چه می شود ؟

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۲:۰۴
هيچكدام -فقها.

پس مشکل چیست ؟ بنده مقداری گیج شده ام.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۲:۰۹
پس مشکل چیست ؟ بنده مقداری گیج شده ام.

من مي گم همون فقهايي كه همه قبولشون داريم در مورد پوشاندن موي سر اختلاف نظر دارند. و از كارشناس محترم پرسيدم كه آيا مي تونم نظرات فقهايي كه مخالف هستند رو اينجا بنويسم يا نه (چون ممكنه يكي بخونه و خيال كنه مي تونه اونجوري بره خيابون). فعلا جوابي ندادند.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۲:۱۹
من مي گم همون فقهايي كه همه قبولشون داريم در مورد پوشاندن موي سر اختلاف نظر دارند. و از كارشناس محترم پرسيدم كه آيا مي تونم نظرات فقهايي كه مخالف هستند رو اينجا بنويسم يا نه (چون ممكنه يكي بخونه و خيال كنه مي تونه اونجوري بره خيابون). فعلا جوابي ندادند.

نمی دادنم ، چه کسی الان مرجع تقلیدش این فقهایی که فرمودید هستند ؟
بر فرض که واقعا آنها همچین حرف هایی نیز زده باشند. این چه دخلی به مراجع ما دارد ؟
اختلاف ها را گفتم از کجا پیدا کنید ؟
گفتم شما مراجعی پیدا کنید که نظر متضاد در چیز های مختلف دینی دارند و نه فقط حجاب - تازه عرض کردم که مراجع

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۷, ۱۸:۵۶
من مي گم همون فقهايي كه همه قبولشون داريم در مورد پوشاندن موي سر اختلاف نظر دارند.

بسم الله الرحمن الرحیم

کدام یک از فقها و مراجع می فرمایند که پوشاندن موی سر برای خانم ها واجب نیست؟!

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۱۸, ۰۸:۱۴
کدام یک از فقها و مراجع می فرمایند که پوشاندن موی سر برای خانم ها واجب نیست؟!

با سلام مجدد خدمت شما جناب ياسين

در اين كه ما در عصر خودمون بايد مو رو بپوشونيم حرفي نيست چون بايد از مرجع تقليد خودمون پيروي كنيم زيرا مطابق با شرائط زمانه كنوني فتوا مي دن.(اميدوارم آقاي كاووشگر فكر نكنند من فتوا مي دم يا تفسير مي كنم. من فقط دارم مي پرسم.)

و اما سوال من اينه آيا حجاب عرفي در طي قرون به حجاب شرعي افزوده شده؟ به نظر مي رسه كه فقها گذشته در مورد وجوب پوشش موي سر اجماع نداشتند چون:

سید محمد عاملی(از مراجع عام تقليد شيعه) : ...و اعلم انه لیس فی العبارة ( وليضربن بخمرهن على جيوبهن)_ کغیرها من عبارات اکثر الاصحاب _ تعرض لوجوب ستر الشعر ، بل ربما ظهر منها انه غیر واجب
....بدان که در این عبارت( وليضربن بخمرهن على جيوبهن)-همچون بیانات سایر فقهای شیعه- ، به مسأله‌ی « وجوب پوشش مو » پرداخته نشده است ، بلکه از این عبارت آشکار می‌شود که پوشش مو ، واجب نیست.

( علامه حلی، مرجع تقلید 28 ساله و نخستین «آیت‌الله» جهان تشیع)عدم وجوب با استناد به مطلبي از ابن جنید اسکافی: الذی یجب ستره من البدن ، العورتان و هما القبل و الدبر من الرجل و المرأة و هذا یدل علی مساواة المرأة للرجل عنده ، فی ان الواجب ستر قبلها و دبرها لاغیر
مقداری از بدن که واجب است پوشانده شود ، دو عورت است که عبارت‌اند از پیش و پس ، از مرد و زن آنچه بر زن واجب است ، پوشاندن پیش و پس خویش است و پوشاندن غیر آن دو ، واجب نیست(مختلف الشیعة، المطهر الاسدی العلامه الحلی،ص ٨٣).

مرحوم ملا محمد باقر سبزواری: و فی اثبات وجوب ستر العنق للمرأة اشکال. و لم یذکر فی اکثر العبارات وجوب ستر الشعر ، و اوجبه الشهید ، و فیه تامل.
در مورد اثبات حکم ( وجوب پوشش گردن برای زن) اشکال وجود دارد و در اکثر بیانات و عبارات فقهاء ، از ( وجوب پوشش مو ) یادی نشده است ، هرچند " شهید اول " آن را واجب دانسته است ، و در مورد موافقت با دیدگاه وی باید درنگ کرد.

قاضی ابن برّاج: (مرجع تقليد شيعيان) : وان کان قد اختلف قوم من الفقهاء فی الحرة اذا غطّت رأسها و بقی شعرها ، هل تجب ستره ام لا ؟
اگرچه گروهی از فقهاء در مورد زن مسلمان غیر برده‌ای که سرش را پوشانده ولی موهای او بدون پوشش مانده ، اختلاف کرده‌اند که آیا پوشاندن باقیمانده‌ی موها واجب است یا نه ؟ شرح جمل العلم و العمل ،قاضي بن براج ،ص٧٣

علامه مجلسی(مرجع تقليد شيعيان) : در عبارات اکثر فقهای شیعه ، مطلبی دال بر « وجوب پوشش مو » دیده نمی‌شود.(بحارالانوار 83 ص177)
علاوه بر اينها مرحوم ملا احمد نراقی و صاحب جواهر و ...

پيشاپيش ممنون

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۱۸, ۱۲:۵۵
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

الان شما در صدد فهمیدن وظیفه شرعی خودتان هستین یا می خواهید بدانید خانم ها در گذشته چه وظیفه ای داشتند و آیا پیشینیان ما به وظیفه خودشان عمل کردند یا خیر؟!

همانطور که اشاره کردین در گذشته برخی از علما فتوا به وجوب حجاب و پوشش موی سر دادند و برخی فتوای به وجوب ندادند.

اما امروزه که وظیفه ما تقلید از مراجع است، همه این بزرگواران دستور به پوشاندن مو سر زنان می دهند و تکلیف روشن است.

اگر بخواهیم خودمان توجهی به دستور قرآن در این رابطه داشته باشیم، می بینیم که قرآن می فرماید:« وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِن‏»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1) (و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس‏آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)).

اخْتَمَرَتِ‏ المرأة و تَخَمَّرَتْ‏- آن زن سر خويش مستور داشت و پوشاند.[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2)

در مورد دستور خداوند که می فرماید اطراف روسری را روی سینه بگذارند، این روسری چه خاصیت و نقشی دارد؟ اگر قرار است که سر را نپوشاند چه نقشی می توان برای آن در نظر گرفت؟!

در روایت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز مشاهده می کنیم پوشاندن موی سر بر زنان لازم و عدم رعایت آن موجب عذاب می شود:«آن زنى كه به موى‏ سرش معلّق در آتش بود، آن فردى بود كه موى سر خويش از نامحرمان نمى‏ پوشانيد»[3] (http://www.askdin.com/#_ftn3).

اگر پوشاندن موی سر واجب و عدم آن گناه محسوب نمی شود، عذاب و عقاب نسبت به آن چه معنایی می تواند داشته باشد؟!

[2] (http://www.askdin.com/#_ftnref2) - ترجمه مفردات راغب اصفهانی، ج‏1، ص: 638.

[3] (http://www.askdin.com/#_ftnref3) - عيون أخبار الرضا عليه السلام / ترجمه غفارى و مستفيد، ج‏1، ص: 664

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۰:۵۳
با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

http://askdin.com/gallery/images/80/1_er2.png

Reza-D
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۲:۳۸
سلام علیکم
سلام به شما و سایر دوستان
من حرفهام رو زدم و شندیدنی ها رو شنیدم

فقط یه سؤال برام پیش اومده که خانم "Asal Masal" بهش اشاره داشتن

اینکه چطور حجاب موی سر واجبه (چون زینت به حساب میاد) اما پوشاندن عضوی مثل چشم که بعضاً تاثیر جذب کنندهء بیشتری نسبت به مو داره ، در حالت معمول مستحبه؟

خودم فکر میکنم شاید بخاطر تفاوت کارکرد باشه چون روبنده زدن و پوشاندن کل چهره چندان راحت نباشه

اگر دلیلش همینه یا دلایل دیگه ای هم داره ، لطفاً بفرمایید

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۴:۱۲
سلام به شما و سایر دوستان
من حرفهام رو زدم و شندیدنی ها رو شنیدم

فقط یه سؤال برام پیش اومده که خانم "Asal Masal" بهش اشاره داشتن

اینکه چطور حجاب موی سر واجبه (چون زینت به حساب میاد) اما پوشاندن عضوی مثل چشم که بعضاً تاثیر جذب کنندهء بیشتری نسبت به مو داره ، در حالت معمول مستحبه؟

خودم فکر میکنم شاید بخاطر تفاوت کارکرد باشه چون روبنده زدن و پوشاندن کل چهره چندان راحت نباشه

اگر دلیلش همینه یا دلایل دیگه ای هم داره ، لطفاً بفرمایید

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام مجدد

پوشاندن چشم در حالت معمولی لازم نیست، پوشیه زدن ای چه بسا مانع از دید کافی شود و برای افراد زحمت زیادی داشته باشد که تحمل این مقدار از زحمت را شرع لازم نکرده است، مگر اینکه آرایش اضافه بر زیبایی معمولی و طبیعی چشم بر آن اضافه شود. مستحضر هستید که اگر ابروهای خانم آرایش خاصی داشته باشد( مثلا تاتو) آن وقت پوشاندن آن واجب می شود، چشم هم به همین صورت.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۶:۳۵
با سلام و ادب
بنده از ادامه اين بحث منصرف شدم زيرا همه اش مجبور به تكرار گفته هام شدم و در جواب چيز تازه اي نشنيدم .

الان شما در صدد فهمیدن وظیفه شرعی خودتان هستین یا می خواهید بدانید خانم ها در گذشته چه وظیفه ای داشتند و آیا پیشینیان ما به وظیفه خودشان عمل کردند یا خیر؟!
انگيزه بنده از سوال كردن هر چه كه باشد تاثيري بر اصل مطلب ندارد. بنده وظيفه شرعي خودم را مي دانم و به آن عمل مي كنم. و كاري به عملكرد زنان گذشته ندارم كه بدانم آنان به بهشت خواهند رفت يا جهنم!.

همانطور که اشاره کردین در گذشته برخی از علما فتوا به وجوب حجاب و پوشش موی سر دادند و برخی فتوای به وجوب ندادند.

با همين فتواها يي كه در پست قبل به اونها اشاره كردم روشن مي شود كه مساله ، اختلافي است و اجماع در اين مورد (پوشش سر و گردن) محقق نشده.
وقتی ادعا می‌شود که مساله‌ای اجماعی است يعني هيچ مخالفی وجود ندارد اما آنطور كه مشاهده نموديد اجماعي در كار نبوده حتي در صورت اثبات تحقق اجماع ، باز هم ارزشی مستقل ندارد چون ، اجماع مدرکی است و اجماع مدرکی ، حجیت ندارد.
حال علت اين تغليظ آرا فقها كنوني چيست؟ آيا فقها پيشين كه نزديك به عصر پيامبرمي زيستند و كم كساني هم نبودند، و فقها كنوني براي يافتن حكم مسائل به كتابها و دانش اونها رجوع مي كنند، بي دليل اين فتواها را داده اند؟ و مقلدين آنها كه سر و گردن را نمي پوشاندند در قعر جهنم خواهند بود؟
چرا امام صادق (ع) به خواهر خود مي فرمايد براي شفاي فرزند مريضت موهايت را نمايان گذارده نماز بخوان؟
چرا در سوگ امام علي (ع) زنان با موهاي باز به كوچه ها آمدند و امام حسن و حسين هم مخالفتي نكردند.؟
چرا براي كنيزان پوشاندن موي سر واجب نيست؟ پس به عبارت دیگرنه زن بودن و نه مسلمان بودن زن دلیل وجوب پوشش سر و گردن نیست .چرا كه ادله‌ی نقلیه‌ی معتبره برای حکم قطعی به وجوب پوشش مطلق موی سر زنان مسلمان آزاده در متون اولیه‌ی اسلام وجود ندارد. اگر دارد كجاست؟

اگر بخواهیم خودمان توجهی به دستور قرآن در این رابطه داشته باشیم، می بینیم که قرآن می فرماید:« وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِن‏»[1] (و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس‏آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)).
متاسفانه باز برگشتيم سر خونه اول. و اينكه شما خمر را روسري كنوني مي دانيد و براي آن هم هيچ دليلي ارائه نمي كنيد. ولي در بررسي ترجمه ها و تفسيرمشخص مي شه كه نظرات متفاوتي وجود داشته.

اخْتَمَرَتِ‏ المرأة و تَخَمَّرَتْ‏- آن زن سر خويش مستور داشت و پوشاند.[2]
قبلا هم در مورد جلباب عرض كردم:

همينطور كه مي بينيد تعريف دقیقی از جلباب صدر اسلام در دست نیست در مورد خمار هم همچنين.
​قول لغت‌دانان نه در همه جا حجت است و نه آنان به جدا‌نمودن همه معاني اصلي از مجازي و مفاهيم کهن از نو، همتي داشتن. روسري به معناي كنوني با آنچه در عصر رسول الله بوده متفاوت بوده زيرا هم تحولات فرهنگي صورت گرفته و هم تحولات زباني. به عنوان مثال كلمه «عفو» الان به‌معناي «گذشت» به‌کار مي‌ره، اما در گذشته، به‌معناي «زيادت و فزوني» هم به‌کار ميرفته و عبارت قرآني «يسئلونک عما ينفقون؟ قل: العفو» (بقره / 219) را همين گونه ترجمه مي‌کنند.پس نمي شه بدون توجه به قرينه‌هاي جانبي کلام، كلمات رو مثل يه ماشين ترجمه، از صافي فرهنگ لغت‌ها بگذرونيم.

در مورد دستور خداوند که می فرماید اطراف روسری را روی سینه بگذارند، این روسری چه خاصیت و نقشی دارد؟ اگر قرار است که سر را نپوشاند چه نقشی می توان برای آن در نظر گرفت؟!
و با ملاحظه تاريخ مشخص مي شه كه مردان هم از جلباب و خمار استفاده مي كردند.اگر هم جلباب و خمار رو روسري ترجمه كنيد لزوما به معناي روسري كنوني نيست.پارچه اي بود كه روي سر قرار مي دادند از روي رسم و سنت، شرايط اقليمي و يا اعتبار اجتماعي.
و چه بسا منظور قران طبق نص صريح قران پوشوندن سينه بوده نه موي سر. زيرا زنان لباسهايي مي پوشيدند با يقه و گردن باز و سينه را نمي پوشوندند.

در روایت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز مشاهده می کنیم پوشاندن موی سر بر زنان لازم و عدم رعایت آن موجب عذاب می شود:«آن زنى كه به موى‏ سرش معلّق در آتش بود، آن فردى بود كه موى سر خويش از نامحرمان نمى‏ پوشانيد»[3].

اگر پوشاندن موی سر واجب و عدم آن گناه محسوب نمی شود، عذاب و عقاب نسبت به آن چه معنایی می تواند داشته باشد؟!

آيا فقها پيشين از وجود اين روايت بي اطلاع بودند؟ پس چرا با وجود اين چنين رواياتي حكم به عدم وجوب دادند؟ همانطور كه مي دونيد بسياري از روایات معراج مجعول و بی پایه و اساس هستند و از سوی برخی از افراد کذاب بر فرهنگ اسلامی تحمیل شده اند.اين روايت هم شامل آن دسته است و سند صحيحي ندارد.

براي بار آخر عرض مي كنم بنده كاملا با حجاب هستم و اگر اين مطالب را عرض مي كنم صرفا جنبه سوال دارد و منتظر بودم پاسخهاي قانع كننده و منطقي هم دريافت كنم كه متاسفانه تمام سوالاتم بي جواب ماند.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۷:۰۱
سلام
به نظر من هم خانم عسل(هرچند شک میکنه آدم ایشون واقعا یک خانومی باشن که تا چندسال پیش بی حجاب بوده و الان اینهمه اطلاعات دینی داره و گویا به عربی هم مسلطه) بحث منطقی میکنند و انصافا هیچ تندی و کل کل نمیکنن ولی دوستان دیگه یکمی تند برخورد میکنن و یکجورایی حس توهین یا تهمت به آدم دست میده! و اگر من جای ایشون باشم ول میکنم این سایتو و میرم! ولی وقتی اینهمه میمونه یعنی سواله براش و دغذغه داره دیگه! بد نیست عینک بدبینی رو برداریم!

من نمیخوام طرفداری احساسی الکی کنم (حتی خودم تهمت اینکه اصلا ایشون خانوم نباشه و ..... هم زدم) ولی هرکی میخواد باشه ما باید به حرفش نگاه کنیم نه نیت خوانی کنیم و با پیش فرضات ذهنی بد جواب بدیم!

اگرم بلد نیستیم صراجتا بگیم بلد نیستیم! نترسیم! والا دفاع بد کردن خیلی بدتر از دفاع نکردنه!!

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۷:۴۲
به نظر من هم خانم عسل(هرچند شک میکنه آدم ایشون واقعا یک خانومی باشن که تا چندسال پیش بی حجاب بوده و الان اینهمه اطلاعات دینی داره و گویا به عربی هم مسلطه) بحث منطقی میکنند و انصافا هیچ تندی و کل کل نمیکنن ولی دوستان دیگه یکمی تند برخورد میکنن و یکجورایی حس توهین یا تهمت به آدم دست میده! و اگر من جای ایشون باشم ول میکنم این سایتو و میرم! ولی وقتی اینهمه میمونه یعنی سواله براش و دغذغه داره دیگه! بد نیست عینک بدبینی رو برداریم!

من نمیخوام طرفداری احساسی الکی کنم (حتی خودم تهمت اینکه اصلا ایشون خانوم نباشه و ..... هم زدم) ولی هرکی میخواد باشه ما باید به حرفش نگاه کنیم نه نیت خوانی کنیم و با پیش فرضات ذهنی بد جواب بدیم!

اگرم بلد نیستیم صراجتا بگیم بلد نیستیم! نترسیم! والا دفاع بد کردن خیلی بدتر از دفاع نکردنه!!

بسم الله الرحمن الرحیم

نمی دونم دقیقا آیا منظورتان بنده بودم یا خیر؟!

اگر بنده جواب سوالی را ندانم تحقیق می کنم و یا از دوستان می پرسم تا به پاسخ صحیح برسم ولی در مورد سوالاتی که مطرح شد به نظرم پاسخ های داده شده صحیح بود.

خانم بودن یا نبودن و سایر شرایط پرسش گر ارتباطی به پاسخ دادن ندارد و هر فردی که سوالی مطرح کند موظیم در حد توان و امکان پاسخ گو باشیم.

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۲, ۱۸:۱۷
بسم الله الرحمن الرحیم

ظاهرا دوباره مطالبی که بیان شد باید به نحو دیگری مورد اشاره قرار گیرد به امید اینکه واقعا طالب حقیقت باشید و عرائض بنده مفید واقع شود.

در مورد پوشش کنیز، مستحضر هستین که احکام کنیز در موارد متعددی با زن آزاد متفاوت و این قیاس مع الفارق است.

اگر دستور خاصی از امام به فرد خاصی صادر شد که برای درخواست حاجت موهای خود را آشکار کند و با حالت پریشان دعا کند، آیا این مجوزی برای نپوشاندن مو سر زن می شود؟!

به نظر می رسد مشکل اصلی بر سر معنی کردن جلباب و خمار است. شما با ارائه ترجمه های مختلف در صدد بیان این مطلب هستین که چون برخی مترجمین خمار را به روسری و جلباب را به چادر ترجمه کردند و برخی دیگر به این معنی ترجمه نکردند، بنابراین معنی خمار و جلباب روسری و چادر نمی باشد. در حالی که ظاهرا چنین نتیجه گیری ای دقیق نیست. نهایتا می توان گفت که یکی از معانی این دو واژه چنین است ولی معنای دیگری هم برای آن ذکر شد نه اینکه بخواهیم اصل استعمال این را انکار کرد.

برای فهم بهتر معنی این دو واژه پس از مراجعه به لغت نامه های معتبر، باید به مفهومی که در معانی مختلف مشترک است توجه کرد.

به کار بردن لباسی سراسری توسط مردان به معنی انکار وجود چنین لباسی برای زنان نیست، بلکه هر کدام از مردان و زنان لباس بلندی می پوشیدند متناسب با خودشان. امروزه نیز دشداشه که در کشورهای عربی مرسوم است نوعی از لباس سراسری مردان محسوب می شود.

به این بخش از صحبت هایتان توجه بفرمایید« قبلا هم در مورد جلباب عرض كردم:

المنجد: الجلباب: القمیص او الثوب الواسع - جلباب پیراهن یا لباس گشاد استالمفردات: الجلابیب: القمص و الخمر - پیراهن و روسریهمينطور كه مي بينيد تعريف دقیقی از جلباب صدر اسلام در دست نیست در مورد خمار هم همچنين.»

از سه کتاب لغت شاهد مثال اوردید که دوتای اولی هم از جهت اعتبار و هم از جهت قدمت( قاموس معاصر و المنجد نیز کمی سابق تر می باشد) قابل مقایسه با کتاب سوم یعنی مفردات راغب اصفهانی(متعلق به قرن چهارم هجری) که معنی روسری را برا جلباب ذکر کرد که معنی دقیق عبارت را می آورم:« جَلابِيب‏- پيراهنها و روپوشهاى سر و چهره يا مقنعه مفردش‏ جِلْبَاب‏ است.»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1) و پر واضح است که کدام معنی را باید ترجیح داد.

[1] (http://www.askdin.com/#_ftnref1) - ترجمه مفردات راغب، ج‏1، ص: 404

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۸:۲۷

پوشیه زدن ای چه بسا مانع از دید کافی شود و برای افراد زحمت زیادی داشته باشد که تحمل این مقدار از زحمت را شرع لازم نکرده است

سلام دوباره
با شما موافق نيستم.
سخت باشه يا آسون اگه مردي رو تحريك كنه بايد پوشونده بشه. پس نميشه چنين تمايزي بين مو و لب و چشم و ... گذاشت.
ضمنا براي خيلي هاي ديگه هم همون چادر كلي سخته.

در مورد پوشش کنیز، مستحضر هستین که احکام کنیز در موارد متعددی با زن آزاد متفاوت و این قیاس مع الفارق است.
بنده هم مي دونم احكام كنيز متفاوته. چرا؟ به نظر مي رسه، حکم حجاب در سنت اسلامي اولاً و بالذات صبغه هويتي و فقهي دارد و نه اخلاقي. يعني اگر نپوشاندن گردن و موي سر، اسباب تحريک جنسي اجتناب ناپذيرِ مردان را فراهم مي کرد و زمينه ساز فساد تو جامعه بود ؛ چرا اين حکم علي الاطلاق براي همه زنان مسلمان نيومده و زنان برده از پوشاندن موي سر و گردن معاف شدن.

اگر دستور خاصی از امام به فرد خاصی صادر شد که برای درخواست حاجت موهای خود را آشکار کند و با حالت پریشان دعا کند، آیا این مجوزی برای نپوشاندن مو سر زن می شود؟!
مجوز نيست اما ممكنه قرينه اي باشه . آيا ممكنه امام معصوم به كسي توصيه انجام فعل حرام كنند؟ آيا بدون اينكه موهاشو پريشون كنه دعاش مستجاب نيست؟ يعني كسي كه فرمان خدا رو اطاعت مي كنه دعاش اونقدر ارزش نداره نسبت به اوني كه فعل حرام انجام مي ده؟

از سه کتاب لغت شاهد مثال اوردید که دوتای اولی هم از جهت اعتبار و هم از جهت قدمت( قاموس معاصر و المنجد نیز کمی سابق تر می باشد) قابل مقایسه با کتاب سوم یعنی مفردات راغب اصفهانی(متعلق به قرن چهارم هجری) که معنی روسری را برا جلباب ذکر کرد که معنی دقیق عبارت را می آورم:« جَلابِيب‏- پيراهنها و روپوشهاى سر و چهره يا مقنعه مفردش‏ جِلْبَاب‏ است.»[1] و پر واضح است که کدام معنی را باید ترجیح داد.
بله عقل هم همين را قبول مي كنه كه بايد سومي رو ترجيح داد. حال بنا شد خمر را روسري بدانيم اما با استناد به چه چيزي مي فرماييد خواسته خدا پوشيده شدن موي سره؟ صرفا به خاطر وجود اين كلمه؟ اين روسري كه كاركردش با آنچه كه در ذهن ما حك شده متفاوت بوده. (براي پيش گيري از آفتاب و گرد و غبار بوده ) پس چرا مي فرمايد سينه را بپوشانيد؟ آيا نعوذ بالله از روي فراموشي مو را نفرموده ؟ خداوند كه فرموده: وَقَد فصّلَ لکم ما حرَّمَ علیکم إلّا ما اضطررتم إلیه .خداوند آنچه رابرشما حرام کرده جز آنچه بدان ناچار شده اید برای شما به تفصیل بیان نموده است. حال اينجا چرا چنين تفصيلي وجود ندارد و بشر بايد با عقل ناقصش آن را كشف كند؟ و نعوذ بالله رفع نقص كند.؟؟؟
مگر نه اينكه اصل براباحه است ومادامی که نص صحیح الثبوت وصریح الدلاله ای برتحریم چیزی در اختیار نداشته باشیم قضیه براصل اباحه قرار خواهد گرفت؟ واز قائلین به اباحه چیزی در پرتو این اصل درخواست دلیل نخواهد شد؛زیرا آنچه برمبنای اصل باشد سوال از علت آن نمی شودولی برعکس،نسبت به تحریم کننده چیزی ،درخواست دلیل می شود. و بنده هم دنبال آن دليل هستم.

استاد بنده از شما كمال تشكر رو دارم كه صبوري به خرج داديد.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۸:۴۵
من هیچ تخصصی در این زمینه ندارم ولی از صحبت های دوستان به ذهنم رسید که احتمالا پوشش زنان عرب در زمان گذشته یه چیزی شبیه پوشش الان مردان عرب(شبیه لباس شاه های سعودی الان منظورمه) بوده و مثل مردها جلوی اون پارچه که روی سرشون میبندن(اسمشو نمیدونم) باز بوده و احتمالا چون لباسشان زنانه بوده یقه اش هم بازتر بوده. خدا هم توی آیه خحاب میگه بگو اون چیزایی که روی سرشون میبندن از جلو هم ببندن که سینه شون معلوم نباشه که شبیه همین روسری و مقنعه امروزی میشه که فقها ازش استنباط کردن!

حتی عکس زنان ایرانی در اعصار مختلف تاریخی رو هم سرچ کنید (اون سری عکسها که مال موزه پهلوی هست و ربطی به جمهوری اسلامی هم نداره) بازم لباسشون شبیه همین چیزی هست که بالا نوشتم!

(این نظر هم کاملا شخصیه و کسی با این طناب ها توی چاه نره!!) : اما اینکه چرا توی آیه حرفی از مو به میان نمیاره شاید خواسته سخت نگیره خدا و به قولی سر چنتا شیوید مو گیر نده! ولی حتی اگر این نظر هم درست باشه هرگز این شکل بدحجابی امروز در جامعه ما با شالهایی که هم از پشت و هم از جلو کل موها بیرونه توجیه نمیشه و اینها اصلا حجاب اسلامی نیستش!

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۸:۵۳
من هیچ تخصصی در این زمینه ندارم ولی از صحبت های دوستان به ذهنم رسید که احتمالا پوشش زنان عرب در زمان گذشته یه چیزی شبیه پوشش الان مردان عرب(شبیه لباس شاه های سعودی الان منظورمه) بوده و مثل مردها جلوی اون پارچه که روی سرشون میبندن(اسمشو نمیدونم) باز بوده و احتمالا چون لباسشان زنانه بوده یقه اش هم بازتر بوده. خدا هم توی آیه خحاب میگه بگو اون چیزایی که روی سرشون میبندن از جلو هم ببندن که سینه شون معلوم نباشه که شبیه همین روسری و مقنعه امروزی میشه که فقها ازش استنباط کردن!

حتی عکس زنان ایرانی در اعصار مختلف تاریخی رو هم سرچ کنید (اون سری عکسها که مال موزه پهلوی هست و ربطی به جمهوری اسلامی هم نداره) بازم لباسشون شبیه همین چیزی هست که بالا نوشتم!

(این نظر هم کاملا شخصیه و کسی با این طناب ها توی چاه نره!!) : اما اینکه چرا توی آیه حرفی از مو به میان نمیاره شاید خواسته سخت نگیره خدا و به قولی سر چنتا شیوید مو گیر نده! ولی حتی اگر این نظر هم درست باشه هرگز این شکل بدحجابی امروز در جامعه ما با شالهایی که هم از پشت و هم از جلو کل موها بیرونه توجیه نمیشه و اینها اصلا حجاب اسلامی نیستش!

سلام جنابrezaee
بله دقيقا .

علاوه بر مطهري آيه الله محمد مهدي شمس الدين هم مي گويد: زبان اين آيه الزام و وجوب نيست، بلكه شايد در استحباب و كراهت ظهور بيشتري دارد.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۹:۰۹
سلام جنابrezaee
بله دقيقا حرف من همينه كه شما فرموديد.

سلام
منم فکر نکنم دوستان با شما مخالف باشند. منتهی نظرشون (احتمالا) اینه که این مصداق وقار رو توی هر روزگار و با توجه به زمانه و عرف فقها تعیین میکنن!
همین امروز هم داشتن چادر تو ایران و خیلی کشورهای اسلامی راحته ولی فکر کنید با چادر برید و توی خیابون های سوئد - دانمارک- آمریکا - ژاپن - چین و .... بخواید راه برید! بیشتر به جای اینکه مصونیت برای زن بیاره فکر کنم باعث جلب توجه و آزار و اذیتش میشه!
فقهای قدیم هم که مثال زدید حرفشون همینه و میگن خدا دستور جزء به جزء برای حجاب نذاشته و دست فقهارو توی هر زمانه برای تشریح جزییات باز گذاشته!

و این نشون دهنده سطح بالای این دین هستش و نشون میده حجاب دلیل و فلسفه داره وگرنه خدا که نمیخواسته زن رو آزار بده.میخواسته مصون نگهش داره تا از ناراحتی هایی که بعدا از بی حجابی ممکنه گریبان گیرش کنه نجاتش بده. یعنی حساب کرده دیده اگر زن حجاب داشته باشه ۱۰ درجه سختی تحمل میکنه ولی اگر بی حجاب باشه آسیب هایی که میخوره ۱۰۰ درجه سختی باید تحمل کنه!

مثل این میمونه شخصی میخواد برای گردش بره توی جنگل. پدرش بهش دستور میده حتما باید این اسلحه ها و تجهیزات رو با خودت ببری وگرنه اجازه نمیدم بری! حالا اون فرزند اگر بگه پدرم ظالمه و میخواد الکی منو به زحمت بندازه و نمیدونه و ....... و خلاصه بدون اسلحه و تجهیزات بره ->شاید ۱۰ بار هم بره و هیچیش نشه و خیلی هم راحت و سبک باشه ولی بالاخره اگر یه روز گرگ بهش حمله کرد، دیگه آرزوی گردش رفتن رو تا ابد باید تو دلش بذاره!! چون احتمالا بدجور آسیب میخوره (اگر کشته نشه!)

البته شما خودتون خارج از کشور زندگی کردید و حتما دیدید و چه خوبه اصلا خودتون یه بحث درست میکردید و این مسئله رو تحلیل میکردید.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۹:۱۵
اصلا کل بحث مصونیت حجاب یکطرف .... بحث تهذیب نفسش یه طرف دیگه :khandeh!:
من قبلا هم در مورد خودم گفتم. ولی در مورد دختر که زیبایی های خیلی بیشتری از پسر داره و همچنین خیلی راحتتر تعداد خیلی بیشتر پسر رو میتونه نظرشونو جلب کنه و دنبال خودش راه بندازه و خلاصه لذتی داره اینکار:Khandidan!:(خیلی دخترها اینکارارو میکنن) ولی نمیکنه.... و همه قشنگی هاشو پنهان میکنه! خیلی سخته!!!!
یعنی اصلا نفس آدمو داغون میکنه! ابلیس هر روز به زن با حجاب سجده میکنه به نظرم!!!

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۹:۲۱
همین امروز هم داشتن چادر تو ایران و خیلی کشورهای اسلامی راحته ولی فکر کنید با چادر برید و توی خیابون های سوئد - دانمارک- آمریکا - ژاپن - چین و .... بخواید راه برید! بیشتر به جای اینکه مصونیت برای زن بیاره فکر کنم باعث جلب توجه و آزار و اذیتش میشه!
فقهای قدیم هم که مثال زدید حرفشون همینه و میگن خدا دستور جزء به جزء برای حجاب نذاشته و دست فقهارو توی هر زمانه برای تشریح جزییات باز گذاشته!

فكر كنم شما بهتر از هر كسي متوجه منظور من شديد.
به قول شما خدا دستور جزء به جزء برای حجاب نذاشته پس مي شه نتيجه گرفت كه خدا دقيقا به موي سر اشاره نداشته و اين صلاحديد فقها عصر حاضر بوده كه براي صلاحديد جامعه اسلامي و خود زن و حفظ مصونيت اون فتوا داده اند. آيا درست متوجه شدم؟؟؟

عبدالرحیم
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۹:۵۴
به قول شما خدا دستور جزء به جزء برای حجاب نذاشته پس مي شه نتيجه گرفت كه خدا دقيقا به موي سر اشاره نداشته و اين صلاحديد فقها عصر حاضر بوده كه براي صلاحديد جامعه اسلامي و خود زن و حفظ مصونيت اون فتوا داده اند. آيا درست متوجه شدم؟؟؟
سلام
روایات فراوانی بر حفظ حجاب و پوشاندن مو و... به صورت مصداقی بیان شده و اینچنین نیست که برداشت فقها باشد

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۰۹:۵۹
روایات فراوانی بر حفظ حجاب و پوشاندن مو و... به صورت مصداقی بیان شده و اینچنین نیست که برداشت فقها باشد

سلام عرض مي كنم خدمت شما
روايات يا كلام خدا؟؟؟ آيا روايات موثق در اين مورد وجود دارد؟ حتي اگر وجود داشته باشد باز هم سوالات قبلي به قوت خود باقي است. چقدر احادیث و روایات داریم که خطاب به یک سوال کننده پاسخی مطابق با میزان فهم و درکش داده شده همچنين تاریخ پره از هزاران حدیث جعلي و جعل تاریخ و نقش حاکمان قدرت در تغییر این مسائل ...همچنين اینکه در همان احادیث هم كسي نيست كه از "تقیه" که در اثر فشار رژیم های حاکم بر صاحبان حدیث تحمیل می گردید ،مطلع نباشه.

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۰:۰۱

بله به نظر من خدا دو کلمه میگفت "کل مو" و همه رو راحت میکرد ولی نگفته که (به نظرم) خیلی سخت نگرفته باشه چون دین ما دین سختگیری بیش از حد و بی مورد نیست!از طرفی اینم باز یکجور امتحان هم میتونه باشه! مثلا جای اینکه من به زنم بگم مانتو حتما ۲ سانت از اینجا گشاد باشه، ارتفاعش اینقدر باشه، رنگش نوی رنج فلان تا فلان باشه، جنسش یکی از اینها باشه، روسری چطور باشه، چادر چطور باشه ، چطور سر کنی ، و ............. یک جمله بگم "حودت رعایت کن". و این اختیار و تصمیم رو بدم به خودش که چطور فکر میکنه بهتره و به رعایتی که خدا از ما خواسته نزدیکتره.

خدا هم توی قرآن یک انسان اسلامی و طرز فکر و نگاهش رو تشریح کرده. حالا شخص اگر بره اینهارو بخونه خودش باید متوجه بشه که اون حجابی که خدا برای چنین فردی مناسب میدونه چطوریه! و خودش دیگه در قیامت باید با خدا سر و کله بزنه در مورد این تصمیمش!!:khandeh!:
اصلا شاید یک دلیل دیگه اینکه فقهای حاظر تا اونجا که میتونستن حدود حجاب رو بسته در نظر گرفتن از ترس همین باشه.... یعنی آدم یکمی بیشتر رعایت کنه بهتره تا کمتر رعایت کنه و بعدا نتونه جوابگو باشه! اینها هم دیگه أخرشو گفتن و خودشونو راحت کردن:khaneh:

البته من بازم تاکید کنم که اینها همه نظر یک فرد بیسواد از لحاظ دینیه و کسی با این طناب ها توی چاه بره پای خودشه و فردا از موهاتون آویزونتون کردن نیاید یقه مارو بگیرید:Nishkhand: (خود من که این حرفارو میزدم اگر دختر بودم پوشیه هم مینداختم از ترسم)

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۲:۲۶
بله به نظر من خدا دو کلمه میگفت "کل مو" و همه رو راحت میکرد ولی نگفته که (به نظرم) خیلی سخت نگرفته باشه چون دین ما دین سختگیری بیش از حد و بی مورد نیست!از طرفی اینم باز یکجور امتحان هم میتونه باشه! مثلا جای اینکه من به زنم بگم مانتو حتما ۲ سانت از اینجا گشاد باشه، ارتفاعش اینقدر باشه، رنگش نوی رنج فلان تا فلان باشه، جنسش یکی از اینها باشه، روسری چطور باشه، چادر چطور باشه ، چطور سر کنی ، و ............. یک جمله بگم "حودت رعایت کن". و این اختیار و تصمیم رو بدم به خودش که چطور فکر میکنه بهتره و به رعایتی که خدا از ما خواسته نزدیکتره.

خدا هم توی قرآن یک انسان اسلامی و طرز فکر و نگاهش رو تشریح کرده. حالا شخص اگر بره اینهارو بخونه خودش باید متوجه بشه که اون حجابی که خدا برای چنین فردی مناسب میدونه چطوریه! و خودش دیگه در قیامت باید با خدا سر و کله بزنه در مورد این تصمیمش!!:khandeh!:
اصلا شاید یک دلیل دیگه اینکه فقهای حاظر تا اونجا که میتونستن حدود حجاب رو بسته در نظر گرفتن از ترس همین باشه.... یعنی آدم یکمی بیشتر رعایت کنه بهتره تا کمتر رعایت کنه و بعدا نتونه جوابگو باشه! اینها هم دیگه أخرشو گفتن و خودشونو راحت کردن:khaneh:

البته من بازم تاکید کنم که اینها همه نظر یک فرد بیسواد از لحاظ دینیه و کسی با این طناب ها توی چاه بره پای خودشه و فردا از موهاتون آویزونتون کردن نیاید یقه مارو بگیرید:Nishkhand: (خود من که این حرفارو میزدم اگر دختر بودم پوشیه هم مینداختم از ترسم)

یادمه در جایی خوندم که دو تا جوون بودن و داشتن تو یه مسئله فقهی احکام اینا با هم بحث و استدالال می کردن که خکم صحیح چیه و از این حرفا همینجوری در گیر بودن که بحثشون به نقطه مشترکی نرسید. گفتن میریم پیش یک امام ، داشتن میرفتین که دیدن امام دارن با اسب به سمتشون میان . بدون اینکه اونجا چیزی بگن یهو امام جواب مسئله رو میدن و بعدش میگن دیگه از این کارا نکنین . اینطوری بدون شک هلاک میشین و میرین ته جهنم و از این حرفا. در مورد چیزی که درست و غلطشو ما باید تعیین کنیم شما از خودتون تز ندین که این میشه دلیل بدبختی و هلاکتتون

( داستان بسیار با تلخیص بود ، آخه دقیقش یادم نمیاد)

rezaee
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۲:۴۲
یادمه در جایی خوندم که دو تا جوون بودن و داشتن تو یه مسئله فقهی احکام اینا با هم بحث و استدالال می کردن که خکم صحیح چیه و از این حرفا همینجوری در گیر بودن که بحثشون به نقطه مشترکی نرسید. گفتن میریم پیش یک امام ، داشتن میرفتین که دیدن امام دارن با اسب به سمتشون میان . بدون اینکه اونجا چیزی بگن یهو امام جواب مسئله رو میدن و بعدش میگن دیگه از این کارا نکنین . اینطوری بدون شک هلاک میشین و میرین ته جهنم و از این حرفا. در مورد چیزی که درست و غلطشو ما باید تعیین کنیم شما از خودتون تز ندین که این میشه دلیل بدبختی و هلاکتتون

( داستان بسیار با تلخیص بود ، آخه دقیقش یادم نمیاد)

خب مگر ما چیزی غیر از این گفتیم؟ میخواید کلا فکر نکنیم اصلا؟!

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۴:۴۲
سلام دوباره
با شما موافق نيستم.
سخت باشه يا آسون اگه مردي رو تحريك كنه بايد پوشونده بشه. پس نميشه چنين تمايزي بين مو و لب و چشم و ... گذاشت.
ضمنا براي خيلي هاي ديگه هم همون چادر كلي سخته.

بسم الله الرحمن الرحیم

مشکل اینکه دل بخواهی نظر می دیم. در حالی که باید خدا بخواهی رفتار کنیم. همین مقداری که خداوند واجب کرده رو خیلی ها درست رعایت نمی کنن، البته خداوند به کسانی که بخواهند مقید تر باشند ثواب بیشتری عنایت می کنه و انشاالله تقیدشان موجب تقرب هم میشه.

بنده هم مي دونم احكام كنيز متفاوته. چرا؟ به نظر مي رسه، حکم حجاب در سنت اسلامي اولاً و بالذات صبغه هويتي و فقهي دارد و نه اخلاقي. يعني اگر نپوشاندن گردن و موي سر، اسباب تحريک جنسي اجتناب ناپذيرِ مردان را فراهم مي کرد و زمينه ساز فساد تو جامعه بود ؛ چرا اين حکم علي الاطلاق براي همه زنان مسلمان نيومده و زنان برده از پوشاندن موي سر و گردن معاف شدن.

فلسفه همه احکام را نمی دانیم. همانطور که شما می فرماید به نظر می رسه چنین باشد، بنده هم فقط علی رغم چندین سال تحصیل در حوزه علمیه تنها نظر شخصی خود را عرض می کنم؛ یک مساله کلی ای در اسلام داریم که تکالیف و مسولیت ها با آزادی و اختیارات در ارتباط هستند و هر فرد در مساله ای اختیارش بیشتر باشد مسولیتش هم بیشتر و بالعکس، مانند پدر و مرد در خانواده. از آنجا که کنیزها از خود اختیارات زیادی هم ندارند مسولیت هایشان نیز در کل کمتر است.

علاوه بر این شاید نکته دیگری هم مطرح باشد؛ از آنجا که کنیز قابل خرید و فروش و حتی عاریه دادن بود، و به نوعی می توانست برای صاحبش جنبه درآمد زایی هم داشته باشد، ابراز کردن بخشی از زیبایی اش جایز بود.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۵:۴۳

اينها تخيلات كيه؟؟ مثل داستانهاي كودكانه است. خب ما هم دنبال اينيم اون درست غلطي كه خدا گفته رو بفهميم. حالا كي تز داد؟؟؟

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۵:۴۵
بله عقل هم همين را قبول مي كنه كه بايد سومي رو ترجيح داد. حال بنا شد خمر را روسري بدانيم اما با استناد به چه چيزي مي فرماييد خواسته خدا پوشيده شدن موي سره؟ صرفا به خاطر وجود اين كلمه؟ اين روسري كه كاركردش با آنچه كه در ذهن ما حك شده متفاوت بوده. (براي پيش گيري از آفتاب و گرد و غبار بوده ) پس چرا مي فرمايد سينه را بپوشانيد؟ آيا نعوذ بالله از روي فراموشي مو را نفرموده ؟ خداوند كه فرموده: وَقَد فصّلَ لکم ما حرَّمَ علیکم إلّا ما اضطررتم إلیه .خداوند آنچه رابرشما حرام کرده جز آنچه بدان ناچار شده اید برای شما به تفصیل بیان نموده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خواهر بزرگوار

شما اصل پوشاندن سر را قبول کردین، اما اینکه می فرمایید دلیلش جلوگیری از گرد و خاک باشد به چه دلیلی این را می فرمایید؟! آیا آیه ای از قرآن یا روایتی در این زمینه وجود دارد یا تنها حدس خودتان است؟!

اگر بخاطر گرد و خاک باشد پس در روزهایی که هوا تمیز بوده و گرد و خاکی نبود پوشاندن سر لازم نبود؟! یا مثلا در منطقه شمال کشور یا اورپا که معمولا هوا گرد و خاک نیست پوشاندن لازم نخواهد بود؟!

یک بار دیگر به آیه توجه کنیم« وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَ‏ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ...»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1) (و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس ‏آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان‏...).

خطاب خداوند با زنان مومن است نه هر زنی، یعنی خداوند از این دسته از خانم ها انتظار دارد که دستورش را اطاعت کنند.

کنترل چشم، حفظ پاک دامنی، آشکار نکردن زیور آلات و پوشاندن سینه در کنار گذاشتن روسری بر سر آمده. به نظر شما آیا این احکام در کنار هم رابطه خاصی با هم ندارند؟ آیا می توان گفت چهار مورد اول بجهت بخاطر جلوگیری از گناه و حرام است اما روسری بر سر گذاشتن تنها بخاطر گرد و غبار است و رابطه ای با دستورات قبل و بعدش ندارد؟!

« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً »[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2)

[2] (http://www.askdin.com/#_ftnref2) - سوره انفال،آیه29.

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۵:۴۹
علاوه بر مطهري آيه الله محمد مهدي شمس الدين هم مي گويد: زبان اين آيه الزام و وجوب نيست، بلكه شايد در استحباب و كراهت ظهور بيشتري دارد.

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا عبارت عالمی که مستحب بودن حجاب را با شاید بیان می کند را باید ترجیح داد نسبت به فتوای علمایی که تصریح به وجوب پوشاندن مو سر زن کردند؟!

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۷:۵۴
سلام دوباره
بنده عرض كردم:
درسته كه برخي از زنان عرب جاهلي از روسري استفاده مي كردند اما اين استفاده لزوماً به علت رعايت حجاب و عفّت جنسي نبود بلكه ناشي از مسائل اقليمي ( مهار آفتاب و گرد و غبار) يا عرفي ( كسب اعتبار، تمايز از كنيزان) بود به همين خاطر بسياري از مردان هم از همين سراندازها استفاده مي كردند.

شما در جواب مي فرماييد:

شما اصل پوشاندن سر را قبول کردین، اما اینکه می فرمایید دلیلش جلوگیری از گرد و خاک باشد به چه دلیلی این را می فرمایید؟! آیا آیه ای از قرآن یا روایتی در این زمینه وجود دارد یا تنها حدس خودتان است؟!

اگر بخاطر گرد و خاک باشد پس در روزهایی که هوا تمیز بوده و گرد و خاکی نبود پوشاندن سر لازم نبود؟! یا مثلا در منطقه شمال کشور یا اورپا که معمولا هوا گرد و خاک نیست پوشاندن لازم نخواهد بود؟!

یک بار دیگر به آیه توجه کنیم« وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَ‏ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ...»[1] (و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس ‏آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان‏...).

خطاب خداوند با زنان مومن است نه هر زنی، یعنی خداوند از این دسته از خانم ها انتظار دارد که دستورش را اطاعت کنند.
کنترل چشم، حفظ پاک دامنی، آشکار نکردن زیور آلات و پوشاندن سینه در کنار گذاشتن روسری بر سر آمده. به نظر شما آیا این احکام در کنار هم رابطه خاصی با هم ندارند؟ آیا می توان گفت چهار مورد اول بجهت بخاطر جلوگیری از گناه و حرام است اما روسری بر سر گذاشتن تنها بخاطر گرد و غبار است و رابطه ای با دستورات قبل و بعدش ندارد؟!

به نظر ميرسه بنده نتونستم منظورم رو برسونم چون مطالبي كه فرموديد بي ارتباط با سوال من بود.

آیا عبارت عالمی که مستحب بودن حجاب را با شاید بیان می کند را باید ترجیح داد نسبت به فتوای علمایی که تصریح به وجوب پوشاندن مو سر زن کردند؟!
بنده كسي را به ديگري ترجيح ندادم خواستم اشاره اي به اختلاف نظرها بكنم.

پرنس کوچولو
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۱۸:۱۹
آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟ (http://www.askdin.com/thread45448-11.html)

سلام
گمونم جواب این سوال هم به مانند جواب سوال نماز باشه

اصلا یکی از دلایلی که ایران امنیت دارد همین دوتا مورد هست!

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۲۰:۴۰
خب مگر ما چیزی غیر از این گفتیم؟ میخواید کلا فکر نکنیم اصلا؟!

نه عزیز دلم . شما فکر بفرمایید ولی جان من واقعا فکر بفرمایید عزیز دل برادر

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۲۰:۴۴
اينها تخيلات كيه؟؟ مثل داستانهاي كودكانه است. خب ما هم دنبال اينيم اون درست غلطي كه خدا گفته رو بفهميم. حالا كي تز داد؟؟؟

تز ؟ نمی دونم ، کی داد ؟
این داستان کودکانه اگر اشتباه نکنم یکی از روایت هایی بوده که در تقویم شمیم یاز سال قبل تو یکی از روزا خوندم. شایدم تو سخن رانی های آقای عالی بوده یا چیزی شبیه اینا...
بگرد ببین پیدا میکنی . فقط پیدا کردین خبر بدین
با تشکر

راستی ، درست و غلطی که خدا گفته رو مگه مرجع تقلیدتون نفهمیده ؟ شما می خواین کمکش کنین ؟

کنجکاو بی گناه
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۲۰:۵۳
تز ؟ نمی دونم ، کی داد ؟
این داستان کودکانه اگر اشتباه نکنم یکی از روایت هایی بوده که در تقویم شمیم یاز سال قبل تو یکی از روزا خوندم. شایدم تو سخن رانی های آقای عالی بوده یا چیزی شبیه اینا...
بگرد ببین پیدا میکنی . فقط پیدا کردین خبر بدین
با تشکر

راستی ، درست و غلطی که خدا گفته رو مگه مرجع تقلیدتون نفهمیده ؟ شما می خواین کمکش کنین ؟

ابو بصير گويد به امام صادق عليه السلام عرض كردم مطالبى براى ما پيش مى‏آيد كه حكمش را از قرآن نمى‏فهميم و حديثى هم نداريم كه در آن نظر كنيم (مى‏توانيم به رأى و قياس عمل كنيم؟) فرمود: نه، زيرا اگر درست رفتى پاداش ندارى و اگر خطا كنى بر خدا دروغ بسته ‏اى.

اصول كافى جلد 1 صفحه:73

خیلی زیباست این حدیث

yas_montazer
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۲۱:۴۵
بله باید با فکر و عقل باشه
اگه یه وقن بدون هیچ دلیلی و بسته محیطی که توش هستیم محجبه بشیم نمیتونیم برای کسی توضیح بدیم و دلیل بیاریم

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۳, ۲۲:۱۱

سلام علیکم
باتشکر و سپاس از شما خواهر خوب و بزرگوار که به دنبال شناخت حقایق دین هستید،یکی از راه های درست طی مسیر نیز شناخت آن مسیر است

اینجا بزرگواران به اندازه کافی درمورد حجاب صحبت نمودند(که حقیر فرصت نکردم همه را مطالعه کنم و ممکن است صحبت هایم تکرار مکررات باشد) اما بنده حقیر میخواهم یک کلیتی را مطرح کنم
1-،هر مجمومه ای که وارد آن میشویم دارای یک سری قوانین است که برای ماندن در آن موظفیم آن قوانین را بشناسیم و به آنها عمل کنیم،اسلام نیز دارای یک سری قوانین است
2- اسلام یک دین تعبدی است! یعنی ما قرار نیست حکمت و یا علت هرچیزی که خداوند از ما خواسته را بدانیم اما موظفیم به آن عمل کنیم ،چه موقع؟ وقتی به خداوند ایمان آوردیم و عبد او شدیم و او معبود ما شد
3- بنده و شما و دیگری کی به خداوند ایمان میآورم؟ وقتی که خدا را بشناسم و بدانم هرچه میگویم بی برو برگشت حق است
پس باید برویم پله اول! اینکه من بپذیرم چرا باید حجاب داشته باشم چند پله بالا تر است و من تا پله اول را طی نکنم نمی توانم محکم برروی پله های بعدی بایستم! زیرا حجاب ریشه در توحید دارد! تمام مواردی که برای ان بیان میشود برای پذیرش بهتر آن است که از آن تعبییر به فلسفه حجاب میکنیم (که صحیح هم است) اما اصل داشتن حجاب تعبدی است و بنده قرار نیست هرگز تمام فلسفه های داشتن حجاب را بدانم زیرا عقل من در برابر علم الهی خیلی محدود است و توانایی دانستن خیلی از چیزها را ندارد،پس بنده برای اینکه بدانم چرا باید حجاب داشته باشم لازم است اول بدانم خدا کیست؟ ! و چرا باید خدا داشته باشم ؟بعد که خدارا شناختم به فرستادگانش ایمان بیاورم ،بعد که ایمان آوردم معاد و آخرت را بشناسم و اینکه دنیای دیگری وجود دارد و در نهایت وقتی ایمانم یقیینی شداینجا دیگراگر خداوند چیزی از من بخواهد دنبال فلسفه های آن نیستم و بی چون و چرا میپذیرم و میتوانم آنچه را به آن عمل میکنم اثبات کنم که حق است و هیچ شبه ای هم نمیتواند مانع من شود !!

وقتی به خدای خودمان ایمان بیاوریم دیگر یقیین داریم خداوند به هر چه مارا امر کند و به هرچه مارا نهی کند یقییا به نفع ما(یعنی بندگان )است،شما فرض کنید یک معلمی داریدیک علم بی نهایت دارد،و بی نهایت هم شمارا دوست دارد،اصلا از دوست داشتن هم گذشته عاشق شماست و شش دنگ حواسش را جمع کرده که به شما آسیبی نرسدو هرچه هم میگوید کاملا و صدردصد درست است(در مثال مناقشه نیست ،پس فرض میکنیم) حال شما یک روز که خیلی تشنه هستید میروید یک لیوان آب تمیز و گوارا بر میدارید بخورید ،که معلم سریع می آید میگوید نخور! شما میپرسید چرا؟ میگوید چونکه صلاح میدانم
شما لیوان را زمین میگذارید به چند دلیل،1- چون یقیین دارید این معلم الکی حرفی نمیزند پس حتما این کارش حکمتی دارد که شما از آن بی خبرید ؛2-این معلم عاشق شماست و شاید میخواهد اینگونه عشق شمارا هم محک بزند (ببیند چقدر قبولش دارید و عاشقش هستید و به حرفهایش گوش میدهید ولو اینکه برخلاف میلتان باشد!) 3- یقین دارید چیزهایی معلم میداند که شما نمیدانید و بعد ها میفهمید

خب حال اسلام دین تعبدی است یعنی چه؟ یعنی وقتی من خدارا شناختم و به او ایمان آوردم ،و فهمیدم خداوند قدرت محض است و علم بی نهایت دارد(به وحدانیت خدا پی بردم و پذیرفتم یعنی ایمان قلبی به خدا) یقین پیدا میکنم که عاشق من است و یقیین پیدا میکنم هرچه از من بخواهد ولو اینکه در ظاهر با عقل ناقص من جور در نیاید اما باز هم برایم خیر است و درست است پس من موظفم برای اینکه به خداوند ثابت کنم اورا شناخته ام و به او ایمان آوردم و اورا به عنوان یک خالق واحد و یک قدرت محض و علم بینهایت قبول دارم باید هرچه گفت بدون ذره ای شک و تردید بپذیرم(اینجا پذیرش من کورکورانه دیگر نیست زیرا قبلش از خدای خودم مطمئن شده ام !! پس این پذیرش بی چون و چرا میشود عین عشق بازی با خداوند و میشود یک پذیرش عاقلانه !!!)
خب من خدارا شناختم ،به او ایمان آوردم،خالا میخواهم هرچه گفت بگویم چشم،از کجا بدانم باید چکار کنم که دقیقا مطابق خواست خدا عمل کرده باشم ؟! اینجا خدا برای بندگانش قرآن را فرستاد تا بدانند چگونه باید عمل کنند،خب من به قرآن رجوع کردم اما قرآن که کلیات است!! جزءیات را بیان نکرده خالا چکار کنم؟ اینجا خداوند پیامبر(ص) و معصومین(ع) را به عنوان تبیین کنندگان دین و الگو میفرستد و میگوید مانند اینان باشید
خب من میخواهم مانند اینان باشم اما الان که به این بزگوران دسترسی ندارم حالا چکار کنم؟ خب اینجا معصومین (ع) میگوید باید به عالمان در دین یا همان راویان حدیث عمل کنم(علما و مراجعی که سالها در دین تحقیق کرده اند و جزئیات دین را نسل به نسل از معصومین(ع) تا به امروز به ما رسانده اند ) و درواقع عمل به دستوارت مرجع تقلید میشود همان عمل به دستورات معصومین (ع)
اینجا دیگر وظیفه من میشود عمل به مرجع تقلید!! و عمل به ولایت فقیه!! چرا؟
خداوند فرمود اطیعو الله و اطیعو الرسول الوالامر منکم
الوالامر بالاصل می شوند معصومین (ع) و به تبع میشوند ولایت مطلقه فقیه !

حال وقتی میگویند حدود حجاب شرعی یعنی پوشاندن تمام بدن واجب است جز وجه و کفین که میتوان نپوشاند دیگر دنبال هیچ فلسفه ای برای آن نیستیم چون میشود حکایت معلم که گفت آب را نخور! من هم به صورت تعبدی و از سر عشق میگوییم چشم حتی اگر حکمتش را ندانیم زیرا یقیین داریم خداوند چیزی را که به ضررمان باشد از ما نمیخواهد و حکمتی در آن نهفته که نمیدانیم و از طرفی باید به خداوند ثابت کنیم که صد درصد قبولش داریم! بر همین اساس به افرادی که فرستاده (پیامبر(ص) و معصومین (ع) ) یقینن داریم و چون خود معصومین(ع) گفتند در نبود ما به راویان حدیث مراجعه کنید پس به مراجع تقلید یقین داریم در نتیجه با یقیین حجاب را همانگونه که در رساله مرجع امان آمده میپذیریم
پس ان شاءالله در آخرت به حکمت چیزهایی که نمیدانید پی خواهید برد ودر این دنیا با عمل به آنچه خداوند از ما خواسته به سرنوشت زیبایی در بهشت قرب الهی خواهید رسید (ان شاءالله)

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۰۷:۲۵
بسمه تعالی برادران و خواهران گرامی سلام علیکم بزرگواران بهترین دلیل بر این مطلب(وجوب حجاب) نص آیات شریف قرآن کریم است که اگر نبود چه میکردیم؟! آیا میدانستید اگر نبود دلالات قرآنی بر مطلب حجاب عملا از طریق روایات و نظرات فقها نمیشد اثبات کرد که پوشش سر و گردن بر بانوان لازم است؟(اگر کسی دلایل این مطلب را خواست بنده حتما ارائه خواهم کرد) با تشکر

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۰۹:۱۶
خب حال اسلام دین تعبدی است یعنی چه؟ یعنی وقتی من خدارا شناختم و به او ایمان آوردم ،و فهمیدم خداوند قدرت محض است و علم بی نهایت دارد(به وحدانیت خدا پی بردم و پذیرفتم یعنی ایمان قلبی به خدا) یقین پیدا میکنم که عاشق من است و یقیین پیدا میکنم هرچه از من بخواهد ولو اینکه در ظاهر با عقل ناقص من جور در نیاید اما باز هم برایم خیر است و درست است پس من موظفم برای اینکه به خداوند ثابت کنم اورا شناخته ام و به او ایمان آوردم و اورا به عنوان یک خالق واحد و یک قدرت محض و علم بینهایت قبول دارم باید هرچه گفت بدون ذره ای شک و تردید بپذیرم(اینجا پذیرش من کورکورانه دیگر نیست زیرا قبلش از خدای خودم مطمئن شده ام !! پس این پذیرش بی چون و چرا میشود عین عشق بازی با خداوند و میشود یک پذیرش عاقلانه !!!)

سلام خانم يارب عزيز
مطالبتان در مورد عشق به خدا و تعبد بي چون و چرا خيلي به دلم نشست. از شما سپاسگذارم. تمام حرفهايتان صد در صد درسته. اين همونيه كه وقتي به ابراهيم بگه اسماعيلت رو قرباني كن اطاعت مي كنه.
اما بحث بر سر اينها نبود. بنده سوال كردم چرا در اعصار پيشين راي بسياري از مراجع تقليد عدم وجوب پوشش موي سر بوده اما امروزه آرا اينگونه تغليظ شده؟ مساله اينه كه بسياري از مراجع نظرشون اين بوده كه خواست خدا (كه شما در مطالبتون فرموديد) پوشاندن موي سر نبوده. بله من مي دانم بايد از مرجع تقليد خودم تبعيت كنم و مي كنم. اما گويا اينجا حق سوال از پيشينيان وجود ندارد. بررسي تاريخ گناهي است بسي عظيم.

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۰۹:۲۷
بسمه تعالی برادران و خواهران گرامی سلام علیکم بزرگواران بهترین دلیل بر این مطلب(وجوب حجاب) نص آیات شریف قرآن کریم است که اگر نبود چه میکردیم؟! آیا میدانستید اگر نبود دلالات قرآنی بر مطلب حجاب عملا از طریق روایات و نظرات فقها نمیشد اثبات کرد که پوشش سر و گردن بر بانوان لازم است؟(اگر کسی دلایل این مطلب را خواست بنده حتما ارائه خواهم کرد)

سلام و ادب
دوست گرامي خب معلومه كه مشتاق شنيدن مطالب شما هستيم.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۱:۳۲
ابو بصير گويد به امام صادق عليه السلام عرض كردم مطالبى براى ما پيش مى‏آيد كه حكمش را از قرآن نمى‏فهميم و حديثى هم نداريم كه در آن نظر كنيم (مى‏توانيم به رأى و قياس عمل كنيم؟) فرمود: نه، زيرا اگر درست رفتى پاداش ندارى و اگر خطا كنى بر خدا دروغ بسته ‏اى.

اصول كافى جلد 1 صفحه:73

خیلی زیباست این حدیث

آره ولی به غیر از این حدیث هم یه روایتی به اون شکل که گفتم یه جایی دیدما. شما خبر نداری ؟

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۱:۳۹
اما بحث بر سر اينها نبود. بنده سوال كردم چرا در اعصار پيشين راي بسياري از مراجع تقليد عدم وجوب پوشش موي سر بوده اما امروزه آرا اينگونه تغليظ شده؟ مساله اينه كه بسياري از مراجع نظرشون اين بوده كه خواست خدا (كه شما در مطالبتون فرموديد) پوشاندن موي سر نبوده. بله من مي دانم بايد از مرجع تقليد خودم تبعيت كنم و مي كنم. اما گويا اينجا حق سوال از پيشينيان وجود ندارد. بررسي تاريخ گناهي است بسي عظيم.

سلام علیکم
خواهر خوب و بزگوارم، پوشاندن موی سر به صراحت در قرآن و احادیث بیان شده است ،و جایی برای شک و شبهه باقی نمیگذارد،پس به راحتی میتوان نظر مراجع را با آیات و روایات منطبق کرد ،هرکدام با آن منطبق بود و از طرفی با مسیر الهی نیز سازگار بود پذیرفت!! باید برسی کرد مراجع گذشته که این نظر را داده اند برای چه این مطلب را گفته اند چون ممکن است در پس این جمله مفهومی نهفته است که وقتی آن مفهوم را باز میکنیم میبینیم با حکم پوشاندن موی سر تضادی ندارد!! و اگر هیچ دلیلی نیافتیم قطعا مطمئن باشید اشتباه کرده اند!! چون در مورد پوشش موی سر به اندازه کافی آیات روشن و روایات صریح در وجوب پوشاندنش داریم که میتوانیم به راحتی با استناد به آنها نظر آن مراجع گذشته را نفی کرد!

یازهرا(س)

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۳:۱۵
آقاي كاوشگر02
جالبه وقتي ما به روايتي استناد مي كنيم مي فرماييد:

کاری که عاقلانه باشد یک چنین کاری است:

حدیثی روایت شده از فلان امام علیه السلام:
متن حدیث یا روایت:
متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن متن

منبع روایت : فلان کتاب ، فلان جاش

اما از سايرين انتظار داريد مطلبي كه شما

یکی از روایت هایی بوده که در تقویم شمیم یاز سال قبل تو یکی از روزا خوندم. شایدم تو سخن رانی های آقای عالی بوده یا چیزی شبیه اینا...
بگرد ببین پیدا میکنی

خودتون هم نمي دونيد كجا خوانديد را بي چون و چرا قبول كنند. چقدر عادلانه!

کنجکاو بی گناه
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۵:۲۶
آره ولی به غیر از این حدیث هم یه روایتی به اون شکل که گفتم یه جایی دیدما. شما خبر نداری ؟
سلام نه متاسفانه
اگر پیدا کردم خبر میدم حتما

کنجکاو بی گناه
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۵:۲۸
با سلام خدمت شما
چه دليلي دارد كه شما جلباب را روسري ترجمه مي كنيد. مگر نه اينكه منظور از جلباب پوشش بوده؟ اگه براتون امكان داره بيشتر توضيح بفرماييد . ممنون
سلام
پیشنهاد اکید میکنم که حتما به این سایت یه سری بزنید و مطالب رو با دقت بخونید
شاید جوابتون رو گرفتید
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=276515

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۵:۳۲
سلام و ادب

بسمه تعالی خدمت شما و سایر دوستان گرامی سلام عرض میکنم اما طبق فرمایشی که فرمودید نکاتی را عرض میکنم تا ببینیم اگر صراحت آیات قرآنی نبود چگونه احکام شرعی که گاها امروزه وجود دارد (و صد در صد الهی و اسلامی است هر چند که تعدادی از آن هم به دلیل همین دور بودن از قرآن کریم حقیقتا غیر اسلامی است) چگونه میتوان تغییر داد هر چند که صحیح باشد اما بر مبنای همین تفکرات بعضا غیر دینی و تحمیلات بر قرآن شریف و توجه بیش از قرآن به روایات و اجماعات فقها چگونه با همین نظرات میتوان احکام غیر الهی را به اثبات رساند(هر چند که بزرگانی که برخی از این موارد را در زمینه های مختلف اسلامی نقل کرده و به آن فتوا داده اند هرگز خدایی نکرده قصد تخریب و یا وهن دین را نداشته و ندارند بلکه اگر مقداری بیشتر به قرآن توجه میکردند شاید اینگونه مطالب هرگز در جامعه اسلامی مشکل ساز نمیشد حال ما به یکی از احکامی که میشود با نظر فقها و برخی روایات عملا در برابر حکم صریح قرآن ایستاد و آن را بی اثر کرد (متاسفانه) اشاره میکنیم و مقصود این است که اگر این ثقل اکبر نبود چگونه ما در این دوران فتنه و آزمایش غیبت امام معصوم غرق خواهیم شد! اما درباب حجاب نص آیه 31 سوره نور حجاب را بر زنان واجب دانسته است (البته آیات دیگری هم است اما ما به همین 1 آیه بسنده میکنیم که به قول آن شعر زیبا در خانه اگر کس است یک حرف بس است) و این صراحت در بالاترین میراث پیامبر و ثقل اکبر و فرمان الهی یعنی قرآن کریم برای ما روشن است و ما اگر این کتاب را فرمان و وحی الهی میدانیم باید از آن تبعیت کنیم(هر چند که از نظر عقلایی هم همین فرمان صحیح است که ما وارد آن بحث عقلی نمیشویم) اما حال بنگریم به نظر فقها و روایات ابتدا باید عرض کنم 4 منبع(به قولی که متداول است در حوزه ها) برای استنباط احکام اسلامی وجود دارد:قرآن-سنت-اجماع-عقل حال اگر ما بخواهیم صراحت آیه را کنار بگذاریم و با 3 منبع دیگر بخواهیم به بررسی حکم حجاب(و حتی برخی احکام دیگر) بپردازیم نمیتوانیم وجوب حکم حجاب را استنباط کنیم(البته مقصود پوشش سر و گردن است و الا پوشش بدن متفاوت است) چرا چون اولا در روایات اختلافات و برداشت های متفاوتی وجود دارد ثانیا اجماعی کلی بر وجوب پوشش سر و گردن میان فقهای شیعه از ابتدا تا کنون وجود ندارد اما شواهدی بر این دو مدعا عرض میکنم تا خودتان قضاوت کنید و عظمت وجود قرآن را بیشتر درک کنیم:-1 علامه حلی در کتاب مختلف الشیعه ص 83 سخنی از ابن جنید اسکافی (استاد شیخ مفید) نقل میکندکه:مقداری از بدن که واجب است پوشانده شود دو عورت است که عبارت است از پیش و پس از مرد و زن و سپس خود علامه حلی میگوید:این سخن ابن جنید بر مساوی بودن مرد و زن نزد وی دلالت میکند که:((آنچه بر زن واجب است پوشاندن پیش و پس خویش است و پوشاندن غیر آن دو واجب نیست)) دقت فرمودید طبق نص سخن علامه از برداشتی که دارد و سخن ابن جنید مقدرا پوشش از نظر او مشخص است(که ای کاش او به آیات قرآن توجه بیشتری میکرد تا اینگونه نمیگفت( و علاوه بر علامه حلی شهید اول در ذکری -محقق نراقی در مستند الشیعه- علامه مجلسی در بحار الانوار- محقق طباطبایی در ریاض المسائل و تعدادی دیگر از فقها داشته اند که مسلما نمیتوان برداشت همه را اشتباه دانست2-قاضی ابن براج متوفی 481 در کتاب((شرح جمل العلم والعمل)) ص 73 میگوید:گروهی از فقها در مورد مویی که طولانی تر از محدوده سر و گردن بوده قائل به عدم وجوب پوشش بوده اند او میگوید در مورد پوشش سر اجمالا اتفاق نظر وجود دارد ولی ظاهرا در کمیت و کیفیت آن اختلاف است(که این خود تصریح دیگری بر عدم اجماع پوشش مو به طور کلی و وجوب پوشش مو است) ادامه دارد ...

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۶:۱۳
سلام و ادب

بسمه تعالی ادامه بحث حجاب 3-محمد باقر سبزواری در کتاب((کفایه الاحکام)) ص 16 میگوید: در مورد اثبات حکم وجوب پوشش گردن برای زن اشکال وجود دارد و در اکثر بیانات و عبارات فقها از وجوب پوشش مو یادی نشده است هر چند شهید اول آن را واجب دانسته است 4-سید محمد عاملی صاحب مدارک الاحکام در ج3 ص 188 همین کتاب میگوید:بدان که در این عبارت همچون بیانات سایر فقهای شیعه به مسئله وجوب پوشش مو پرداخته نشده است بلکه از این عبارت آشکار میشود که پوشش مو واجب نیست و شهید اول که آن(وجوب پوشش مو) را نزدیکتر به واقع دانسته مستندش برای این نظر روایت ((ابن بابویه از فضیل است)) که از امام باقر علیه السلام نقل کرده که در صورت پذیرفتن اعتبار سند آن دلالتی بر وجوب پوشش مو ندارد آری میتوان به این روایت بر ((عدم وجوب پوشش گردن)) استدلال کرد (نمونه ای از مواردی که در باب روایات عرض کردم) و فقهایی دیگر چون ملا احمد نراقی در مستند الشیعه-مقدس اردبیلی در مجمع الفائده و البرهان-حاج آقا رضا همدانی در مصباح الفقیه و برخی دیگر درباره میزان پوشش استحباب یا وجوب و پوشش مو در نماز و ... سخنانی گفته اند که تا حدودی متفاوت با آرای مصطلح امروزی درباب حجاب مو است( منبع این مطلب و کطالب کامل تر را میتوانید در کتاب((احکام بانوان در شریعت محمدی)) مرحوم آیت الله قابل که به صورت پی دی اف در سایت ایشان ملاحظه بفرمایید www.ghabel.net و اگر همه این بزرگان به صراحت قرآن کریم دقت و تامل بیشتری میکردند شاید نظراتی دیگر میدادند! اما به هر حال مقصود ما این بود که نشان دهیم در باب وجوب حکم حجاب محکم ترین دلیل و بهترین دلیل قرآن است والا با نظرات فقها و برخی روایات(که البته تعارض دارند) حکم به عدم وجوب میتوان داد که قطعا مخالف نص قرآن کریم است اگر نظر و مطلبی است بفرمایید با تشکر

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۶:۲۳
اگر همه این بزرگان به صراحت قرآن کریم دقت و تامل بیشتری میکردند شاید نظراتی دیگر میدادند! اما به هر حال مقصود ما این بود که نشان دهیم در باب وجوب حکم حجاب محکم ترین دلیل و بهترین دلیل قرآن است والا با نظرات فقها و برخی روایات(که البته تعارض دارند) حکم به عدم وجوب میتوان داد که قطعا مخالف نص قرآن کریم است اگر نظر و مطلبی است بفرمایید با تشکر

سلام عرض مي كنم ممنون از مطالبتون. در واقع شما روي سوال منو مفصل تر و بهتر از من توضيح داديد اما جوابش پس چي مي شه؟؟ لطفا بيشتر توضيح بديد. چون خودتون هم فرموديد:

تعدادی دیگر از فقها داشته اند که مسلما نمیتوان برداشت همه را اشتباه دانست

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۷:۰۶
سلام عرض مي كنم ممنون از مطالبتون. در واقع شما روي سوال منو مفصل تر و بهتر از من توضيح داديد اما جوابش پس چي مي شه؟؟ لطفا بيشتر توضيح بديد. چون خودتون هم فرموديد:

بسمه تعالی خواهر گرامی سلام علیکم عرض کردم که به نص قرآن کریم پوشش سر و گردن بر بانوان واجب است اما اگر کتاب را کنار بگذاریم و دنبال برخی روایات و اجماعات برویم هرگز دلیلی متقن بر وجوب نمیتوان یافت چونان که نوشتم و این در پاسخ به شما و همچنین پاسخی به دیگر دوستان است که متاسفانه بیش از قرآن کریم بر روی روایات و اجماعات مانور میدهند و کار میکنند(البته خطابم به همان دوستان است) و این از مظلومیت و مهجوریت قرآن کریم در نزد ما مسلمین است! در باب جمله ای که در آخر از بنده نقل قول فرمودید کامل دقت نفرمودید بنده گفتم برداشت سایر فقهایی که نام بردم از سخن جناب ابن جنید اسکافی نمیتواند همه اشتباه باشد(این مربوط به قضیه نظر ابن جنید در باب میزان پوشش است نه موارد دیگر) مقصود کلی این است که محور همه علوم اسلامی باید قرآن باشد و لاغیر اگر اینگونه شد حکم صحیح برداشت میشود والا همین اختلافات در احکام که امروزه شاهد آن هستیم ادامه خواهد داشت مسئله حجاب نمونه ای از 10 ها مطلبی است که متاسفانه مورد اختلاف و مشکل قرار دارد و اگر مشتاق بودید موارد دیگری را مانند مسئله حجاب خدمتتان عرض خواهم کرد با تشکر

Asal Masal
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۷:۰۸
مقصود کلی این است که محور همه علوم اسلامی باید قرآن باشد و لاغیر اگر اینگونه شد حکم صحیح برداشت میشود والا همین اختلافات در احکام که امروزه شاهد آن هستیم ادامه خواهد داشت مسئله حجاب نمونه ای از 10 ها مطلبی است که متاسفانه مورد اختلاف و مشکل قرار دارد و اگر مشتاق بودید موارد دیگری را مانند مسئله حجاب خدمتتان عرض خواهم کرد با تشکر
موافقم با شما. بله البته كه مشتاقم لطف مي كنيد.

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۷:۱۳
موافقم با شما. بله البته كه مشتاقم لطف مي كنيد.

بسمه تعالی چون ممکن است ربطی به این تاپیک نداشته باشد چند مطلب را به صورت پیام خصوصی میفرستم

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۷:۲۵
اما اگر کتاب را کنار بگذاریم و دنبال برخی روایات و اجماعات برویم هرگز دلیلی متقن بر وجوب نمیتوان یافت

سلام علیکم
باتشکر از شما کاربر گرامی و محترم
اینکه باید هرگفته ای مطابق با قرآن باشد و محک سنجش قرآن است هیچ شکی در آن نیست،اما از محضر شما سوالی دارم،پس در این بین جایگاه روایات و مراجع کجاست؟!! و از طرفی قرآن کلیات را بیان میکند،حال جزئیات را چگونه باید از قرآن متوجه شویم؟!

خداون عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۱۸:۴۹
سلام علیکم
باتشکر از شما کاربر گرامی و محترم
اینکه باید هرگفته ای مطابق با قرآن باشد و محک سنجش قرآن است هیچ شکی در آن نیست،اما از محضر شما سوالی دارم،پس در این بین جایگاه روایات و مراجع کجاست؟!! و از طرفی قرآن کلیات را بیان میکند،حال جزئیات را چگونه باید از قرآن متوجه شویم؟!

خداون عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

بسمه تعالی کابر گرامی سلام علیکم با تشکر از شما بابت پیامتان خوب اگر روایتی مخالف قرآن بود در آن صورت چه کنیم؟ روایت مقدم است یا قرآن؟ و حال آنکه خود معصومین در 40 روایت صحیح به ما فرمودند که معیار و ملاک شناخت روایت صحیح و ناصحیح قرآن کریم است(در این زمینه از امام صادق-امام رضا-امام علی و حتی خود پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله وسلم روایت داریم) کسی منکر وروایت نیست و محوریت قرآن به این معنی نیست که خوب دیگر روایت هیچ!!! نه! صراحت همان قرآن کریم بر این است که ما را به پیروی از رسول در آیات متعدد فرا میخواند و او را برای ما اسوه حسنه دانسته و اگر خداوند متعال در آیه 9 سوره حجر با 10 تاکید ادبی حافظ عدم تحریف قرآن شده به تبع آن عملا حافظ سنت صحیحه رسول و معصومین صلوات الله علیهم هم شده اما ما باید این احادیث را با محوریت قرآن مورد بررسی قرار دهیم که میزان و معیار در حدیث و شناخت سره و ناسره آن(به نص 40 روایت از معصومین) موافقت و مخالفت با قرآن کریم است البته حرمت و بزرگواری علما را کسی منکر نیست و آن به جای خودش اما فراموش نکنیم که ما هم دارای عقل و شعور هستیم و به نص صریح قرآن باید پیرو احسن قول باشیم(آیه 17 و 18 زمر) در ضمن چه کسی گفته قرآن فقط کلیات را گفته و جزییات را نگفته؟؟!!!! اتفاقا قرآن در برخی جاها مثل آیه وضو جزییاتی را گفته که شاید در روایات هم نباشد پس این یک امری دائمی نیست اگر مطلبی دارید بفرمایید

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۴, ۲۰:۱۲
سلام علیکم

کسی منکر وروایت نیست و محوریت قرآن به این معنی نیست که خوب دیگر روایت هیچ!!! نه! صراحت همان قرآن کریم بر این است که ما را به پیروی از رسول در آیات متعدد فرا میخواند و او را برای ما اسوه حسنه دانسته و اگر خداوند متعال در آیه 9 سوره حجر با 10 تاکید ادبی حافظ عدم تحریف قرآن شده به تبع آن عملا حافظ سنت صحیحه رسول و معصومین صلوات الله علیهم هم شده اما ما باید این احادیث را با محوریت قرآن مورد بررسی قرار دهیم که میزان و معیار در حدیث و شناخت سره و ناسره آن(به نص 40 روایت از معصومین) موافقت و مخالفت با قرآن کریم است

از توضیح بسیار خوب شما سپاسگزارم،بنده میخواستم همین توضیح را بفرمایید که خدایی ناکرده ناخواسته با خواندن پیام قبل برای مخاطب سوء برداشت نشود و گمان نکند منظور شما این است که دیگر به روایات و مراجع تقلید کاری نداریم!

البته حرمت و بزرگواری علما را کسی منکر نیست و آن به جای خودش اما فراموش نکنیم که ما هم دارای عقل و شعور هستیم و به نص صریح قرآن باید پیرو احسن قول باشیم
بله ،و در تکمیل فرمایش شما غرض کنم که اگر ما به آن درجه از علم و معرفت برسیم که اعلم شویم آنوقت میتوانیم به تشخیص خودمان عمل نماییم !،(که اگر کسی به این مرحله برسد بسیار هم خوب است ) اما تا زمانی که به آن درجه نرسیدیم باید از بین علمای دینی اعلم را پیدا کنیم و به او عمل نماییم ، الیته اینگونه هم نیست که اگر جایی عالم و مرجعی اشتباه کرد و یقیین کردیم واقعا دارد مخالف دین عمل میکند و فتوا میدهد قبول کنیم! چون در آن صورت از اعلمیت خارج میشود

در ضمن چه کسی گفته قرآن فقط کلیات را گفته و جزییات را نگفته؟؟!!!! اتفاقا قرآن در برخی جاها مثل آیه وضو جزییاتی را گفته که شاید در روایات هم نباشد پس این یک امری دائمی نیست اگر مطلبی دارید بفرمایید
فرآن کریم کلیات و اصول عمومی است، تشریح مصادیق و جزئیات غالباً برعهده رسول خدا (ص) است،و همانگونه گه خود شما نیز فرمودید بعضی جاها به جزئیات نیز پرداخته است ،اما چون ما در طول زندگی و پیمودن مسیر الهی با جزئیات زیادی مواجه هستیم اینجا است که نقش اساسی و کلیدی رسول خدا(ص) و معصومین (ع) و به تبع آن علمای دین مشخص میشود

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۵, ۰۶:۰۲
صراحت همان قرآن کریم بر این است که ما را به پیروی از رسول در آیات متعدد فرا میخواند و او را برای ما اسوه حسنه دانسته و اگر خداوند متعال در آیه 9 سوره حجر با 10 تاکید ادبی حافظ عدم تحریف قرآن شده به تبع آن عملا حافظ سنت صحیحه رسول و معصومین صلوات الله علیهم هم شده اما ما باید این احادیث را با محوریت قرآن مورد بررسی قرار دهیم که میزان و معیار در حدیث و شناخت سره و ناسره آن(به نص 40 روایت از معصومین) موافقت و مخالفت با قرآن کریم است البته حرمت و بزرگواری علما را کسی منکر نیست و آن به جای خودش اما فراموش نکنیم که ما هم دارای عقل و شعور هستیم و به نص صریح قرآن باید پیرو احسن قول باشیم(آیه 17 و 18 زمر) در ضمن چه کسی گفته قرآن فقط کلیات را گفته و جزییات را نگفته؟؟!!!! اتفاقا قرآن در برخی جاها مثل آیه وضو جزییاتی را گفته که شاید در روایات هم نباشد پس این یک امری دائمی نیست اگر مطلبی دارید بفرمایید

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن صراحتا دستور می دهد که تبیین و تفسیر قرآن بر عهده پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم ) می باشد:« وَ أَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَينِ‏ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيهْمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُون»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1) (و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى و شايد انديشه كنند).

«وَ مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَينِ‏ لهَمُ الَّذِى اخْتَلَفُواْ فِيهِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون»[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2) (ما قرآن را بر تو نازل نكرديم مگر براى اينكه آنچه را در آن اختلاف دارند، براى آنها روشن كنى و (اين قرآن) مايه هدايت و رحمت است براى قومى كه ايمان مى‏آورند).

بنابراین تنها اکتفا کردن به قرآن قطعا صحیح و نجات بخش نخواهد بود، حتی در موردی مثل وضو که خداوند جزییات را بیان فرمود ملاحظه می کنید چقدر اختلاف وجود دارد نیاز مرجعیت علمی اهل بیت( علیهم السلام) همچنان وجود دارد.

[1] (http://www.askdin.com/#_ftnref1) - سوره نحل،آیه44.

[2] (http://www.askdin.com/#_ftnref2) - سوره نحل،آیه64.

kavoshgar02
۱۳۹۴/۰۱/۲۵, ۱۱:۰۰
آقاي كاوشگر02
جالبه وقتي ما به روايتي استناد مي كنيم مي فرماييد:

اما از سايرين انتظار داريد مطلبي كه شما

خودتون هم نمي دونيد كجا خوانديد را بي چون و چرا قبول كنند. چقدر عادلانه!

کارتان جالب است...
پست اصلی که بنده اون داستان رو گفتم برید یک نگاهی بکنید... پست 104

دقت بفرمایید من جریان رو به شکل یه داستان گفتم تا شاید از جهتی انسان رو به فکر واداره و اگه دائما سوزنا و جوال دوز هامون تو تن و بدن این و اونه ، حداقل گاهی پوستمونو با سر یه سوزن لطیف هم که شده آشنا کنیم....
رک بگم ، اگه آدمی دائم الشکیم ، حداقل به خودمونم یه کم شک کنیم. باور کنید جای شک هست ،شک فقط مال بقیه نیست ، باور کنید خدا نیستیم ...

اگه یه نگاهی به اون پست بندازین یه داستانه حتی نگفتمم یه روایت دیدم. شاید یکم به خودمون بیشتر فکر کردیم و توی استدلال هامون این حس عقل کلی بدونمون یه کوچولو فروکش کنه تا شاید یه حقایقی به چشم بیان. دقت کرده باشین اونجا هیچ استدالالی نکردم. هیچ نتیجه گیری نگردم . هیچ حکمی و فتوایی صادر نکردم....

لطفا مقداری از عجولانگی ...

درضمن حتی اگه خودم هم به حرفم عمل نکنم ، جواز اشتباه بودن حرف می شود ؟ لطفا اگه آن سیری که ارائه کردم ( نمیگویم کامل است) اشتباه و غیر عاقلانه است ، عقلا دلیل بیاورید...

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۵, ۱۲:۲۰
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام مجدد خدمت همه کاربران و دوستان عزیزی که در این تاپیک حضور داشتند و اظهار نظر کردند.

با توجه به ایجاد پست های جدید از بستن تاپیک امتناع شد، ولی به نظر می رسد مباحث به اندازه کافی مطرح شد، بنابراین اگر مطلبی خاصی مد نظرتان هست زودتر بفرمایید تا جمع بندی انجام شود.

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۰:۲۲
بله ،و در تکمیل فرمایش شما غرض کنم که اگر ما به آن درجه از علم و معرفت برسیم که اعلم شویم آنوقت میتوانیم به تشخیص خودمان عمل نماییم !،(که اگر کسی به این مرحله برسد بسیار هم خوب است ) اما تا زمانی که به آن درجه نرسیدیم باید از بین علمای دینی اعلم را پیدا کنیم و به او عمل نماییم ، الیته اینگونه هم نیست که اگر جایی عالم و مرجعی اشتباه کرد و یقیین کردیم واقعا دارد مخالف دین عمل میکند و فتوا میدهد قبول کنیم! چون در آن صورت از اعلمیت خارج میشود

فرآن کریم کلیات و اصول عمومی است، تشریح مصادیق و جزئیات غالباً برعهده رسول خدا (ص) است،و همانگونه گه خود شما نیز فرمودید بعضی جاها به جزئیات نیز پرداخته است ،اما چون ما در طول زندگی و پیمودن مسیر الهی با جزئیات زیادی مواجه هستیم اینجا است که نقش اساسی و کلیدی رسول خدا(ص) و معصومین (ع) و به تبع آن علمای دین مشخص میشود
بسمه تعالی سلام علیکم کاربر گرامی توجه نفرمودید! در آن آیه ای که بنده عرض کردم هیچ شرطی از اعلمیت و معرفت و... نیست بلکه خداوند خطابش عباد است آیا همه عباد دارای اعلمیت و... هستند؟؟! آنچه از آیه به نظر میرسد این است که هر انسانی که طبیعی است و طبیعتا دارای عقل و شعور است باید از احسن قول پیروی کند حالا اگر بخواهیم معیاری برای این احسن قول داشته باشیم آن ثقلین است و عالمانی که صراحتا و یقینا و عملا پیرو این دو ثقل باشند اعلم هستند و باید (در صورتی که شرایط شرعی به دست آوردن و فهمیدن احکام اسلام را نداریم) از آنها پیروی محققانه و عاقلانه کنیم که یک مصداقش این است که از آنها دلیل یک حکم را بپرسیم و... در ثانی آیا اعلمیت و علم انسان را از خطا حفظ میکند یا تقوا؟؟! شیطان بسیار عالم است اما بی تقواست و همین بی تقوایی او را به کفر کشانده پس مهمتر از اعلمیت این است که شخص مورد نظر اتقی (باتقوا از بقیه افراد) باشد شمافرمودید:((البته اینگونه هم نیست که اگر جایی عالم و مرجعی اشتباه کرد و یقیین کردیم واقعا دارد مخالف دین عمل میکند و فتوا میدهد قبول کنیم! چون در آن صورت از اعلمیت خارج میشود)) حالا بنده سوالی از شما دارم: شما با چه معیاری میتوانید این اشتباه را متوجه شوید؟آیا جز ثقلین؟ حالا اگر بنده ثابت کنم (با محوریت ثقلین) که فلان مرجع یا عالم اشتباه میکند شما میپذیرید و گردن به حکم خدا می نهید؟ یا میفرمایید که خوب ما که نمیدانیم یا آنها عالم اند ما نمیتونیم از آنها ایراد بگیریم یا نه ما از آنها همچنان تبعیت میکنیم؟؟ شما فرمودید:(( به تبع آن علمای دین مشخص میشود )) بله اما به شرطی که علما پیرو حقیقی و بی کم وکاست ثقلین باشند! حال اگر فرمایش دارید بفرمایید

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۰:۳۲
[QUOTE=یاسین;663601]بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن صراحتا دستور می دهد که تبیین و تفسیر قرآن بر عهده پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم ) می باشد:« وَ أَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَينِ‏ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيهْمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُون»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1) (و ما اين ذكر [قرآن‏] را بر تو نازل كرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى و شايد انديشه كنند).

«وَ مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَينِ‏ لهَمُ الَّذِى اخْتَلَفُواْ فِيهِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون»[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2) (ما قرآن را بر تو نازل نكرديم مگر براى اينكه آنچه را در آن اختلاف دارند، براى آنها روشن كنى و (اين قرآن) مايه هدايت و رحمت است براى قومى كه ايمان مى‏آورند).

بنابراین تنها اکتفا کردن به قرآن قطعا صحیح و نجات بخش نخواهد بود، حتی در موردی مثل وضو که خداوند جزییات را بیان فرمود ملاحظه می کنید چقدر اختلاف وجود دارد نیاز مرجعیت علمی اهل بیت( علیهم السلام) همچنان وجود دارد.

بسمه تعالی استاد گرامی سلام علیکم حرف شما صحیح و متین است اما:1-آیا همه قرآن نیازمند بیان و تفسیر رسول است؟یعنی عباد و الناس و مومنین که در قرآن خطاب شده فقط رسول است و بقیه هیچ؟؟!! یعنی احدی قرآن را نمیفهمد جز 14 معصوم سلام الله علیهم؟؟! 2-حالا که رسول در بین ما نیست و احادیث پر از تقیه و جعل و غیره در میان ما مانده(که کتب اهل سنت خصوصا و شیعه شاهد بر آن است) ما چه کنیم؟؟ آیا پس قرآن را کنار بگذاریم و برویم دنبال کارمان؟؟؟ در حالی که خود رسول و اهل بیتش صلوات الله علیهم در حدود 40 روایت صحیح به ما فرمودند که معیار و ملاک شناخت روایت صحیح و ناصحیح قرآن کریم است(در این زمینه از امام صادق-امام رضا-امام علی و حتی خود پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله وسلم روایت داریم) کسی منکر وروایت نیست و محوریت قرآن به این معنی نیست که خوب دیگر روایت هیچ!!! نه! صراحت همان قرآن کریم بر این است که ما را به پیروی از رسول در آیات متعدد فرا میخواند و او را برای ما اسوه حسنه دانسته و اگر خداوند متعال در آیه 9 سوره حجر با 10 تاکید ادبی حافظ عدم تحریف قرآن شده به تبع آن عملا حافظ سنت صحیحه رسول و معصومین صلوات الله علیهم هم شده اما ما باید این احادیث را با محوریت قرآن مورد بررسی قرار دهیم 3- در باب وضو هم اگر ما (چه شیعه و چه سنی) بدون پیش فرض و تحمیل و دنبال روایت رفتن برای اینکه روایت آیه ای به این واضحی را برای ما تفسیر کند به سراغ خود آیه میرفتیم و میگذاشتیم خود آیه حرف بزند این قدر سخت گیری و اختلاف به وجود نمی آمد اگر فرمایشی دارید بفرمایید

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۱:۳۶
اگر فرمایشی دارید بفرمایید

سلام علیکم
باتشکر از شما
ببخشید الان بنده حقیر دقیقا متوجه نمیشوم شما میخواهید چه مطلبی را اثبات بفرمایید؟
1- آیا میخواهید بفرمایید ما خودمان میتوانیم از قرآن پی به حقیایق ببریم پس دیگر نیازی نیست به پیامبر(ص) و معصومین (ع) و مراجع تقلید رجوع کنیم؟
2- آیا میخواهید بفرمایید به مراجع تقلید نیازی نیست؟ !
3- یا اینکه نه! کاملا مانند ما معتقد هستید قرآن کتاب جامع است که غالب مباحث آن کلیات است و برای رسیدن به جزئیات و برای شناخت آنها باید علم بالایی در تفسیر قرآن و احادیث داشته باشیم که نیاز به یک سری علوم داریم و باید در آن علوم اعلم شویم ،حال یا باید به آن درجه برسیم و اعلم شویم و از قرآن و حدیث احکام و قوانین را بفهمییم یا اینکه اعلم رابشناسیم و از او تقلید کنیم؟!

یازهرا(س)

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۴:۴۸
بسمه تعالی استاد گرامی سلام علیکم حرف شما صحیح و متین است اما:1-آیا همه قرآن نیازمند بیان و تفسیر رسول است؟یعنی عباد و الناس و مومنین که در قرآن خطاب شده فقط رسول است و بقیه هیچ؟؟!! یعنی احدی قرآن را نمیفهمد جز 14 معصوم سلام الله علیهم؟؟! 2-حالا که رسول در بین ما نیست و احادیث پر از تقیه و جعل و غیره در میان ما مانده(که کتب اهل سنت خصوصا و شیعه شاهد بر آن است) ما چه کنیم؟؟ آیا پس قرآن را کنار بگذاریم و برویم دنبال کارمان؟؟؟ در حالی که خود رسول و اهل بیتش صلوات الله علیهم در حدود 40 روایت صحیح به ما فرمودند که معیار و ملاک شناخت روایت صحیح و ناصحیح قرآن کریم است(در این زمینه از امام صادق-امام رضا-امام علی و حتی خود پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله وسلم روایت داریم) کسی منکر وروایت نیست و محوریت قرآن به این معنی نیست که خوب دیگر روایت هیچ!!! نه!
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام مجدد

قطعا مسلمانان باید به قرآن توجه کنند و با تفکر و تامل در آیات به معارف و حقایق دست یابند، اما باید توجه داشت که برداشت صحیح از قرآن مانند هر رشته علمی دیگر نیازمند تخصص است و اگر در موردی اختلاف بوجود آمد باید به روایات معصومین(علیهم السلام) که مفسران واقعی قرآن هستند مراجعه کرد.

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۵:۴۹
سلام علیکم
باتشکر از شما
ببخشید الان بنده حقیر دقیقا متوجه نمیشوم شما میخواهید چه مطلبی را اثبات بفرمایید؟
1- آیا میخواهید بفرمایید ما خودمان میتوانیم از قرآن پی به حقیایق ببریم پس دیگر نیازی نیست به پیامبر(ص) و معصومین (ع) و مراجع تقلید رجوع کنیم؟
2- آیا میخواهید بفرمایید به مراجع تقلید نیازی نیست؟ !
3- یا اینکه نه! کاملا مانند ما معتقد هستید قرآن کتاب جامع است که غالب مباحث آن کلیات است و برای رسیدن به جزئیات و برای شناخت آنها باید علم بالایی در تفسیر قرآن و احادیث داشته باشیم که نیاز به یک سری علوم داریم و باید در آن علوم اعلم شویم ،حال یا باید به آن درجه برسیم و اعلم شویم و از قرآن و حدیث احکام و قوانین را بفهمییم یا اینکه اعلم رابشناسیم و از او تقلید کنیم؟!

یازهرا(س)
بسمه تعالی سلام علیکم کاربر بزرگوار! دقت نفرمودید! بنده عرض کردم قرآن به ما فرمان میدهد که از احسن قول پیروی کنیم(آیات 17 و 18 زمر) شما خودتان در تایید سخنان بنده فرمودید:((از توضیح بسیار خوب شما سپاسگزارم،بنده میخواستم همین توضیح را بفرمایید که خدایی ناکرده ناخواسته با خواندن پیام قبل برای مخاطب سوء برداشت نشود و گمان نکند منظور شما این است که دیگر به روایات و مراجع تقلید کاری نداریم!)) پس سوال دومتان عملا توسط خودتان پاسخ داده شده!!! درباب سوال اولتان چگونه شما به این نتیجه رسیدید که اگر ما بتوانیم از قرآن مطالب را بفهمیم پس دیگر نیازی به پیامبر و اهل بیت نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! !!! از طرفی یعنی شما میفرماید ما اصلا قرآن را نمیفهمیم و فقط اهل بیت قرآن را میفهمند؟؟؟؟!!!!پس این یا ایها الناس ها و یا ایها الذین آمنوا ها و بیان للناس ها برای کیست؟؟؟!!!آیا ما مسلمان نیستیم؟؟!!آیا مومن نیستیم؟؟!!آیا ناس نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!پس این خطاب ها به کیست؟؟ مشخص است که علاوه بر پیامبر و معصومین به همه مومنین و مومنات و مسلمانان و حتی همه انسان هاست در باره سوال سومتان هم آیا شما معتقدید که مثلا ما اقاموا الصلاه آتوا الزکاه یا تعبیرات این چنینی را متوجه نمیشویم و باید برویم درس بخوانیم و به علم بالای برسیم که بله نماز بر پا داریم و ...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!! شما به سوال بنده پاسخ نفرمودید که:
شمافرمودید:((البته اینگونه هم نیست که اگر جایی عالم و مرجعی اشتباه کرد و یقیین کردیم واقعا دارد مخالف دین عمل میکند و فتوا میدهد قبول کنیم! چون در آن صورت از اعلمیت خارج میشود)) حالا بنده سوالی از شما دارم: شما با چه معیاری میتوانید این اشتباه را متوجه شوید؟آیا جز ثقلین؟ حالا اگر بنده ثابت کنم (با محوریت ثقلین) که فلان مرجع یا عالم اشتباه میکند شما میپذیرید و گردن به حکم خدا می نهید؟ یا میفرمایید که خوب ما که نمیدانیم یا آنها عالم اند ما نمیتونیم از آنها ایراد بگیریم یا نه ما از آنها همچنان تبعیت میکنیم؟؟ شما فرمودید:(( به تبع آن علمای دین مشخص میشود )) بله اما به شرطی که علما پیرو حقیقی و بی کم وکاست ثقلین باشند! حال اگر فرمایش دارید بفرمایید

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۵:۵۴
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام مجدد

قطعا مسلمانان باید به قرآن توجه کنند و با تفکر و تامل در آیات به معارف و حقایق دست یابند، اما باید توجه داشت که برداشت صحیح از قرآن مانند هر رشته علمی دیگر نیازمند تخصص است و اگر در موردی اختلاف بوجود آمد باید به روایات معصومین(علیهم السلام) که مفسران واقعی قرآن هستند مراجعه کرد.

بسمه تعالی استاد گرامی سلام علیکم سوالی دارم معصومین صلوات الله علیهم در 40 روایت صحیح(که عملا متواتر است) ما را امر کردند که در مورد اصالت روایات اختلافات در روایات و فهم صحیح از غیر صحیح آن به قرآن مراجعه کنیم از طرفی اگر به قول شما:((در موردی اختلاف بوجود آمد باید به روایات معصومین(علیهم السلام) که مفسران واقعی قرآن هستند مراجعه کرد.)) آن وقت این یک دور را به وجود نمی آورد و ضدیت و تناقض نیست؟؟؟؟؟!! با تشکر

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۶:۳۴
دقت نفرمودید! بنده عرض کردم قرآن به ما فرمان میدهد که از احسن قول پیروی کنیم(آیات 17 و 18 زمر) شما خودتان در تایید سخنان بنده فرمودید:((از توضیح بسیار خوب شما سپاسگزارم،بنده میخواستم همین توضیح را بفرمایید که خدایی ناکرده ناخواسته با خواندن پیام قبل برای مخاطب سوء برداشت نشود و گمان نکند منظور شما این است که دیگر به روایات و مراجع تقلید کاری نداریم!)) پس سوال دومتان عملا توسط خودتان پاسخ داده شده!!! درباب سوال اولتان چگونه شما به این نتیجه رسیدید که اگر ما بتوانیم از قرآن مطالب را بفهمیم پس دیگر نیازی به پیامبر و اهل بیت نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! !!! از طرفی یعنی شما میفرماید ما اصلا قرآن را نمیفهمیم و فقط اهل بیت قرآن را میفهمند؟؟؟؟!!!!پس این یا ایها الناس ها و یا ایها الذین آمنوا ها و بیان للناس ها برای کیست؟؟؟!!!آیا ما مسلمان نیستیم؟؟!!آیا مومن نیستیم؟؟!!آیا ناس نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!پس این خطاب ها به کیست؟؟ مشخص است که علاوه بر پیامبر و معصومین به همه مومنین و مومنات و مسلمانان و حتی همه انسان هاست در باره سوال سومتان هم آیا شما معتقدید که مثلا ما اقاموا الصلاه آتوا الزکاه یا تعبیرات این چنینی را متوجه نمیشویم و باید برویم درس بخوانیم و به علم بالای برسیم که بله نماز بر پا داریم و ...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!! شما به سوال بنده پاسخ نفرمودید که:
شمافرمودید:((البته اینگونه هم نیست که اگر جایی عالم و مرجعی اشتباه کرد و یقیین کردیم واقعا دارد مخالف دین عمل میکند و فتوا میدهد قبول کنیم! چون در آن صورت از اعلمیت خارج میشود)) حالا بنده سوالی از شما دارم: شما با چه معیاری میتوانید این اشتباه را متوجه شوید؟آیا جز ثقلین؟ حالا اگر بنده ثابت کنم (با محوریت ثقلین) که فلان مرجع یا عالم اشتباه میکند شما میپذیرید و گردن به حکم خدا می نهید؟ یا میفرمایید که خوب ما که نمیدانیم یا آنها عالم اند ما نمیتونیم از آنها ایراد بگیریم یا نه ما از آنها همچنان تبعیت میکنیم؟؟ شما فرمودید:(( به تبع آن علمای دین مشخص میشود )) بله اما به شرطی که علما پیرو حقیقی و بی کم وکاست ثقلین باشند! حال اگر فرمایش دارید بفرمایید
سلام علیکم
باتشکر از شما
بنده حقیر در پست اولم از شما سوال نمودم تا شما توضیحی دهیدچون احساس کردم ممکن است مطلب شما اشتباه برداشت شود پس خواستم توضیح بفرمایید تا رفع سوءتفاهم شود! بعد شما هم توضیحی فرمودید که بنده احساس کردم رفع سوءتفاهم شد و تشکر کردم،اما در ادامه مباحثتان مطالب زیر را فرمودید:

در آن آیه ای که بنده عرض کردم هیچ شرطی از اعلمیت و معرفت و... نیست بلکه خداوند خطابش عباد است آیا همه عباد دارای اعلمیت و... هستند؟؟!

حالا اگر بنده ثابت کنم (با محوریت ثقلین) که فلان مرجع یا عالم اشتباه میکند شما میپذیرید و گردن به حکم خدا می نهید؟

بله اما به شرطی که علما پیرو حقیقی و بی کم وکاست ثقلین باشند!

در باب وضو هم اگر ما (چه شیعه و چه سنی) بدون پیش فرض و تحمیل و دنبال روایت رفتن برای اینکه روایت آیه ای به این واضحی را برای ما تفسیر کند به سراغ خود آیه میرفتیم و میگذاشتیم خود آیه حرف بزند این قدر سخت گیری و اختلاف به وجود نمی آمد اگر فرمایشی دارید بفرمایید

بنده با خواندن ادامه مطالب شما مجدد کمی کیج شدم و دوباره متوجه منظورتان نشدم! و یک لحظه احساس کردم شاید شما مراجع را قبول ندارید!!(بنده فقط احتمال دادم و برای اینکه اشتباه نکنم مجددا از محضرتان سوال پرسیدم!) اینکه میگویم قبول ندارید به این صورت که بعضی افراد میفرمایند مراجع را قبول داریم اما مرجعی که مورد تاییدمان باشد در حال حاضر وجود ندارد پس در حال حاضرما کسی را به عنوان مرجع هم قبول نداریم!!! یا مرجع تقلیدشان را قبول دارند اما نه در تمام فتواهای آن مرجع !!!

از طرفی شما فرمودید

حالا اگر بنده ثابت کنم (با محوریت ثقلین) که فلان مرجع یا عالم اشتباه میکند شما میپذیرید و گردن به حکم خدا می نهید؟ یا میفرمایید که خوب ما که نمیدانیم یا آنها عالم اند ما نمیتونیم از آنها ایراد بگیریم یا نه ما از آنها همچنان تبعیت میکنیم؟؟

که در پاسخ شما باید عرض کنم بنده وقتی مرجعی انتخاب میکنم اعلمیت و قطعا تقوای فرد را در نظر میگیریم !! پس تا وقتی خلاف قرآن یا احادیث و خلاف مسیر الهی سخنی نگوید بدون برسی سخنش را میپذیرم!! اینکه بنده بخواهم بروم یکی یکی موارد را بررسی کنم یا از مرجع ام دلیل بخواهم اصل انتخاب مرجع را زیر سوال برده است مگر اینکه قصدم رشد در علوم دینی باشد!! بنده یا فردی را قبول دارم یا ندارم!! اگر قبول دارم و مطلبی خلاف دین از او نمیبینم دلیلی ندارد از او دلیل بخواهم!
از طرفی شما که فرمودید اثبات میکنید ممکن است اشتباه اثبات کنید! چون اثبات احکام از قرآن و حدیث نیاز به علم بالایی دارد مگر آنهایی که ساده و واضح است و محلی برای اختلاف در آن نیست و به صراحت بیان شده است و گرنه استنباط احکام کار هر کسی نیست!! (نمونه اش درمورد زدن پوشیه است که در تاپیکی با بزرگواران مفصل بحث کردیم ،دقیقا آنجا این اتفاق افتاد زیرا آن کاربر محترم با استدلالهای خود از قرآن و احادیث سعی برآن داشتند اثبات کنند پوشیه افراط است!! در حالی که مرجع بنده میگوید افراط نیست و علمای زیادی میفرمایند حتی افضل است! خب طبیعی است وقتی افراط نبودند این امر کاملا در مسیر الهی و مطابق دین است بنده حکم مرجع ام را قبول دارم! حالا شما انتظار دارید فرض بنده الان استدلالهای این کاربر محترم را بپذیرم و بگویم مرجع ام (که به عنوان اعلم کاملا قبولشان دارم) اشتباه کرده است؟! )

گاهی فرض مرجعی می آید میگوید موی سر را اگر نامحرم ببیند اشکال ندارد! و پوشاندش مستحب است و غیره خب معلوم است اینجا بنده از صحبت این مرجع جا میخورم و وقتی چند حکم اینچنینی از او او ببینم که با اصول دین در تضاد است ،این را دیگر به راحتی میشود از ظاهر ایات و روایات فهمید و متوجه شد که فلان مرجع دیگر اعلم نیست و دارد اشتباه میکند!! ( تشخیص اینکه فردی اعلم است نیز مراحل دارد و علما برای رسیدن به مرجعیت باید حتی توسط افراد معتبر و بالاتر از خود تایید شوندپس اعلمیت و رسیدن به درجه اجتهاد علمی و تقوایی کار آسانی نیست ! )

قطعا قرآن محور است ! باید در قرآن تدبر کرد و با اندیشه و عمیق آن را خوان اما حق نداریم در مورد آیاتش تفسیر به رای کنیم و اینگونه نیست که به راحتی همه بتوانند هرگونه و هرچیزی از آیات متوجه شدند همان را برای خود تفسیر قرار دهند!!

پس بنده نمیگویم ما اصلا قرآن را نمیفهمیم! میگویم ما آیاتی که واضح است و کلیات است را میفهمیم ،اما در مسیر دین جزئیات زیادی وجود دارد که فقط معصومین(ع) میتوانند آن را تبیین نمایند(و تبیین هم نموده اند) اگر قرار بود ما تمام کلیات و جزیات دین را بفهمیم که دیگر نیازی نبود خداوند رسول اکرم (روحی فداه) را بفرستد !!!

در هرصورت اگر بنده حقیر منظور شمارا اشتباه برداشت نمودم از محضر شما عذرخواهی میکنم

یازهرا(س)

یاسین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۶:۳۸
بسمه تعالی استاد گرامی سلام علیکم سوالی دارم معصومین صلوات الله علیهم در 40 روایت صحیح(که عملا متواتر است) ما را امر کردند که در مورد اصالت روایات اختلافات در روایات و فهم صحیح از غیر صحیح آن به قرآن مراجعه کنیم از طرفی اگر به قول شما:((در موردی اختلاف بوجود آمد باید به روایات معصومین(علیهم السلام) که مفسران واقعی قرآن هستند مراجعه کرد.)) آن وقت این یک دور را به وجود نمی آورد و ضدیت و تناقض نیست؟؟؟؟؟!! با تشکر

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام مجدد

توجه دارید که ما برای اینکه بفهمیم روایتی صحیح است یا نه، یکی از ملاک های آن تعارض نداشتن با مسلمات قرآنی است، یعنی اموری در قرآن وجود دارد که هیچ مسلمانی در آن شک ندارد و به تعبیری جز اصول و پایه های دینی محسوب می شود، حال اگر روایتی بود که با این مسلمات در تعارض بود و هیچ وجه جمع قابل قبولی وجود نداشت چنین روایتی را باید کنار گذاشت.

از طرف دیگر بعضی از آیات است که ما معنی دقیق آنها متوجه نمی شویم، برای فهم این معانی به روایات تفسیری صادره از اهل بیت(علیهم السلام) مراجعه می کنیم تا ابهام برطرف شود. بنابراین بین این دو مساله تعارض و ضدیتی وجود ندارد.

رضا ثقلین
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۹:۱۶
[quote=یارب;664218]سلام علیکم
باتشکر از شما
بنده حقیر در پست اولم از شما سوال نمودم تا شما توضیحی دهیدچون احساس کردم ممکن است مطلب شما اشتباه برداشت شود پس خواستم توضیح بفرمایید تا رفع سوءتفاهم شود! بعد شما هم توضیحی فرمودید که بنده احساس کردم رفع سوءتفاهم شد و تشکر کردم،اما در ادامه مباحثتان مطالب زیر را فرمودید:

بنده با خواندن ادامه مطالب شما مجدد کمی کیج شدم و دوباره متوجه منظورتان نشدم! و یک لحظه احساس کردم شاید شما مراجع را قبول ندارید!!(بنده فقط احتمال دادم و برای اینکه اشتباه نکنم مجددا از محضرتان سوال پرسیدم!) اینکه میگویم قبول ندارید به این صورت که بعضی افراد میفرمایند مراجع را قبول داریم اما مرجعی که مورد تاییدمان باشد در حال حاضر وجود ندارد پس در حال حاضرما کسی را به عنوان مرجع هم قبول نداریم!!! یا مرجع تقلیدشان را قبول دارند اما نه در تمام فتواهای آن مرجع !!!

از طرفی شما فرمودید

که در پاسخ شما باید عرض کنم بنده وقتی مرجعی انتخاب میکنم اعلمیت و قطعا تقوای فرد را در نظر میگیریم !! پس تا وقتی خلاف قرآن یا احادیث و خلاف مسیر الهی سخنی نگوید بدون برسی سخنش را میپذیرم!! اینکه بنده بخواهم بروم یکی یکی موارد را بررسی کنم یا از مرجع ام دلیل بخواهم اصل انتخاب مرجع را زیر سوال برده است مگر اینکه قصدم رشد در علوم دینی باشد!! بنده یا فردی را قبول دارم یا ندارم!! اگر قبول دارم و مطلبی خلاف دین از او نمیبینم دلیلی ندارد از او دلیل بخواهم!
از طرفی شما که فرمودید اثبات میکنید ممکن است اشتباه اثبات کنید! چون اثبات احکام از قرآن و حدیث نیاز به علم بالایی دارد مگر آنهایی که ساده و واضح است و محلی برای اختلاف در آن نیست و به صراحت بیان شده است و گرنه استنباط احکام کار هر کسی نیست!! (نمونه اش درمورد زدن پوشیه است که در تاپیکی با بزرگواران مفصل بحث کردیم ،دقیقا آنجا این اتفاق افتاد زیرا آن کاربر محترم با استدلالهای خود از قرآن و احادیث سعی برآن داشتند اثبات کنند پوشیه افراط است!! در حالی که مرجع بنده میگوید افراط نیست و علمای زیادی میفرمایند حتی افضل است! خب طبیعی است وقتی افراط نبودند این امر کاملا در مسیر الهی و مطابق دین است بنده حکم مرجع ام را قبول دارم! حالا شما انتظار دارید فرض بنده الان استدلالهای این کاربر محترم را بپذیرم و بگویم مرجع ام (که به عنوان اعلم کاملا قبولشان دارم) اشتباه کرده است؟! )

گاهی فرض مرجعی می آید میگوید موی سر را اگر نامحرم ببیند اشکال ندارد! و پوشاندش مستحب است و غیره خب معلوم است اینجا بنده از صحبت این مرجع جا میخورم و وقتی چند حکم اینچنینی از او او ببینم که با اصول دین در تضاد است ،این را دیگر به راحتی میشود از ظاهر ایات و روایات فهمید و متوجه شد که فلان مرجع دیگر اعلم نیست و دارد اشتباه میکند!! ( تشخیص اینکه فردی اعلم است نیز مراحل دارد و علما برای رسیدن به مرجعیت باید حتی توسط افراد معتبر و بالاتر از خود تایید شوندپس اعلمیت و رسیدن به درجه اجتهاد علمی و تقوایی کار آسانی نیست ! )

قطعا قرآن محور است ! باید در قرآن تدبر کرد و با اندیشه و عمیق آن را خوان اما حق نداریم در مورد آیاتش تفسیر به رای کنیم و اینگونه نیست که به راحتی همه بتوانند هرگونه و هرچیزی از آیات متوجه شدند همان را برای خود تفسیر قرار دهند!!

پس بنده نمیگویم ما اصلا قرآن را نمیفهمیم! میگویم ما آیاتی که واضح است و کلیات است را میفهمیم ،اما در مسیر دین جزئیات زیادی وجود دارد که فقط معصومین(ع) میتوانند آن را تبیین نمایند(و تبیین هم نموده اند) اگر قرار بود ما تمام کلیات و جزیات دین را بفهمیم که دیگر نیازی نبود خداوند رسول اکرم (روحی فداه) را بفرستد !!!

در هرصورت اگر بنده حقیر منظور شمارا اشتباه برداشت نمودم از محضر شما عذرخواهی میکنم

بسمه تعالی کاربر گرامی سلام علیکم بزرگوار شما در نوشته های خودتان و بنده توجه نکردید! بعد از همان پیامی که بنده فرستادم و شما تشکر کردید این مطلب را نوشتید:((و در تکمیل فرمایش شما غرض کنم که اگر ما به آن درجه از علم و معرفت برسیم که اعلم شویم آنوقت میتوانیم به تشخیص خودمان عمل نماییم ! )) خوب بنده هم در باره همین فرمایش شما سوال کردم! و دیگر صحبت های بنده هم در اشاره و پاسخ و سوال از مطالب شما بود پس دلیل گیج شدنتان را متوجه نشدم! دوست عزیز! یک ابهامی و شاید تناقضی در گفته های شما باشد که بنده متوجه نمیشوم! از یک سو میفرمایید:((پس تا وقتی خلاف قرآن یا احادیث و خلاف مسیر الهی سخنی نگوید بدون برسی سخنش را میپذیرم!!)) و از طرفی :((از طرفی شما که فرمودید اثبات میکنید ممکن است اشتباه اثبات کنید! چون اثبات احکام از قرآن و حدیث نیاز به علم بالایی دارد)) خوب بزرگوار! اگر شما به آن حد والا از علم رسیدید(طبق گفته دومتان) چرا تقلید میکنید؟ و اگر طبق جمله اولتان میتوانید متوجه شوید که یک مرجع و مجتهدی عالم خلاف ثقلین میگوید پس حتما طبق گفته دومتان به حد بالای از علم رسیدید که میتوانید تشخیص دهید خوب این یک ابهام و تضاد است دیگر!!

یارب
۱۳۹۴/۰۱/۲۶, ۱۹:۴۶
بسمه تعالی کاربر گرامی سلام علیکم بزرگوار شما در نوشته های خودتان و بنده توجه نکردید! بعد از همان پیامی که بنده فرستادم و شما تشکر کردید این مطلب را نوشتید:((و در تکمیل فرمایش شما غرض کنم که اگر ما به آن درجه از علم و معرفت برسیم که اعلم شویم آنوقت میتوانیم به تشخیص خودمان عمل نماییم ! )) خوب بنده هم در باره همین فرمایش شما سوال کردم! و دیگر صحبت های بنده هم در اشاره و پاسخ و سوال از مطالب شما بود پس دلیل گیج شدنتان را متوجه نشدم! دوست عزیز! یک ابهامی و شاید تناقضی در گفته های شما باشد که بنده متوجه نمیشوم! از یک سو میفرمایید:((پس تا وقتی خلاف قرآن یا احادیث و خلاف مسیر الهی سخنی نگوید بدون برسی سخنش را میپذیرم!!)) و از طرفی :((از طرفی شما که فرمودید اثبات میکنید ممکن است اشتباه اثبات کنید! چون اثبات احکام از قرآن و حدیث نیاز به علم بالایی دارد)) خوب بزرگوار! اگر شما به آن حد والا از علم رسیدید(طبق گفته دومتان) چرا تقلید میکنید؟ و اگر طبق جمله اولتان میتوانید متوجه شوید که یک مرجع و مجتهدی عالم خلاف ثقلین میگوید پس حتما طبق گفته دومتان به حد بالای از علم رسیدید که میتوانید تشخیص دهید خوب این یک ابهام و تضاد است دیگر!!

سلام علیکم
ببینید کاربر گرامی و محترم ،برای استنباط احکام شرعی نیاز است در تمام علوم مربوطه اعلم باشیم! پس بنده حقیر هرگز نمیتوانم تمام احکام را از قرآن و احادیث استخراج نمایم چونکه علم لازم را ندارم مگر اینکه زمانی اعلم شوم !!! اما میتوانم با تحقیق و بررسی مرجعی اعلم را شناسایی کنم و کار را به کاردان بسپارم و به او اعتماد کرده و عمل نمایم ( تکلیفی هم چز این ندارم و در آخرت نیز خداوند همین تکلیف را از بنده میخواهد!)
اما بعضی از امور در دین جزو بدیهیات هستند!! خوب اگر مرجعی آمد و حلاف این بدیهیات حکمی صادر نمود اینجا میتوانیم بفهمیم از اعلمیت افتاده است !!
حال کجای مطلب حقیر دارای تضاد بود؟!

نمیدانم آیا بنده حقیر متوجه نمیشوم و نمیتوانم درست سوالم را بپرسم ، یا شما در کلامتان ابهام دارد!! بنده واقعا الان دقیقا نمیدانم شما چه مطلبی را میخواهید اثبات بفرمایید!!
اما برای اینکه بخث از موضوع اصلی خارج نشود (هرچند تاحدودی شده است!) اجازه بفرمایید ادامه اش را به پروفایل منتقل نماییم،شاید در ادامه صحبت ،بنده دقیقا متوجه منظور شما بشوم! و شما نیز متوجه مطلب حقیر!

با تشکر
یازهرا(س)

یاسین
۱۳۹۶/۰۸/۱۴, ۱۷:۲۷
با سلام خدمت دوستان

بسم الله الرحمن الرحیم
تاپیک جمع بندی

در مورد حجاب خداوند می فرماید:« و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‏كيششان، يا بردگانشان [كنيزانشان‏]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند، يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد»[1] (http://www.askdin.com/#_ftn1)

«اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است»[2] (http://www.askdin.com/#_ftn2)

همانطور که اشاره کردید خداوند در موارد زیادی دستور به تعقل و تفکر می دهد مثلا « وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»[3] (http://www.askdin.com/#_ftn3)[3] (http://www.askdin.com/#_ftn3)( و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين نشانه‏ هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏ كنند).

« ثُمَّ كُلي‏ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُكي‏ سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ‏ »[4] (http://www.askdin.com/#_ftn4) ( سپس از تمام ثمرات (و شيره گلها) بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما! «از درون شكم آنها، نوشيدنى با رنگهاى مختلف خارج مى ‏شود كه در آن، شفا براى مردم است؛ به يقين در اين امر، نشانه روشنى است براى جمعيّتى كه مى ‏انديشند).

همانطور که ملاحظه می فرمایید در آیات مربوط به حجاب خداوند نمی فرماید در آن فکر کنید و بیاندیشید، بلکه می فرماید به سوی خدا برگردید و دستور او را اطاعت کنید تا رستگار شوید. به نظر می رسد این مورد از مواردی نیست که انسان بتواند با فکر خودش بدون در نظر گرفتن دستورات خداوند به نتیجه مطلوب برسد، لذا در این مورد انسان باید مطیع امر خداوند باشد تا به رستگاری برسد.دلیل پوشاندن کل بدن و گردن چیه؟ آیا بخاطر این نیست که اگر اینها پوشانده نباشند باعث جلب توجه و تحریک مرد می شود؟!
آیا موی زن یکی از اجزای زیبا و جذاب کننده بدن زن نیست؟

به همین دلیل معمولا خانم ها برای شرکت در مجالس زنانه به آرایش و زیبایی موی سرشان بسیار اهمیت می دهند.

حال اگر این جز از بدن خانم ها در معرض دید مردان نامحرم باشد موجب جلب توجه و تحریک آنها نمی شود؟!

براى جلباب دو معنا ذكر شده است:
1- پوششى كه سر و گردن و بالاتنه را مى‏پوشاند (مقنعه).
2- چيزى كه تمام بدن را بپوشاند (چادر).
بنابراين نمى‏توان گفت كه جلباب منحصراً بر چادر دلالت دارد. ولى اگر كسى بتواند به شكل صحيح از چادر استفاده كند، مسلماً چادر حجاب برتر است زيرا حكمت‏هاى حجاب در چادر بيشتر يافت مى‏شود، گرچه پوشيدن چادر واجب نيست.
حجاب منحصر در چادر و حتى مانتو نيست، بلكه هر لباسى كه غير از وجه و كفين (دست‏ها تا مچ) را بپوشاند و موجب تحريك و جلب توجه نامحرم نگردد كافى است ولى بايد توجه داشت كه همان طور كه بقيه واجبات داراى مراتب مختلفى مى‏باشند حجاب نيز داراى مراتب خوب، متوسط و خوب‏تر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب مى‏گردد.
در اين جا چند نكته وجود دارد كه براى روشن شدن آنها بايد ديد اساساً فلسفه حجاب چيست؟ حجاب دو فلسفه اساسى دارد كه با يكديگر ارتباط تام دارند:
1) مصونيت زن در برابر طمع‏ ورزى‏ هاى هوس‏بازان.
2) پيشگيرى از تحريكات شهوانى خارج از ضوابط و هنجارهاى الهى و تأمين سلامت و بهداشت معنوى جامعه.
حجاب با چنين نقش و كاركرد مهم و اساسى پيامى قاطع و كوبنده با خود دارد، و آن اين است كه در برابر همه مردان اجنبى نوعى هشدار و اعلام «دور باش» مى‏دهد، اكنون بايد ديد چه عواملى در رساندن اين پيام و اثرگذارى آن مؤثر است:
1) حدود و ميزان پوشش: بدون شك هر اندازه بدن زن پوشيده‏ تر باشد نقش نيرومندترى در دورسازى ديدگان نظاره‏ گر ايفا مى‏كند. اگر نگاه‏ هاى آلوده را همچنان كه در روايات آمده است «تيرهاى زهرآلود شيطان» بدانيم، پوشش زن همانند قوسى است كه تير از آن كمانه مى‏كند و منحرف مى‏شود و از اصابت و نفوذ در هدف باز مى‏ماند. بر عكس هر اندازه بدن زن برهنه‏تر باشد تيرهاى شيطانى را بيشتر متوجه خود ساخته و از آن آسيب خواهد ديد. از همين روست كه چادر را حجاب برتر شناخته‏اند، زيرا با وجود شرايط ديگر، بيشترين پوشش و مطمئن‏ ترين مصونيت را فراچنگ مى‏آورد.
2) كيفيت پوشش: ميزان ضخامت و حتى كيفيت دوخت لباس خود بخش مهمى از حجاب را تشكيل مى‏دهد بدون شك لباس‏هاى نازك و تنگ و بدن‏نما فرودگاه پيكان مسموم شيطان و موجب خيره شدن چشم‏ هاى هرزه و آلوده و به فساد كشاننده جامعه است. در مقابل لباس‏هاى غيربدن‏ نما، ديده ‏ها را از خود دور مى‏سازد، و سلامت معنوى نفوس را تأمين مى‏كند.
3) رنگ‏ها: ترديدى نيست كه برخى از رنگ‏ها ديده ‏ها را خيره مى‏سازد، و پاره‏اى ديگر نگاه‏ها را از خود مى‏راند و دور مى‏سازد.
4) شيوه ‏هاى رفتارى: طرز صحبت و چگونگى راه رفتن و. . . نيز بخشى از حجاب به معناى وسيع كلمه است. حفظ وقار و متانت هم همان نقشى را دارد كه پوشش زن دارد و عدم رعايت آن نيز برآيندى چون برهنگى در پى دارد. ازاين‏رو قرآن مجيد يكى از صفات خوب زنان مؤمن را كه در رفتار دختران شعيب بيان مى‏كند همان «حيا» و وقار است.

[2] (http://www.askdin.com/#_ftnref2) - سوره احزاب،آیه59.

[3] (http://www.askdin.com/#_ftnref3) -سوره روم،آیه21.

[4] (http://www.askdin.com/#_ftnref4) - سوره نحل،آیه69.